BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Zondagavond, ongeveer uur, zaten in I de keuken in het huis van arrest alhier, l een paar bewaarders met den gevangene Carl Wilhelm Dittmer, oud 23 jaar, die be last was met den koksdienst in gemeld huis van arrest. Hij moest eene correctioneele gevangenisstraf van 5 jaar ondergaan, wegens diefstal van balcostumes en had reeds een klein gedeelte van zijne straf achter den rug. Op zeker oogenblik gaf Dittmer aan de bewaarders te kennen, dat hij zijne privaat- emmer op de biunenplaats nog moest ledigen waartoe hij zich door de gang naar de bin nenplaats verwijderde, terwijl de bewaarders hem uaar die binnenplaats niet volgdenmaar in de keuken bleven. Op de binnenplaats geko men heeft hij de daar aanwezige gaslautaam uitgedraaid. Met behulp van een laddertje dat daar stondis hij vervolgens gekomen op het dak van het badhuisje, van waar hij zich op de goot van het dak van den oos tervleugel van de gevangenis heeft opge werkt, een handeling verre van gemakkelijk, omdat hij op het dak van het badhuisje staande, die goot slechts met de toppen zijner vingers kon bereiken. Op die goot zijnde, is hij gegaan over het platte dak van dien oostervleugel en heeft aan den anderen kant daarvanaan de uit- «tekende punt van een gebint, een droog lijn, die hij van de binnenplaats schijnt medegenomen te hebbenbevestigd en ver volgens heeft hij zich aan die drooglijn naar beneden gelaten en is neergekomen in een steegje, oostelijk van de gevangenis, ge maakt en dienstdoende voor de ronde van den schildwacht. Zonder door een van de schildwachten te zijn opgemerkt, is hij vervolgens de schut ting, die dat steegje scheidt van den tuin van den heer Tetrode, overgeklommen en door de deur van dien tuin gekomen op den Stadscingel, waarna hij na door enkele personen te zijn opgemerkt, in de richtiug naar Rolde Assen heeft verlaten. Totnutoe, Maandagmiddag 12 uur, heeft de politie, die onafgebroken en overal po gingen in het werk heeft gesteldnog geen spoor vau hem kunnen vinden, en vermoe delijk zal hij den vaderlandschen bodem reeds achter den rug hebben. De wijze waarop de schepers in Drente beloond worden, getuigt van den geest van den voortijddie hier nog voortleeft. Wek een bestaan zulk een scheper heeft, schijnt velen wel eens raadselachtig toeen toch is het op de dorpen soms wel benijdenswaardig. Niet zelden gebeurt het dat ongehuwde sche pers op hun ouden dag een beteren levens avond genieten, dan menig werkman zou hebbenal had hij zijn gansche leven in een pensioenfonds betaald en daarvan zijn pen sioen trok. Doch om tot dit resultaat te komenbehoort er eenige kennis en energie toe. De herder is in zoodanig geval eigenaar van 100 tot 140 schapen, die bij de dorps landbouwers, wiens schapen hij hoedt, ge stald en gevoed worden. Uit de enters (een jarige schapen), die hij elk jaar verkoopt, en de wol heeft bij telkens uitstekende ge- maken", die den spaarpot in niet geringe mate stijven, waardoor hij langzamerhand een niet onaanzienlijk kapitaaltje in porte feuille bekomt. Van een dezer dagen zooda nig overleden oud schaapherder te Ekeliaar gem. Rolde, verneemt men, dat zijne nala tenschap eene gelukkige uitkomst is voor zijne erven. (2V. R. C.) Zondag brandde de boerderij van G- Dekker te Onna (gem. Steenwijkerwold) tot den grond af. D. en zijn vrouw waren juist op weg naar Steenwijk toen hun oudste dochtertje den brand bespeurde, zoodat zij hare ouders nog terugroepen kon. Hieraan heeft genoemde boer dan ook nog de red ding van een groot deel van zijn vee te danken. Toch kwamen een paard, drie koeien en eenig jongvee in de vlammen om. Gelukkig dat er geeu wind was, daar de nabij gelegen woningen met riet bedekt zijn. Alles was verzekerd. Van Rijsselberghe is Maandagnamiddag, onder geleide van twee rijksveldwachtersmet den trein te Leeuwarden aangebracht en met den celwagen naar het tuchthuis vervoerd. 'I GRAVENUAGE. Door Z. M. is W. Roelofs, kunstschilder te Brussel, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is, met ingang van 1 Februari 1886, aan dr. S. De Jager, te Utrecht, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als leeraar aan 's rijks veeartsenij school aldaar. Door Z. M. zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerdbij het wapen der inf. van het leger hier te lande, en wel bij het 4de reg.de 1ste luit. A. Jonker, van het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indie; hij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indie, de 1 steluit. F. M. A. Mesch, van het 4de reg. inf. FRANKRIJK. De consul-generaal te Amsterdam, graaf De Saint Foix, is benoemd tot minister- resident te Montevideo, alwaar het consu laat-generaal tot legatie is verheven. De heer De Monclarconsul-generaal te Que bec, wordt naar Amsterdam verplaatst. In de kamer van afgevaardigden heeft zich eene nieuwe groep gevormd, de radi cale linkerzijde, op het voetspoor der vroe gere groep van dien naam. Zij bestaat uit de oude leden Madier de Montjau, De llé- rédia, Rivière, Boysset, leden der extréme- gaucheen eenige nieuwgekozeneuColfa- vru, Remoiville. De beteekenis der groep zal voornamelijk liggen in hare verhouding tot Clémenceau, Pelletan en Rochefort. De heer Brisson heeft zich, volgens een bericht aan de Kölit. Zeit., op besliste wijze tegen de algemeene tentoonstelling van 1889 verklaard, en wel omdat het hem gebleken zou zijn, dat de geheele onder neming door een deel der daarbij betrok ken personen, die uitsluitend op eigen voor deel bedacht zijn, zou worden geexploiteerd. Hij heeft er echter niets tegen, wanneer de minister van koophandel de zaak aan het oordeel der kamer wil onderwerpenhij zelve zal zich echter ook dan op een af stand blijven houden. Ferdinand De Lesseps heeft, van een wandelrit door de Cliamps-Elysées terug- keerend, tengevolge der koppigheid van zijn paard, een zwarten Arabier, een onge luk gekregen. Het paard rook den stal en verkoos niet de straat in te gaan, waarheen De Lesseps den teugel wendde. In de wor steling gleed het paard uit en rolde met zijn berijder op den grond. Met bebloed gelaat werd De Lesseps door de voorbijgan gers overeind geholpenzijn rechterbeen had onder het paard beklemd gezeten; hij beweert geen pijn te gevoelen, maar men maakt zich wel eenigszins ongerust. Bij de ongeregeldheden die voor de kerk St. Maarten te Marseille plaatshadden bevond zich een toomlooze menigteaan wier hoofd zich bevond de bekende citoyenne Paula Minck; de menigte zong de Marseil laise. Tegen 11 uren oordeelde de pastoor het noodig niet met de Mis voort te gaan. De geloovigen en de geestelijken, die de kerk verlietenwerden uitgejouwd. Een priester, die, om het gepeupel van zich af tc houden, met zijn parapluie had gezwaaid, moest om aan het geweld der menigte te ontkomen door de politie begeleid, naar zijne woning worden gebracht. Toen de menigte er toe overging met steenen te werpen, deed de politie dadelijk eenigen arresteeren; dat hielp voor het oogenblik. 's Middags waren de ingangen in de kerk ontruimden de gees telijken maakten daarvan gebruikt om zich naar hunne woningen te begeven; nauwelijks zag de menigte degeestelijken het kerkgebouw verlaten of zij ijlden hen na. De politie had werk om het volk te beletten zich op de geestelijken te werpen. Een jongeling, die de geestelijken ter hulp kwam en van zijn degenstok gebruik maakte, werd omvergeworpen en aan het linkeroog gewond. De politie trachtte den jongeling te beschermendie in huis vluchtte. Den geheelen dag bleef de menigte zich rondom het kerkgebouw en de aangrenzende straten bewegen. Het kerkbestuur heeft eene klacht wegens het honen der geestelijken ingediend. ITALIË Een poging om te Turijn door dyna miet het gedenkteeken van Victor Emma nuel te doen springen, is mislukt. Het monument werd slechts weinig beschadigd. Er hadden verscheidene arrestatiën plaats. DUITSCHL AND. De bondsstaten moeten voor het nieuwe begrootingsjaar bijna 124 J millioen Mark betalen als hun aandeel in het rijksbestuur. Daar ze bijna 151 millioen Mark uit de rijksinkomsten ontvangen, vloeit eene bate van 26 j millioen in de kas der onderschei dene hondstanden. Pruisens aandeel in de masticulaire bijdragen beloopen 73,665,276 Mark; in evenredigheid geuiet het van de inkomsten. Bij de invoering van nieuwe heffingen voor het rijk hadden velen zich meer illusion gevormd omtrent de winsten, welke Pruisen daaruit zou genieten. B IJ L G A R IJ E. Op nieuw verklaarde een groote volks bijeenkomst te Philippopel van 15000 per sonen, dat de Rumeliërs hun laatsten man zullen geven om de eenheid met Bulgarije te handhaven. Dientengevolge zijn alle Turksche commissarissen onverrichter zake naar Konstanlinopel teruggekeerd. Het be richt, dat het Oostenrijksche leger wordt gemobiliseerd, wordt tegengesproken. AHERIK A. In de boodschap van den president der Unie aan het congres wordt verklaard, dat de betrekkingen met het buitenland van vriendschappelijken aard zijn. De president vestigt daarbij vooral de aandacht op de handhaving der bijzonder goede verhouding tusschen Engeland en Amerika. Aangezien de staats-ontvangsten de be hoeften van den openbaren dienst overschrij den is de president voor eene vermindering van het invoerrecht op voorwerpen van noodzakelijk gebruik. Hij verklaart zich nadrukkelijk voor een schorsing der verplichte zilver-aanmunting, voorgeschreven bij de wet van Februari 1878. Voorts wijst hij op de noodzakelijkheid van de uitbreiding der zeemacht. Hij veroordeelt ten sterkste de polygamie en dringt aan op het totstandkoming eener wet, waarbij de Mormonen uit het land worden geweerd. Hij is voornemensom het tractaat betref fende het Nicaragua-kanaal niet aan den Senaat te onderwerpen. De minister van financiën raamt de staatsontvangsten voor het loopende jaar op 315 millioen dollars, de uitgaven op 290,759,060 dollars. Voor het dienstjaar 1887 worden de ontvangsten evenzeer ge schat op 315 millioen, en de uitgaven op 339,506,000 dollars, daaronder de amorti satiekas begrepen. De minister deelt de denkbeelden van de president, betreffende de slechte uitweiking der voortdurende aan munting van zilver. De heer W. H. Vanderbilt, de jSpoor- wegkoning", is gisteren plotseling 111 zijne woning te New-York, overleden. OOST-INDIE. Uit Kotta Radja wordt onder dagtee- kening van 20 Oct. aan de Java Bode het volgende geschreven: Den 7den dezer had ten 10,30 uur 's avonds een brutale aanval plaats, die ook moedig genoemd kan worden. Tusschen liet landhoofd en het station, dicht bij de geniemagazijnen, is eene brug, om over de lagune naar den passer Atjeh te gaan. Aan deze zijden wordt die brug door eene wacht van een sergeant en vijf man bewaakt. Aan de linkerzijde bevindt zich een net wachthuis terwijl daar tegenover een verhoogd schildcrhuis is, waarin de diensthebbende soldaat op post staat. Op bovengemeld uur naderden eenige menschen. „Werda!" klonk het door den stikdonkeren nacht. De sergeant ging direct naar builen om te zien wat er was, maar helaaseen donderbussalvo was het antwoord op het werda-geroep. De sergeant en nog een mail, die hem volgde, stortten zwaar gewond neer. Nu was het een vuren over en weer. De op post staande soldaat gaf snelvuur en gaf zijne kameraden, die wij selijk in het wachthuis bleven, bevelen om maar door de houten bewanding te vuren. Hij hield zich uitstekend; het vijandelijk vuur was nu op hem gericht; door telkens te bukken achter de ijzer-houten bewanding, dekte hij zich voor het moorddadig lood en verhinderde tegelijkertijd door zijn snelvuur den vijand in het wachthuis binnen te drin gen om geweren te veroveren, want hierom was het natuurlijk te doen. Dit gevecht duurde 20 minuten, de vijand droop af, en toen verscheen de patrouille. De sergeant en de andere gewonde werden toen wegge dragen. De eerste had een kogel door het hoofd en de andere door de borst gekregen. De sergeant, Schönborn heette hij, een flink en bemind soldaatoverleed onder de hevigste pijnen den volgenden mid dag terwijl de andere gewonde bete rende is. Men vond twee laarzenmaar geen enkel lijk, hoewel de schildwacht beweerde goed getroffen te hebbenen werkelijk was dit zoo, want toen men 's morgens het struik gewas bij de lagune ging kappenvond men het lijk van een Atjeher, wiens kakebeen geheel verbrijzeld was, een paar uur later werden bij Lamith eveneens een paar doode sloebers gevonden. Bij onderzoek is gebleken dat ze van twee kanten, dus aan weerszijde van de brug, over de lagune zijn gekomen; achter het hulpgenie-magazijn is een slag hoedje gevonden. De gouverneur heeft hij extra order zijne hooge tevredenheid betuigd aan den soldaatdoor wiens beleid en flinke houding de vijand zonder succes, is moeten vluchten; de man verdient het ten volle, doch gelukkig was het dat hij zoo hoog zat, want anders was het zeker minder goed afgeloopen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 8 Dec. Het gerucht, in dei namiddag op de beurs in omloop, dat lor Salisbury zijn ontslag zou hebben aangebo den, is van allen grond ontbloot. LONDEN, 8 Dec. Tot hedenmiddag i uur waren gekozen: 321 liberalen, 248 conservatieven en 76 Parnellisten. CONST ANTINOPEL, 8 Dec. Djevdet is nog niet vertrokken. Madjid-pacha ii aangewezen voor eene buitengewone zending bij vorst Alexander, dien hij ter zijde zal staan in het sluiten van den vrede met Servië. De Porte heeft van deze benoeming aan vorst Alexander kennis gegeven. LON DEN9 Dec. Volgens de Bail] News zal de politiek der Tory-regeering ten doel hebben een bondgenootschap met dt gematigd liberalen voor te bereiden en dt eischen van Parnell niet in te willigen. SOFIA, 8 Dec. De Bulgaarsche regee- ring heeft aan Servië geantwoord, dat zijne voorstellen tot het sluiten van een wapen stilstand volstrekt geen zekerheid aanbieden. Zij handhaaft dus hare tegenvoorstellen en zal, indien zij binnen vier-en twintig uren geen antwoord ontvangt, zich tot de groott mogendheden wenden. Dringen deze op h« staken van de vijandelijkheden aan, da zal zij toegeven. Si'. PETERSBURG, 9 December. H< regeeringsblad meldt, dat de redacteu Aksakoffwegens de houding van zijn bla< bij het bespreken der jongste gebeurtenis sen, eene eerste waarschuwing heeft ont vangen. Ook ontving generaal Durnowo, de voorzitter der Slavische vereeniging voor weldadigheid, eene ernstige berisping van den Czaar, wegens de redevoering over de buitenlandsche staatkunde, door hem den 3den December in de vergadering der ver eeniging gehouden. Bij het St. Georgefeest wijdde de Czaar gisteren den eersten dronk aan keizer Wil helm, den oudsten ridder der orde. KONSTANT1NOPEL, 9 Dec. De voor standers van het herstel van het statu quo verliezen terrein. De Engelsche gezant White en de Fran- sche gezant De Noailles beweren dat men eenige voldoening moet geven aan de wenschen der bevolking. De andere ge zanten ontkennen niet dat er iets in deze geest moet gedaan worden. Men gelooft dat de besprekingen der mogendheden hierover weldra weer zullen aanvangen. Oostenrijk zal voorstellen om een com missie te benoemen, bestaande uit alle mi litaire attachés te Weenen, ten einde de voorwaarden vast te stellen voor den wapen stilstand tusschen de Serviers en Bulgaren. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer is aangenomen het ontwerp betreffende de verlenging van den Maasmond. De overeenkomst met de Hollandsche spoor wegmaatschappij voor de exploitatie van de lijn Amersfoort—Kesteren is na bestrijding van de lih. Van Naamen van Eemnes, Fransen van de Putte en Sickesz en verdediging door de hh. Tak van Poortvliet, Pijnappel, Visser van Hazerswoude en den minister van water staat, verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Door de tweede kamer werd met 68 tegen 6 stemmen aangenomen eene nader gewijzigde motie van de hh. Van Delden en De Savornin Lohman, betuigende, dat het niet wenschelijk is thans wijziging te brengen in de getalsterkte der schutterijen of nieuwe op te richten. Door tusschenkGmst van het Interna- tionaal-Comité van het »Roode Kruis", te Genéveheeft het Centraal Comité van het R. K.te Weenen, zich bereid verklaard de voor de verpleging van zieken en ge kwetsten in Bulgarije en Servie bestemde fondsen, verbandmiddelen enz. in ontvangst te nemen en over te maken aan de comitéa te Sofia en Belgrado. Derhalve is voorloo- pig de agence internationale van het Roode Kruis te Weenen gevestigd. Het hof te Arnhem heeft de zaak- Kloppers verwezen naar de rechtbank. Mevr. Bulkley is in vrijheid gesteld. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Rotterdam is benoemd mej. A, Van Stams, te Leiden. Bij het op 7 en 8 dezer gehouden acte-examen voor middelbaar ondcrwija wer den geëxamineerd voor: geschiedenis, 1 eau- didaat, afgewezen; Nederlandsch2 candi- daten, afgewezen; aardrijkskunde, 1 candidaat, zich teruggetrokken; boekhouden, 2 candi- datenafgewezentoegelaten voor huiionder-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2