gemengde berichten op het spoor geraakt van eene misdaaddie onlangs bij den heer L. in de Zandstraat te zou zijn geschied De vermoe- Amsterdam lijke dader is aiwezig. Langs de Heldersche kust werd Zater dag door haringvisschers ongewoon veel sprot gevangen. Wel werden ook vorige jaren deze vischjes langs onze kusten aangetroffen, doch nooit in zoo ruime mate als thans. Vele visschers hebben dan ook hun netten in gereedheid gebracht om van deze zeld zaam voorkomende gelegenheid partij te trekken. De firma F. A. Smulders, te Utrecht, zal niet alleen baggermachines naar Panama zenden, maar ook een twaalftal bekwame ;n een chef, voor den tijd van Twee hebben zich al bereid ver des middags van dien dagin 3UITEyLAyÜSCHE BERICHTEN. 5en Dec., aes miuuug* kwam de wind met eene matige koelte uit ervolgde men de reis, die zich oedig liet aanzien, tot 7 Dec. nadat men Portland gepasseerd 1 - tïpr. arbeiders en een chef, hebben <611511 UI om met de eerste machine mede te - r a n drie jaar, kliard net de eerste gaan. Hun wekelijksch loon is daar f40. Zekere R. v. G.winkelier en hande laar in oliezaden, kwam met een vriend in een wagentje van Utrecht rijden Bij Werk hoven werd een hunner brandlucht gewaar, en kort daarop stond het voertuig in lichte laaie vlam. De geheele bagage verbrandde. R. v. G. kwam met eenige brandwondenen zijn vriend met den schrik vrij. De oor zaak van het ongeval kon men niet nagaan. De brievengaarder te Tuil liep in de men te 4 uur des middags van uien uug in de bocht van Dungeness ten anker, omdat het niet mogelijk was tegen de stijve Z.W. koelte en hooge zee in te sleepen. Den 5en Dec., des middags te 4 uren de het Z.O. en zeer voorspoedig liet aanzien 's morgens, nadat men Portia, was, wind en zee gaandeweg heviger wer denzoodat men genoodzaakt was zeer zacht aan te stoomen. Te 10 uur 's morgens brak de sleeptros; na veel inspanning gelukte I het des middags 2 uur dien weder vast te j krijgende zee werd gedurig woester zoodat men slechts zeer zacht stoomde en zich er toe bepaalde om het baggervaartuig op de zee te houden. Des avonds circa 6 uur brak de sleeptros andermaal; tengevolge der diepe duisternis bestond er geene ge- minister Romero Robledo dood van koning Alfonso tegenover het BELGIË De minister van huilenlandsche zaken heeft de ontwerp-overeenkomst, betreffende de munt-conventie en de daarbij behoorende additioneele akte, bij de kamer ingediend. EBGEL1MB. De Daily News verneemt van haren correspondent te Cairo, dat, behalve Fer- hat, verschillende andere dorpen door de Arabieren van Soedan zijn geplunderd en de asch gelegd 1 verwoest. In een telegram die sedert den koning Alfonso tegenover het nieuwe kabinet eene vijandige houding had de royalistische partij groote aangenomen De scheuring heeft in ontsteltenis veroorzaakt. LAATSTE KERICHTEX. voortgezet debat over het hoofd- tweede kamer is met n zijn b I De geheele streek is en de hemelhooge zee bestond er geene ge legenheid een anderen tros op de Margaux vast te maken. Men hield den geheelen af 'week rondom handteekeningen - dat net enz. afgeloopen wucr IV11U v te verzamelen op eene verklaring hulppostkantoor in goede orde is verhaalde, een ernstig schrijven van den inspecteur ontvangen te hebben. Onder de eri jjg 0p vraag, een brievengaarder Hij den ouderteekenaars waren nacht het vaartuig in 't gezicht op een ai stand van naar gissing 2 a 3 scheepslengten en maakte met het aanbreken vari den dag toebereidselen om het vaartuig weder op sleeptouw te nementoen het ten 7 uur eensklaps in de diepte verdween. Hoewel de sleepboot nog volle drie uren op de plaats bleef en vele losse voorwerpen van het vaar tuig in het rond drijvende werden gezien, werd van de bemanning, bestaande uit twee per sonen, niets meer ontwaard, zoodat het zeker is, dat beiden hun graf in de golven ge vonden hebben. Het baggervaartuig was verzekerd. In een telegram uit Mexico wordt gemeld, dat de gouverneur van Kuero Leon zich aan de Mexicaansche troepen heelt overgegeven, en de staat van beleg ah is afgekondigd. EKAit'HK IJ K. Eene dépêche van generaal De Courey, ld. 15 Dec., maakt melding van verschei- i dene krijgsverrichtingen der Fransche troe pen in Tonkin, waarbij eene menigte zee- roovers gedood en een groot aantal jonken in den grond geboord of buit gemaakt wer den. Op ééne plaats werden o. a. 100 zee- r lovers tegelijk overvallen en afgemaakt. Twee dorpen werden van hunne versterkin gen beroofd. Het herstel der orde en vei ligheid maakt goede vorderingen. "'•-arodat kolonel Oden of 15den of zij de plichten van 0 kenden, openhartig verklaarden: „Neen, kennen we niet, doch we hebben toch maar geteekend." We hopen, dat een en ander ten gevolge zal hebbendat de brievengaar der op minder slordige wijze zijne betrek king zal waarnemen en niet meer onver schillig zeggen zal; „Nog standjes afwach ten, en dat... Toor elf 4oacr.il' Terecht hecht hij nu aan nogal eenige waarde. die Mevrouw A. Nooxen, geb. Tjeenk, te Andel overleden, heeft aan het Nederl. gasthuis voor ooglijders te Utrecht f 4000 successierechten Boronis Desbordes, die den 1 -erwacht wordtop for. De Januari te Parijs -> meel bevel der regeering terugkeert. i l...aar," (leze llOofdotflCie die elf stuivers Cl) Oll- gai eenige i Niet alleen door het toetreden van derseheidenen op verschillende plaatsen tot het lidmaatschap en door belangrijke giften kleedingstukken, werd in de maatschappij tot opvoeding huisgezin in haren arbeid b gelegateerdvrij van successierecnren. Men schrijft uit Venloo aan de Noord- Op de vraag van het gemeente- oesiuui heeft de officier van justitie te Roer mond geantwoorddat er tegen de regenten -e-vdnoan <7Rcne vervolging Brab bestuur der liefdadige stichtingen geene kan ingesteld worden, alvorens de termijn beroep (15 dezer) verstreken is. De namelijk door de rechtbank in geld en laatste dagen de van weezen in het De heer J. Van 't Lindenhout, direc teur der Weesinrichling te Neerbosch, heeft van 1 Juli tot 3U September 11. voor zijne inrichting aan giften en legaten ontvangen de som van f 28.397.25 j. Daarenboven heeft de drukkerij aan druk- en bindwerk f 168S1.79 opgebracht. Eenige jongens te Lienden hadden de baldadigheid een voor een kar gespannen paard met sneeuwballen te werpen. Hier door ging het dier op hol en viel een der op de kar zittende personen er af met het ongelukkig gevolg dat een wiel hem over het hoofd ging en ernstige verwondingen veroorzaakte. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk. Tc Groesbeek heeft een 23-jarig jong man zich 11. Dinsdag met een geweer ge kwetst, terwijl hij aan het vogelschieten was. Hij overleed aan de gevolgen. Gisieren werd ten nadeele van eene boeren-dienstbode te Ambt-Doetinchem uit haar kotter de som van f 15 gestolen; de politie is met het feit in kennis gesteld. De dief heeft op klaarlichten dag in het huis weten te komen en zich toegang tot de kamer der dienstbode verschaft. Eene jeugdige moeder met 4 kleine kinderen kwam dezer dagen te Leeuwarden om onderstand vragen. Het was de onge lukkige vrouw van den man, die wegens den moord te Pekela gevangen zit. De vrouw werd te Leeuwarden afgewezen, om dat zij in hare woonplaatsPekelamoet bedeeld worden. Onder geleide van politie namen vrouw en kinderen den terugtocht aan. De weduwe, die voor eenigen tijd haar luchtpijp brak, is in het akademisch ziekenhuis te Groningen met gunstigen uit slag geopereerd. Gedurende 14 dagen is ren kunstmatige luchtpijp, waardoor ook de spijzen werden ingegeven, aangebracht. Omtrent het verongelukken van het stoom baggervaartuig Margaux meldt men aan de Midd. Cl. uit Vlissingen eenige bij zonderhedenNadat het vaartuig, gesleept door de Belgische sleepboot President Kindt, gez. Marshall, den 2eu Dec. de haven van "Vlissingen verlaten had, passeerde men den 3en Dec. 's morgens 9 uur Dover en kwam van Deruep yiv regenten zijn namelijk door in het ongelijk gesteld, en het R. K. Arm bestuur heeft daartegen hooger beroep inge J:""ornaerd heeft, Januari r regee..,.B a waarin deze hoofdofficier tot generaal De Courey stond, hebben toeh sedert het incident-Herbinger opgehouden te beslaan. De opperbevelhebber had, vol gens genoemd bladhet gediag van kolonel Borgnis-Desbordes voor den raad van on derzoek te Hanoi, op verzoek van den mi nister van oorlog benoemd, ten zeerste af gekeurd. Gedurende de eerste helft van 1886 zullen 8 kruizen van grootofficier, 32 van commandeur, 145 van officier, 765 Bij het stuk marine in de 49 tegen 24 stemmen aangenomen een amen dement van den heer Reuther om dit jaar slechts 3 torpedobooten aanteschaffen in plaats van 6. Het amendement tot vermin dering van geschut is verworpen. Voorts zijn geschrapt: f 24.000 voor steenkolen- magazijnen te Amsterdam en f 63 000 voor die te Willemsoord. Daarna is het geheele hoofdstuk marine aangenomen met 50 tegen 22 stemmen. Alsmede is aangenomen het hoofdstuk Nationale Schuld. Morgen is het hoofdstuk Financiën aan de orde. In de heden gehouden openbare ver gadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen vim bestuur, werd o. m. behandeld: het beroep van den gemeente raad van Haarlemmermeer, van een schrijven van gedeputeerde staten van Noordholland van 23 September 1885, waarbij goedkeu ring is onthouden aan het raadsbesluit van dien raad van 13 Augustus bevorens, tot regeling van de jaarwedden der onderwijzers aan de openbare lagere scholen in die ge meente. Rapporteur de staatsraad De Vries, 's Konings beslissing in deze zaak volgt later. Den 22sten dezer geeft de minister van buitenl. zaken, de heer Van Karne- beek, te 's Ilage een tweede diplomatiek diner. Aan het departement van marine te s Ilage werd heden o. m. aanbesteed de levering van 2500 stuks wollen dekens. van ven levering van sjw siuus Minste inschrijver de lieer J. Scheltema Jzn. v crs -er stuk, en 100Ó meter grijze sliir- perceel). steld. welken Ged. staten, die men gevraag" weg men in te slaan had ctn de welken weg me\V" iar.iff°'tê'krijgen, heb- zoek geraakte gelden t .M6c, zijii wan neer men een gunstig nsultaat wil ver wachten. Als een eigenaardig gebruik in Limburg vermeldt de Limburger Courtier het vol gende Wanneer een jong meisje heirathsfahig is, blijft zij des Zondags-namiddags thuis. De jongelieden, die een goed oog op haar hebben, verzamelen zich in de herberg, die 't dichtst bij, liefst tegenover haar woning ligt. Wie 't eerst komt, mag 't eerst het aanzoek wagen. Hij begeeft zich naar haar huis en kan zeker wezen dat de moeder de deur opent. „Mag ich de partie hebbe?'' moet hij vragen. De moeder gaat naar binnen en vraagt haar dochter, of zij den sollicitant wil ontvangen. Wordt hij toege laten, dan praat hij over het weder, over de bezittingen der ouders, de paarJen, de koeien enz. Brengt hij het zoo \er dat hij met het meisje een wandeling door hel dorp mag maken, dan is hit huwelijk geklonken. Wordt hij afgewezen, dan keert hij terug naar de herberg, en is de beurt aan num mer twee. GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan mej. M. B. E. Oster- hof, geb. te Damme, en mej M. L. A. Schottmann, geb. te Burtscheid (Duitsch- land), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. is bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. 2de kl.de student voor gen. dienst (arts) C. J. Te Boekhorst. Door Z. M. zijn de kapitein J. His- sinkvan het 4de, en de 1ste luit. G. F. Van Muiken, van het 1ste reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt. Door Z. M. is aan vrouwe J. Bur- kens, weduwe van den kapitein der inf. W. S. Trouillart Hanssen, een pensioen toegekend van f 600 's jaars. De off. v. adm. 2de kl. A. A. J. Schilt, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gtstild. De minister van koloniën zal op 18 en de minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken, zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. i t 1 pirioen van Eer te verge «"s;"jfuuh. ««Mi». Don Carlos worden tegengesproken. «paxjk. gezanten een bezoek afgelegd bij de koningin- weduwe Zondag heeft zij het Spaansche episcopaat ten gehoore ontvangen. DIHTICHLAAD. De Duitsche regeering heeft den her tog van Cumberland gesommeerd om 500,OHO Mark te betalen, als zijn aandeel in de be lastingen, verschuldigd voor het hem toe- behoorende deel der erfenis van den over- le lenen hertog van Brunswijk. De hertog van Cumberland weigert te betalenop grond dat de wettige vorst van een land niet in de belasting mag worden aangeslagen. Men zal nu 100.000 thaler in goud, toebehoo- rentle aan den hertog van Cumberland en dat nog te Brunswijk is, in beslag nemen. SERVIE. De Oostenrijksche en Russische ge zanten deelden aan de Servische regeering mede, dat de mogendheden de zending eener militaire commissie alleen aannamen onder voorwaarde, dat Servië en Bulgarije zich onvoorwaardelijk aan alle voorwaarden dier commissie zullen onderwerpen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 16 December. In den kabi netsraad was gisteren de toestand van Soedan het onderwerp van discussie. Naar de Times verneemt is de regeering niet voornemens Dongola weder te bezetten en zullen de militaire maatregelen louter van verdedigenden aard zijn. De regeering heeft besloten de herkiezing van den heer Arthur W. Peel tot voor zitter van het lagerhuis te ondersteunen. KONSTANTINOPEL, 15 December. De algemeene zuivere opbrengst der indirecte belastingen in November 1:85 (al'een de regie daaronder begrepen, daar Rumelië niets gestort heeft) bedraagt 113,190 T. pondentegen 148,399 T. ponden in dezelfde maand van 1884. PARIJS, 16 Dec. {Part. iel. D. v. N.) De royalistische partij te Madrid heeft zich in vijandige sectiën gesplitst. Aanleiding hiertoe gal' een gisteren gehouden meeting, waarop het zeer stormachtig toeging en waarbij de verschillende partijen zelfs hand gemeen werden. De aanhangers van het vorige kabinet Cariovas del Castillo trokken zich terug; aan hun hoofd staat de oud- Bartels, te Leiden, voor 47 ets Minste iiisooiy'si te Leiden, voor fh.676 per stuk, en meter zwarte serge, 600 meter grijzi ting en 25000 meter veterband (in Minste inschrijver de heer A. i, voor: de zwarte sergt per meter, de grijze shirting voor 27 ets per meter en het veterband voor 49 ets per 100 meter, alzoo een totaal bedrag van f751.50. De dienstbode van den heer Th. lerenavonu door verdrinking hét leven wifla benemen Zij sprong met dit doel in het Kanaal, doch werd bijtijd, opgemerkt en ge red door de nachtpolitie. Door de politie te 's Hage is proces verbaal opgemaakt tegen vrouw S. in de Nieuwe Molstraat, wegens het bevorderen van de onzedelijkheid bij minderjarige meisjes. De afdeeling voor wis- en natuur kundige wetenschappen van de Kon. Aka- demie van Wetenschappen te Amsterdam, zal op 19 December e. k., eene gewone vergadering houden. is iemanddie Juffrouw! daar wenscht te spreken. Laat hem maar in de zijkamer, ik kom. Och, man, kom even hier; die heer spreekt half Duilsch, zoodat het mij moeie- lijk valt hem tc verstaan. Ik ben zoo vrij u te vragen, of u deze week geen biljet hebt ontvangen. Een bode in Den Haag heb ik een heel pak ter hand gesteld om die te Voorburg hij de voor naamste ingezetenen rond te biengen, en overalwaar ik komweet men niets van zoo'n biljet. Weet u het no. niet van dien besteller? Och neen, wie let daarop; Den Haag is zoo groot! Om kort te gaan: ik heb theedoeken en handdoeken te koop en best linnen voor o,!! zoo weinig; bovendien heb ik kleeden, die een geheelen vloer bedekken voor 1.80 't geheele kleed. Aanstonds komt mijn bediende met enkele goederen. Die theedoeken, geheel linnen, kosten 14 stuiver» 't dozijn en de hauddoeken 17 stuivers 't dozijn. (De bediende wordt binnengelaten.) Mijnheer! u moet nog vier dozijn theedoek jes opschrijven voor den heer W. hierover, en of u zoo goed wilt zijn nog even over dat linnen te komen spreken. (Weg gaat de koopman.) De bediende vertelt ons, dat mijnheer op reis was naar Amerika om naar zijne beide broeders te gaandat hij onderweg bericht had gekregen, dat beiden waren overleden en dat hij nu naar Duitschland wenschte terug te keeren doch dat hijom de hooge inkomende rech ten, zijne goederen voor een appel en eeu ei van de hand wenschte te doen. Juffrouw,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2