aec m mm w «z: mm -jêbz Indië mede, onder baron Van Gogarn, ter opneming van Java, door hem later in kaart gebracht. De heer mr.'A. Wm. Jacobson spreekt het door ons aan Het Vad. ontleende be richt van een nieuw proces tegen het Zee bad Scheveningen tegen. „Ik stel er prijs op, schrijft hij aan de N. R. C., dat de juistheid van dit bericht worde tegenge sproken. Tot nu is door mijals advocaat van den aannemer, voor dien heer geen rechtavordering tegen het Zeebad Scheve ningen aanhangig gemaakt. In tegenstelling met vroegere berich ten wordt thans gemeld, dat dr. Mezger eerstdaags toch naar Rome zal vertrekken en wel den löden dezer. De behandelingen in het Amstel-hötel worden alsdau tot 6 Januari a. s. geschorst. Tegen den schoenmaker J. F. N. Van der Pels te Amsterdam, die verdacht wordt zijne vrouw vermoord en het lijk daarna van de trappen gesmeten te hebben, werd Dins dag door het gerechtshof aldaar twaalf jaren tuchthuisstraf geëischt. Beschuldigde, die reeds twee veroordeelingen wegens mishan delingen heeft gehad, beweerde dat hij van at 't gebeurd» weinig wist. Hij heeft met zijn vrouw gevochten, daarna zou deze zijn uitgegaan om jenever te halen, maar niet teruggekeerd zijn. De verdediger, het be wijs voor moedwilligen doodslag niet aan wezig achtendeconcludeerde tot veroor deeling wegens eenvoudige mishandeling. In het anders zoo stille N oordei nd van Graft heerschte gisterenmiddag eene ongewone drukte. De landman H.die van lij 11e vrouw gescheidcu leeft en bij zijne ouders in de Schermeer woonteischte door middel der justitie zijn kind op, dat de moeder hem niet goedschiks wilde afstaan. Als eene bijzonderheid deelt men aan het IUl. mede, dat in de gemeente Nieuwe Niedorp, die 1C00 zielen telt, in de maan den Juui, September en November niemand overleden is. Uit Nieuwediep wordt i. d. 10 dezer gemeld Terwijl zich heden eenige visschers- vaartuigen in het Amsteldiep onder zeil be vonden werd bij eene opkomende bui een dezer, de blazerschuit T. X. 87, schipper Van der Vis, door eene hevige windvlaag omgeslagen, waardoor de opvarenden, bui ten den schipper, uit twee personen be staande, in groot gevaar verkeerden. Met veel moeite werdeu zij echter door andere visschers gered en te Nieuwediep aange bracht. liet omgeslagen vaartuig werd tegen den avond door de stoomboot Ada van Holland op sleeptouw genomen en naar de haven van Tessel gebracht. Uit Wageningen meldt men aan het IUl. Aan de gehouden drijfjacht op het koninklijk landgoed Oranje-Nassau'soord, namen 7 jagers deel, allen uit het gevolg des konings, benevens de rentmeester van liet koninklijk landgoed. Er werd 54 stuks wild geschoten, nl. 26 hazen en 28 konijnen. Na afloop vereenigden de jagers zich aan een diner in het hotel „De Wageuingsche Berg." Door het gerechtshof te Arnhem is gisteren B. Van G.ontslagen brievengaar der te Wierden, schuldig verklaard aau het als ambtenaar of bekleeder van eene open bare bediening vijfmaal plegen van valsch- heid, door in het opmaken van akten, tot zijn post behoorende, het wezen of de om standigheden daarvan bedriegelijk te veran deren, valsche feiten als waar uit te maken, en de feiten te veranderen waarvan deze akten moesten doen blijken, en het desbe- wust gebruik maken van die valsche stuk ken, en voorts het in voorschreven hoeda nigheid als openbaar bewaarhouder, aan borgtocht onderhevig vijfmalen verduisteren van penningen aan bijzondere personen be hoorende, welke uithoofde van zijn post in zijne handen waren, en telkens uitmaakten het geheel van eene op zichzelf slaande be waargeving, doch welke verduisterde som men telkens minder bedroegen dan een derde deel van dien borgtocht; onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot twee jaar celstraf, 10 geldboeten van f 50, 4 boeten van f 1 70 en eene van f 5, subsidiair voor iedere boete één dag celstraf, en hem on bekwaam verklaard om immer eenige bedie ning of ambt waar te nemen. Op den weg van Deventer naar Twelloo zijn Zaterdagavond twee ingezetenen uit Twelloo, die van de stad huiswaarts keerdendoor vijf personen aangevallen. Een van hen werd deerlijk mishandeld, de andere ontkwam door de vlucht. Een droevig ongeval had Dinsdagavond te Kampen plaats. T. Van Dijk een werk man bij de gemeentereiniging, gleed door de gladheid van een wagen af, de raderen gingen hem over de borst, die verbrijzeld werd, kort daarop gaf hij den geest. Hij laat eene weduwe met twee jeugdige kinde ren achter. Een sleepbootje, dat Woensdag van Lemmer vertrokmet een twaalftal groote modderbakken van den heer Bennink te Utrecht op sleeptouwen met bestemming naar Muiden, kwam reeds dienzelfden avond omstreeks tien uur in de haven terug. Al de bakken waren in de nabijheid van Urk door het ruwe weder losgeslagen eu weg gedreven. Men schrijft uit Drente: Zoo ergens, dan brengen ongetwijfeld hier de toestanden met opzicht tot inkomsten en uitgaven ver andering in de wijze, waarop men in zijne behoeften tracht te voorzien. Zoo werd voor eenige jaren, toen de opbrengsten van den landbouw en de verdiensten toenamen, de oude wijze van „zelfhelpen" aan kant gezet, om ul. in de behoeften van kleeding te voorzien, en kocht men van den manu- facturier. Thans, nu de bakens moeten worden verzet, wegens mindere welvaart, neemt men weer tot de voormalige middelen van aanschaffing zijne toevlucht. De wol is goedkoop. Daarom deed men minder van de handen spint of laat spinnenweven enz., en zoo bekomt men weer kleeding, voornamelijk vrouwenkleeding, van eigen productie. Eene spinster verdient hier niet meer dan 10 cent, benevens den kost, per dag, of op eigen kost, 20 25 cent per dag. Eu toch spon een spinster te Gasselle weer zoovetl, dat hij f 7 verdiende in ruim eene maand tijds. Al dit gareu werd door wevers te Borger in ellewaar gebracht, daarna bij blauwververs van de noodige kleuren voorzien, om nu in jakken, rokken, schorten enz. te worden omgezet. NR. C.) In het tuchthuis te Leeuwarden heeft Dinsdag en Woensdag nog al opschudding plaats gehad. Dinsdag kwam het middag maal eenigszins later dan gewoonlijk. De gevangenen in de beide weverszalen, om streeks 50, toonden zich hierover ontevreden en weigerden later op den dag te werken. Dientengevolge werden zij alle Woensdag gestraft met inhouding van een maand zak geld. Dit maakte hen nog meer weêrbarstig en zij weigerden opnieuw aan het werk te gaan. De toestand was z66 gespannendat de commandant een twintig man van de militaire wacht meende te moeten binnen roepen, die hunne geweren laadden. De commandant zelf werd door een der voor naamste belhamels met een stuk hout ge dreigd, doch greep deze met kracht aan, zoodat hij spoedig machteloos was. Lang zamerhand werd nu de orde hersteld en werden 14 gevangenen, die het meest schul dig waren, in de cachot gebracht. Naar men verneemt, gaat het met den onderchef van het station te Leeuwar den naar omstandigheden zeer goed. Hij is gezond eu de genezing van «Jen eenen arm en beide beenen gaat zeer voorspoedig. Te De Leek heeft men in de open bare school ingebroken. Uit een kast zijn ongeveer 30 meter katoen, 19 meter linnen en verscheidene paren kousen en sokken ontvreemd. In denzelfden nacht heeft men getracht bij den rijksontvanger binnen te sluipen. Nadat men eene ruit uitgenomen had, stuitte men echter op de goed geslo ten luiken. Gisterenmorgen vond men op een der slaapzalen van het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht de verpleegden in bewusteloozen toestand. Twee der onge- lukkigen hadden het leven reeds verloren; de overigen hoopt men nog in het leven te behouden. Het laten openstaan van een gaskraan moet de oorzaak zijn van dit treu rig ongeval. De arrond.-rechtbank te Maastricht heeft naar den proc.-generaal te 's Bosch verwezen den kerkdief Karlinski, die in October 11. in de Munsterkerk te Roermond en iu de O, L. Vr. kerk te Maastricht de offerblokken opengebroken en den inhoud geledigd heeft. Hij is naar 's Bosch over gebracht. Door de politie te Aken zijn Dinsdag vier personen uit Vaals (Limburg) aangehou den, welke kleederen te koop aanboden, af komstig van den diefstal gepleegd op Vrij dagavond jl., ten huize van den landbouwer Renardij, te Epen (Limburg); zij hebben bekend de daders van den diefstal te zijn. Naar men uit goede bron verneemt, zijn Maandag jl. de burgemeester van Mont- foort en het raadslid Van F bij den heer rechter van instructie ontboden, ten einde gehoord te worden in zake mogelijke be- leediging van een magistraatspersoondoor laatstgenoemde. Een en auder staat in ver band met eene door den heer Van F. in openbare raadszitting gemaakte vergelijking, die door den burgemeester min vleiend voor zijn persoon werd gevonden. (D. v. N.) Oud-Valkenburg is overleden dr. Al. IJ. Smiets, in leven pastoor dier ge meente. De overledene heeft zich een naam verworven door vele letterkundige werken. CR1VEMU4«E Door Z. M. is aan de heeren J. B. Schot- borSl1» gapens, koloniaal ambtenaar op het eiland Bonaire, en J. M. P. 8. Van Eps, gouverneinents-ambtenaar op Curasaover gunning verleend tot aanneming van het ordeteeken van het Borstbeeld van den be vrijder, wat den eersten betreft van de 4de klasse en wat den laatsten aangaat van de 5de klasse. Door Z. M. is benoemd: tot kanton- recliter-plaatsvervanger in het kanton Hel mond, H. J. Raedt, ontvanger der regis tratie en domeinen te Helmond; tot bur gemeester der gemeente Amsterdam, mr. G. an lienhoveiitot burgemeester der ge meente FranekeradeelC. D. Van der Weg en is de heer J. C. Bernelot Moens, ge wezen directeur der gouvernements kina-on derneming in de residentie Preanger regent schappen, laatstelijk uiet verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Een „erg geplaagd man" had zich gisteren in de zitting der llaagsche recht bank te verantwoorden wegens het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren. Als men den kapitein van een schuit U 8. de G. te Delft geloovmi mag, dan ia nij de meest beklagenswaardige man. Want hij kan geen voet op straat of in een koffie huis zetten, of hij wordt door de schuiten jagers die hem tegen komen, gesard en gescholden, terwijl hij nooit iemand leed doet. Die plagerij bestaat daarin, dat men de „aardigheid" heeft hem telkens, ofschoon hij ('hnstiaan Stephanus heet, aan te spre ken en na te roepen met den naam van Jan «•n Jantje. Telkens plaagt men heui met de woorden: „dag Jan, hoe gaat het Jan, ga je gang Jan." °P 7^kere'i avond zat de kapitein rostig i" een herberg aan het Oude Delft te Delft een glaasje bier te drinken, ver verwijderd van een anderen persoon, v. V. genaamd, die naar het schijnt ook tot zijne plaag geesten behoorde, want toen een derde per soon den kapitein begroette met de woorden *dag mijnheer" mengde v. V. zich in het gesprek en zeide: wat! noem je hem mijn- *eg a,lijd Jan» n,et «aar Jantje? Begrijpelijker wijze werd de gekwelde man, die we over eene groote dosis geduld kon beschikken, doch die nu meende dat bette erg liep. geweldig boos en voegde in zijn toorn san v. V. eenige woorden toe, die nu niet bepaald gekuischt waren te noemen. ..-Nog too ruiger werd de kapitein, toen zijn kweller doorging, met sarren eu zeide- «Jongens Jan, dat moet je „iet zeggen Jan.... waarna bekl. een bierglas van de "a'" e" dlt 'lee' onzacht op net hoofd fan v. V. liet neerdalen, die een bloedende wonde aan dit lichaamsdeel bekwam. In stede nu van in te zien dat'iemand 1" drift en na gesard te zijn geen meester over zich zeiven is, diende de verwonde een aanklacht in, waarvan het gevolg was dat de kapitein gisleren den subsliluut-ofii- eier, mr. i'ape, eene geldboete vaii f 25 tegen hem hoorde eischen spraak do" lift 7ai schrijft: In Recht voor Allen kwam dezer dagen een stukje voor, dat niet onbesproken mag blijven, omdat hel den goeden naam bekladt van iemand die dat ongetwijfeld niet verdient. »Bij den heer Van Malsen zijn", lezen wij 'laar, «werklieden die niet meer ont- vangen dan 5 of ff gulden, een auder die niet eens f 5 had, een derde, die met f 4.69 en eindelijk een, die met f l.sO naar hui. ging. Hij geniet dan ook de lusten des levens ten koste van bun zweet en bloed". teder die dezen patroon kent, die weet dat hij reeds jaren geleden de eerste was, die heeft medegewerkt tot loonaverliooging Jang vóórdat bedoeld blaadje werd opgericht en die zich door informatie bij de arbeiders zelve op de hoogte stellen wil van de loonen moet begrijpen dat, als hier weekloonen bedoeld worden, het bier uitzonderingen geldt die opgehelderd kunnen worden. De redactie bad belmoren te informeeren, eer zij tot haat ophilste zonder onderzoek te eer daar zij het middel tot degelijke informatie "eelt en dus kennen moet. Dat de heer v. Al. zich tegen zulk ge- schrijf niet wil verdedigen, begrijpen wij en billijken het tot zekere hoogte, maar «ij halen dit aan als een bewijs, op welke Wijze door het socialistisch blad tegen pa troons wordt gestreden. Tegen den uitgever van het weekblad Argut is op verzoek van den opzichter De Z., in dienst van de firma J. te Waddingj. veen, proces-verbaal opgemaakt wegena laster. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ÜAIGELtKD. I De Standard meldt uit Philippopel, dat buiteniandsche consuls de protesten 'ba. I antwoord hebben der 400 provinciale geds legeerden, tegen het tenietdoen der Bulgaarsch. unie De Fransche en Eugelsche consul, verklaarden dat zij de wenschen des volk, gaarne zouden overbrengen, terwijl de En gelsche er bijvoegde, dat Engeland alle pogingen aanwendt om de Bulgaarsche unit stand te honden. De consul van 1„ en Oostenrijk, de laatste tevens den Duit. sclien consul vertegenwoordigende, zeiden lat hunne regeeringen zich niet absoluut tegen eene unie verzetten, maar de erkenning daarvan vooralsnog onmogelijk achten ten wijl de Ooatenrijksche consul er bijvoegde dat het verbond der drie keizerrijken dé erkenning thans ondoenlijk maakt De Rqs sisc ie consul zeide, dat Europa z.ch tegen Je u gaarsche unie verzet; daarom moeien de Bulgaren aan de conferentie gehoorzamen ten einde het binnenrukken van Turksché troepen te voorkomen. Uit Kaïro wordt aau de Daily Nta, gemeld, dat uit het Zuiden alarmeeren" berichten komen omtrent het voortrukken van den vijand. 4 K 1 V KRIJli. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Allain-Targé het ministerie verde- d'gd naar aanleiding van de interpellatie over het ontslaan van maires wegens anti. republikeinse lie bemoeiingen gedurende Je verkiezingen. Eene motie om over te gaan tot de eenvoudige orde van den dag werd nadat de regeering zich daarmede had ver- een.gd, met 329 tegen 190 stemmen u" genomen. De kanier behandelde de door eenige afgevaardigden ingediende voorstellen tit nieuwe verhooging der rechten op het gran ei. vee. De heer Pojdral noemde die\er- lanT'g !"S V00l;barig; zelfs onder dea landbouwenden stand zijn velen daarvan over liet IV t T Waurice' afgevaardigde va, het Ik oorder-departementwas voor het ia overweging nemen der voorstellen. De heer Uoroot, minister van landbouw, achtte het onvoorzichtig tien „„.„den nadat tot een. verhooging der rechten waa besloten, e» terwijl men thans, nu de winter in het Isnd nog mets hoegenaamd kan zeggen vaa Óen oogst van het volgende jaar, tot een. meuwe verhoog,ng over te gaan. Bovendien, IJl Pn""g- ""S me' ,elke"s "eranderd worden. De inimsler verklaarde ten slotte da de regeering zich onledig houdt mei het onderzoek van verschillende economische ontwerpen, en voor den landbouw wenscht n. n l, dieu bevorderlijk k.u De beer Gavmet gaf te kennen, dat hij, hoewel niet geloovende ,,n de goede werking der beschermende rechten, toch J}"' f'f en consideration zal slemmtn. Met 338 stemmen tegen 174 heeft de ks- nier hierop besloten de voorstellen in over- weging ie nemen. PilTi k' ,Fra"5che afgevaardigde Roque de h nol, heeft een wetsvoorstel ingediend, tot het strafbaar verklaren van beleedigingen op br.efkuarten Me„ dacht eerst fvef^ heele afschaffing van de briefkaarten, maar het gemak er van voor het publiek is te groot, en boyendien brengt de verkoop van briefkaarten den staat jaarlijks ruim 5 mil- noen francs op. r.~ï J ma're Tan een gemeente in het J-andesdepartement is tot 200 fr. boete ver oordeeld, omdat hij op 4 October twee vrouwen aan de verkiezing had laten deel- nemen. irtitjc Dinsdag i, in der Baskische previa- ji.en door baron Sangarren een Carlistisch diner gegeven. Jachtig voorname leden der partij van Don Carloa namen er aan deel. De Carlistcn trachten eene groote hofr veelheid wapenen nit Frankrijk in Spsuje te smokkelen. ITALIË. Rome zal eerlang in de voornaamste stis- tv li electriscli verlicht worden, volgen» het stelsel van Edison. De nieuwe verliclitinj gaat van de gasmaatschappij uit. Alet hel leggen der geleidingen wordt eeratdaags he- gonnen. Te Feltre, een stadje in Italië, du zoowel om de zachtheid van zijn klimaat all om zijn uitstekende minnen, die in geheel Europa gezocht zijn, een zekere vermaard-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2