NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Woensdag 2 December 1885. N°. 283. AOVERTENTIEN: Bureel: Selieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche üourant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15.] Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. De St. Nicolaas-wandeling zal morgen worden voortgezet. Bed. «TADSNIEDW9. Alhier ia door de politie aangehouden en naar de gevangenis te 's Hage overgebracht een te Delft tehuis behoorend persoonge naamd J. L. Hagen, die bij studenten alhier met een bedelbrief rondging, welken brief door hem was onderteekend met den naam De Graaf. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 18,882,856.52 en bij de betaalmeesters 2,1149,365.22'. Te zamen 21,231,721.74'. De Staatscourant van heden bevat de gewijzigde statuten van de Studenten-roei- vereeniging „Njord" te Leiden. Bij het examen van telegraafbeambten in den postdienst zijn, blijkens het fatl., geslaagd: J. L. Pitlo te Tiel, D. J. Van Dieren te ArnhemN. W. F. Janssen te Maastricht, G. G. Gijben, te Monster, w. A. J. Kristen te Amsterdam, H. W. v d. Heuvel te Amsterdam, J. H. Kemper, ]H. Pott en K. 11. Vos te Botterdam, Th. A. v. Heiten te Kralingen, M. C. Kuijper'te Arnhem en A. 11. Pans te Maastricht. De off. van gezondh. 2e kl. Peters, van bet 5e bat. 3e reg inf tijdelijk gede tacheerd bij het mil, hospitaal te Amster dam, is overgeplaatst bij het le reg. huz. te Deventer, ter vervanging van den officier van gezondheid 2e kl. D. Kuipers, die bij het 3e reg. inf. overgaat. Op het bouwterrein aan de Vlietkade te Kralingen brak gisterenochtend eene stel ling voor eene der pandenwaardoor vier werklieden naar beneden vielen, en twee hunner zoo zwaar gekwetst werden, dat zij onmiddellijk naar bet ziekenhuis moesten worden vervoerd. De twee anderen werden naar hunne woning gebracht. Vrijdag avond 11. te ongeveer 9 uur is op de rivier de Maas, ter hoogte tusschen Bolnes en IJselmoude, eene van laatstge noemde plaats naar üordt bestemde aak schipper Verhoef, geladen met zaagselover varen door de stoomboot Industrie. Hoewel door bovengenoemde schipper, diens zoon en nog een persoondie zich op de aak be vonden, alles werd aangewend, om door licht te ontsteken en te roepen hunne aan wezigheid aan de bemanning der boot ken baar te maken, kon dit het ongeluk niet voorkomen. Tengevolge der aanvaring sloeg de schipper overboord, die na veel moeite door de bemanning der boot uit het water werd gehaald. De aak zonk met al wat er in was naar de diepte. (D. C.) In den Scheurpolder, bij den Hoek van Holland, heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Een jongeling van 14 jaren nam, terwijl zijn vader zich even uit de kamer verwijderde, een geladen geweer in de hand; het schot ging af, met het hoogst treurig gevolg, dat hem het hoofd verbrij zeld werd en hij onmiddellijk een lijk was. De 18-jarige dochter van den kaste lein uit „De Keizerskroon" te Oud-Beier land, die den lOen November 11. geschaakt werd door iemand, die in genoemd loge ment zijn intrek had eenomen. is in g? zelsehap van dien persoon te Groede, in Zeeland, aangehouden en onder politietoe zicht naar de ouderlijke woning teruggebracht. Aan de inwoners van Amsterdam zal een verzoek worden gericht om financieelen steun te schenken aan de pogingen tot werkverschaffing aan werkeloozen. Dit plan gaat uit van den Werkmansbond en werd voorgesteld door den broeder van den heer Heldt. Eene commissie uit de ingezetenen zou met eene commissie uit bedoelde Ver- eeniging samenwerken bij het beramen der middelen. En werd erkend, dat hetgeen in de laatste dagen (zoogenaamd) ten be hoeve der werkeloozen gedaan was, deze meer had benadeeld dan goed gedaan. Voor het hof te Amsterdam werd gis teren in appèl behandeld de bekende zaak tegen Belderok, die door de rechtbank ver oordeeld was tot drie maanden cel wegens verzet tegen de politie. Gelijk vroeger medegedeeld is, werd Van Ommeren op 28 September wegens laster jegens den koning veroordeeld door het hof. Na afloop der zitting ging Van Ommeren met een stoet volk door de staden als vaandeldrager ging mede Belderok, die een stok met rooden doek droeg. Op het Bokin sommeerde de politie hemde vlag over te geven. Op zijne weigering wilde de politie hem de vlag afnemen, doch, zooals de poli tie beweert, verzette Belderok zich hiertegen gewelddadig. Belderok ontkende dit echter en zcide, dat de politie hem met de sabel mishandeld had. Beklaagde had den advocaat-generaal mr. Jolles verzocht vijftien getuigen it décharge te dagvaarden, doch deze dagvaardde er slechts drie, omdat de meesten reeds ge hoord waren voor de rechtbanken omdat er ook onder was de veroordeelde paneel zager Lavertu. Er kwamen dus drie getui gen h déchargedie omtrent het verzet niets wisten te zeggenmaar verklaarden, dat de politie Belderok had mishandeld. Het requisitoir strekte tot bevestiging van het vonnis der rechtbank. Belderok las eene geschrevene memorie voor, waarin hij onder meer de handelingen der Amsterdam- sche politie, ook naar aanleiding van de gebeurtenis in het „Café Zincken", sterk af lmurde. Er was weinig vota op uc uiuuue. belangstelling scheen reeds sterk verminderd. Het was Zaterdagavond te Amsterdam weder wat onrustig op straat. De hoofd commissaris van politie, de heer Steenkamp zelf, was tot half vier met sterke patrouilles op het pad. Het was gisterenavond te ongeveer lialf- elf vrij rumoerig in de Damstraat en om liggende buurten te Amsterdamdoor de venters van De Opstand en Hecht voor allen die deze wijken bij voorkeur tot het terrein van hun marktgeschreeuw schijnen te maken. Talrijke nieuwsgierigen volgden deze lieden en sloten zich bij hen aan, terwijl nu en danals enkele politie-agenten verschenen gefluit werd gehoord. Om elf uur was de drukte het grootstmaar het bleef bij lijde lijk verzet en tot ernstige feiten kwam het niet. Toen de venters vertrokken, gingen ook de nieuwsgierigen naar huis. De politie was op mogelijk ernstig verzet voorbereid. (131.) De commissaris van politie Stork te Amsterdam heeft een naamloozen brief vol bedreigingen ontvangen, die.... met bloed was besmeerd. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur ontstond naar men verneemt, door het omvallen van eene petroleumlamp een felle brand in een pakhuis aan de Palmgracht te Amsterdam, waarin zakken waren ge borgen. De brandweer, onmiddellijk aan gerukt, ging aan het werk met 3 stoom spuiten, 2 handspuiten le klasseen 1 hand spuit 3e klasse, terwijl de Jan Van der Heijde geen dienst behoefde te doen. Tegen 12 uur was het vuur reeds in zooverte ge- bluscht, dat een deel der brandweer kon inrukken, en eene stoomspuit, met twee slangen aan de overzijde van de gracht wer kende, voor de veiligheid voldoende was. De zakken werden door het brandweerper soneel zooveel mogelijk uit het brandende perceel verwijderd. Het optreden der brand weer voorkwam ook verder gevaar voor het belendende pakhuis, dat vol tabak was. Persoonlijke ongelukken vallen niet te be treuren. De schade is belangrijk. (A. C.) Te Helder is eene vrouw door het zien van eene in het wit gehulde gedaante plot seling zoodanig verschrikt dat zii, na kor ten nju aan ue gevolgen is overleden. De persoon, die hiervan onwillekeurig de oor zaak was, was een meisje, dat, als St. Nicolaas verkleed, aan de kinderen der vrouw versnaperingen kwam brengen. De laatste dagen .werden verschillende ingezetenen van Wageningen verblijd met belangrijke bestellingen. Bij een smid werden kachels besteld, tot een bedrag van ƒ200, bij een ander karren met beslag voor ƒ600, bij een zadelmaker kartuigen voor ƒ300, enz. Bij den een heette het te zijn voor baron Bappard en bij anderen voor baron Nagell te Oosterbeek. De man, die de bestellingen deed, zeide koetsier te zijn en liet zich overal koffie, brood of anderzins welgevallen. Spoedig bleek, dat men met een bedrieger te doen had. De politie waarschuwt thans tegen zijne practijken. De door haar bedoelde persoon is iemand van tamelijken lengte; heeft een zware zwarte snor en kleine bakkebaardjes en spreekt een weinig Duitsch. Hij is vrij net gekleed en draagt een fantasiehoed. Eene firma te Utrecht ontving van FEUILLETON. 170.) En de levenswijze van de moeder en de dochter en de groote staat, die zij voeren, verbazen heel wat lieden." Warempel, ik weet niet of ik je moet zeggen Adrien hief het hoofd snel op. Adrien stond op en doorliep de kamer een maal twee, drie, met korteafgebroken stappen. „Welnu," sprak de vicomte, „is dat alles wat je me te zeggen hebt?" De jonge man bleef eensklaps staan. „Wat wil je dat ik je antwoorden zou?" antwoordde hij op somberen toon. „Neem je het mij kwalijk, dat ik je ge meld heb, wat die mevrouw Delorme en haar dochter zijn?" „Geenszins. Ik dank je integendeel." „Je hebt afleiding noodig. Als je wilt, zullen wij uitgaan." „Waarbeen?" „Waar je wilt." „Ik weet niet." „Dan weet ik het wel. Wij zullen naar Lalrade gaan." „Voor mijn part, goed. Laten wij Daar Latrade gaan." XXII. de moeder. Denzelfden dag, in den namiddag, kwam De Lasserre een bezoek brengen aan zijne dochterdie hij sedert den opera-avond, twee dagen geledenniet gezien had. „Mevrouw en de juffrouw zijn een klein toertje gaan maken," sprak de kamenier, maar zij zullen wel zoo aanstonds thuis komen." „Heel goed. Ik zal op haar wachten," antwoordde hij. Hij trad de kamer binnen. Nauwelijks had hij den tijd gehad om te gaan zitten, of men tikte eventjes op de deur. „Binnen 1" riep hij. De deur ging open en hij zag de gravin binnentreden. Dadelijk stond hij op met gefronste wenk brauwen. „Wat verlangt gij?" vroeg hij op ver stoorden toon. „Ik wachtte umijnheerbegon de jonge I vrouw, die beefde als een duor den wind bewogen blad. „U wachtte mij? Waarom?" „Om u over onze over uwe dochter te spreken, mijnheerI" „Welnu, mevrouw! spreek op. Wat hebt gij mij te zeggen?" „Mijnheer, Aurora lijdt. Aurora is diep bedroefd. Gisteren heeft zij veel geschreid, en van morgeu ook nog. Hare gezondheid baart mij zorg. „Waarom heeft men mij hiervan geen bericht gegeven? Heeft men om een dokter gezonden „Wat kan een dokter doenwaar ik mach teloos ben „Maar wat is er dan toch gebeurd?" „Eergisterenavond in de Opera zag zij „Den markies De Vcrveine. Dat weet ik." „De genegenheid, die Aurora voor dien jongen man koestert, is geen gewone. Het is een hartstochtelijke liefde." „Ongelukkig genoeg!" „Ja, ongelukkig genoeg. Die liefde, in geheel bijzondere omstandigheid ontloken, en wier ontwikkeling gelijken tred heeft ge houden met die van haar verstand, brengt haar in staat van overspanning die op haar zenuwgestel een heilloozen invloed heeft." „Kan men haar dan niet van die nood lottige liefde genezen?" „Zij is een hartstocht geworden mijnheer, en ik zeg het u, alles hebben wij te duchten. Aurora's leven is zelfs met die liefde saam- geweven, die zich van haar gansche wezen heeft meester gemaakt. Zij kan er van ster ven De Lasserre werd akelig bleek. „Neen, neen," antwoordde hij met on vaste stem, „gij overdrijft. Ik kan niet ge- looven „Sedert lang bestudeer ik Aurora, haar karakter en haar gemoedsstemming. Geen enkele harer gewaarwordingen ontgaat mij. Maar helaas! zooals ik u zeide, ik ben on vermogend. Zonder twijfel heb ik Aurora een groot vertrouwen weten in te boezemen, daar zij voor mij zelfs haar geheimste ge dachten niet verborgen houdt. Maar ik be kleed zulk een kleine plaats in haar hart, dat ik niet de noodige zedelijke macht en kracht bezit om het gevaar, dat ik met sid dering zie aankomente bestrijden. In haar oog ben ik slechts een onderwijzeres!" De graaf vergistte zich ten aanzien van de beteekenis dier woorden van de gravin en meende er een geheime bedoeling in te zien, die in strijd was met zijn inzichten. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1