H... BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. M..-» jas ai m» as rcs be yE nr. Daarom nogmaals herhaald aan allen die het wèl meeuen met de Toonkunst, men trachte de beoefening der Zangkunst immer te bevorderen en indien dé resultaten tot nog toe van de Burgerzangschool verkregen op dezelfde wijze zullen worden vervolgd, zal men steeds met dankbaarheid op de stich ting van deze nuttige instelling terugzien. HH. MM. de koning en de koningin zijn, naar het v. Z. en Gr. verneemt, van plan op een der eerste dagen na Kerst mis van Het Loo naar de residentie terug te keeren. De le luit. H. J. Iwes, van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen, is overge plaatst bij het 4e reg. inf. te Gouda. De Katholiek en Onze Wachter zullen met 1". Januari worden samengesmolten, onder den naam De Katholiek. De redactie zal worden gevoerd door de heerenA. J. Brouwer, J. de Bruyn, A. M. C. Van Cooth, inr. J. F. A. Leesberg, ;dr. W. J. F. Nuyens, H. J. J. Prenger, en dr. H. J. A. M. Schaepman. Men schrijft aan de N. R. C. uit Sche- veningen: Door de rijksambtenaren is den vorigen nacht eene aanhaling gedaan van drie vaten wijn, door eene schuit op zee geviseht. De schipper trachtte die vaten, welke in haringtonnen waren overgestort, naar binnen te brengen. De vaten wijn zijn naar het politiebureau vervoerd. Nu de geheele Scheveningsche vloot is aangekomenverneemt men van stuur lieden en visschers klachten, die allen ge tuigen van de plagerijen en geweldenarijen van de Belgische visschers. Waren de Scheveningsche visschers in staat met hunne schepen de roovers te achterhalen de bomschuiten zijn echter slechte zeilers dan kon men er zeker van zijn, dat op zee meermalen gevechten tusschen Nederlaudsche en vreemde visschers zouden geleverd wor den. (Kad.) Nader blijkt, dat bij de aanvaring op de rivier véór Schiedam de gezagvoerder der Salland verdronken is. Door de recherche der politie van het hoofdbureau en der 5de sectie te Amster dam zijn aangehouden de volgende personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan den diefstal van 107 zilveren en 80 gouden hor loges op den Haarlemmerdijk 4; nl. Bot, onder meer ook verdacht van de inbraak op de Prins Hendrikkade 9; Lavertu, de be kende paneelzager, en Bolhoven, een oud bekende der justitie. Van de gestolen uur werken waren er twee beleend in de stads bank van leening, een op den Achterburg wal, in een huis van verkoop met recht van weder inkoop, één in de Goudsbloemstraat en één in de Westerstraat allen op naam van de vrouw van Lavertu. De dieven had den in de Bickerstraat een kamer waar zij hunne bijeenkomsten hielden. De heer P. C. Verheyen, de bestolene, zal nu weldra weder in het bezit gesteld worden van het volledig getal bij hem ont vreemde horloges. (21. v. iV) Eergisteren heeft algemeen in Am sterdam het gerucht geloopen, dat den heer Storkcommissaris van politie te dier stede, des nachts een onheil overgekomen of eene wond toegebracht was. Het UMlad kan gelukkig dit gerucht tegenspreken. De aanleiding er toe schijnt gegeven door een schandelijk opstel in een der oproerbladen, dat den heer Stork met wraak en geweld dreigde. In de Doornboogsteeg te Utrecht had dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaats. Ben echtpaar, aldaar wonende, leefde sinds eenigen tijd in onmin. De vrouw, op een goeden dag door haar man uilgenoodigd een nieuwe turfkist, pas door hem gemaakt, in oogenschouw te nemen, gaf hieraan gevolg, ofschoon meenende dat zulk een luxe-artikel voor haar huishouden geheel overbodig was. In de keuken ge komen, ontsloot de man de kist, maar nauwelijks had zijn vrouw er zich overheen gebogenof ze werd door den wreedaard aangegrepen en met ruw geweld in de kist geduwd. Het deksel werd dichtgeslagen en de sleutel omgedraaid. Zoo zat de arme vrouw 6 dagen en 6 nachten in de kist, totdat eindelijk de buren, opmerkzaam ge maakt door een aanhoudend gekermde politie waarschuwden. Deze trok zich de zaak aan, verloste het slachtoffer en nam den woestaard in hechtenis. Onlangs bood eene boerin op de markt te Doesburg eene zware mand met varkens- vlepsch ten verkoop aan. Spoedig deed zich eene koopster op en de mand werd met haren- inhoud gewogen om den prijs van het vleesch, dat per pond zou berekend worden, te be palen. Nadat dit geschied was, werd de waar uit de mand genomenom daarna de mand te wegen en vervolgens het gewicht van deze van het geheel af te trekken. Maar nu bemerkte de koopster, dat de boerin een breekijzer, dat zich tusschen het vleesch be vond behendig wilde wegnemen en onder hare schort verbergen. TableauDe boerin verontschuldigde zich met te zeggen, dat haar man „metselaar" was, en bij ongeluk het breekijzer in de mand had gelegd. De regenmeter te Frederiksoord wees in de afgeloopen maand 42 millimeter aan, tegen 44 in Nov. 1884. De gemiddelde hoeveelheid regen van de Novembermaanden 1873 tot en met 1884 was 80 mM. Dinsdagnacht is wederom ingebro ken in de fabriek van den heer Sanctorum te Tilburg. Twee ruiten werden uitgebroken en drie stukken afgewerkt goed ontvreemd. Toen de dief het vierde stuk zou mede- nemen, werd hij door een politiedienaar gestoord, die na eene hevige worsteling hem moest laten loopen. Gisterenmorgen echter werd zekere Van H. als vermoedelijke dader gearresteerd. 's UK.tl KVI! tUK. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het 1ste reg. huzaren, tot lste luit., de 2de luit. A. Geel, van het corps; bij het 2de reg. huzaren, tot rit meester, de lste luit. H. L. Erzey, van het eskadron ordonnansen. In den afgeloopen nacht is bij het aankomen van eene vischschuit van den reeder S. te Scheveningen de matroos K. over boord gevallen en verdronken. ENGELINU. Naar men algemeen gelooft, zullen noch de conservatieven, noch de liberalen bij de parlementsverkiezingen eene volstrekte meerderheid verkrijgen, welke hen onafhan kelijk maakt van de Parnellisten. Eene officieele dépêche uit Mandalay i. d. 29 Nov. meldt, dat generaal Prender- gast de hoofdstad heeft bezet en de koning van Birma zich aan boord bevindt van een Engelschen stoomer op weg naar Kangoon. De Time» meldt uit Durban, dat de onderdanen van Massoa weigeren aan het Transvaalsche bewind belasting te betalen en ook op andere wijze ongehoorzaam aan de republikeinsche ambtenaren zijn. De Trans vaalsche regeering rust een expeditie tegen Massoa, ouder aanvoering van Joubert, uit, waarbij een aantal Boeren zich aansluiten. Robinson heeft Zaterdag den spoorweg naar Kimberley geopend. FRAN KR IJ K. In de couloire der kamer van afge vaardigden werd gisteren medegedeelddat admiraal Duperre door de commissie van 33 leden is gehoord. Hij verklaarde o. a. dat de moord op de Christenen een gevolg was van de bezetting van Hué; dat be- zorgheid voor de Christenen geen doorslag voor de ontruiming kon geven, en een be schermheerschap hem onnoodig voorkwam, omdat geen Fransche handelaars zich in Tonkin zouden gaan vestigen. Alleen een nieuw verdrag zou in den toestand verbe tering kunnen brengen. Toch wilde hij voor de gevolgen eener ontruiming niet volkomen instaan, en was dus zeer voor eene ver meerdering van garnizoen. Admiraal Courcy seint, dat hij een telegram aan het officieele dagblad van An- nam onderschept heeft, waaruit blijkt, dat de uitspraak der commissie voor de credieten ten gunste eener ontruiming het sein zou wezen tot een algemeen oproer in Tonkin en Annam en eene algemeene slachting. De generaal verzoekt daarom in kennis te wor den gesteld met de plannen der regeering, teneinde de angstigen gerust te stellen en voorzorgsmaatregelen te nemen. Hij ver klaart in te staan voor de herstelling van den vrede op het delta. Minister Campenon antwoordde, dat het ministerie pal zon staan in het verdedigen van Courcy's plannen. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft, in antwoord aan eene deputatie uit den handel, de belofte afgelegd dat hij de ontwikkeling der handelsbetrekking met de Latijnsche landen zal bevorderen. Tevens kondigde bij het plan aan, tot het houden eener tentoonstelling te Madrid in het vol gende jaar. De minister heeft besloten aan staatkun dige uitgewekenen, zonder uitzondering, te veroorloven in Spanje te komen, indien wij dit willen. De overeenkomst tusschen Spanje en Duitschland omtrent de Carolinen-eilanden is vervat in zes artikelen. In het eerste erkent Duitschland de souvereiniteit van Spanje over de Carolinen-en Palao-eilanden het tweede omschrijft de grenzen dezer eilan dengroepen; het derde bevat, met betrekking tot de aan Duitschland te verleenen vrijheid van handel en bedrijf, dezelfde bepalingen als het tractaat over de Soeloe-eilanden in het jaar 1885; het vierde staat aan Duitsch land een mariue-station en een steenkolen- magazijn toe en erkent de Duitsche handels etablissementen op de Carolinenhet zesde bepaalt, dat binnen acht dagen het verdrag geratificeerd zal worden. Voor gevallen van oneenigheid omtrent de uitvoering der be schikkingen is scheidsrechterlijke uitspraak aangenomen. Koning Alfonso laat geen vermogen na. De begrafenis is tot 10 December uit gesteld. SERVIË. Het gerucht is te Belgrado in om loop, dat de Bulgaren Pirot uitgeplunderd en in brand gestoken hebben. BËLCA11ME. Ten gevolge van de zending van een Turkschen commissaris naar Oost-Rumelië kwam eene deputatie van Rumelioteu bij vorst Alexander op de handhaving der ver- eeniging met Bulgarije aandringen. De vorst gaf een gunstig antwoord, en verklaarde thans evenals vroeger bereid te zijn om zijne krachten aan de heilige Bulgaarsche zaak te wijden. Een Servisch gevolmachtigde kwam heden de wederzijdsche ontruiming en de verlenging van den wapenstilstand met één maand voorstellen. Vorst Alexander gaf een weige rend antwoord, en deed een tegenvoorstel, waarbij de Bulgaarsche bezetting van Pirot gehandhaafd en de ontruiming van het Widdin-gebied door de Serviërs geëischt wordt. De toestand is zeer gespannen. TEKKIJ K. Lebib-effendi en Gaddan-effendi zijn te Philippopal aangekomen en hebben tal rijke petitiën ontvangen, waarin door ver schillende gemeenten op herstel van het status quo ante wordt aangedrongen. Naar men verzekert, zal Djevdet-pacha tot commissaris benoemd worden en naar Philippopel vertrekken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 2 Dec. Tot 11 uur heden avond waren voor het parlement gekozen 229 liberalen, 195 conservatieven en 46 Parnellisten. CAIRO, 3 Dec. De heer Drummond Wolff is ernstig ongesteld. Gedurende de laatste dagen is hij genoodzaakt geweest om eiken arbeid te staken, maar nu is er eenige verbetering in den toestand gekomen. PHILIPPOPEL, 3 Dec. Na de aankomst der Turksche gemachtigden is hier gisteren avond ten huize van den bisschop een bij eenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door de voornaamste inwoners en eenige vertegenwoordigers uit de provincie. Met algemeene stemmen werd besloten om onvoorwaardelijk elk voorstel van de hand te wijzen, dat niet berustte op den grondslag eener vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië, daar de Oost-Rumeliërs weigeren om te onderhandelen over het her stel van het statu quo. Tevens werd besloten de Turksche afge vaardigden te verzoeken om het ten uitvoer- leggen hunner opdracht voorloopig uit te stellen, en Oost-Rumelië te verlaten, vooral omdat de Oost-Rumeliërs alleen Sofia als hoofdstad van Bulgarije erkennen. Een commissie van zeven leden werd aangewezen, welke déze besluiten ter kennis van de vertegenwoordigers der mogendheden zal brengen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen enz te Mep- pel, A. Bik, thans te Almeloo te Makkinga D. Tenneina, thans te Zweeloo. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het begrootingsdebat voort gezet. De heer Gleichman stemde met de regeering in dat de indiening van eene nieuwe kiestabel thans slechts de grondwets herziening zou belemmeren. Hij kwam op tegen de afwijzing der rechterzijde om tot die herziening mede te weiken, zonder wij ziging van art 194, en zinspeelde op de mogelijkheid dat de liberalen toenadering toonden, mits geen staatssubsidie werd ge geven aan de bijzondere school. De heer ReuLher bestreed hem en bleef eene grond wetsherziening voor de rechterzijde onmo gelijk achten, zoolang het onrecht in zake het onderwijs niet was hersteld Ook de hh. Yan Baar en De Savornin Lohman be streden den heer Gleichman. De minister Heemskerk zou de wederindiening van een kiestabel niet raadzaam achten. Het alge meen debat is gesloten. De hoofdstukken, 1 en 2 werden daarop aangenomen De behandeling van hoofdstuk 3 is aangevangen. Morgen voortzetting. MARKTBERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg gisteren 23 partijen. Met redelijken handel werd besteed voor Goudsche kaas lste soort ƒ20.tot ƒ25.Edammer ƒ28.tot per 50 KG. Gouda, 3 Dec. Kaas-aanv. 38 part., prijs le qual. ƒ24 A 262e qual. ƒ20 A 22 Noordhollandsche 26 A 30 handel traag. Boteraanvoer 54 vn.handel traag, goeboter 1.10 a 1.20, per kg., weiboter 0.90 A 1.per kg. Delft, 3 December. Prijzen der boter /54.A 70 het vat. Aan de Stadswaag gewogen: potten, /4, 354/8 en 138/16 vn. Boter, te zamen wegende 8,380 kil. GEMEENTERAAD. Te twee ure wordt de vergadering ge opend. Tegenwoordig zijn de hh. De Fre- meryHartevelt, Bool, Alma, Bredius, Du Rieu, Zaaijer, Van Dissel, Land Krantz) Le Poole, Buys, Verster, Van Hoeken, Zaalberg, De Goeje, Kaiser, Was, Juta, Van der Hoeven, Cock, Nijkamp, Donner, Driessen en de Voorzitter. De heer Knappert had kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Ingekomen stukken. Missive van gedep. staten van Zuidholland ten geleide van het goedgekeurd lesupplet. kohier der plaatsel. dir. belasting dienst 1885. Adres van mr. R. M. Yon Baumhauer met verzoek om de betrekking van leeraar in de staatswetenschappen te 's Ilage te mogen waarnemen. Missive van R II. T Van Leeuwen, dankbetuiging benoeming klokkenist. Réclame van W. lloogenstraaten tegen zijn aanslag plaats, directe belasting. Aan de orde is de benoeming van een curator over het Gymnasium. Als zoodanig werd met algemeene stemmen benoemd de heer prof. dr. J. J. Cornelissen. ervolgens komt in behandeling het voor stel tot wijziging der verordeningen op de hef fing en invordering van het vergunningsrecht, liet wordt eerst artikel voor artikel en ver volgens in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na goedkeuring van den post, voorgesteld tot inrichting van de bergplaats van de brandladder komt aan de orde het voorstel tot uitdieping van de Kool- en Brandewijns gracht en geeft aanleiding tot oppositie van den heer Van Hoeken. Hij zou veeleer de demping van die grachten voorslaan. De heer Donner verklaart het met den heer Van Hoeken eens te zijn. De uit dieping zal weinig baten en weinig voordeél aanbrengen. Er wordt bijna geen gebruik van gemaakt. Bij uitdieping zou tevens een goede wal noodig zijn en dan zouden de kosten meer dan f700 zijn. 't Is du» veel beter ze te dempen. Dat is een uit gave in eens, en als me uitdiept moet men over een paar jaar weder geld er aan uit geven. De heer Kaiser sluit zich bij de vorige sprekers aan. Hij vindt dat een afdoende maatregel hier veel beter is; daarom is hij voor demping. De heer Kanter vroeg of de leden de teekeningen wel hebben ingezien. Het schijnt wel degelijk, dat uitdieping een vrij afdoende maatregel zou zijn. In ieder geval blijkt het onvoldoende dan kan men later nog dempen. Ook beroept hij zich op de belangen van industrieelen. De heer Van der Hoeven vraagt inlich ting welke industrieelen er belang bij die uitdieping hebben en welk belang. Spreker heeft met de bewoners gesproken en ver nomen, dat zij zeer voor de demping zijn. De heer De Kanter repliceert. De heer Donner dupliceert nog eens. De heer Buys neemt daarop het woord. Spreker is zeer voor de demping, maar hij heeft toch altijd liever uitdieping dan in 't geheel niets. De heer Van lloeken maakt een voorstel van zijn uitgedrukten wensch dat demping in plaats van uitdieping zal plaats hebben. De voorzitter herinnert hem, dat dit geen amendement mag heetenmaar een nieuw voorstel. De heer Van Hoeken dient nu een schriftelijk gestelde motie in om de kwestie heden niet te beslissen. Deze motie wordt met 14 stemmen aangenomen. Daarna werd zonder hoofdelijke «temming

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2