BUITENLANDSCHE BERICHTEN. egpl aats van de stoombootreederij Fop Smit C0., dat de brug daardoor gedeeltelijk werd verbrijzeld en de lichter een groot lek bekwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De schade is nog al belangrijk. De officier van justitie te Amsterdam heeft de vervolging gelast van J. A. For- tuyn, wegens het voorstel, door hem ge daan in een openbare vergadering, die onlangs plaats had in het café „Marktzicht, tot het houden van een bedeltocht door werke- loozenwelk voorstel door de aanwezige besturen van enkele vereenigingen werd aan genomen, en de opwekking bevat tot het plegen van eene strafbare daad. Ook het Handelsblad meldt thans dat de brand in het perceel hoek Kloveniers burgwal en Zandstraat te Amsterdam waar schijnlijk aan misdaad is toe te schrijven: De man wiens lijk werd gevondenHendrik L'Amblé genaamd, oud 40 jaar, van beroep haarwerker, woonachtig te Zaandam, had het geheele bovenhuis, ingang hebbende zoowel in de Zandstraat als op den Klove niersburgwalter zijner beschikking, maar hij kwam er slechts van Zaterdag tot Maan dagavond van elke week. Eén kamer was gemeubeld. In deze kamer smeulde de brand. Er was weinig vlam maar veel hittezoodal de verf van de zoldering geheel en al ge blakerd, en het lijk van den verongelukte weinig brandwonden had. Door de hitte was 't als 't ware gestoofd. De brandwachts vonden het lijk, nagenoeg geheel naakt. Het ledekant en het bed waren weinig be schadigd, hoewel stroomatras en tijk brand gaten vertoonden. De oorzaak van den brand, die overigens in het vertrek niet noemenswaarde schade aanrichtte, bleef in 't duister. De petroleum lamp en het petroleumtoestel waren in gaven toestand. Maar er zijn aanwijzingen die doen vermoeden dat de brand is gesticht om de ontdekking van een misdaad te voor komen. L'Amblé had een of meer personen op zijn kamer. Men heeft hen hooren spreken. De overburen op den Kloveniersburgwal hebben Maandagavond, om 5 uur, licht in de kamer gezien. Tegen 9 uur werd de smeulende brand ondekt, die zeer spoedig was gebluscht. De kamer heeft twee deuren, die beide dicht waren. De straatdeur kon door L'Amblé niet zijn gesloten, omdat er van binnen geen sleutelgat is, slecht deur knippen die niet waren opgeschoven. De straatdeur vond men echter gesloten. Dit is dus door vertrekkende gedaan. Op de kamer vond men fragmenten van een zijden viouwenkleedingstuk en een contramerkje van een der schouwburgen van den vorigen avond. Verschillende voorwerpen van waarde die L'Amblé bij zich droegworden vermist, waaruit ten duidelijkste blijk, dat, behalve wellicht andere oorzakenook roof de aan leiding was tot den vermoedelijken misdaad. De onderstelling is gewettig, dat L'Amblé door een persoon of de personen die bij hem warenbedwelmd is en dat daarna het bed in brand is gestoken om den bedwelmde te dooden. De beruchte paneelzager Lavertu, die deze week in hechtenis is genomen wegens medeplichtigheid aan den bekenden diefstal van horloges op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, heeft opgegeven dat Jan Bot, in gemeenschap met zekeren Hein Meijer, bijgenaamd Heintje Lawaai, den diefstal met inbraak zoude hebben gepleegd op de Prins- Hendrikkade n°. 9 bij den lieer Hannema, en tevens de plaats aangewezen waar de ge stolen voorwerpen verborgen waren. De goederen, bestaande in gouden voorwerpen, zijn op de Lindegracht bij een opkooper teruggevonden. Het geld is natuurlijk ver dwenen. De politie der 5de sectie heeft deze zaak behandeld. Jan Botwas als de vermoedelijke dader van dien diefstal reeds vroeger gevangen genomendoch uit gebrek aan bewijzen weer vrij gelaten. (V. v. N.) In de afgeloopen week moet zich bij de firma V. R. te Zeist een persoon ver voegd hebben omeene belangrijke bestel ling te doen van planten en gewassen, welke in het begin dezer week zouden af geleverd worden, terwijl alles besproken en overeengekomen was wat het vervoer be treft. Op den bepaalden tijd liet hij zich echter wachten en bleekdat men met een oplichter te doen had, die de firma wist te verschalken door zich op een hem aan geboden maaltijd te vergasten. Ook aan de firma B. werd door hem zonder verder gevolg eene vrij groote be stelling gedaan. Dit individu heeft dezer dagen eenen ar beider op Wallenburg voor f 1 en een tuin man voor f 2.50 opgelicht. Hij paaide hen met beloften van zeer voordeelige betrek kingen en noemde daarbij namen van be kende personen. Onder voorwendsel zijne portemonnaie te hebben thuisgelateuvroeg M sb hij ten slotte eenig geld om later te ver rekenen, hetwelk hem in goed vertrouwen werd verstrekt. Het is der politie te Nijmegen gelukt het bankbiljet van f 100 in beslag te nemen dat dezer dagen door eene dame te Arnhem op straat was verloren. Het was te Nij megen in eene tapperij door twee oude mannen uit Arnhem bij het voldoen hunner vertering, in betaling gegeven. Ter crimineele terechtzitting van het gerechtshof te Arnhem werd gisteren de zaak behandeld van B. Van G., brievengaarder te Wierden. In deze betrekking was hij belast met het ontvangen van gelden, die men per postwissel wilde verzenden en die, na geboekt te zijn, naar het hoofdkantoor Rijsen moesten worden opgezonden. Door aan dezen en genen, die geld ter verzending kwam aanbieden, geen re?u af te geven, kwam beschuldigde langzamerhand in het bezit van een aantal oningevulde quitantie-strooken. Bevond hij zich nu in geldverlegenheid en werd hem een postwissel ter verzending aan geboden, dan werd aan den afzender een dier strooken, die hij in voorraad had, ter hand gesteld, de postwissel bleef dan ech ter in het register ongeboekt, en het geld verdween in eigen zak. Herhaalde malen had beschuldigde op deze wijze gelden ten eigen bate aangewend. Voor deze feiten werd tegen hem door den advocaat-generaal zeven jaar tuchthuisstraf gerequireerd. Te Zuidhoek zijn niet minder dan 25 schapen in de weide door honden doodge beten en verscheurd. De burgemeester van Leeuwarden heeft een brandbrief ontvangen van een verpleegde uit de rijksgestichten te Veenhuizen. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben 7 bedelaars terecht gestaan4 die er uit armoede en gebrek aan werk toe ge komen zijn; zij werden veroordeeld ieder tot 16 dagen gevangenisstraf en opzending naar een gesticht; twee jongelingen van 16 en 20 jaren, die voor 6 maanden naar den Kruisberg werden gezonden om wat te lee- renen ééndie den 1 34en Nov. uit de gevangenis was ontslagen met een uitgaaus- kas van ƒ43; en 10 dagen later weder wegens bedelen gearresteerd werd. Toen hem werd opgemerkt, dat hij er dan zeker goed van geleefd had, zei hij: „och ja, niet zoo erg, maar die wat en die wat, dan is zoo'n beetje geld spoedig op." Hij werd veroordeeld tot 3 maanden celstraf. De jongeling C. L. uit Rijsbergen bij Breda, die den 8en Nov. jl. op eene ge heimzinnige wijze, verdween, is tot heden niet teruggevonden. Alle nasporingen zijn vruchteloos geblevenzelfs de profetie eener bekende Bredasche kaartlegster, door de eerzame bloedverwanten van den vermiste in allen ernst geraadpleegd, is niet vervuld geworden. Die moderne Pythia had name lijk voorspeld, dat de arme jongen op Za terdag den 14en Nov. zou thuis komen: „levend of dood", en wel „uit de richting van het Noorden!" Gisterenochtend begaven zich te Oor schot 2 zoontjes van den landbouwer L. M. naar den stoommolen, ten einde voor de ouders graan te doen malen. Het oudste, ongeveer 8 jaren, schijnt in aamaking te zijn gekomen met de stoommachine, met het ongelukkig gevolg, dat het kind de armen van het lichaam zijn gescheurd, en het eenige oogenblikken daarna overleed. Woensdagnacht bleek dat zich in het bureau der goederenloods te Maastricht iemand had doen insluiten, waarschijnlijk met het doel om diefstal te plegen. Gelukkig dat de ladingraeester voor het verlaten der loods nog in het bureau moest zijn, en den in dringer ontdekte, die echter onmiddellijk op den vlucht ging. De politie doet onderzoek. GR ATEN II AGE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van Halsteren, A. H. Testers, van Breskens, J. G. Gerritsen; van Nieuwen- hagen, P. M. W. H. J. Jongen, en is aan J. G. E. baron Van Ittersum, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burge meester van Breukelen-Nijenrode, van Breu- kelen-St. Pieters en van Tienhoven. Door Z. M. is de heer C. A. C. Beuster, laatstelijk 3de commies bij de Al- gemeene rekenkamer in Ned.-Indie, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De minister van justitie zal op S dezer geen audiëntie verleenen. Bij de gisteren gehouden schietoefe ning van het reg. gren. en jagers deed een kogel den loop van een geweer springen zoodat het geheel onbruikbaar werd. Hoe wel de schutter in het achterste gelid stond, werd gelukkig niemand gewond. JHfc 4A nr. BELGIE. Naar in een particulier telegram aan de Indépendance gemeld wordt, zijn in den Fransche ministerraad persoonlijke geschillen uitgebarsten. De heer de Freycinet en vele zijner collega's betreurden het zeer, dat ad miraal Galiber en generaal Campenonminis ters van marine en oorlogniet vooruit aan admiraal Duperré en generaal Brière de l'Isle hadden doen weten, hoever hunne onthul lingen voor de Tonkin-commissie gaan moch ten. Men zou dan niet het gevaar geloopen hebben, dat admiraal Duperré, die nog in actieven dienst iszoo krachtig de daden der regeering had gegispt. Admiraal Galiber en generaal Campenon hebben deze opmerkingen zeer kwalijk ge nomen vooral generaal Campenondie be schuldigd wordt, de zaak-llerbinger met een politiek doel gesmoord te hebben. Beiden dreigden met ontslag. De heer Brisson hoopt hen dezen stap te doen uitstellen tot na het aannemen der Tonkin-credieten. ENGE^,A N SS. Bij de verkiezing te Carlingford kwam het tot straatgevechten tusschen de partij van Nolan, den candidaat der Parnelhsten, en die van Callan. 300 kiezers, die voor dezen laatsten wilden stemmenwerden met Callan zelf, door het gemeen daarin verhinderd. Verscheidene personen werden gewond. Volgens eene dépêche uit Berlijn aan den Standard zou op het oogenblik bij de mogendheden eene regeling der Balkan-quaes- tie in overweging zijn, die kans had van aangenomen te worden. Zij zou in hoofdzaak luiden1De vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië blijft bestaan. 2. De Oosten- rij ksche heei schappij zal zich uitstrekken tot den Kara-Dagh en de rivier de Drina-Pristina zou binnen deze grens begrepen zijn, Pris- rend niet. 3. Servië zou eene kleine grens wijziging verkrijgen. Uit Durban wordt aan de Times ge meld, dat de Boeren Massouwa verdedigings werken van Mamoesa bestormd hebben waarbij het verlies der Boeren acht dooden geweest is. FRANKRIJK. Volgens eene dépêche uit Madrid aan den Temps, zou het Spaansche kabinet zich bezig houden met een voorstel tot amnestie waarvan het denkbeeld van de koningin- regentes is uitgegaan. De constitie en de netten beperken echter de mogelijkheid eener amnestie. De minister Camacho zou den toestand der Spaansche Bank willen verbeterenmaar levens op eene leening of andere buitenge wone inkomsten bedacht zijn. PEIl TELEGRAAF. LONDEN, 4 Dec. Tot 's avonds zeven uur was de uitslag der verkiezingen aldus: 278 liberalen, 225 conservatieven en 60 Parnellisten werden gekozen. De opper- secretaris van Ierland, sir W. Uart-Dyke, werd herkozen. LONDEN, 4 December (Part. tel. I). v. N). De verkiezingscijfers, voor zoover thans bekend, zijn: 285 liberalen225 con servatieven en 58 Parnelhsten. PERA4 Dec. Godlian-Effendi is be noemd tot keizerlijken commissaris der vakufs (geestelijke goederen) te Sofia. SEMLIN, 4 Dec. De ministers zijn hedenavond teruggekeerd. Alles doet ver wachten dat de vijandelijkheden weldra her vat zullen worden. PHILIPPOPEL, 4 Dec. De Porte heeft Godban-Ett'endi tot agent van Turkije te Sofia benoemd, ter vervanging van Nichaas. Hij zal zijne betrekking aanvaarden zoodra zijne zending hier is afgeloopen. PHILIPPOPEL, 4 December. Het ge rucht, dat de Turksche gedelegeerden ver scheidene petitiën hebben ontvangen ten gunste van herstel van het statu quo, is volkomen ongegrond. Heden bezochten de gedelegeerden den bisschop en deelden hem nogmaals het doel hunner zending mede. Zij herinnerden dat 1011 000 man gereed stonden om de provincie binnen te rukkenindien de Bulgaren zich tegen de wenschen van den Sultan verzetten. Het antwoord luidde, dat het onmogelijk was om over eenig voorstel te beraadslagen zoolang het leger afwezig was, onder aan beveling tevens aan de gelegeerden om naar Sofia te schrijven, daar deRumelisten bereid waren alles aan te nemen wat vorst Alexander zou goeddunken. LAATSTE BERICHTEN. Door de prov. staten van Utrecht is heden tot lid der eerste kamer gekozen de heer jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, oud staatsraaden oud-lid der tweede kamer te 's Gravenhage. Wij vernemen dat mr. Straetman zoo zeer ongesteld is, dat hij vooreerst de zit tingen van de tweede kamer niet zal kun nen bijwonen. Ilbl.) De militairen die deel uitmaakten van liet detachement ter bewaking van de Hol- landsche afdeeling der Antwerpsche ten toonstelling, zijn gisteren naar hunne res pectieve corpsen teruggekeerd. Door de politie te 's Jlage is beslag gelegd op eene schuit met oud papier van het ministerie van financien afkomstig. Naar men verneemt moet er een belangrijk ver schil in het gewicht zijn ontdekt ten nadeele van het rijk. De politie is bezig aan de schuit, liggende aan de Koninginnegracht aldaar, het papier na te wegen. De brand- en lichtstoffen voor de ver schillende kazemewachten, die tot nu toe uit de menage moesten worden betaald, zullen voortaan even als die van de garnizoens- wachten, door liefrijk worden bekostigd. - De uit de Iiaagsche gevangenis ont snapte gevangene Van Rijsselberghe wordt heden uit Londen naar zijn vroegere verblijf, plaats te 's Hage teruggevoerd. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Uitslag van het gisteren te 's Hage gehouden acte-examen voor middelbaar on derwijs: geschiedenis 1 candidaat, afgewezen; aardrijkskunde 2 cand:daten geëxamineerd, toegelaten de heer J. B. A. Saeijs, van Haar lem, 1 candidaat afgewezen; boekhouden 1 candidaatafgewezen. lieden werd nog toegelaten voor Neder- landschde heer J. G. H. Verbeek, van Leiden. De voordracht voor hoofd der school te Spanbroek, bestaat uit de heerenJ. Ten Have, te Voorburg; F. Passi, te Haarlem; L. Driebergen, te Leiden; P. Van Roosen daal, te Utrecht, en J. Knoop, te Gro ningen. Ds. A. Van de Water, pred. te Sassen- heim, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Purmerend. VERBETERING. In het request aan de tweede kamer van den eervol ontslagen kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger W. E. Willink Ketjen, voorkomende in ons nommer van 1 dezer, op pag. 1, kolom 4, is in regel 5 v. o. eene zetfout ingeslopen. Men leze het slot 'dier zinsnede aldus: dat hij op valsche bescheiden en in strijd met de wet ontslagen is. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prins Frederik, van Am sterdam naar Batavia, passeerde Point de Galle 4 December. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 4 December. De Prinses Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 4 Dec. De Burgemeester Ven Texvan Batavia naar Amsterdamvertrok van Port-Said den 4den December. De Conrad, van Batavia naar Amster dam, vertrok van Padang 5 December. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, arriveerde lieden te Marseille. De Soenda, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 3 December. GEMENGDE BERICHTEN. De passagiers op een personentrein, van de Oostenrijksche Noordwest-baan, naar Praag bestemdbevonden zich in de vorige week in een zeer benauwden toestand. Toen de trein omstreeks elf uur des mor gens in de nabijheid van het station Wostro- mierz wasontdekten de reizigers in den laatsten wagen, waarin zich o. a. zes jongen kinderen van een der passagier» bevonden, dat die tengevolge van een gebrek aan de zeer fel gestookte kachel, vuur had gevat en de vlammen van alle zijden uitsloegen. De kinderen begonnen op jammerlijke wijze te schreeuwen en de volwassenen riepen om hulp, maar al het daardoor ontstane geraas werd door het geratel van den trein over stemd. Het vuur nam steeds toe, en bet houtwerk van den wagendat eerst onlangs nieuw geschilderd was, brandde fel; de vlam men sloegen reeds uit de portieren, toen het ongeval eerst door de overige reizigers werd bemerkt. Thans ontstond een algemeen hulpgeroep, totdat de trein tot stilstand was gebracht. De passagiers der overige waggons sprongen, toen zij het geroep hoorden en de vlammen

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2