BIJVOEGSEL BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. behoorende bij de Leidsche Courant van 30 November 1885. V Ti I V E R S I T E I T. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer F. A. Versteegh, geb. te Banda-ueira (Molukken), na verdediging van zijn akademisch proefschrift, getiteld: „De beteekenis van bet woord „tegenwoordig" in artikel 435 Burgerlijk Wetboek. Gedurende de maand October is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 403,032,95 en terugbetaald 305,986,12, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f, 97,046,83. Aan het einde der maand September was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van 5,926,022,96, zoo dat de som der inlagen op 31 October 1885 bedroeg 6,023,069.79. In den loop der maand October 1885 werden 2366 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 805 werden geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 108,685 in omloop waren. De Sic. bevat de lijst der beloonin gen toegekend aan Nederlandsche exposan ten op de algemeene tentoonstelling te Ant werpen. Naar wij vernemenheeft Z. M. de koning de tuchthuisstraf van vijfjaar, waar toe C. Van der Ban, gewezen coinmission- nair te llellevoetsluis, veroordeeld was, veranderd in eene celstraf van 2 jaar. (D.) Het bestuur van het Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond" heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek, dat voor brood-, koek en banketbakkersleerlingen bij het middelbaar onderwijs de gelegenheid worde opengesteld tot het gratis bijwonen van lessen in de scheikunde. Van dit adres is, naar de Bak- kert-Ct. meldt, ook afschrift gezonden aan de leden der tweede kamer. In eene flink bezette vergadering van de afdeeling Noordwijk en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw trad op 24 dezer als spreker op dr. L Mulder. De spreker wees op de verschillende oor zaken van den tegenwoordigen toestand van den landbouw. De groote aanvoer van granen uit Amerika, de depreciatie van het kapitaal, de fout van den landbouwer die in de vette jaren niet ging sparen voor de schrale die wij thans hebben te doorworstelen, dat alles samengevoegd bij de algemeene malaise welke op ieder gebied van handel en in nijverheid wordt waargenomen, waren, meende hij, de oorzaken van den tegenwoordigen treurigen toestand van landbouwer en landbouw. Van staatswege verwachtte hij geen ver betering: toepassing van het zoogenaamde beschermende stelsel zal in hem nimmer een voorstander vinden. De Nederlandsche land bouwer moet zelf de handen aan den ploeg slaan, hij moet breken met de oudere ge bruiken en uit de lessen der wetenschap leering en nut trekken; zuinig worden op de geringste kleinigheid, leeren boekhouden opdat hij gewaar worde wat hij op ieder pro- dukt verdient of verliest en dan daarnaar zijn bedrijf inrichten. Vooral ook beijvere de landbouw zich op het ter markt brengen van goede producten en goed vee: inschrij ving in de bestaande rundvee-stamboeken beval spreker zeer aan. Bij de vele besprekingen, die in de laatste dagen over Delfland plaats hebben, is het niet onbelangrijk te vernemen, dat in het tijdvak der laatst verloopen zeven jaar, ten behoeve van de instandhouding der zeeweringen, een bedrag is uitbetaald voor ruim een millioen gulden, zonder hulp van rijk of provincie. In de weide van den veehouder H. Meester aan den Muiderstraatweg nabij Mui den, zijn Woensdagnacht zes schapen door honden in de sloten gejaagd en doodgebe ten en verscheurd. Gisterennacht omstreeks half twaalf is door eene onbekende oorzaak de boerenhof stede van Pieter Pauw te Middelie, door hem zeiven bewoond, eene prooi der vlam men geworden. De bewoners werden nog bijtijds door een der buren gewekt en kon den zich redden. Doch het vee, 8 koeien, 4 varkens en eenige jonge runderen, ver brandde met den inboedel. Niets is gered. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd. De arr. rechtbank te Zutfen heeft af wijzend beschikt op het requisitoir van den officier van justitie bij die rechtbank, om de beklaagden mevr. de wed. Bulk ley, de heer Kloppers, en mej. Schlingemannter zake van de bekende kinderontvoering te Apeldoorn, te verwijzen naar de correctio- neele terechtzitting dezer rechtbank, en ver staan dat er uit de instructie geene voldoende bezwaren tegen beklaagden zijn geresulteerd en bevolen, dat de beide eerste beklaagden die zich te Zutfen in hechtenis bevinden, onmiddellijk zullen worden in vrijheid gesteld. (Z. Ct Omtrent de arrestatie van den vermoe- delijken moordenaar, die verleden week den bewoner van eene kleine boerderij te Oude Pekela om het leven bracht en daarop ge tracht heeft het huis in brand te steken, vernemen wij nog het volgende: De aan houding geschiedde zonder eenige moeite, wijl aan liet bureau van politie telegrafisch bericht werd, dat de verdachte vertrokken was in de richting van Leeuwarden en waar schijnlijk huisvesting zou vragen bij een zwager, agent van politie aldaar. Dat bleek juist te zijn; de agent, aan wien hij ver klaard had werk te willen zoeken, had hem gebracht bij zijne schoonouders, en daar werd hij in arrest genomen. Sedert eenige weken wordt te Gro ningen oplichterij gepleegd op groote schaal ten nadeele van winkeliers, door eene jonge vrouw, als juffrouw gekleed. Zij koopt op eigen naam doch op krediet allerlei zaken, als meubelen, beddegoed, manufacturen, kinderwagens etc., en laat die goederen be zorgen in hare woning in de Nieuwe Kijk- in-'t jatstraat. Terstond na aflevering zet zij die goederen tegen contante betaling ver beneden de waarde van de hand, en de be drogen leveranciers kunnen hunne goederen nazien. Zij is eene vrouw van 23 jaar, van beroep naaister. Donderdagavond omstreeks 10 uur is te Leeuwarden de onderstationschef E. De Vries tengevolge van de gladheid gestrui keld en onder den trein van Ilarlingen ge raakt. Zwaar gekwetst is hij naar het zie kenhuis vervoerd. Gisterennacht zijn hem beide beenen en een arm afgezet. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Donderdagochtend is de brievengaarder M. uit Berlicum (N.-B.) gevankelijk naar Den Bosch overgebracht, beschuldigd van onnauwkeurigheden in het beheer van zijn kantoor. Meer dan honderd jaar was het beheer van den post bij de familie van M. in goede handen. Door mr. D.uit Nijmegen, die on langs te Beuver op eene drijfjacht, bij on geluk, een persoon doodde, en door de rechtbank te Koermond deswege veroordeeld werd tot 45 dagen celstraf en eene geld boete, is van dit vonnis hooger beroep aan- ge teekend. 's CRAVEKlIACiË. Door Z. M. is aan A. Salm G. B.Zn., te Amsterdamvergunning verleend tot het aannemen en dragen van de gouden medaille aan het lint van St. Stanislaus van Rusland. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat, tenzij onvoorziene omstandig heden het tegendeel vorderden, een examen voor leerlingtelegrafist bij de rijkstelegraaf in 1886 niet zal worden gehouden. St.-Ct ENGELAND. Volgens een bericht uit Calcutta is in Nepaul een opstand uitgebroken. De eerste minister is vermoordde Maharajah gevangen genomen. De Engelsche resident was van Khatmandu afwezig op eene inspec tie-reis. F RAM KRIJ K. Omtrent de ziekte en het overlijden van koning Alfonso vernemen de Fransche bladen nog allerlei bijzonderheden. De borst kwaal, waaraan de koning sedert jaren leed, en waaraan het klimaat van Madrid geen goed gedaan had, was sedert eene maand verergerd door een ingewandsziekte, die hem voortdurend verzwakte. De plannen om hem naar zachter streek, het kasteel San Lucar, van den hertog van Montpensier, te doen vervoeren, werden wegens zijne zwakte op gegeven. Het kasteel Pardo, waar de koning ge storven is, ligt op veertien mijlen van Madrid, niet aan den spoorweg, te midden van een reusachtig eikenbosch; het is beschut tegen den wind, maar is leelijk, vochtig, slecht gebouwd en zoo goed als niet gemeubeld. De groote bijgebouwen worden sedert 1869 tot eene soort van bedelaarskolonie ingericht. Het Pardo bevat alleen eene prachtige col lectie wandtijpen, uit de fabriek Santa-Barbara afkomstig. Het dorpje Pardo wordt door een 3U0-tal menschen bewoond, bijna allen bedienden van het paleis. Het kasteel was een oud jachtslot der koningen van Kastilië, maar werd later door de vorsten uit het Oostenrijksche huis vergroot en herbouwd. Al de ministers, behalve Canovashebben de laatste dagen op het paleis doorgebracht. Koningin Isabella was naar haar zieken zoon gekomen en pasten hem dag en nacht op. Koningin Maria Christina moest zich meer in acht nemen; over drie maanden wacht zij hare bevalling. Mocht de jonggeborene dan een zoon zijndan vervalt door dat feit het voorloopig koningschap van de vijfjarige Maria-de-ïas-Mercedesdie thans onder het regentschap harer moeder tot koningin is uitgeroepen. De minister El- duayen heeft hiervan aan de vertegenwoor digers der buitenlandsche mogendheden kennis gegeven. Een eigenaardige bijzonderheid is hetdat onder de eersten die van het overlijden des konings bericht ontvingen, de verzekerings maatschappij „New-York" behoorde, bij welke Alfonso voor zeer hooge sommen verzekerd was. De dag voor de begrafenis is nog niet bepaald; het lijk zal gebalsemd en gedurende eenige dagen te Madrid tentoongesteld worden. SPANJE. Alvorens zijne portefeuille neder te leggen, heeft de heer Elduayen met den Duitschen gezant het protocol aangaande de quaestie der Carolinen geteekend, zoodat deze aangelegenheid geheel ten einde is gebracht. Het nieuwe ministerie is zamengesteld als volgt: president, zonder portefeuille, Sagasta; buitenlandsche zaken, Moret; jus titie, Alonso Martinez; oorlog, Jovellar; financiën, Camacho; binnenlandsche zaken, Yenancio Gonzales; marine, admiraal Béran- ger; openbare werken, Montero Eios; kolo niën, Navarro Bodrigo. Serranowiens overlijden gisteren werd bericht, werd in 1810 geboren. Reeds vroeg nam hij dienst bij het leger en op 30-jarigen leeftijd reeds was hij divisie-generaal. KDKEItlË. In de gisteren uitgesproken troonrede werd gezegd: „Wij zijn sterk door de juist afgebakende positie welke wij bekleeden, en onze vriendschappelijke betrekkingen tot alle mogendheden. Wij hebben met kalmte, maar met aandacht, de gebeurtenissen aan den Donau gevolgd. Onze onthouding was ons door de omstandigheden voorgeschreven in eene quaestie, waarvan de oplossing alleen toekwam aan de mogendheden, die het trac- taat van Berlijn onderteekend hadden. Wij ondervonden echter een pijnlijken indruk er vanwegens onze vreesdat de algemeene vrede gestoord mocht worden. 8EIITIE. De Bulgaarsche troepen hebben Woens dag Pirot genomen, na tweemaal door de Serviërs te zijn afgeslagen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 27 Nov. De dépêche uit Belgrado, waarin de inneming van Pirot gemeld wordtschijnt voorbarig te zijn. Men meldt, dat de aanval der Bulgaren op Pirot gisteren met groot verlies en na lang durig gevecht is afgeslagen. LONDEN, 27 Nov. De conservatieven verkregen 122 zetels, de liberalen 116, de Parnellisten 15. De Parnellistische candi- daten werden geslagen in Londonderry en West-Devonshire. BRUSSEL, 27 Nov. Het Journal de Bruxelles zal dezen avond mededeelen, dat er ten opzichte der munt-quaestie een over eenkomst tot stand gekomen is, tusschen België en Frankrijk, en dat deze overeen komst op dit oogenblik aan de goedkeuring der overige mogendheden, die deel uitmaken van de Union latine, onderworpen is. SOFIA, 28 Nov. Na een hevig gevecht dat den geheelen dag duurde, hebben de Bulgaren gisteren Pirot bezet. Vorst Alexan der zal heden te Pirot zijnen intocht hou den. LONDEN, 21 Nov. De times meldt uit Konstantinopel van gisteren „Blijkens een hier ontvangen geloofwaard bericht is, tengevolge van de tusschenkomst van Turkije, Oostenrijk en Rusland, tus schen Servië en Bulgarije een wapenstil stand tot stand gekomen". MADRID, 27 Nov. Als minister van koloniën treedt op de heer Gamaro, in plaats van den heer Navarro, die bedankt heeft. De ministers hebben den eed afge legd. De benoemingen zijn vastgesteld. Albareda is tot gezant van Parijs en Groi- zard tot gezant bij het Vaticaan benoemd. LONDEN, 27 Nov. Tot dusver zijn 128 conservatieven, 129 liberalen en 19 Parnellisten gekozen. De heer Gladstone werd te Harrington herkozen met sterke meerderheid. LAATSTE BERICHTEN. Als een hoogst zeldzaam geval wordt gemelddat in de afgeloopen week te 's Hage het huwelijk van een Nederlandsch echtpaar kerkelijk gewijd is door den ver tegenwoordiger van den Heiligen Stoel bij het Nederlandsche hof, den internuntius mgr. Spolverini. De inzegening vond plaats aan de nunciatuur. Aan het departement van marine werd heden o. a. aanbesteed de levering van 30060 kg. suiker, minste inschrijver de heer J. A. Heus, te Leiden ad f 12.81 en 11.39 per 100 kg. Heden, zoo schrijft het U. D., is het 50 jaar geleden dat de oud-hoogleeraar dr. P. Harting te Amersfoort aan de Utrechtsche akad. promoveerde tot dr. in de genees- en verloskunde. Openbaar huldebetoon, zooals hem werd gebracht den 19n Oct. 1881, bij de viering van zijn 40jarig professoraat (waarvan de beide eerste jaren aan het atheneum te Franeker) blijft bij dit gouden doctor-jubileum achteiwege. Donderdagavond viel in den Ballewij- ker polder, gem. Weespercarspelhet vol gend droevig ongeluk voor. Een werkman, die zich 's winters veel met het vangen van bunsings bezighield, hóórde, terwijl hij met zijne vrouw en zijn zoon het avondeten nut tigde, zijn hond geweldig aanslaan. Mee- nende, dat zijne trouwe helper een bun- sing op het spoor was, snelt hij naar buiten, maar neemt in zijn ijver den loop te sterk en stort in een zeer diepen veenput. Toen hij niet dadelijk terugkeerde, ging zijn broe der buiten zien en deze haalde hem leven loos met een haak op. De ongelukkige laat eene vrouw en twee jonge kinderen achter. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het gisteren te 's Hage gehouden acte- examen voor middelbaar onderwijs werd voor geschiedenis geexamineerd en toegelaten de heer H. Yan Enck, te Olst. De beide candidaten voor aardrijkskunde werden af gewezen. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Noordbrabantvan Rot terdam naar Batavia, vertrok heden van Pauillac. De Drenthe arriveerde van Rotterdam te Batavia 26 November. GEMENGDE BERICHTEN. Onlangs kwam te Budapest eene deftige en elegant gekleede dame naar den huur prijs van eene ledig staande woning vragen. „Vijftig gulden per maand," zeide de vrouw, die met het verhuren belast was; „maar ge hebt toch geen kinderen?" „Neen," antwoordde de dame. „Ook geen hond papegaai of piano?" „Ook niet." „Dan kunt ge de woning krijgen, hoe heet u?" „Cornélie Berardi." De zaak was afgesloten en de huurster betrok hare nieuwe woning; zij bracht werkelijk geene kinderenpapegaai of piano mede; maar had een grooten, gelen hond bij zich. Toen haar verweten werd, dat zij gezegd had geen hond te hebbenzeide zij droogjes: „het is geen hond," en er was verder niets aan de zaak te doen. De nieuwe huurster leefde heel kalm en maakte het niemand lastig; eene oude dienst bode, die bij haar inwoonde en eten voor haar haalde, was het eenige menschelijke wezen, dat bij haar over den vloer kwam. Op zekeren nacht werd de dame zoodanig ongestelddat een geneesheer moest worden gehaald, die den toestand bedenkelijk vond, waarom hij de dienstbode naar een apotheek zondten einde een recept te doen gereed maken. De dokter bleef bij de bewustelooze zieke en wilde juist een compres op het gloeiende voorhoofd leggen, toen hij een ontzettend gebrom achter zich hoorde en een paar groote, fonkelende oogen op zich gericht zag. De haren van den man rezen ten berge, hij verwijderde zich van het ziekbed en daar op werd het dier weder rustig, maar volgde al de bewegingen van den dokter met zijne gloeiende oogen. De man bleef stil zitten en ademde weder ruimer toen de dienstbode terugkeerde. „Lieve hemel", riep deze, „daar heb ik de achterkamer opengelaten en nu is Nero er uitgekomen!" Zij pakte het beest bij een der voorpooten, sleurde het naar het andere ver trek en sloot de deur daarvan. De dokter was van zijne ontsteltenis be komen en riep: „Houdt men er hier leeuwen

Leydse Courant | 1885 | | pagina 5