BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. is ontboden, en dus niet heeft kunnen weigeren. Hij was bij den politie-commissaris Stork geroepen en aan hem heeft hij het weigerend antwoord gezonden. (Uil.) De barbier Baars te Amsterdamdie eenigen tijd geleden, na het uiteengaan van eene socialisten-vergadering, een pistoolschot loste, is eergisterenavond, bij het ontrui men van het Café Zincken, door een sabel houw aan het hoofd gewond. De slag is afgeschampt en dus niet ernstig. Binnen enkele dagen zal hij het gasthuis, waarin hij dadelijk werd opgenomen, kunnen ver laten. De agent-rechercheur Harms viel bij het uiteendrijven van de menigte over de dooreengeworpen stoelen en werd inwendig zwaar gekneusd. Naar aanleiding van het krachtig op treden der Amsterdamsche politie tegen de opruiende en oproerige vergadering van sociaal-democraten, Dinsdagavond gehouden an ontbonden, zegt het Hil.: „De overheid heeft te recht groote lank moedigheid getoond en in den geest onzer staatswetten gehandeld door alleen dan, wan neer de openbare orde ernstig werd gestoord, krachtig op te treden, maar niet elke ver gadering, die aanleiding kon geven tot toe passing van de wet, uiteen te doen gaan. „Die verstandige handelwijze mocht echter niet ten gevolge hebbendat de indruk werd gegeven alsof de politie geheel de vrije hand zou laten aan de pogingen om op te ruien. Daarvan werd nu het bewijs gegeven. „Een der gewone redenaars maakte regee ring en regeerende klassen voor „moordenaars" uit, en terstond daarop liet de commissaris van politie een vermaning hooren dat de spreker zich zdu matigen. Op die vermaning volgde onder de toehoorders een groot mis baar; den leiders der vergadering gelukte het niet, de orde te herstellen. Zelfs de com missaris van politie werd beleertigd, en daarop maakte deze gebruik van zijn recht, of liever betrachtte hij zijn plicht, door de vergadering uiteen te doen gaan. „Uit de genomen maatregelen blijkt, dat de politie reeds vooraf het voornemen had opgevat, op deze bijeenkomst, ingeval er rustverstoring voorviel, niet lijdelijk toe schouwer te blijven, maar handelend op te treden. „Dat blijkt ook uit de kalme, beraden wijze van haar optreden. Aan deze houding is 't zeker ook toe te schrijven, dat de ont ruiming van de zaal zonder ongelukken heeft plaats gehad en slechts één persoon behoefde te worden aangehouden. De schade, die aan gebouw en meubelen is toegebracht, ontstond alleen daardoor, dat de vergaderden, in plaats van ordelijk de zaal te verlaten, op de vlucht gingen alsof een vijand hen op de hielen zat. „De overheid heeft nu een voorbeeld ge steld, dat wel goede gevolgen zal lubben. Het recht van vergaderen blijft onverkort, maar zij, die er spreken en hooren, zijn nu gewaarschuwddat opruiing en verstoring der orde niet worden geduld." Zoowel te Amsterdam als te Haarlem zijn in den laatsten tijd onderscheidene ziekte gevallen voorgekomen, welke veroorzaakt moeten zijn door het gebruik van gekleurd snoepgoed, waarbij verschijnselen van ver giftiging zijn waargenomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in appèl bevestigd het vonnis, dd. 19 Nov. 1884 gewezen door de rechtbank te Utrecht, waarbij de Ned. Centraal spoorwegmaat schappij veroordeeld werd tot nakoming van het contract, waarbij zij zich had verbon den tot Juni 1892 ten aanzien van haren vroegeren secretaris, den heer H. Boers. Door het omvallen eener lamp op den zolder eener werkplaats te Arnhem ontstond eergisterenavond brand, die door de aanwe zige hoeveelheid krullen terstond een drei gend aanzien verkreeg. Het personeel van het in de nabijheid zijnde kantoor van alge- meene dienstverrichting van de hh. Fortuyn C°. snelde terstond toe, en door hunnen ijver werden grootere onheilen voorkomen. Een werkman werd ernstig aan beide han den gebrand. Aan de Prov. Alter. Cl. schrijft men „Dat wij den goeden tijd achter den rug hebben, waarin alles tot de hoogste eischen werd opgevoerd, blijkt ook bij verhuring van dienstboden in deze provincie. Op som mige dorpen, o. a. te Grolloo, zijn nog verreweg d* meeste dienstboden niet besteed en de landbouwers nog van geen dienstper soneel voorzien voor het volgend dienstjaar. De boeren, wier tering en nering niet altijd gelijken tred houden, vooral in dezen tijd niet, willen de bakens een weinig verzetten en daar zijn de in dit opzicht behoudzuchtige dieustdoenden niet aan toe. Ook de handel in plaatsvervangers voor den militairen dienst is hierbij in bet spel; hier en elders ge beurt het niet zeldendat reeds verhuurden izch later als rempla?ant verbinden, terwijl m-« m mm mm ra reeds daartoe verbondenen worden afgekeurd, die zich dan gaarne weer bij den boer in dienst besteden. Ook is de voorraad der dienstboden veel grooter dan vroeger. Den 6en Nov. 11. kregen de raadsleden te Bergharen van hun „burgemeester", be richt, dat Z. Exc. de commissaris des konings de gemeente den volgenden dag zou komen bezoeken, de leden tevens uitnoodigende bij de komst van Z. Exc. ter secretarie tegen woordig te zijn. Aan die uitnoodiging zouden zij zeer gaarne gevolg hebben gegeven, maar in den voormiddag van den dag der komst ontvingen de leden kennisgeving, dat Z. Exc. verhinderd was in zijn voornemen en dus niet kon komen. Een achttal dagen later ont ving de raad andermaal van zijn „Voorzitter" bericht van de komst van Z. Exc. op Don derdag den 19 Nov. Eene uitnoodiging evenwel volgde niet. Thans waren de leden zoo wijs om stilletjes thuis te blijvenalhoe wel zij gaarne met Z. Exc. nogmaals de bekende Bergharensche quaestie zouden be sproken hebben. (Potl.) Door de politie te Leeuwarden is aan gehouden een fabrieksarbeider uit Oude- Pekela, als vermoedelijke dader van den moord met diefstal en brandstichting op den landbouwer Willem Brewer aldaar. De ge arresteerde is. iemand van een zeer ongun stig verleden. Hij heeft reeds tweemaal wegens diefstal tuchthuisstraf ondergaan. De misdaad is waarschijnlijk Zaterdagavond be gaan. Na een streng verhoor voor den commissaris van politie is de verdachte ter beschikking van den officier van justitie te Winschoten gesteld. Uit Oude-Pekela deelt men aan de N. R. C. omtrent den gearresteerde mede: Hij was tot véér korten tijd arbeider in eene der hier bestaande stroocartonfabrieken. Verschillende schijnbaar kleine omstandig heden, waaronder het wisselen van geld en een niet genoeg gemotiveerd vertrek naar Friesland, leidden tot huiszoeking en deze bracht verdachte voorwerpen aan 't licht, o. a. bebloede kleederen. Prijzenswaardige!! ijver hebben de betrokken ambtenaren in dezen aan den dag gelegd. Het is eene verademing te mogen denken, dat zoo spoedig en met zooveel beleid de schuldige aan bet gruwelstuk gevat is. Door het kantongerecht te Sneek zijn 15 personen veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 1 tot 5 dagen, wegens deel neming aan de oproerige beweging, welke aldaar voor eenige weken plaats heeft gehad. Te Middelburg hebben zich, op eene daartoe door eene werklieden-vereeuiging ge dane oproeping, 227 personen aangemeld als zonder werk. Naar de B. C. verneemt ontving de lieer B., kamerbehanger te Breda, dezer dagen van den bekenden Schoemacher te Rotterdam eene niet onbelangrijke bestelling van wollen dekens. In de courant gelezen hebbende, welke praktijken de besteller ge woon is uit te oefenen, werd natuurlijk aan de aanvrage geen gevolg gegeven. Op de stoomtram Breda-Oosterhout- Qeertruidenberg had eergisteravond andermaal een ongeluk plaats. Zekere R.bij de Donge- brug tusschen Oosterhoul en Geertruidenberg bemerkende dat hij op een eersteklassewaggon had plaats genomen, wilde onder het rijden overstappen en viel achterover, zoodat de laatste wagen hem over het lichaam ging. Linkerhand en linkerbeen zijn zwaar gekwetst. De lijder is in het R. K. gasthuis te Oos terhout opgenomen. Men vreest dat hand en het been afgezet zullen moeten worden. Bijna twee jaar geleden, met het Carnaval, werd zijn broeder, door de tram eveneens overreden. Dezen werden beide beenen af gezet en hij verdient thans in het ouderlijk huis eene kleinigheid met zakkenplakken. Uit Osch wordt aan de N. B. Cl. gemeld: Eenige dagen geleden werd hier, juist véér de aankomst van den laatsten trein, het afstand-signaal bij het station naar beneden gehaald en stuk geslagen. Gisterenavond werden weder verschillende balddadigheden aan het materieel van den spoorweg gepleegdliet glas van een afstand- signaal weder verbrijzeld, op drie overwegen de slagboomen stuk geslagenverschillende piquetpaaltjes uitgerukt. Ook werd een tangenpuut in 2 stukken tusschen de rails gevonden; men veronderstelt dat dit op de rails kan hebben gelegen en door den trein in stukken is gereden. Te Esschen is de landbouwer C. aldaar op eene noodlottige wijze om het leven ge komen. Gezeten op eene kar, waarvoor een os gespanneu was, begon dit dier eensklaps te steigeren. De landbouwer sprong vaii de kar doch had het ongeluk te struikelen en bekwam zulke zware kneuzingen, tengevolge van den valdat hij op de plaats dood bleef. GRAVENHAGE. In de gistenavond gehouden zitting «3 mm mjr xit .m iw tt. van de eerste kamer wijdde de voorzitter een woord van herinnering aan het ont slapen lid den lieer mr. C. Th. graaf Van Lynden van Sandenburg, wiens heengaan hij een treffend verlies voor hel college noemde. Van Lynden schetste hij als een man van buitengewone talentengroote kennis en veelzijdige diensten, een sieraad van de kamer; een man, die, ware hij in het leven gespaard, ongetwijfeld nog vele en gewichtige diensten aan koning en va derland zou hebben bewezen. Ingekomen waren eenige missives ten ge leide van laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen De voorzitter bracht in herinnering dat het westvoorstel Reekers tot wijziging der wet op de zee- visscherijen in eene vorige vergadering on afgedaan was gebleven en stelde voor de beraadslagingen daarover te bepalen op Maandag a. s. Daartoe werd besloten. BELUIK. De regeering moet aan de bekende gewe- renfabriek van Cockerill, waar de Servische regeering eene groote bestelling deed, te verstaan hebben gegeven, dat zij het leve ren van wapenen aan een der oorlogvoe rende staten van den Balkan niet zal toelaten. James Peltzer, de broeder van Léon en Armand, zal eene brochure uitgeven om de onschuld van Armand te betoogen. Zij zal in December verschijnen. ERANKRIJ K. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer De Cavaignac, eene interpellatie van den heer Brice beantwoordend, geconstateerd, dat het onmogelijk was geheel af te zien van het gunnen van leveringen voor het leger aan buitenlanders. Iutusschen was de regeering steeds bedacht op de begunstiging van den Eranschen landbouwer. Een voor stel om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan, waarmede de regeering zich had vereenigd, werd met 399 tegen 127 stemmen verworpen. De regeering nam daarna genoegen met eene motie, om de stemming uit te stellen, tot dat verschillende voorstellen betreffende de markten voor legerbenoodigdheden onder zocht zouden zijn. Dit voorstel werd met 355 tegen 200 stemmen aangenomen. In de Gauloia en andere bladen wordt verzekerd, dat de heer Grévjr voornemens zou zijn, na zijne herkiezing tot president der republiek eene boodschap tot de kamers te richten, waarin hij, na zijne blijdschap te hebben uitgesproken over de binnenland- sclie rust gedurende zijn zevenjarig bewind, het parlement zal uitnoodigen om amnestie te verleenenten einde door een maatregel van goedertierenheid het nieuwe verdrag, in het congres gesloten, in te wijden. Mariotti, die een pistoolschot heeft gelost op den minister De Freycinet, is op het rapport van de geneeskundigendie ver klaard hebben dat hij aan verstandsverbijs tering lijdt, van rechtsvervolging ontslagen. Hij wordt nu naar een krankzinnigenge sticht gebracht. Eenigen tijd geleden werd den heer Michelin, voorzitter van den gemeenteraad van Parijs, een aanwijzing van 300,000 fr. toegezonden, ten einde hein te winnen bij eene aanbesteding van werken ter voltooiing vau den Boulevard Haussmann. Dit lokte eene aanklacht uit tegen de bedrijvers dezer omkooperij, zijnde mevrouw Ratazzi, de archi tect Fresnel en de oud-notaris Labrugière, ten gevolge waarvan door de rechtbank, den 5den November jl.vonnis werd gewezen, namelijk eene gevangenisstraf van 3 maanden voor ieder der beschuldigden. IWITIERLAJI D. De bondsraad heeft de bondsvergadering tegen 7 December bijeengeroepen. SPAftJ EL De heer Canovas del Castillo is Woens dagavond naar El Pardo vertrokken, om zijn ontslag aan de koningin aan te bieden. Indien dit wordt aangenomenzou het nieuwe ministerie als volgt zijn zamengesteldpre sident Sagasta, binnenl. zaken Gonzalez, financiën Camacho, openbare werken Ga- mazo, koloniën Moret, buitenl. zaken Mar- tos, justitie Montero Rios, oorlog Jouvellar, marine Béranger. Tot prefect van Madrid zou worden benoemd de heer Hiqueua. DUITSCHLAItD. Het wetsontwerp tot verlenging van de socialistenwet wordt door de Duitsche regeering gemotiveerd met de bewering, dat de socialistische agitatie nog even sterk is als te voren, dat met de bedreigingen der anarchisten nog steeds wordt voortgegaan en dat o. a. de moord, op den commissaris van politie Rumpff te Frankfort gepleegd, daarvoor het duidelijkste bewijs levert. „In- dien het al waar moge zijn, dat het aantal misdrijven en woelingen van socialistischen aard niet is toegenomen, dan moet dit uit sluitend aan den repressieven en preven tieven invloed der socialistenwet worden toegeschreven. Het zal derhalve noodzake lijk zijn, de bepalingen dezer wet te blijven handhaven." OOiTEVRUK. De Pol. Corr. deelt mede, dat de Oos- tenrijksche gezant te Belgradode heer Khe- venhueller, van zijne regeering de opdracht heeft ontvangen om zich naar het Bulgaar- sche hoofdkwartier te begeven, ten einde aan vorst Alexander mededeeling te doen van de bedoelingen der groote mogendheden teil opzichte van de staking der vijandelijk heden. ZWEDEN. De uitgever van de Sverigt Tidning een Zweedsch blad dat te Stockholm ver schijnt, is veroordeeld tot 4 jaren dwang arbeid, 14 maanden gevangenisstraf en eene boete van 3400 kronen, wegens het open baar maken van beleedigende beschuldigingen tegen den prins en de prinses van Wales en de kroonprinses van Zweden. P E R L'. Cacerès is door bijna al zijne officieren verlaten. De revolutie kan als bedwongen worden beschouwd. AlIüTRALIE. De leden van het Aardrijkskundig Ge nootschap te Sydney, die, naar men be weerde, op Nieuw-Guinea waren vermoord, zijn allen behouden te Cooktown aangekomen. PER TELEGRAAF. LONDEN26 Nov. Tot hedenmiddag drie uur waren 91 conseivatieven verkozen en 91 liberalende eersten wonnen 35 zetels, de liberalen 6; verder werden 6 Parnellisten verkozen. De verkiezingen in de voorsteden van Londen vielen in den regel voor con servatieven gunstig uit. LONDEN, 26 Nov. Te middernacht waren de volgende uitslagen der verkiezin gen bekend geworden: 113 conservatieven, 108 liberalen, 9 Iersche nationalisten. Te Manchester werden vijf conservatieven en één liberaal gekozen. De markies van Lome (liberaal) verloor den strijd in Hampstead, eene voorstad van Londen. BRUSSEL, 26 Nov. Indépendance Beige ontvangt uit Madrid een telegram van heden, waarin wordt gemeld, dat de maarschalk Serrano is overleden. LONDEN, 27 Nov. De Timet verneemt, dat de onderkoning van Yunnan, Kwei- Chow, in Jast heeft gekregen een observa tiekorps op de grenzen van Birma zaam te trekken, om, zoolang de veldtocht der En- gelschen in Opper-Birma duurt, de orde daar te handhaven en de vlucht van koning The- baw naar China te beletten. MADRID, 26 Nov. Al de verlofgangers zijn opgeroepen, en door dezen maatregel zal het leger met 60,000 man vermeerderd worden. SOFIA, 27 Nov. Gisterenavond werd hier verzekerd dat de mogendheden stappen hebben gedaan bij vorst Alexander, ten einde de vijandelijkheden te doen ophouden. De Bulgaarsche regeering heeft hierop nog niet geantwoord. Het Bulgaarsche leger heeft de Servische grens overschreden en is tot zes mijlen van Pirot voortgerukt. Het Servische leger is voor de stad samengetrokken. De Bulgaren namen na een hevig gevecht het linker ge deelte der Servische stellingen. NEW-YORK, 27 Nov. Uit Lima is bericht ontvangen dat generaal Caceres weer tot den aanval is overgegaan. Na Maandag Chicla bezet te hebbenbereikte hij vervolgens San Maleo, op den weg uaar Lima, en bedreigt zelfs de hoofdstad. LONDEN, 27 Nov. (Part. tel. D.v.lf.) (3.5ö's morgens.) Tot dusver zijn gekozen 111 liberalen, 108 conservatieven en 10 Parnellisten. De liberalen hebben 6de conservatieven 29 zetels gewonnen. De heer Gladstone is zeer ter neer geslageuaanstaan den Zaterdag zal hij naar Schotland terug- keerenen wel met den nachttreinom elke demonstratie te vermijden. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is aan de navolgend: ontvangers, op hun verzoek, eervol ontslet

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2