NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 5 December 1885. M°. 286. ADVERTENTIE»: Knreel: Scheepmakerssteeg G. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche ourant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 ('ent. t 1.25. 1.60. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15.J Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen5 contantzonder rabatper regel 0.10. STADSNIEUWS. Naar wij tot ons genoegen vernemen neemt de lieer Treub, burgemeester te Voor schoten, in beterschap toe. Heden werden de kinderen der open bare school te Voorschoten ter eere van het St. Nicolaasfeest onthaald en met kleine geschenken verblijd. Aan hen, die zich door trouw schoolbezoek onderscheiden had den, werden postspaarbankboekjes, waarop een klein bedrag was ingevuld, uitgereikt. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwegwagens, firma J. J. Beynes te Haarlem, heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewend om aan te dringen in het belang der Nederlandsche industrie, op spoe dige wijziging van de Nederlandsche en Nederlandsch-lndische tariefwetten en zulks tot behoud van den nationalen arbeid van Nederlandsche onderdanen en nijverheidsin richtingen. Voorts verzoekt zij te bepalen, evenals door de wetgevende macht in Italië onlangs is geschied, dat de huitenlandsche fabrikant, bij mededinging in ons land, percentsgewijze met evenredige lasten zal worden bezwaard, als den Nederlandschen inschrijver bij mededinging in het land, waartoe de vreemde fabrikant behoort, wor den opgelegd. Met het stoomschip Limburg zal 5 December a. s.des morgens te J O uren eene brievenmaal worden verzonden uit Bot terdam naar Padang en Batavia. Woensdagmorgen werd door jagers uit Warmond in eene sloot aan de Poellaan bij Sassenheim het lijk gevonden van den 72- jarigen Th. B., arbeider, vroeger veenbaas te Iluigsloot, gemeente Haarlemmermeer. De man leefde gescheiden van zijne vrouw en had den vorigen avond om 10 uur nog iemand naar de tram gebracht. Op het lijk werden, behalve eeuige centen, drie dag vaardingen wegens openbare dronkenschap en eene aanmaning om eene gevangenisstraf van drie dagen te ondergaan gevonden. Maandag was hij wegens openbare dronken schap voor den kantoni echter te Leiden verschenen. Het vermoeden is dus niet on gegrond, dat de verdronkene niet geheel nuchter was, toen hij Dinsdagavond de terugreis aanvaardde. De vereeniging „Vergunning" te Rot terdam, welke zich na de afwijzende be schikking door den Rotterdamschen gemeen teraad op haar verzoek, om het vergunningsrecht in termijnen te mogen betalen, met dit verzoek tot den minister Vhii justitie wendde ontving thans van den minister ten antwoord, dat de wijze van invordering van het ver gunningsrecht aan de gemeenteraden is over gelaten, doch in ieder geval, dat het recht geheel moet betaald zijn alvorens de vergunning kracht kan verkrijgen, zoodat zonder wetswijziging niet aan het verzoek kan voldaan worden, terwijl er geen termen zijn gevonden om thans dergelijke wijziging voordragen. De ladingmeester De Groot werd gis terenavond bij het station van den Hollaud- schen spoorweg te Haarlem op een der spo ren gevonden. Vermoedelijk werd hij door een wagen aangereden. Spoedig nadat hij gevonden werd, is hij overleden. De AmsI. Cour. deelt omtrent den man, wiens lijk gevonden is in het huis aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam, waar Maandagavond brand uitbrak, het re sultaat barer onderzoekingen mede. Zij is overtuigd, dat hier een moord is gepleegd. De handelsreiziger, die dood op zijn bed is gevonden, was Zondags des avonds in den schouwburg geweest en ongeveer te 1 uur des nachts thuis gekomen. Toen moe ten twee mannenstemmen op de kamer zijn gehoord. Maandagavond te 9 uren ontdekten de benedenbewoners, dat de zoldering boven hunne hoofden in brand stond. Men spoedde zich naar bovenvond de deur der kamer van buiten gesloten en na opening, de man geroosterd in zijn bed. Het lijk droeg geene uiterlijke teekenen van geweldpleging, de bedsprei was slechts gedeeltelijk geschroeid. Maar de zoldering onder het ledikant was geheel doorgebrand. De Amet. Cour. acht het vermoeden ge grond dat het slachtoffer door een slaap drank is bedwelmd en daarna op het bed gelegd. Het lijk was naakt en alle kleino diën waren verdwenen, evenals het geld, waarvan de overledene in den regel ruim voorzien was. Het bericht, zoo meldt ten slotte de Amst. Cour., van het vinden van een vrouwenhandschoen is onjuist; men vond alleen een lap zwarte stof, die paste in een op de kamer aanwezige domino. Omtrent den horloge-diefstal op de Haarlemmerdijk te Amsterdam, verneemt het D. v. N.in aanvulling van het reeds medegedeelde, dat de inbrekers zijn gevat naar aanleiding van mededeelingen, die een steenkolenwerker zich heeft laten ontvallen. Zij hadden behalve hun lokaal in de Bic- kerstraat nog een kantoor voor bijeenkom sten en berging van goederen in de Haar lemmerhouttuinen, waar een gewezen bak kersknecht als portier dienst deed. De be stolene, de heer Yerheije, heeft de 187 horloges reeds als zijn eigendom herkend. De oud-hoogleeraar dr. P. Harting is gisterennamiddag te Amersfoort overleden. Door de rechtbank te Utrecht is gis teren bevel tot gevangenhouding verleend tegen A. W., weduwe van H. H., wonende te Tienhoven, thans in hechtenis, beschul digd van op Zondag den 22en Nov. jl., in de door haren echtgenoot te nuttigen kar nemelkspap, eene groote hoeveelheid ver gift, bestaande hoofdzakelijk in operment, te hebben geworpen en haren man daardoor van het leven te hebben beroofd, daar deze, na het gebruik der pap, 's namiddags van denzelfdeu dag is overleden. Men schrijft uit Venloo: Door den hoogen waterstand zijn kelders in de huizen der Maasstraat vol water geloopen en ofschoon de berichten der Boven Maas gunstiger zijn, houdt de was toch nog aan. Te Maastricht heeft eergisterenavond in de St. Andnes-kazeme eene ontploffing plaats gehad in den privaatput. Een zware (leksteen werd tegen het plafoud geslingerd, terwijl vier manschappen, die zich op de privaten bevonden, opgenomen en tegen den muur geworpen werden. Allen kwamen ge lukkig met den schrik vrij. Men vermoedt, dat door het werpen van eene brandende lucifer in een der privaten de daarin aan wezige gassen zich ontwikkeld en de ont ploffing veroorzaakt hebben, 't Is de tweede maal dat zulss daar plaats heeft. 's GRAAEAIIAGE. Door Z. M. is de heer C. A. Eckstein, directeur der Topographische Inrichting, be- noemd tot ridder der orde van den Neder- j landschen Leeuw, en is aan den heer C. W. R. Van Renesse van Duivenbode, koopman 1 te Ternate, vergunning verleend tot aanne ming van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den waarnemend president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. De off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht D. W. C. Van Dort Kroon, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms wachtschip te Willemsoord, wordt met 16 dezer overge plaatst aan boord van Zr. Ms. opleidings schip Anna Paulouma. De off. v. adm. 2de kl. W. G L. Brunings, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activitcit gesteld. Door den minister van waterstaat, enz. is bepaald dat de nagen. ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functien, zullen uitoefenen als volgt: de commiezen 3de kl.J. H. De Wit ten postkantore te Delft; G. J. Scholten ten postk. te Arnhem D. J. Braakenburg jr. ten postk. te Middel burg'; C. Smitl Jz. ten postk. te Helder; I de comm. 4de kl.A. J. Van Wijk ten postk. te Oldenzaal; A. Wijchgel van Schild- wolde op het spoorwegpostk. n°. 1 (lijn Zwolle-Rotterdam)G. Van Grafhorst op het spoorwegpostk. n°. L (standpl. Amster dam); F. T. M. Ilenrar ten postk. te Maas tricht; D. Zwaanshals den postk. te Breda; P. G. Koeken, op het spoorwegpostk. n°. 1 (standpl. Amsterdam); J. Van Nijmegen Schonegevel ten postk. te Gouda; L. H. Barteliuk ten postk. te Rotterdam; de sur numerairs: E. H. L. Gielen ten postk. te Geldrop; P. C. Ising ten postk. te Nijme gen, A. J. Gijsberti Hodenpijl ten postk. te Haarlem; A. M. Hirschig ten postk. te 's Gravenhage; D. J. Van Soelen ten postk. te Dordrecht; J. C. H. Ferguson ten postk. te 's Gravenhage; I. J. Goedhart ten postk. te Bergen op ZoomW. Bruyn Pz. ten postk. te Helder; S. Gaanderse ten postk. te Zierikzee; G. J. Somer ten postk. te Assen; D. K. T. De Wijs ten postk. te 's Gravenhage; D. Van Jole ten postk. te Hulst; A. J. I. Schmalhausen ten postk. FEUILLETON. 173.) Het aanbod werd aangenomen en twee ja ren lang was AcJéle Latrade mijne leerlinge." „Is zij jong?" „Een en twintig, geloof ik." „Mooi?" „Neen, maar zij heeft goede manieren. Daarenboven heeft zij een flink verstand. Zij is heel ontwikkeld, en haar hart is van goud." De graaf sloeg zich voor het voorhoofd. „Het was dus Latrade en zijn dochter," sprak hij binnensmonds. „Ik versta u niet, mijnheer." „Och, het was een losse opmerking, die ik maakte. Maar ik zeg u, dat de markies De Verveine nog niet getrouwd is." „Welk middel hebt gij om dat huwelijk te beletten?" „Ik zal naar dat middel zoeken, en ik zal het vinden." „Ik heb alle reden te gelooven, dat de zaak reeds te ver is gevorderd." De graaf schudde het hoofd en bleef een i oogenblik zwijgen. Hij poogde te vergeefs het voor de gravin te verbergenmaar hij j was ongerust. „Zeidet gij niet daar evenhernam hij, „dat de markies Aurora had beminten mis schien haar nog altoos bemint?" „Ja, mijnheer." „Gelooft gij dat hij haar werkelijk heeft bemind?" „Ik geloof dat," sprak zij met overtuiging." „'t Is mogelijk. Maar hij heeft al den tijd gehad om haar te vergeten." De gravin richtte zich in hare volle lengte overeind en gaf met een indrukwekkende fierheid dit bescheid: „Uwe dochter behoort tot die personen, mijnheer, die een ernstige liefde inboezemen. Als men ze bemint, doet men het voor zijn gansche leven." De Lasserre sidderdde onwillekeurig. Na herhaaldelijk met zijn hand over het voor hoofd te hebben gestreken, vestigde hij op zijn vrouw een wonderlijken b'ik, die haa* dwong de oogen ncêr te slaan. 't Is goed," sprak hijhet stilzwijgen ver brekende, „ik dank u, dat gij mij hebt gewaarschuwd. Ik zal zien, ik zal er over denken." „Kan ik u ook in een of ander opzicht j van dienst zijn?" „Ik heb niemand noodig," antwoordde hij eenigszins barsch en met een opwelling van toorn, die door niets werd gerechtvaardigd. Het geluid van open- en toegeslagen deu ren drong in de kamer door. Mevrouw Delorme en Aurora waren thuis gekomen. „Mijn dochter komt," sprak de graaf, „gij kunt heengaan." De jonge vrouw verwijderde zich. Een oogenblik daarna trad Aurora de kamer binnen. Haar bleekheid en neerslachtigheid vielen dezen dadelijk op. Hij liet haar naast zich plaats nemen, vatte haar beide handen en zeide, terwijl hij haar strak aankeek: „Wat scheelt er aan? Je ben treurig. Je schijnt geschreid te hebben?" Aurora zuchtte. „Eergisteren was je nog vroolijk. Kom zeg mij de reden van dat verdriet, dat zoo spoedig is opgekomen!" Aurora bleef zwijgen. „Wil je dat ik je wat op den weg help? Bij het verlaten van den opera heb je een jongen man gezien dien met een jong meisje gearmd ging, en je hebt Adrien herkend." „Hij was het," sprak zij binnensmonds. i En hare oogen sprongen vol tranen. „Heefi hij je herkend?" „Hij heeft mij niet eens opgemerkt," ant woordde zij met een stemdie in de snikken nokte." „Je hebt hem dan toch wel erg lief, dien jongen man?" Een knikje was het antwoord. Een oogenblik stilte volgde. „Vader," sprak zij op een beklemden toon, „ik zou wel willen weten, wie die dame is, die hij den arm gaf." „Een bloedverwante waarschijnlijk." Zij schudde droefgeestig het hoofd. „Dat heeft mijn onderwijzeres mij ook gezegd. Maar neen, ik ben er zeker van, dat het geen bloedverwante was; vader het was zijn vrouw." „Je vergist je, Aurora! Adrien is niet getrouwd." „Weet u het zeker, vader?" „Ik zweer het je." „O, o," sprak zij, zwaar ademhalend. „Aurora;" ging de graaf voort, beu je jaloersch „Ik weet het niet. Maar ik voel hier in hart iets, dat mij verschroeit en doet stikken." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1