B te Utrecht; W. J. A. Van Ouwerkerk ten postk. te Woudrichem; H. Smit ten postk. i te Veendam; J. H. Van Wijk ten postk. te Leiden. Voor het gerechtshof was gisteren ter verantwoording geroepen de Scheveningsche visschermatroos J. P., oud 25 jaren, be schuldigd van poging tot moord of althans j van poging tot moedwilligen doodslag. De Scheveningsche bomschait Willem Barendtz van den reeder H. en waarop schipper L. d. D. het bevel voerde, lag den 29sten Juni jl. in de Noordzee voor anker onder de Engelsche kust. Op dien dag was door de bemanning, waaronder de beschul digde, meer dan gewoonlijk sterken drank gebruikt hetgeen ten gevolge had dat tus- achen een deel der equipage eerst eene woordenwisseling en vervolgens eene vecht partij ontstond. De schipper wiens plicht het was dit niet toe te laten, trad moedig tot handhaving der orde op en wist den besch. met nog een der vechtende matrozen op den grond en onder de knie te krijgen. Hij liet ze zelfs niet eer los dan nadat zij hadden beloofd zich ordelijk te zullen ge dragen. De schipper was toen tevreden en begaf zich naar de verschansing, doch nau welijks daar staande ontving hij in den rug een duw en sloeg hij over boord in zee. Met de hulp van een andere matroos was de schipper, die eerst in de diepte was ge zonken maar daarna weder bovengekomen, weder spoedig aan boord van het vaartuig zonder eenig letsel bekomen te hebben, terwijl hem door den besch. schreiende ver giffenis werd gevraagd, daar hij het zoo niet had gemeend. Niettegenstaande schipper d. D. zijn be lager vergiffenis schonk, oordeelde hij het toch in het belang der visschersvloot nood zakelijk om het gebeurde te rapporteeren waaraan hij zeven weken later, bij de lan ding gevolg gaf. De besch. ontkende thans zijn schipper een duw te hebben gegeven; hij kon zich althans ten gevolge van zijn dronkenschap, er niets van herinneren. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden eischte adv.-gen. jhr. mr. De Savomin Lohman zijne veroordeeling tot 1 jaar celstraf. Na verdediging door mr. Q. Belinfante werd de uitspraak bepaald op aanst. Don derdag. Tot de naweeën van de Rotterdamsche kermis van dit jaar behoort de treurige zaak, die den 17en December a. s. voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage zal worden be handeld en waarin een gewezen politieagent te Delftshaven, C. Q. v. L., een 25 jarig man, zal terecht staan onder de beschuldiging van moedwilligen manslag. In den nacht van 15 op 16 Aug. jl. kwamen van de kermis te Rotterdam in hun woning inde Piet-Heinstraat te Delftshaven terug, A. De Vries en diens vrouw, die beneden woonden en J. Th. Van den Bosch en zijne vrouw die de bovenwoning hadden betrokken. Laatstgenoemden gingen terstond naar binnen, maar De Vries en zijne vrouw bleven buiten en gingen voor hunne woning nog wat uitluchten. Zij zaten daar met drie buurtjes te pralen en te schertsen. Op een oogenblik nu dat zij lachten om de vreemdsoortige wijze waarop De Vries, die eenigermate beschonken waseen harmonica bespeelde, kwam er een persoon voorbij in burgerkleeding, Na eenige stappen te zijn voortgeloopen, kwam die onbekende op zijn schreden terug, trad op vrouw De Vries toe en vroeg„lach je oin mij?" Op haar ontkennend antwoord zeide hij: „anders zal ik je laten zien met wien je doen hebt." Na deze woorden rees haar echtgenoot De Vries van zijne plaats op, wierp zijn harmonica weg en trad op den onbekende toe. Vrouw De Vries, vree- zende dat haar man den onbekende te lijf wilde, greep haar man bij de beenen vast, maar viel, na een eindweegs door hem in de richting van den Binnenweg te zijn voortge sleept met hem op den grond en verloor toen het bewustzijn, zij werd door de buren in haar woning gebracht. Nadat ook eenige buren getracht hadden De Vries tegen te houden, moesten zij dit ten laatste opgeven en weldra was De Vries met den onbekende handgemeen. Na eenig worstelen gelukte het den onbekende De Vries op den grond te werpen, waarna hij hem met een hard voorwerp een slag op het hoofd gaf. Hierdoor ontstond eene diepe, bloedende wonde, terwijl zich eenige dagen later hersenontsteking voordeed, die weldra den dood ten gevolge had. De beschuldigde, genoemde agent van politie, is door vrouw De Vries als de on bekende, met wien haar man vocht, her kend; het harde voorwerp, waarmede ge slagen is geworden, is gebleken een handboei te zijn geweest. In deze zaak zijn 14 getuigen gedagvaard. m mm ss b mz Als verdediger van besch. zal optreden mr. Loder, van Rotterdam, terwijl het Openbaar Ministerie zal worden waargenomen door mr. B. Th. Bijieveldt. Dat men in nuchteren staat meestal moet ontgelden wat in dronkenschap gezegd of gedaan is, bleek gisteren weder ter terecht zitting van de arrondissement-rechtbank alhier. In den avond van den 21sten September jl. bevond zich een man, A. geheeten, zeer onder den invloed van sterken drank in de gelagkamer van eene tapperij aan den N. W. Buitensingel te dezer stede. De eigenaar van die tapperij weigerde om aan A. meer drank te verkoopenwaarmede deze zich lang niet kon vereenigen en heel lastig werd. Hij beleedigde andere personenin de her berg tegenwoordig, maar wat erger was, hij riep luidkeels uit, daarbij wijzende op twee militairen die aan een der tafeltjes zaten„de koning en al zijne manschappen zijn schurken". Deze voor den persoon des konings beleedigende woorden herhaalde hij verschillende keeren, zelfs in tegenwoordig heid van een inmiddels tusschenbeide ge roepen politieagent. Beklaagde beweerde deze woorden slechts in dronkenschap geuit te hebben en ont kende ten stelligste de bedoeling te hebben gehad den koning of de militairen te be- leedigen, want hij had vroeger zelf als pon tonnier gediend. Des ubst.-off. mr. Pape wees op het ernstige van het feit en herinnerde dat de wet niet toeliet in deze zaak verschoonende omstan- heden bij te brengen. Wilde de bekl.na zijne veroordeeling, aan Z. M. gratie vra gen, dit stond hem vrij. Ter zake van het opzettelijk honen en beleedigen van den persoon des konings, eischte ZEA. veroordeeling van bekl. tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf. De substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank alhier, heeft heden eene geringe celstraf en eene boete van f 8 geeischt tegen een vrouwtje dat in het begin van dit jaar tijdens eene godsdienst oefening in de gemeente Benthuizen, hare woonplaats deze heeft verstoord. Wegens een minder gunstig gedrag was door de kerkelijke autoriteit in genoemd plaatsje de censuur op haar toegepast en was het haar verboden geworden deel te nemen aan het Heilig Avondmaal. Ondanks dit verbod is zij echter Zondagmorgen 25 Januariterwijl de predikant het brood uitdeelde, van hare plaats in het Bedehuis opgestaan en heeft zij van de tafel ook brood genomen en gegeten naar zii zeide uit godsdienstigen aandrang. Daarop is zij door den gemeente-veldwachter uit de kerk verwijderd. Een en ander had stoornis in den dienst ten gevolge. Door het hoofdcomité van het Roode Kruiswerd gisteren alhier eene vergadering gehouden, waarin het besluit is genomen om hulp aan te bieden voor zieken en ge kwetsten van beide partijen, die in den Bulgaarsch-Servischen oorlog gewikkeld zijn. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EKGELJUtD. De Mexicaansche legatie te Londen verklaart, naar Mexico te hebben getelegra feerd betreffende het gerucht over een be weerde omwenteling in den staat Nuevo Leon. De legatie ontving officieel bericht, dat de ongeregeldheden in Nuevo Leon van geheel plaatselijken aard zijn, zonder dat men zijn toevlucht tot de wapenen heeft behoeven te nemen. De zaak betreft in geenerlei opzicht den algemeenen vrede in de republiek, welke onveranderd blij t. FRANKRIJK. In de couloirs der kamer van afge vaardigden wordt beweerddat bij de regee ring uit alle departementen protesten zijn ingekomen tegen eene ontruiming van Tonkin. Het is thans bepaald, dat de tentoon stelling te Parijs in 1889 een internatiouaie zal zijn. Het bedrag der inschrijvingen voor het gedenkteeken voor Gambetta is thans 389,760 frs. SPANJE. Gisteren had, ond-r voorzitterschap der regentes, de eerste kabinetsraad plaats. De heer Sagasta betoogde de noodzakelijk heid eener algemeene amnestie voor delic ten, door middel van de drukpers of om politieke redenen gepleegd. Nadat hij nog itad gewezen op overwegingen van hoogere politiekdie den maatregel alleszins recht vaardigden, keurde de regentes de ont werpen goed. De kabinetsraad nam vervolgens een aan. tal ontwerpen aan van administratieve strek. MJ MM JM. ZMff king. Het protocol betreffende de Caro- linen is gisteren van Berlijn hier aangekomen. In een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken wordt den prefecten I aanbevolen, de vergaderingen van vereeni- gingen tot het maken van vredelievende en wettige propaganda voor alle politieke meeningen toe te laten, doch krachtig te onder '.rukken elke poging tot ordever storing. IT A 1.1 E. Bij de verkiezing van een vice-presi dent der kamer van afgevaardigden bekwam de heer Solidati (van de uiinisterieele partij) 125, de heer Spaveuta (van de rechterzijde) 115 stemmen. Er moet eene herstemming gehouden worden. A1IERIK A. Het lijk van den vice-president der Vereeuigde Staten Hendricks is op eenvou dige wijze te Indianapolis ter aarde besteld. Cleveland was er niet bij tegenwoordigmen had hem de lange reis in den winter ont raden, omdat in geval van een ongeluk de regeering zonder hoofd zou zijn. Maar al de ministers, vele senatoren en leden van het congres waren aanwezig. In eene dépêche uit Panama wordt gemeld, dat volgens aldaar uit Lima ont vangen berichten generaal Iglesias zich naar generaal Eusebio Sanchez (die voorloopig tot president benoemd is) begeven had. In eene latere dépêche uit Lima wordt gemeld dat alles geschikt is, en eene commissie werd benoemd om het bevel over het leger te aanvaarden en de kiescolleges bijeen te roepen voor de benoeming van een nieuw congres. Een algemeene amnestie is afge kondigd. In een dépêche uit Lima wordt mede gedeeld, dat tengevolge van straatgevechten, die het tot stand komen eener selnkking tussclien de vijandelijke partijen vooraf gingen, veel schade aan de eigendommen is toegebracht. De schikking werd tot stand gebracht door tusschenkomst van het corps der diplomatie. Eene dépêche uit Santiago di Chili meldt, dat het gebeurde te Lima eene groote be weging had veroorzaakt, daar het mogelijk was dat aan de handelsbetrekkingen tussclien Chili en Peru daardoor afbreuk werd gedaan. TRANSVAAL. De Zuid-Afrikaan schrijft van 9 Sept. „Naar bericht wordt, zal een Belgisch-Fransche maatschappij Transvaal misschien aan een spoorweg helpen naar Delagoa-baai. Het huis Rothschild moet bijna al de kwikzil vermijnen, die bewerkt worden, in eigendom bezitten, geheel of gedeeltelijk, en uitlaten onderzoeken of er in Transvaal kwikzilver is, genoeg om mijnwerken te openen. In dien dit het geval is, dan zou Rothschild het geld voorschieten, om den zoozeer be geerden spoorweg aan te leggen." PER TELEGRAAF. LONDEN, 3 Dec. (Part. tel. D.v.N.) Te middernacht was de verkiezing bekend van 282 liberalen, 211 conservatieven en 52 Parnellisten. LONDEN, 4 Dec. Tot dusverre zijn 263 liberalen, 213 conservatieven en 54 Parnellisten gekozen. Te Ileiham (Nort humberland) heeft de heer Ridleysecretaris van staat bij het departement van financiën, de nederlaag geleden. De Standard meldt uit Mandalay van SO Nov.: „Birmeesche roovers, zooge naamde Dacoits, hebben een aanval op de Britsche troepen gedaan, de stad geplun derd en vele soldaten gedood of verwond". ST. PETERSBURG, 4 Dec. De gis teren gehouden vergadering der Slavische Vereeniging voor weldadigheid werd ook door generaal Tschemajeff en graaf Igna- tieff bijgewoond. De voorzitter, generaal Dwinovo, drukte zijn leedwezen uit over de omwenteling in Oost-Rumelië en den broederoorlog, waartoe koning Milan naar het schijnt, werd aangezet. De jongste keizerlijke ukaze (waarin hulde werd gebracht aan de dapper heid van het Bulgaarsche leger en dank werd betuigd aan de Russische officieren die het vormden) beschouwde de generaal als het begin van een nieuw tijdperk. LAATSTE BERICHTEN. In de gisterenavond gehouden verga dering van de Holl. Maatschappij van Land bouw, afd. Leiden en omstreken, werd mede gedeeld, dat van afdeelingen bericht was ontvangen, waarbij zij hare instemming be tuigden met de door de afdeeling Leiden verzonden circulaire, waarin het hoofdbe stuur verzocht werd pogingen aan te wen den ter verlenging van den termijn in wel ken de typen ter visie liggen van de on, gebouwde eigendommen. Daar deze termijn op 14 Dec. a. s, yi verstreken zijn en het hoofdbestuur no; geene volkomen adhaesie aan den inhoud dj circulaire had geschonkenwerd met alge meene stemmen besloten, om zich opnieui tot dit lichaam te wendenopdat door han tusschenkomst een langeren termijn in de» voor den landbouw zoo belangrijke zaak vet- kregen worden. „Caecilia" schrijft over de benoemin» van den heer Mann tot kapelmeester de stafmuziek van liet 4e regiment infanteiii te Leiden. „Wij verheugen ons datdeztei talentvolle musicus een werkkring gevonden heeft waarin hij zijn gaven op velerlei wij» nuttig dienstbaar kan maken. Sedert eenige jaren is er in de samenstelling en hel nu. zikale gehalte der militaire muziekkorps; groote verbetering en vooruitgang op te mer ken; men kan dan ook daarbij niet meei volstaan inet het soort van kapelmeesters van vroeger. Het is noodig dat practische en met compositietalent begaafde manner nan het hoofd gesteld wordenmannen dis ook, gelijk Dunkier, weten te arrangeert! (reproduceeren is misschien beter gezegd); en vooral met den blik daarop is de keu» van den heer Mann ten zeerste toe te jti. clieu. Hij zal wel zorgen dat de betrekking tot hooger aanzien geraakt en men mag stad Leiden gelukwenschen met de aanwina" In de heden gehouden ziiling van tl eerste kamer werd de behandeling der Inol sehe begrooting bepaald op aanstaanden DinJ dag en begon i'e bespreking over de klach-1 ten betreffende de exploitatiewijze van dt| spoorlijn Zwolle—Almeloo, welke de lieer] Blijdenstein ondersteunde. Door de tweede kamer is heden hel hoofdstuk buitenlandsche zaken eenpari» aangenomen. Bij het hoofdstuk justitie ver. klaarde de minister de wijziging van de wet op den kinderarbeid te zullen handhaven, Hij beloofde een vermeerderd toezicht op de jacht en visscherij, vooral op de rivieren. De rijkspolitiewet ligt gereed. Een wet op de Zondagsrust is aanstaande en een rijks wet op de prostitutie achtte de minister niet gewenscht en deelde tevens mede dat dt onthullingen van de Pall Mali Gazelle ge lukkig niet op Nederland slaan. "Voorts gaf de minister mededeelingen omtrent het gebeurde met de officieren in Den Hang, die zich tegen de politie verzet hadden. Hij deelde mede dat een onschuldige officia was gestraftomdat deze zich voor een gr- liuwd kameraad opofferde. Deze verklaring lokte verscheidene protesten uit De mi nister eindigde met zich eenigszina terug te trekken. De post betreffende verhooging van het tractement der inspecteurs over de gevangenissen werd aangenomen. Op het nader adres aan de tweede kamer van den heer Willink Ketjen, gep. kapitein van het Ind. leger, is de vorige week door de commissie voor de verzoek schriften medegedeeld, dat gelijk haat is gebleken omtrent deze zaak een uit voerig dossier uit Indië is aangekomen, waarin ijverig gearbeid wordt om daaruit zoo spoedig mogelijk aan de kamer de ge vraagde inlichtingen en bescheiden te kun nen verschaffen. De heer Langerhuizen te Hilversum is aan de gevolgen van het schot, op hem door inbrekers gelost, overleden. (Amzt.C. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Mej. J. E. Kleyn, te Leiden, is he- noemd tot leerares aan de Industrieschool te Rotterdam. Bij het op 1 en 2 Dec. te 's Hage gehouden acte-examen voor middelbaar on derwijs werden geëxamineerd: voor Neder- landsch 1 candidaat, die afgewezen werd. De candidaat voor geschiedenis, de heer K. Wieringa, van Gorinchem, werd toegelaten. De candidaten voor aardrijkskunde en boek houden voor elk dezer vakken 1werden afgewezen. Uitslag van het acte-examen voor mid delbaar onderwijs gisteren te 's Hage gehou den Nederlandsch 1 candidaatniet opge komen geschiedenis1 candidaat, afgewezen aardrijkskunde: 2 candidaten, afgewezen boekhouden: 1 candidaat, teruggetrokken, l niet opgekomen, toegelaten voor school onderwijs de heer W. M. Maas, van Am sterdam. Afdeeling wis- en natuurk. wetenschappen. Geëxamineerd en toegelaten voor de acte k' (beg. mechanica) de hh. A. L. De Leeuw, van Arnhemen A. D. F. W. Lichtenbelt, van Rotterdam. Geëxamineerd 4 candidaten voor de acte k1 (wiskunde) toegelaten dt hh. W. H. A. Poort, van Stadskanaal, A.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2