NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 18 December 1885. N°. 297. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant A BOfy KETENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per munter 10 ('ent. ADVERTENTIE®: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee»; 6. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. Door den grooten kerkeraad der Evang. Luth. gemeente alhier is beroepen ds. P. Van der Veen, te Alkmaar. Gisterenavond was bet ons weder ver gund een der aangekondigde kunstbeschou wingen in de gehoorzaal bij te wonen. Al gemeen hoorden we zeggen, dat deze collectie belangrijker was dan de vorige. Ook wij kregen een zeer gunstigen indruk. Een gedetailleerde beschrijving zal men niet van ons verlangenvooral daar wij ons toch niet bevoegd zouden achten tot bet leveren van een eigenlijke kritiek. We kunnen echter niet nalaten eenige der tentoongestelde leeke- ningen aan te stippen. Het nachtelijk tafreel met de koeien trof door de bizondere juist heid der uitvoering. Zeer goed geslaagd vonden wij ook het huiselijk tafreeltje, den ouden vrijgezel bij zijn vroolijk brandend kacheltje en zijn theestoof die „het liedje der gezelligheid" doet hooren. Zeer moeielijk schijnt het te zijn honden en katten goed te treffen. De afbeeldingen van deze diersoorten die wij gisteren zagen vonden we niet buitengewoon fraai. Mis- teekende katten zijn trouwens niet zelden het werk van zeer verdienstelijke artisten. Over 't algemeen hoorden we dat het oordeel der deskundigen over het tentoon gestelde gunstig uitviel. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks universiteit alhier, de lieer C. W. Corts, geb. te Leiden, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld De therapie bij chronischen blaas- catarrh". Met het stoomschip Gelderland zal 19 December a. s., 's morgens te 9.J uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padang en Batavia. De klerken bij de rijkstelegraaf, die bij het vorige examen voor telegrafist 3e kl. voldeden, maar nog niet werden aangesteld, hebben eer.e aanschrijving gekregen, dat zij eene toelage zullen ontvangen. De commissie te Wassenaar, die zich evenals in het vorig jaar heeft gevormd heeft hare taak tot het verstrekken van warm voedsel aan de behoeftige ingezetenen weder aangevangen; daartoe door milde bijdragen van anderen in staat gesteld, reikt zij vier maal 's weeks gedurende de maanden Decem ber, Januari en Februari dat voedsel uit, en dat het welkom is en best smaakt, ge tuigt de graagte waarmede het door de be- hoeftigen ontvangen wordt. Naar men aan het U. D. mededeelt is door den heer B. Erkelens, te Alfen, lid van de scliattingscommissie van onge bouwde eigendommen, tegen den uitgever van het weekblad De lijnbodewegens een in dat blad geplaatste beschouwing over bedoelde schatting, eene rechtsvervolging ingesteld, nadat hij genoemden uitgever zelfs uitgedaagd had op een duel. Dinsdagavond is een stoker, behoo- rende tot de bemanning van het Engelsclie stoomschip Ilandel, liggende in de Maas voor de Leuvehaven te Rotteidam, van den trap der machinekamer gevallen en kort daarop aan de gevolgen van dien val over leden. Voor het hof te Amsterdam verscheen gisteren als beschuldigde de makelaar Gerrit Visser, oud 34 jaren, geboren te Velsen, laatst wonende te Beverwijk. In den nacht van 8 op 9 Maart 1885 wist hij uit de gevangenis te Haarlem, te ontvluchten waar hij destijds voorloopig in hechtenis zat, onder verdenking van bedriegelijke bank breuk. Te Parijs werd echter de vluchte ling ondekt en later aan de Ned. justitie overgeleverd. De besch. was makelaar en koopman in verduurzaamde levensmiddelen te Beverwijk. Bij vonnis der rechtbank te Haarlem dd. 14 October 1884 werd hij in staat van faillissement verklaard. Het onderzoek van den curator bracht eenige fei'en aan het licht, op grond waarvan de justitie zich in de zaak meende te moeten mengen. De feiten die tot zijne terechtstelling voor het hof aanleiding gaven, zijn de navolgende: I. Het als gefailleerd koopman en make laar te voorschijn brengen van boeken, die niet geregeld gehouden en waarbij de voor schriften der artt. 6, 7, 8 en 66 van het wetboek van koophandel niet in acht ge nomen zijn. Dit feit wordt gequalificeerd als enkele bankbreuk en is een wanbedrijf. II. Het te eigen bate aanwenden en weer loos maken van eenige geldsommen en gelds waardige papierendie hem ter hand gesteld waren met een bijzonderen last. Deze feiten werden beschouwd als bedriegelijke bankbreuk, d. i. eene misdaad. III. Het te eigen bate aanwenden en weer loos maken eener som van meer dan 100 bij hem in kas, als saldo van hetgeen hij als loontrekkend agent der maatschappij van brandverzekering te 's Hertogenbusch, voor die maatschappij ontvangen had, ten einde dit aan die maatschappij over te maken of te verantwoorden. De qualificatie van dit feit luidt alternatief (d. w. z. dat de beschuldiging van oordeel is, dat er twee gezichtspunten voor beoordeeling bestaan) nl. bedriegelijke bankbreuk door verduistering van gelden, die hun met een bijzonderen last waren ter hand gesteld, of wel: mis bruik van vertrouwen, door het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van gelden, die hem niet iu handen gesteld zijn geweest dan tot eenigen betaald wordenden arbeid en om die over te leveren." Negen getuigen waren ter terechtzitting geroepen om haar te staven. Het requisitoir van het O. M. strekte tot veroordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger, mr. J. R. Boerlage, con cludeerde tot vrijspraak. Door het hoofd der politie te Amster dam is een besluit genomen, dat alle nieuw aan te stellen agenten van politie eene lengte moeten hebben van 1 m, 70 cm., en dat, indien zij gewezen militairen zijn, zij voor zien moeten wezen van een paspoort met bewijs van goed gedrag, hun door den corps- kommandant, onder wien zij gediend heb ben, verstrekt. Door de Amsterdamsche politie is gisterenavond in de Warmoesstraat de col porteur Eckhard Jr. van liet blad De Opstand in arrest genomen. De man was verregaand brutaal tegenover het publiek en de politie. De Amsterdamsche socialisten hebben voor hunne vergaderingen het Volkspark aldaar voor vast in huur genomen. Een met ongeveer 200 handteekenin- gen voorzien verzoek is gericht aan de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij te Amsterdam om aan te dringen op vermindering van den abonnementsprijs en het verkrijgbaar stellen van abonnementen voor de tweede klasse. Thans worden uitsluitend voor de eerste klasse abonnementen uitgegeven. Door den Ned. Rijnspoorweg zijn dezer dagen proeven genomen met lampen van de nieuwste constructie ter verlichting der rij tuigen. Het licht van sommige dezer olie lampen is zeer goed. De proeven worden nog steeds voortgezet en de beste lampen zullen in gebruik genomen worden. [U. D.) Gisterennamiddag werd Z. M. de koning op het Loo verrast met eene fraaie arre- slede, welke uit Arolsen (Pyrmont) kwam. Dit prachtstuk wordt op eene waarde van f 9000 geschat. Voor de rechtbank te Arnhem stond eergisteren terecht A. J. v. V., gemeente bode te Gent in Over-Betuwedie zich aan verduistering van gelden had schuldig ge maakt. Door een bankiershuis hier te stede waren hem wissels tot een vrij aanzienlijk bedrag ter incasseering toevertrouwd. In plaat9 van die gelden te verantwoorden, wer den zij door den beklaagde ten eigen bate aangewend, waarna hij zieh zelf aan de justitie had aangegeven. Ter zake var. misbruik van vertrouwen werd tegen hem door den officier van justi tie een jaar celstraf gerequireerdbenevens vier geldboeten ieder van f 12.50. Dins dag a. s. doet de rechtbank in deze zaak uitspraak. Tevens veroordeelde de rechtbank P. W., die te 's Heerenberg zonder de vereischte vergunning een pandjeshuis gehouden had, tot flOO boete, subsidiair 14 dagen gevan genisstraf. AC.) Het scheikundig onderzoek door een paar deskundigen van een gedeelte van het lijk van den 9 jarigen knaap te Erica, die, naar het gerucht wilde, zoude gestorven zijn aan vergift, hem uit wraakzucht tegen zijne ouders door eene getrouwde vrouw toegediendheeft tot geen resultaat geleid. In geen der hun toevertrouwde deelen heb ben zij vergift ontdekt. [Asser C.) FEUILLETON. 184.) Maar neen, dat is het nietMaar gij], zegt gij mij of gij het laakt, dat ik Adrien geantwoord heb, zooals ik deed." Ik ken de drijfveeren niet, die mijnheer Delorme bewogen aldus te handelen. Zon der daarvan iets te weten antwoord ikje hebt wel gehandeld met den wil van je va der te eerbiedigen." Onu ben ik gerust, nu gij mijn han delwijze niet afkeurt," sprak Aurora en strekte haar hoofdje naar voren en drukte haar lip pen op de wangen der gravin. Deze nam het lieve kopje in haar beide handen en knstle het vurig. „U is mijn beste, mijn eenige vriendin sprak Aurora met een allerverrukkelijkst stemmetje. Vroeger," antwoordde de moeder schroom vallig, „gebeurde het dikwijls, vooral als ik je troostte over een klein verdriet, dat je mij „mamaatje" noemde. Maar tegenwoor dig komt die lieve naam, dien jemijgaaft, nooit meer over je lippen." „'t Is waar," sprak Aurora droevig. „Houd je dan niet meer zooveel van me?" „Integendeel, ik houd nog meer van u. Maar ik zal het u zeggenvader heeft het mij verboden, daar het, zooals hij zeide, niet betamelijk was." De oogen der arme moeder schoten vol tranen. „O, sprak zij hij zich zelve," niets zal aan mijn kastijding ontbreken. „Schrei niet," riep Aurora en sloeg haar hand om den hals der arme moeder, terwijl zij uitriep: Vader zal het nooit weten. Mamaatje, mamaatje, ik heb u lief. Met moeite bedwong de gravin hare snik ken. Op dat oogenblik kwam zij in ver zoeking om haar de waarheid te zeggen. Maar zij legde zich een pijnlijk stilzwijgen op, bij de gedachte aan de gevolgenwelke die onvoorzichtige mededeeling kon hebben. Zij vergenoegde zich dus met hare dochter hartstochtelijk iu de armen te drukken. Zij sprak niet meermaar langen tijd hiel den zij elkander onarmd. Beiden hoofden waren tegen elkander op het kassen gevallen. Aurora sloot de oogen en sliep in. Toen schudde de gravin het kussen wat op, legde de armen harer dochter onder het dektrok de gordijnen dicht en verwijderde zich stil letjes. Zij begaf zich te bed, maar het was haar onmogelijk den slaap te vatten. Zij bracht het verdere gedeelte van den nacht door met te denkente zoeken te raden welke de bedoelingen des graven konden zijn. Stond bij hem Aurora's geluk in alles op den voorgrond? Zou hij dat niet voor goed ver nietigen met zijn onbegrijpelijke, zonderlinge denkbeelden? Dit hing af van wat de markies De Verveine ging doen, nu die Aurora ge zien en herkend had. Zij herinnerde zich de belofte die zij aan juffrouw Latrade gedaan had. „Ja," zeide zij, „ik zal haar eens gaan opzoeken. Zij kon niet van plan zijn hare voorma lige leerling te gaan zeggen„Je handelt verkeert met den markies De Verveine te trouwen, die een ander jong meisje bemint en in u alleen den bruidschat en de mil- lioenen van je vader ziet." Daar zijn zaken die een kiesche vrouw nooit verricht. Maar door jufliouw Latrade kon zij kostelijke in lichtingen betreffende den markies bekomen. Zij twijfelde niet of de ontmoeting van den jongen man en Aurora, klaarblijkelijk door den lieer De Lasserre voorbereid, zou niet zonder gevolgen blijven. Die zouden zich doen gevoelen in Adrien's houding tegen" over juffrouw Latrade. En van de veran dering daarin zou laatstgenoemde zekerlijk spreken. Toch meende zij een paar dagen te moe ten laten verloopen, voordat zij het bezoek ging afleggen. Den derden dagtegen twee uur 's namiddags, ging zij uit, zooals gewoonlijk in zwarten cachemiren japon nam een rijtuig en liet zich brengen naar de avenue du Bois-de-Boulognetot voor het huis van den heer Latrade. Zij stapte uit en schelde aan. Juffrouw Latrade had de bel gehoord en zag uit het raam. Zij herkende terstond mevrouw Duranddie haar voile had opge slagen. Het jonge meisje kwam haar te gernoet en riep van boven haar reeds toe: „Dag mijn beste mevrouw Durand! Wat ben ik blij u te zien En beneden aan den voet der trap geko men stak zij beide handen aan mevrouw Durand toe, die haar antwoordde: „Ik had je beloofd, je eens te komen bezoeken. „En ik wachtte u. Kom mee," voegde het jonge meisje er bijterwijl zij haar den arm gaf en met haar de trap beklom. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1