NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOftJMEftlENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Woensdag 9 December 1885, N°. 289. AOVERTEKTIEK: Bureel.- Sclieepmakersstee»; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsels Courant i Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15.| Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, Èt contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brenger, ter algrmeene kennis dat lot hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in hel schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in liet school gebouw aan de Aalmarkt der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Uoommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Drreslraat; en wel van den 7den tot en met den 1 üen Dec. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormnldags lialfneyen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tol twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclic Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. K18T, Secretaris. Leiden, 3 December 1885. STADSNIEUWS. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 137 kinderen, als: 63 zoons en 72 dochters, waaron der zijn begrepen 2 tweelinggeboorten over leden: 87 personen, van welke 7 elders woonachtig, als: 19 mannen, 18 vrouwen, 25 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 24 paren. De soirée dramatique door madame Agar, die tegen heden avond was aange kondigd, is voorloopig uitgesteld. Wij vestigen de aandacht op een klein maar zeer belangrijk boekje, onder den titel Paschen-berekening onlangs verschenen bij de uitgevers dezer Courant. In dat boekje geeft de Eerw. Heer Muré, pastoor alhier, op eene even beknopte als bevattelijke wijze, eene volledige verklaring van alles wat bij de berekening van den datum waarop het Paaschfeest valt, te pas komt. Van Gre- goriaansche tijdrekening, Guldengetal, Epacta, Zondagsletter, heeft menigeen wel eens ge hoord; maar wie wist er het rechte van? Welnu, wie dit boekje met eenige aandacht leestkomt volkomen op de hoogte van dat alles; nu eens zegt hij: Wat is dat alles eenvoudig en duidelijk! dan weder: Ik dacht niet dat er zooveel aan vast zaten als hij aan de Paschen-berekening zelve gekomen is, neemt hij onwillekeurig papier en potlood, gaat zelf aan het cijferen en bevindt dat hij aan de hand van zijn veiligen gids zelf be rekenen kan wat hij vroeger half als hek senwerk beschouwde. Öp de laatste bladzijde van het boekje vindt men een Paaschtafel voor de 115 eerstvolgende jaren, waaruit o. a. blijkt dat in die jaren Paschen nooit valt op 22 Maart of op 24 April, llier is overvloedige gelegen heid om Pastoor Muré, zooals hij zelf het wenscht, „na te rekenen." Paschen op 24 April komt eerst in het jaar 2011, op 25 April, zooals toekomend jaar, reeds in 1943, en op 22 Maart (schrik niet 1) niet eer dan in het jaar 2285. En dit wordt niet zoo maar gezegd, maar bewezen en berekend. De nette en correcte uitvoering doet aan de drukkerij der Gebr. Muré alle eer aanhet boekje heeft, ondanks de menigte van cijfers, een recht prettig aanzien, en de geringe prijs van 25 cents (franco per post 27 cents) brengt het binnen ieders bereik. Zeker is het, dat wie het koopt geen spijt zal hebben van zijn kwartje. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ20,278,354.92 en bij de betaalmeesters ƒ1,313,082.13. Tezamen 22,091,437.05. Voor de rechtbank te Dordrecht heeft iemand terecht gestaan, die bij gelegenheid van een gouden bruiloftsfeest door onbe kendheid met vuurwapenen een 8-jarigen knaap doodelijk aan het hoofd getroffen had. Het O. M. eischte 45 dagen celstraf en f 25 boete, maar de rechtbank legde slechts f 3 boete op. Wegens slapte in de werkzaamheden zijn aan (le scheepstimmerwerven langs den IJsel in de laatste weken verscheidene werk lieden bedankt moeten worden. Uit 's Gravendeel wordt aan de IV. E. Ct. van 7 December gemeld: Onze gemeente, anders tamelijk rustig, is van heden morgen tien uren af in rep en roer. De zaak is deze: De gemeente bestaat bijna geheel van de vlasserijen nu is er door verschillende vlas boeren onbewerkt vlas verkocht, dat wordt weggevoerd naar eene fabriek in Frankrijk. De arbeider verliest daardoor natuurlijk werk, wordt wanhopig en neemt zijne toevlucht tot verkeerde dingen. Vier geladen schepen zijn er al van hier vervoerd, maar bij het vijfde brak heden morgen de bom los. Met eene macht van volk werd een geladen wagen bij het schip vandaan gehaald en teruggebracht op het erf van den vlasboer. Daarna begaf men zich in optocht naar hen, die hadden verkocht, en ditar werden de ruiten ingeworpen. Hel hoofd der gemeente liet onmiddellijk de tapperijen sluiten en vraeg versterking voor de politie aan uit het naburige Dord recht. Te twaalf uren kwam alhier de hulp aanen men zal nu trachten de rust te her stellen. Ter zake van verzet tegen de politie en het werpen met steenen naar een agent is gisteren te Amsterdam een 16-jarige sjou wer door de politie opgepakt. Mede wegens verzet en mishandeling van twee agenten tijdens eene op den Zeedijk plaats hebbende vechtpartij werd een persoon opgebracht, welke beweerde door een agent aan het aan gezicht te zijn verwond. Ter verbinding dier wond naar het Binnengasthuis geleid, is hij op den terugtocht naar het bureau zijnen geleideis ontloopen, dóch door een agent op den Dam weder aangehouden. Gisterenochtend te 4t- uur is een po litieagent in de Tuinstraat te Amsterdam onverhoeds door 4 onbekende personen aan gegrepen en tegen den grond geworpen. Op het controle-signaal van een inspecteur ko zen de daders het hazenpad. Naar aanleiding van het opgenomen bericht aangaande den Spanjaard, die een inwoner van Harlingen poogde op te lich ten wordt aan het I), v. N. uit Amersfoort gemeld, dat aldaar twee maanden geleden hetzelfde is beproefd op gelijke wijze „Jan Lund" deed toen eveneens dienst. Alle stuk ken en copieën en brieven werden door den inwoner van Amersfoort opgezonden naar de Spaansche legatie te 'sHage, met verzoek om inlichtingen. Antwoord hierop is echter nog niet geaomen. Ook in andere plaatsen van ons land schijnt „de Spanjaard" niet onbekend te zijn. In de zaak van de poging tot het ontvoeren der kinderen van den heer Hoek te Apeldoorn zal door het hof te Arnhem eerlang eene beschikking genomen moeten worden. Mevrouw Bulkiey heeft tol raads man gekozen mr. H. H. Van Cappelle te Arnhem, Kloppers mr. J. P. A. N. Caroli te Amsterdam en mej. Schlingeman mr. Van Gelein Vitringa te Arnhem. {U.D.) De politie uit Zelhem ontdekte dat zekere L. H., véér jaren wegens diefstal van vee naar het buitenland gevlucht, in die gemeente was teruggekeerd. Zij begaf zich naar het huis, waarin hij zich ophield, doch het gelukte hem andermaal te ontko men. In de duisternis werd hem een schot nagezonden. Zaterdagochtend werd hij door de politie te Keppel aangehouden, en het bleek nu dat het schot hem in het aange zicht getroffen had. L II. werd naar Does- borg getransporteerd, om van daar naar Arnhem overgebracht te worden. Vrijdag werd door de politie te Deven ter een premielot in de Amsterdamsche leening 1874 in beslag genomen. Het Werd door een meisje van 18 jaren uit Olst bij een winkelier in goud en zilver bij wien zij eenige inkoopen had gedaan ter betaling aangeboden, hetwelk argwaan bij hem ver wekte, zoodat hij de politie er van in kennis stelde. Bij onderzoek is gebleken, dat be doeld premielot sedert 3 Oct. jl. door den handelsreiziger P. te Deventer vermist werd. Men meldt aan het P. v. N. uit Assen: Gisterenavond tegen schemerdonker is alhier uit de gevangenis ontvlucht de als kok dienst- FEU1LLETON. 176.) Na een oogenblik met den hertog en de hertogin, aan wien zij het jonge meisje voor- geste'd had, te hebben gepraat, was de markiezin heengegaan. Zij liep de zaal door, een hand gevende aan sommigen, tot ande ren een vriendelijk woord of lachje richtende. Langs Adrien gaandesprak zij op harte- lijken toon: „Is u van daag weder eens verschenen I" Zij wilde zich verwijderen. De jonge man hield haar staande met deze woorden „Mevrouw, zou ik u een klein oogen blikje mogen lastig vallen?" „Ik begrijp het al," sprak zij lachende. „Gij wilt u verontschuldigen. Heel goed. „Danku, maar ik heb u iets te vragen." „In dat geval, spreek; ik luister." „Wie is die dame en dat lieve schepseltje die daar zitten bij den hertog De Maupertuis •ii de hertogin De Clareiis." „Mevrouw Delorme en hare dochter." „Kent u ze goed?" „Zeker. Anders zouden zij niet hier wezen." „Kent u juffrouw Delorme al lang?" „Ik heb haar zien geboren worden. Maar markies! neem me niet kwalijk, waarom doet ge mij deze zonderlinge vragen?" „'tls... ik geloofde... ik onderstelde... ikstamelde Adrien verlegen. „Welnu, om al die... ikken af te snijden, beste markies, wil ik u welzeggen dat Mevrouw Delorme een mijner beste vrien dinnen is, en dat ik haar dochter als mijn eigen kind liefheb." Op die woorden liet de markiezin hem staan. Adrien voelde zich al meer en meer ont hutst. Hij wist niet meer wat hij moest denken. Wat kon hij onderstellen? Wat moest hij gelooven? Wel verre van hem tot kalmte te stemmenhadden de woorden van Mevrouw De Montperrey zijn onrust nog doen toenemen. Juffrouw Delorme was daar, op eenige schreden afslands van hem, beurtelings met een innemende bevalligheid autwoordende op de vragen, die de oude hertog en de hertogin tot haar richtten. Was hij het slachtoffer van een ongeloofelij k gezichtsbe drog of droomde hij? Hij herkende Aurora, maar Aurora, met helderstralendglinsterend gelaatschranderen blikmaar Aurora hon derdmaal liever, bekoorlijker dan vroeger. Zijn oogen en hart zeiden hemzij is het. En toch, als hij dit meisje, zoo schitterend van schoonheid en bevalligheid, vergeleek bij de idioot van la Cordelière, dan durfde hij niet op de enkele getuigenis zijner zin nen afgaan. Hoe kon er zulk een volkomen omkeer hebben plaats gehad? Hij twijfelde, en die twijfel deed hem onbeschrijfelijk lijden. Op eens werden de gesprekken gestaakt, en een diepe stilte heerschte in de zaal. Een klein, bruin getint man, met leven dige» blik schrander voorkomen en zwarten ringbaard, trad binnen met een viool onder den arm. De naam van Sivori klonk van bet eene eind der zaal tot het andere. De beroemde violist speelde een door hem zei ven getoonzet stuk, met die warmte, dat gevoel, die bewonderenswaardige volmaakt heid welke iedereen kent. Na hem deden verschillende andere ar- tisten van groot talent zich achtereenvolgens toejuichen. Sedert eeu oogenblik had de markiezin De Montperrey plaats genomen bij de groep waarvan mevrouw Delorme Aurora, de her tog en de hertogin het middelpunt vorm den, en die Adrieu langzamerhand gena derd was. Een pianist had juist een schitterend stuk gespeeld, en luide toejuichingen waren hem ten deel gevallen. Toen die ophielden, wendde de markiezin zich tot de personen, die haar omringden, en zeide: „Ik heb u een verrassing bereid. Wij heb ben hier in ons midden een jong meisje, datik weet het, een allerliefste stem heeft en verrukkelijk zingt." Daarna het woord richtende tot Aurora, voegde zij er bij „'t Is van ukindlief! dat ik spreek." Het jonge meisje kreeg eeu kleur als vuur. „Kom, mijn bestel doe ons hel genoegen eens een romance te zingen." „Voor u en uwe vriendenMevrouw zou ik gaarne zingen," antwoordde Aurora be schroomd „maar zonder de muziek kan ik mij niet accoinpagneeren." „Er zijn hier heel veel lieve romancen, waaronder je wel iets zult vinden, dat van je gading is. Kom maar eens inede; wij zullen dat eens gaan opnemen." Zij vatte het jonge meisje bij de hand dat opstond, en blozend, bevend, zich naar de piano liet brengen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1