NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 ('ent. Donderdag 10 December 1885. N°. 290. Bureel: Sciieepmakersstee£ 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHK BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant t Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A80Ü KETENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. AOVERTENTIEN: Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. Stads-Berichten. De Burgemeester, llool'd van bel Gemeente bestuur van Leidenbrengt Ier algemeene kennis dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is Ier band gesteld een suppletoir kolder van bet patentrechtdienst 188586, executoir verklaard den 7en De cember jl. en herinneit voorts de belang hebbenden aan hunne verplichting om bunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voel te voldoen. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 9 December 1885. stadsnieuws. Door burg. en weth. is aan den raad ter goedkeuring aangeboden een staat van af- eu overschrijving op de begrooting, dienst 1885, ter verhooging van enkele artikelen dier bcgrooting, tot een gezamen lijk bedrag van f 12086, af te schrijven van den post voor onvoorziene uitgaven. Nog geeft genoemd college den raad in overweging, naar aanleiding van het bij de be handeling van de begrooliug voor 1886 in de sectiën te kennen gegeven verlangen ten aan zien van het visschen in de Singelgrachten, dat in de voorwaarden voor de aanstaande verhuring van de gemeentewateren de Sin gelgrachten niet worden opgenomen, zoodat alsdan bet visschen met den hengel onge hinderd kan geschieden. De laatste ver pachting van devisscherij in deSingelgrachten bracht slechts f 49.50 per jaar op. Ingevolge het besluit van den raad, dat de gemeentelijke inrichting voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenaren behouden blijft, wijzen burg. en weth op de omstan digheid, dat nu nog eene beslissing zal moeten worden genomen aangaande hun voorstel tot aanstelling van een leeraar voor een der Polynesische talen, op eene jaar wedde van f 1000. De commissie van financiën deelt aan den raad mede, dat zij met burg. en weth. in overweging geeft gunstig te beschikken op het verzoek van de Leidsche Duinwater maatschappij tot bekrachtiging van het be sluit om eene geldleening aan te gaan van f 100,000. Een onderzoek deswege inge steld heeft haar overtuigd, dat de gemeente door het sluiten van die ieening werkelijk zal worden gebaat. Door den heer Boolvan wiens hand ten vorigen jare eene uitgebreide statistiek ver scheen van alles wat deze gemeente betreft, is als een vervolg op dat werk aan de leden van den raad aangeboden een staat bevat tende de opgaven van alle in dat werkje voorkomende getallen voor het jaar 1884. - Zaterdag 12 December zal in de stads gehoorzaal door de onderoliiciersvereeniging door vriendschap vereenigd des avonds te acht ure een gymnastiekavondje gegeven worden, dat ook door voordrachten zal worden opgeluisterd. Na afloop is er bal. De minister van koloniën heeft aan de tweede kamer uitvoerige inlichtingen ge geven op het adres van den gep. kapitein der infanterie van het Indisch leger E. W. Willink Ketjenover zijn ontslag. Daaruit blijkt, dat adiessant van 3 April 1881 tot 9 Maart 1882 niet minder dan 16 maal door zijne chefs is gestraft geworden. Wegens 11 van die straffen reclameerde hij bij den krijgsraad. Deze achtte zijne reclamatie slechts in twee gevallen geheel gegrond, in drie gevallen gedeeltelijk gegrond, in zes geval len ongegrond, terwijl in 2 van die zes ge vallen door den krijgsraad aanleiding werd gevonden om den reclamant eene nadere bestraffing op te leggen wegens verregaande oneerbiedigheid. De einduitspraken van het hoog militair gerechtshof waren voor den reclamant meermalen ongunstiger dan die van den krijgsraad. Na in bijzonderheden op elk der door de commissie voor de ver zoekschriften van de tweede kamer geresu meerde 8 punten te hebben geantwoord verklaart de minister, dat adressant uit den militairen dienst is ontslagen nadat maar niet omdat hij voor een raad van onder zoek had terechtgestaan. Hij is ontslagen omdat liet belang van den dienst vorderde dat hij het leger verliet. De heer professor De Hollander, die genoodzaakt werd ontslag te nemen als leeraar aan de koninklijke militaire academie, nadat hij 42 jaar den lande had gediend en een vorig jaar op zijn aanvrage om pensioneering was teruggekomen, omdat men hem van hooger hand verzocht had zulks te doen, heeft thans een adres aan de tweede kamer gericht, waarbij hij de verschillende over zijn ontslag gewisselde stukken overlegt. Daarmede bedoelt hij te weêrleggen, wat door den minister van oorlog in zijn memo rie van antwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer over dat ontslag werd medegedeeld. Gisterenavond is te Rijnsburg brand ontstaan in eene schuur gevuld met turf, toebehoorende aan W. Van Muyen. Eene daar nevenstaande schelf met dekriet werd mede door de vlammen aangetast. Alles was verzekerd. Men schrijft aan het Hbl. uit Dor drecht i. d. 8 Dec.Naar ik heden uit vertrouwbare bron verneem moeten de on geregeldheden te 's Gravendeel door de vlas zwingelaars gepleegd, vrij wel gedempt zijn; ten minste nu is het rustig in de geheele gemeente, dank zij het krachtig optreden van den burgemeester en de Dorische politie, welke nog niet teruggekeerd is. Heden werd het vlas op het sch'p geladen dat gisteren de oorzaak van deze onlusten geweest was en door de belhamels naar den stal der eigenaars was teruggebracht. Tijdens het inladen surveilleerde de politie; van nacht zal het schip vertrekken. Tegen enkele per sonen is proces-verbaal opgemaakt. Maandag is te Haarlem op 31-jarigen leeftijd overleden de heer Joh. Bastiaans Jr. stadsorganist van het orgel in de Groote of St. Bavo-kerk en stadsklokkenist aldaar. Van zijn vader genoot hij destijds zijne opleiding en hij werd na diens overlijden door den gemeenteraad van Haarlem in 1876 tijde- delijk, later definitief, in die betrekking benoemd. De heer Bastiaans was een be kwaam organist en verstond zich volkomen op het moeielijke instrument in bovenbe doelde kerk. Op Woensdag 16 Dec. zal de ex-com missionair in effecten Visser, die uit de ge vangenis te Haarlem wist te ontvluchten doch onlangs te Parijs aangehouden en aan de Nederl. regeering werd uitgeleverddes wege voor het gerechtshof van Amsterdam verschijnen. De justitie te Haarlem moet belangstellend uitzien naar onthullingen, om trent de wijze waarop Visser in zijn ontvluch ting is bijgestaan, waaromtrent, zooals be kend is, een gevangenbewaarder wegens ver zuim in arrest is, doch de directeur, door mr. S. Katz verdedigd, van rechtsvervolging is ontslagen en ontslag bekwam. Mr. Claasen zal Visser rechtskundigen bijstand verleeuen. Naar men uit Amsterdam aan de Maasbode meldt, hebben burg. en weth. der hoofdstad, ingevolge art. 9 der drank wet, de vergunning van Café Zineken, alwaar de laatste vergadering der socialisten door den commissaris van politie Stork is uit eengedreven, ingetrokken. Eenigen tijd geleden hebben zich alle huurders van bouwlanden op Oranje Nas«au's- Oord, bij Renkum, met een adres tot Z. M. den koning gewend, waarin zij verzochten, om maatregelen te nemen of vermindering van pacht toe te staan, daar zij door het groot aantal schadelijk wild niet meer in staat waren met eenig goed gevolg veld vruchten te teelen. Naar aanleiding van dit adresheeft Z. M. de koning bevolendat eene buitengewone drijfjacht op het land goed zal gehouden worden. Te Nijmegen is door de politie tegen een tiental voerlieden proces-verbaal opge maakt, omdat zij op Zondag, zonder verlof van het plaatselijk bestuur, op de openbare straat aldaar met kar en paard hunne be roepsbezigheden hebben uitgeoefend. Allen zullen wegens overtreding der Zondagswet terechtstaan. Gisteren nacht is de stoomboot Amstel op een half uur afstands van Kampen op de Ketelkribbe gevaren, zoodat zij in plaats van drie unr des nachts, eerst hedenmiddag half 4 van Kampen naar Zwolle kon ver trekken. Van Zwolle was een sleepboot af gezonden doch toen deze te Kampen kwam had men de boot reeds weder vlot gekregen. De burgemeester van Bergharen beeft in den laatsten tijd weder herhaaldelijk de leden van den raad ter vegadering opgeroe pen. Geen enkel lid geeft echter aan de oproeping gehoor. Omtrent de ontvluchting uit de ge vangenis te Assenmeldt men aan het Vad. de volgende bijzonderheden FEUILLETON. 177.) „Kom, laat ons eens zoeken," sprak de markiezin. „O, hier is een romance, dat mijn lieveling stukje is. De Dag en de Roos." Misschien ken je die?" „Ja, Mevrouw! ik ken haar." „Welnu, kindlief, 'tis die romance, die ik u verzoek te zingen. Signor Antelli zal u wel accompagneeren, niet waar mijn heer Antelli?" „Het zal mij een groote eer wezen," ant woordde de pianist met een buiging. Op nieuw hoorde men een gemompel van bewondering; daarna werd het stil, dood stil. Signor Antelli speelde de inleiding, en Aurora zong het ons bekende lied. Adrien stond te luisterenhet hoofd naar voren uitgestrektmet ingehouden adem roerloos, alsof hij in een zoutpilaar was ver anderd. Ditmaal waren het niet alleen de trekken van het gelaat en de houding, die hij herkende, maar ook de stem. En die vergeten, verouderde, onbekende romance, kon zij door iemand anders dan door Aurora worden gezongen Het eerste couplet was uit. De toejui chingen barstten los. Uit aller mond klonk een welgemeend: „Bravo!" Voorwaar, nog nooit heeft een jong meisje, bij haar intrede in de wereld zoo'n welverdienden opgang gemaakt. Adrien was buiten zichzelven. Ware hij niet door een menigte menschen terugge houden geworden, die zich als een muur vormden dan zou hij toegesneld zijn om zich aan de voeten der zangeres te. storten. „O, 'tis om gek te wordenI" sprak hij binnensmonds, terwijl hij zijn handen tegen zijn voorhoofd drukte, waarop de zweetdrop pels parelden. Na het laatste couplet was mevrouw De Montperrey, niet minder verrukt dan ieder een, opgestaan. Tot tweemaal toe kuste zij Aurora op de wangen, ten aanschouwen van het geheele publiek, op het oogenblik dat als om strijd alle handen de zaal van toe juichingen deden weergalmen. Nu begonnen de bijvalsbetuigingen op nieuw. liet was een triumf, zooals de be roemdste zangeressen er niet altijd behalen. Toen begon men zich om het jonge meisje, dat onthutst en geheel buiten zichzelve was te verdringenom haar eenige vleiende woor den toe te voegen. Gelukkig kwam een oude generaal, een vriend der markiezin haar zijn arm aanbieden om haar bij zijn vrouw en dochters te brengen. „Voor een burgermeisje, wat een goede manierenI... Welk een houding!... On berispelijk Men zou een jonge vorstin meenen te zien.Onvergelijkelijk schoon Wat een prachtig haar!Een verrukkelijke stem!... Zij zingt als een engel!... Jeugd, schoonheid, bevalligheid, talent, zij heeft alles meel... Het schijnt, dat haar moeder onmetelijk rijk is. De markiezin De Mont perrey heeft van vijftien millioen gesproken De markiezin en mevrouw Delorme zijn boe zemvriendinnen Mevrouw De Montperrey houdt van die juffrouw Delorme als van een eigen doc'nier. Zij zegt dat aan iedereen Dit hoorde de markies De Verveine in zijn omgeving fluisteren. De ongelukkige bevond zich in een toe stand, die niet te beschrijven is. Zijn hoofd gloeide. Als men hem zoo heen en weder zag loopen dezen op zij dringende, anderen op de teenen en de dames op de slepen trappende, zou men hem voor gek of dron ken hebben gehouden. Het concert was afgeloopen. De dans zou aanvangen. De knechts schoven de meubel' op zij tegen den muur. De muziek begon- Adrien maakte van die gelegenheid ge bruik om wat naderbij te komen. Aurora had hem in de verte gezien. Maar zij hield de oogen neergeslagen. Zij voeldedat hij dicht bij haar stond. Daar trad mevrouw De Montperrey op haar toe en stootte haar aan. Zij scheen plot seling uit een droom te ontwaken. „Lieve," dus sprak de markiezin, „men gaat een wals spelenwil je niet eens dan sen? Hier is juist een heer, die als een uitmuntend walser bekend staat," voegde zij er bij, op Adrien wijzende. De jonge man naderde. „Wil de juffrouw mij de eer toestaan?" sprak hij op bevenden toon. Aurora was eensklaps bleek geworden. „Laat ik u eerst voorstellen," hernam de markiezin. „Kindlief, ik stel u den markies De Verveine, een mijner vrienden, voor." De bleekheid van het jonge meisje verdween en werd door een hevigen blos vervangen. „Markies De Veiveine," herhaalde zij zacht jes, het hoofd buigende. De markiezin nam haar hand en legde haar in die van Adrien. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1