NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt <1 ae 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag^ December 1885. N°. 2Sjjgf ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakersstee»' 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE? Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I 1.23. 1.60. UTD Van 1—6 regels0.90. Elke regel meer 0.15.] Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. De BURGEMEESTER der gemeente Leitien; Gezien art. 21 der Wet van den 4en De cember 1872 Slblno. 134); Brengt ter algeineene kennis dat in de afge- loopen week 5 ppiallen van Koodvonk al hier zijn aangegeven en dal 1 lijder aan deze ziekte is overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTElt. Leiden, 5 December ISSö. Aan onze Lezers. De wandelingen door Leiden zullen Maan dag worden voortgezet. We wenschen echter bet St. Nikolaasfeest niet te laten voorbijgaan zonder een kleine surprise aan onze geachte lezers aan te bieden. les petils cadeaux entretiennent Vamitié. Als zoodanig gelieve men aan te nemen hetgeen hier volgt, 't Is een gedichtje van den bekenden Deenschen dichter Jens Bag- gesen, in het Nederlandsch vertaald door den heer dr. J. M. Hoogvliet alhier. Red. TOEN IK KLEIN WAS. Het heugt me, toen ik thuis de kleinste [nog van allen Een tenger jongske was van nog geen [twee voet hoog, O, denk ik aan dien tijd, ik voel me een [traan ontvallen Maar 't is een blijde traan, die parelt in [mijn oog. Ik kon toen zoo gerust in moeder's armen [spelen Of 'k zat op grootva's knie als postiljon [te paard, Ik mocht geheel mijn hart nog vrij met [and'ren deelen, 't Woord afgunst was mij Grieksch en ['t geld geen omzien waard. Van de aarde kon ik nog den omvang niet [bevatten, Maar ook niet van het kwaad, dat op [dien aardbol leeft, De sterren zag ik aan voor kleine ziiver- [spatten Te grijpen met de hand voor wie maar [vleugels heeft. Ik zag verbaasd, ontroerd Gods zon in 't [Westen dalen, Zich domp'len diep in 't meer en sterven [in zijn schoot, En telkens weêr in 't Oost met onverflauwde [stralen Verrijzen aan de kim in vlammend purper- [rood. 'k Dacht aan den goeden God, den Vader [van ons allen, Die mij gemaakt had en de lieve zon er bij En dien ontelb'ren schat van fonk'lende [kristallen, Die aan den hemel staan zoo helder en [zoo blij. Aan 't kleine bedje werd in stillen ernst [gebeden 't Gebed, dat moeder mij zoo vaak had [voorgezeid „Ik bid u, groote God, leer morgen meer [dan heden Mij hoe ik goed kan zijn zooals Gij [zelf dat zijjt," Ze zijn, ze zijn voorbij die blijde kinderjaren, Mijn zielsrust en mijn vreugd zijn met [hen heengegaan, Hun droombeeld in den geest slechts liet [mij God bewaren, Mijn laatste troost, o God ach, laat [hem voortbestaan. «TADSNIEDW8. De telegrafist 3e klasse, de heer J. Molendijk, is verplaatst van hier naar Rot terdam en vervangen door den heer J. Den lleyer, uit Venloo, telegrafist 2e klasse. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 79 volwas sen personen en 12 tot 20 kinderen. In den avond van jl. Woensdag heeft zich iu eene slaapstede alhier door ophan ging van het leven beroofd zekeren W. R., bijna 60 jaren oud, gepensioneerd Oost- Indisch militair. Reeds te voren had hij bedekt te kennen gegeven zich van het leven te zullen berooven, zeggende: „er moet maar een eind aan komen." Gisteren is naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht, ter zake in deze gemeente gepleegde bedelarij, een alhier niet te huis behoorend manspersoon, ge naamd K. V. Wij wijzen onze lezers met een enkel woord op de tooneelvoorstelling die morgen Zondagavond in de Stads-zaal zal worden gegeven. Het „recht voor allen", dat in den laatsten tijd zoo dikwerf 't zij als ernst 't zij als scherts gebezigd wordtgaf den heer W. Peypers voorzeker aanleiding een kluchtspel te schrijven, dat te Amsterdam veel succes moet gehad hebben. Moge het den heeren A. Van Zuilen en W. Joh. Van Ollefen op morgenavond door de opkomst van een talrijk publiek blijken, dat men ook hier de moeitevolle taak van den schrij ver wenscht te beloonen. Optreden van Mme Agar. Wij vestigen de bizondere aandacht op een feit, dat nog geen algemeene bekend heid schijnt te hebben verkregen nl. dat de gevierde tragédienne, wier naam we daareven neêrschreven, Dinsdag avond in de Stadsgehoorzaal alhier eene soirée drama- tique denkt te geven. Zij hoopt daarbij een aantal van de meest treffende passages uit Fransche dichters en dramatisten voor te dragen. Wij leggen des te meer nadruk op deze mededeeling daar de geheele soirée bij gebrek aan voldoende deelneming niet zal kunnen doorgaan. Men haaste zich dus kaarten te nemen 't zij aan de Stadsgehoor zaal zelf, 't zij bij den boekhandelaar P. Somerwil. Men deelt ons mede: De Sint-Nicolaas- étalage is gereed. Ruime keuze voor Sint- Nicolaas-cadeaux. Na deze en dergelijke onveranderlijke aankondigingen gelezen te hebben, volgt de opsomming, welke zaken geschikt zijn voor Sint-Nieolaas-cadeaux. De vischhandelaar zelfs heeft krimp gesneden kabeljauw ook geschikt voor Sint-Nicolaas- cadeaux. Dan volgen puike Zeeuwsche mos selen, echte Spaansche kastanjes, beste ge rookte Kieler sprot en Russische kaviaar: alles zeer geschikt voor Sint-Nicolaas-cadeaux. Bitter, zoet, zuur of zout, met alles wordt Sint-Niklaas belast, eigenaardig of niet en zoo krijgt hij veel voor zijne rekening. In het volgende jaar zullen de drogisten ook zeer geschikte Sint-Nicolaas cadeaux aan bieden. Kina Laroche voor podagristen, Zwitsersche pillen voor die aan obstructies lijden, haarverf om weder met een verjongd hoofd te piijken en een nieuwe remedie om van likdorens verlost te worden als men wegens het euvel niet meer voort kan ook zeer geschikt voor Sint-Nicolaas-cadeau en ruime keuze. Uit Noordwijk meldt men aan het Hbl. dd. 3 December: Op initiatief van het bestuur der afd. Noordwijk der Hollandsche Maatschappij van landbouw is te Noordwijk- Binnen eene bijeenkomst gehouden van on geveer 100 eigenaren, ter bespreking van de in afschrift ter visie liggende schaal van schatting en der als typen geschatte onge bouwde eigendommen. De voorzitter van het bestuur, mr. H. graaf Van Limburg Stirum, lichtte de zaak der herziening toe. Bij de gehouden omvraag bleek, dat tegen de schaal van schatting geen bezwaar be stond tegen de geschatte typen evenwel des te meer; men was dan ook schier een parig voornemens te reclameeren. Het be stuur der afdeeling verklaarde zich bereid a. s. Maandag en Dinsdag ten raadhuize zitting te houden om hen die bewaarschrif ten willen indienen daarbij behulpzaam te zijn. Te Rijswijk brak gisteren nacht te 2 ure eene felle brand uit iu de bouwmans woning van L. Knaap, naast de Roomsch- Katholieke kerk. De brandweer was spoedig aangerukt, en het gelukte haar de kerk te beveiligen, zoodat de vlammen tot de wo ning beperkt bleven. Het vee werd gered. Jhr. S. Van Citters te Voorburg is aangesteld tot onbezoldigd klerk aan het ministerie van waterstaat. Gisterenochtend kwam aan het Kra- lingsche Veer de stoomboot Quakernaal zoo hevig in botsing met den lichter der aan- FEU1LLETON. 174.) „Aurora, lief kind, luister eens naar mij Je moet geen veronderstellingen wagen, en als soms gedachtendie je verdriet doen bij je oprijzen, moet je ze afschudden." „Ik kan het niet." „Je zult het kunnen, als je het maar vast wilt. Luister nog eens. Als je beloven wilt van daag je best te doen om je vroo- lijkheid terug te krijgen, beloof ik je op mijn beurt, dat je eerstdaags Adrien zult terug zienen een oogenblik met hem moogt praten. Het gelaat van het jonge meisje helderde eensklaps op, en hare groote oogen straalden van vreugde. „O, vadertje, lief vadertje!" riep zij. En in snikken uitbarstende, verborg zij haar lief blond kopje tegen de borst van den graaf. Deze omstrengelde haar met zijn armen en drukte haar in vervoering aan zijn hart. XXIII. EÏN PARTIJ. Den volgenden dag kwam graaf De Las- serre tegen twee uur bij zijn dochter. Na een vrij lang onderhoud te hebben gehad met mevrouw Delorme, liet hij Aurora roe pen. „U ziet," sprak het jonge meisje tot hem, „dat ik mijn belofte heb gehouden. Ik ben van daag heel vroolijk." Zij zette dan ook een vroolijk gezicht doch de graaf behoefde niet veel moeite te doen om te bespeuren, dat het een gedwon gen vroolijkheid was. „En ik antwoordde hij, „ik kom je be richten dat ik in staat ben om de mijne gestand te doen. Van avond zul je je in trede in de wereld doen. Je zult in een groote en schitterend verlichte zaal komen in een talrijken kring van heeren en beval lige vrouwen. Maar schrik niet, mijn kind, je zult ontvangen worden door de markiezin De Montperry alsof je haar eigen dochter waart, en je zult onder al die bevallige meisjes en jonge vrouwen, die je zult zien, niet de minst lieve en schoone zijn. Men zal muziek maken, men zal dansen. Mis schien zal men je vragen een romance te zingen." „O, ik zal niet durven." „Je zult het beproeven, om de markiezin De Montperry genoegen te doen. Onder de jongelui, die de markiezin heeft uitgenoo- digd, zal Adrien hehouren." Een levendige blos overtoog het gelaat van het jonge meisje. „Kent mevr. De Montperry hem dan?" sprak zij. „Dat spreekt van zelf. Doch zij vroeg hem niet meer in den laatsten tijd. Nu even wel heeft zij hem op mijn verzoek een uit- noodigingskaart gezondendie hij niet onbe antwoord kan laten." Aurora hield haar handen op haar hartje, alsof zij het beletten wilde zoo snel te kloppen. „En mijn toilet?" vroeg zij. „Dat punt heb ik reeds met uwe moeder besproken," antwoordde de graaf. Wij heb ben besloten dat je dien avond net zoo ge kleed zult zijn als in de opera." „Mevrouw Durand heeft mij gezegd, dat ik er zeer goed uitzag." „Dien avond zal je als om te stelen zijn. Maar nu moet ik je eenige wenken geven die je niet moogt vergeten. Op dit oogen blik staan je toekomst en je geluk op het spel. Je bemint AdrienIk heb het je gezegd en ik herhaal het, hij zal je man worden. Maar hij moet, begrijp me goed, hij moet je liefhebben zooals je dat verdien^ kortom, hij moet je ten volle waard zijn. Den dag, waarop ik tot hem zal zeggen: „ik geef u mijn dochter," wil ik alle waar borgen voor je geluk hebben. Die waarbor gen heb ik nog niet, lieve Aurora! en daar om moet je voorloopig nog wat wachten." Ik kan vooruit niet zeggen wat er van avond bij de markiezin De Montperry zal gebeuren. Maar Adrien zal je herkennen en je aanspreken. Welnu, Aurora! zie hier dan wat ik je dringend aanbeveel of als je dat liever hebt, je streng gelast. Je zult doen of je Adrien niet herkent. Wat hij ook zegge, je zult je erg verbaasd houden en den schijn aannemen, of je hem niet begrijpt. Ik wil, versta mij goed, dat hij de zekerheid niet bekomt, dat je het jonge meisje van la Cordelière ben. Heb je me begrepen „Ja, vader!" antwoordde zij. „Maar waarom waarom dan toch „Aurora, ik eisch dat van je om redenen die ik je onmogelijk thans kan zeggen. Vraag er niet naar, daar ik je niet kan antwoorden. Gehoorzaam je vader blinde lings. Ik weet wel, dat ik iets heel moeie- lijks van je verg! iets dat je heel veel zal kosten. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1