BUITENLANDSCHE BERICHTEN. TOONEEL. me m mm si o am wez r a t<kt t. doende gevangene Willem Dittmer. Van een onbewaakt oogenblik schijnt hij te hebben gebruikt gemaakt, om van de binnenplaats der gevangenis op een afdakje en vervolgens op het dak der gevangenis te klimmen. Daar aangekomen heeft hij een touw aan de goot bevestigd, waarlangs hij zich heeft laten afzakken tot in een aangrenzenden tuin. Aan dat gedeelte der gevangenis, waar het touw gevonden is, kon de militaire wacht moeie- lijk toezicht houden. De ontvluchte had 5 jaren gevangenisstraf ter zake van dief stal te ondergaan. Omtrent de ontvluchting van Dittmer uit de gevangenis te Assen meldt mendat men tot nu toe niet meer weet, dan dat de vluchteling gezien is in de richting van Bolde. Óp dien weg zijn geen telegraaflij nen, en Dittmer had den avond en de nacht te baat. Wellicht slaagt hij er in zijn ouders, die in Noord-Amerika wonen, een bezoek te brengen. Hij is zeeman geweest; het klauteren was hem dus geen vreemd werk. Den 5deu dezer is te Nieuwland eene oude doove vrouw, die in den avond de tram van Sneek niet zag, door deze over reden en kort daarna gestorven. Door den brigade-kommandant der maréchaussée te Maastricht is aangehouden een zekere Gimberg, welke reeds sedert 2 jaren in het Algemeen Politieblad wordt ge signaleerd, als verdacht van f 260, die hij voor eene logemeuthoudster te 's Hage moest laten wisselen, ten eigen bate aangewend eD zich daarmede verwijderd te hebben. Vrijdagavond jl. werd de landbouwer Benardywonende op de Belgische grens te Epen (Limburg)door vier onbekende kerels in zijne woning overvallen, welke hem om geld vroegen. Toen hij hieraan niet vol deed begon men hem te mishandelenop het hulpgeschrei zijner dochter namen de booswichten de vlucht; B. verkeert door de ondergane mishandeling in levensgevaar. 's GKAVKMIVbK. Door Z. M. is benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Brielle, G. M. De Bioeme, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Leerdam, en is het aan G. J. C. Bodde verleende eervol ont slag als directeur van het postkantoor te Delftshaven ingetrokken, en bepaald, dat genoemde ambtenaar geacht zal worden, te rekenen van 1 April 11., uit den dienst te zijn ontslagen. Door Z. M. is, op hun verzoek, ontslag verleend: aan J. A. H. Borret, als notaris te Utrecht; aan P. Bruggeman, als burgemeester van Baarland, en is aan J. H. Langes, geb. te Grielh (Pruisen), mits hij overigens aan de bij de wet ge vorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. De minister van marine zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. EK GELIK D. De bladen deelen de volgende bijzon derheden mede over het bezetten van de hoodstad van Birma; Generaal Prendergast ontmoette Thebau in zijn paleis, waar de koning, de koningin en enkele familieleden alleen waren overgebleven, daar de wachten en bedienden weggeloopen waren. De koning vreesde voor zijn leven om de capitulatie; zijn onderdanen plunderden intusschen het koninklijk paleis. Thebau nam alle voor waarden aan; hij bedong enkel lijfsbehoud en een vrijgeleide naar Bangoon voor hem zelf en zijn familie. Dufferin zal vermoe delijk naar Mandalay vertrekken om de zaken aldaar te regelen. De correspondent van de Daily News te Sofia verzekert, dat door de Bulgaren als voorwaarde voor de verlenging van den wapenstilstand wordt geëischt, dat het dis trict Widdin door de Serviërs moet worden ontruimd, terwijl het district Pirot door de Bulgaren zou blijven bezet. Elk oogenblik is, volgens den correspondent, de weigering dezer voorwaarden, en dientengevolge de hervatting der vijandelijkheden te wachten. Dezelfde berichtgever acht het waarschijn lijk, dat Oostenrijk dan Servië ter hulp zal komen, maar dat dan tevens Busland een leger in Bulgarije zou doen optreden. Onder die omstandigheden komt voor de Bulgaren de houding van Turkije natuurlijk eerst in de tweede plaats in aanmerking. De Timet verneemt uit Durban i. d. 5 December: Alhier is eene particuliere dépêche uit Vrijburg ontvangenwaarin ge meld wordt, dat Massouw gedood en Ma- musa genomen is. De expeditie der Boeren is hiermede afgeloopen". FKAKHRIJ K. Na een levendig debat heeft de kamer van afgevaardigden de verkiezing in het departement Alpes Maritimes goedgekeuid. In de couloirs werd medegedeelddat de commissie voor de Tonkin-credieten kennis heeft genomen van de rapporten van gene raal Négrier, in welke de verantwoordelijk heid voor den terugtocht uit Lang-son uit sluitend aan kolonel Herbinger wordt toe geschreven. S PAKJE. De overledene koning Alfonso had zijn leven voor een aanzienlijk bedrag ver zekerd. Behalve met eene Amenkaansche, waren met verschillende Spaansehe en Fran- sche maatschappijen polissen gesloten, lot een gezamenlijk bedrag van niet minder dan 500 000 francs. Daar de verzekering nau welijks twee jaren geleden werd aangegaan, was tot dusver nog slechts 50.000 francs aan premiën betaald, zoodat de betrokken maatschappijen door dit sterfgeval een niet onaanzienlijk verlies hebben geleden. DDITiCHLAK». Het bestuur der Maatschappij voor Duitsche kolonisatie heeft beslotenin de maand Juli van het volgende jaar te Ber lijn een algemeen congres ter bevordering van Duitschland's overzeesche belangen te doen houden. Het doel van het congres isdoor persoonlijke gedachtenwisseling tus- schen vertegenwoordigers der Duitsche na tionaliteit uit alle landen, de gemeenschap pelijke intellectueele en materieele belangen der Duitschers nader aan te duiden en te beraadslagen over de middelen, waardoor deze belangen het best kunnen worden ver tegenwoordigd en bevorderd. Het proces tusschen het weeshuis te Brunswijk en de erfgenamen van den her tog, is afgeloopen met eene schikking; de kosten zullen door de twee partijen betaald worden. De koning van Saksen en de her tog van Cumberland betalen 75000 mark aan het weeshuis en dit ziet af van alle aanspraak op het bezit van het landgoed Hedwigsburg. OOITENKIJK. Men verwacht te Weenen eene her vatting der vijandelijkheden in Servie. De vorst van Bulgarije heeft zijn eisch betrekkelijk de oorlogsschatting verminderd tot 30 mil- lioen mark en bezetting van Pirot als onder pand. Servie weigert dit aan te nemen. Een der Turksche commissarissen is uit Bumelie naar Conslantinopel terugge keerd om den Sultan te berichten, dat do uitvoering van hun mandaat onmogelijk is. Zelfs eene latere proclamatie van den Sultan is niet afgekondigd om de opgewonden heid der Bumeliers niet tot het uiterste te drijven. De vorst van Bulgarije seinde aan de Porte, dat hij geneigd is den wapenstilstand tot 10 Januari te verlengen, maar de regeling van den toestand van Bulgarije-Bumelië tot na den oorlog dient te worden uitgesteld. TURKIJE. Uit Constantinopel wordt aan de Buda- pesti Ilirlap bericht gezonden van een aan slag op den Sultan van Turkije. Toen Abdoel Hamid zich Donderdagmorgen na het morgengebed, in gezelschap van drie adju danten, naar de tuinen van IJildiz Kiosk begaf, schoot een der mooren, de eunuch Dsevad Aga, op hem toe en trachtte hem met een scherpen dolk te verwonden. Hij doorboorde echter alleen den rokskraag van den vorst, en werd door diens bege leiders gegrepen en op staande voet afge maakt. De Sultan is ongedeerd, maar hij heeft zich het geval sterk aangetrokken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 7 Dec. Hedenmiddag te half- vijf waren verkozen 315 liberalen, 247 con servatieven en 73 Pamellisten. LONDEN, 8 Dec. Drie bataillons infan terie hebben bevel gekregen naar Egypte te vertrekken, ter versterking van de Bntsche troepen aldaar. Generaal Stephenson be geeft zich Vrijdag a. s. naar Wadyhalfa, om de operatiën tegen het voorwaarts drin gende leger der opstandelingen te leiden. Blijkens de laatst verschenen opgave van den uitslag der stemmingen zijn 317 libe ralen gekozen, en is in de reeds bekende cijfers der conservatieven en pamellisten geene verandering gekomen. Lord George Hamilton, eerste lord der admiraliteit, is te Ealing (Middlesex) gekozen. BUCHAREST, 7 Dec. In antwoord op een interpellatie van den heer Gonesco ver klaarde de minister Bratiano, dat de Ru- meensche regeering bij de conferentie aan zoek heeft gedaan om de ontmanteling der Bulgaarsche Donau-vestingendoch dat de conferentie geantwoord heeft dat het nemen van een besluit dienaangaande niet tot haren werkkring behoort. De minister voegde er bij dat de regeering, hoewel de in Bumelie ontstane beweging hoogelijk waardeerende, verplicht is een voorzichtige terughoudend heid in acht te nemen. ROME, 7 Dec. De opbrengst der belas tingen over het tijdvak van 1 Juli tot 30 November bedraagt ongeveer vijftig millioen meer dan over hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar. LAATSTE BEIMCHTEK. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werd de conclusie van de commissie tot dienstregeling op de lijn ZwolleAlmeloo aangenomen. Bij het In disch begrootingsdebat drong de heer Fransen Van de Putte aan op eene vermindering der lasten van de inlandsche bevolking en waar schuwde hij tegen een agressief optreden in Atjeh. De hh. Muller en Insinger wezen op den onvoldoenden steun van de landbouw-in- dustrie. De Indische uitvoerrechten moesten worden afgeschaft. De minister verdedigde zijn beleid en wees op de tariefwijziging die de Indische industrie ten goede komt. De geheele Indische begrooting werd ten slotte aangenomen. Op een nieuwen aandrang van de lib. Van Houten en De Savomin Lohman beloofde de minister Heemskerk heden aan de tweede kamer, bij de behandeling van zijne begrooting, een onderzoek in te stellen naar het beweren dat burgerlijke autoriteiten pressie hadden uitgeoefend op de minderen ter stuiting der vervolging van de betrok ken personen in de officierenvechtpartij te 's Hage. Voorts wenschten verschillende leden, we gens de personeele en finantieele lasten, de bevolen schutterijuitbreiding buiten wer king te stellen. De minister wil dat men onder de wet van 1827 van de schutterijen het mogelijke zal maken. Een motie van den heer Van Delden, tot opschorting van de wet tot uitbreiding der schutterijen werd tot morgen aangehouden. Comelis Meijer, de bekende straat- poëet, is gisteravond in de Reguliersbreestraat te Amsterdam door een beroerte getroffen. Aanvankelijk behandeld in het politiebuieau hoek Rembrandtpleinwerd hij naar het Binnengasthuis overgebracht, maar onderweg is hij overleden. Meijer was 68 jaar oud en had als restaurateur te Leiden goede dagen gekend. (Ml.) De 18-jarige C. D. N. diedenlPden November te Oud-Beierland geschaakt werd en op verzoek van haren vader werd aan gehouden is thans met haar ontvoerder in ondertrouw opgenomen. SCIIEEPSTIJDIKCEK. Het stoomschip Limburg, van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 December te Sout hampton. De Samarangarriveerde 7 Dec. van Rotterdam te Padang. De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Bocca 7 Dec. GEMENGDE BERICHTEN Te Luvino op de Zwitsersche gren zen, is het dezer dagen den Italiaanschen douanen gelukt, om zekeren Gallizzi te ar resteeren terwijl hij juist eene poging waagde, om voor een bedrag van omstreeks een half millioen gulden aan gouden voorwerpen naar Como te smokkelen; de man had de voor werpen gedeeltelijk tusschen zijne kleederen en gedeeltelijk in wijuvaten verstopt. Het werd bewezendat hij reeds voor een bedrag van een millioen gulden aan voorwerpen van waarde gesmokkeld had. Uit Algerie wordt gemeld, dat er ook te Bou-Saada tusschen Vrijdag en Za terdag vijf schokken van aardbeving gevoeld zijn. De kerk en 71 huizen zijn ingestort. Vier personen werden onder de puinhoopen bedolven. Eene jonge vrouw en haar kind werden gedood, twee mannen gekwetst. De inwoners, bevangen door schrik, hebbenden nacht buiten hunne woning doorgebracht. Het vertrek van graaf Munster, gezant van Duitschland, uit Engeland zal niet be treurd worden door den hooggeplaatsten hof beambte, die eenige jaren geleden bij eene ontmoeting met Z. Exc. in grocte moeie- lijkheid geraakte Terwijl op het Buckingham- paleis groote receptie werd gehouden hoorde men in de voorzaal zeer luid spreken, juist op het oogenblik dat de eerste bezoekers werden binnengeleid. De koningin, die pas verschenen was, maakte op scherpen toon aan den opper kamerheer de opmerking: „Er wordt veelte veel gesproken," en dadelijk zond hij eenige kamerdienaars af om de groepen babbelaars en babbelaarsters te waarschuwen dat zij moesten uiteengaan. Ecu van de ijverigste waarschuwers vond graaf Münster in druk gesprek met een an deren gezant, en in plaats van zich tot de damesgroepen te wendendie de gramschap der koningin hadden opgewekt, liep hij naar den gezant toe, tikte hem vrij onzacht op den schouder en zeide hem „Men komt niet op het paleis om praatjes te houden." De graaf en zijn ambtgenoot fluisterden slechts met elkander, maar in ieder geval zou eene zoo barsche vermaning zeer onge past zijn geweest. De gezant verpletterde den kamerdienaar met een blik zoo als al leen Bismarck op iemand kan werpenen hernam: »Ik kom niet hier om lessen in de wellevendheid te ontvangen." Onmiddellijk riep hij zijne attachés; hij verliet woedend met hen de troonzaal en reed rechtstreeks naar het ministerie van binnenlandsche zaken, waar hij een vorme lijke aanklacht tegen den hofbeambte, we gens grove beleediging, indiende en te ken nen gaf, dat, als hem niet een volkomene genoegdoening gegeven wierde, hij de zaak aan zijne regeering zou voorleggen. Onverwijld werd de koningin met het gebeurde bekend gemaakt, en zij gelastte dat de kamerdienaar een brief van veront schuldiging aan den graaf zou schrijven. Dit geschiedde, de gezant was tevreden gesteld en het incident was afgeloopen. Te Weenen is men in onzekerheid omtrent het lol van prins Paul Esterhazy, wiens paard bij een vossenjacht op hol ging. Tothiertoe heeft men den prins nergens kun nen vinden. 20000 mantels, bestemd voor het Bulgaarsche leger, zijn door een brand in eene fabriek te Kröuburg bij Weenen ver nield. MARIA TUDOR. Hij, die gisteren avond zijne schreden naar den schouwburg richtte met het doel om zich te laven aan de heldere bron der geschiedenis, zal zeker een niet geringe teleurstelling hebben ondervonden. Het is de gewoonte der dramaschrijvers de geschie denis te versieren met allerlei toevoegselen van eigen vinding en wie zal hun het recht daartoe ontzeggen. De naakte historische feiten immers leenen zich maar zelden tot het samenstellen van een drama, dat aan alle eischen der kunst voldoet. Men kan het den dramatischen auteur dus wel ver geven, wanneer hij eenige schoon gedachte bijomstandigheden aan de onvolledige stof der historie toevoegt. De geschiedvorscher onderzoekt, wat zekere waarheid is en wat niet; hij vraagt steeds „Iloe is hel geweest V' de letterkundige daarentegen heeft behalve de historische bronnen een andere en rijkere tot zijne beschikking, nl. die der scheppende verbeelding. Hij behoeft alleen zi-h af te vra gen „Hoe kan hel wellicht geweest zijn?" Hij heeft dus recht op algemeene goedkeuring, wanneer men niet bewijzen kan; dat zijne voor stelling zeer zeker onjuist is. Verscheidene schrijvers van historische litteratuurproduk- ten gaan echter verder. Zij vervalschen een geheel tijdvak, springen naar willekeur om met historische figuren en maken er zelfa nieuwe geheel denkbeeldige bij, aan wie zij dikwijls een overwegenden invloed op de politiek van den tijd toekennen. Dit laatste nu mag, naar het ons voorkomt, met den naam van vervalsching en verminking der geschiedenis bestempeld worden. Het is waar, dat ook hier plaats is voor eenige toegeeflijkheid van de zijde van het publiek, maar daarvoor is ééne voorwaarde, nl. het niet ware moet schoon zijn of, wellicht juis ter uitgedrukt, het niet historisch ware moet niettemin menschkundigpsychologisch waar zijn. Het ligt echter voor de hand, dat de auteur, die op politiek terrein geheel zijne verbeelding wil volgen, een schier onbe grensde kennis der staatkunde in zijn bezit zou moeten hebbenwaardoor het hem mogelijk zou worden een mogelijken poli- tieken toestand uit zijn brein te doen voort komen, die in waarheid nimmer bestaan heeft. Passen wij de boven gestelde beginselen toe op Victor Hugo's tooneelstuk „Maris Tudor", dan valt het niet te loochenen, dat er hier wel eenige stof tot afkeuring aanwezig is. De hoofdpersoon koningin Maris, die hier wordt voorgesteld als waanzinnig verliefd op den Napolitaanschen gelukzoeko Fabiano Fabiani, was in waarheid een strenf katholieke en, voor zoo ver de geschiedenis! weet, eerbare vrouw. Wel worden ham! tal van misdaden toegeschreven, maar tol kwamen veeleer uit eerzucht dan uit mini nenijd voort. Ook in andere opzicht®

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2