BUITENLANDSCHE BERICHTEN. „Blikken" op de openbare gezondheid. gemelde stichtingdie de gelden onder hun beheer staande, door verkeerde geldbelegging verloren hebben. De raad wenscht van den officier te vernemenhoeverre deze vervol- gingsquaestie gevorderd is. Tevens is besloten, ged. staten te vragen, den weg aan te wijzen welken men in deze te volgen had. Men schrijft aan de Maatbode uit Maastricht: Als een weerklank der soci alistische woelingen in de groote steden van N.- en Z.-Holland doet zich hier zekere vereeniging tam tijd tot tijd hooren. De Nederlandsche Bond voor algemeen kies-en stemrecht werd in deze stad door een paar Hollandsche arbeiders (natuurlijk tot de meer ontwikkelde klas behoorende) gesticht. Bij de bevolking vond men weinig sym pathie; slechts enkelen, meestal vreemden, lieten zich als leden der vereeniging opne men, onder de leiding van een vreemdeling, hier als letterzetter werkzaam. In verschei dene openbare vergaderingen, welke vooral door nieuwsgierigen bezocht werden, is veel geschreeuw doch weinig wol geleverd. Eens ging het zelfs zóó bout toe, dat de politie de zaal moest doen ontruimen. Zondag jl. zou weer eene algemeene vergadering belegd worden. Op de aanplakbiljetten stond Algemeen stemrecht of revolutie. Toen door het stedelijk bestuur de opmerking werd gemaakt, dat die laatste woorden moesten verdwijnen, vóór dat de biljetten mochten aangeplakt worden, luidde het antwoord: daar is iets vergeten; „achter het woord revolutie moet een vraagteekeu staan." Is het ook bespottelijk Het woord werd echter geschraptdoch in het Advertentieblad bleef de primitieve lezing behouden. De spreker W. Vluyen debiteerde een hoop banaliteiten en deed een hevigen uitval op den burgemeester en het dagelijksch bestuur. Toen werden door een Maastrichtsch arbei der eenige vragen gesteld: wat goeds zal ons het algemeen stemrecht aanbrengen? Zullen industrie en handel tot hoogeren bloei komen 1 Zal het werkloon vermeerderd en onze toe stand verbeterd worden? Dat was ook nu al te brutaal. Dergelijke onpractische vragen mag men aan die beeren niet stellen; daarop zijn zij niet voorbereid. Na eenig gekibbel ging de vergadering uiteen. Comediel Wij zouden ook van dat kinderspel niet gerept hebben, indien dat kluchtspel geen ernstige zijde had. Bovengemelde Bond heeft een orgaan Recht voor Allen,) dat te Am sterdam verschijnt. In dat socialistisch blaadje wordt niet slechts geijverd voor 't algemeen kiesrecht (dat is alleen een leus,) maar ook democratisciie beginselen verspreid, de werklieden tegen de patroons opgehitst. Voor een paar weken bevatte gemeld blaadje Limburgsche brieven, (geteekend Caesar T,) waarin de arbeiders met heftige hartstochte lijkheid niet alleen tot haat, maar ook tot wraak werden aangezet. Sommige uitdruk kingen kwamen ons zelfs zóó sterk voor, dat wij verwonderd waren, dat de justitie er zich niet mede bemoeit. Zulk pamflet wordt nu bij honderden onder onze werklieden verspreid. Ontzettend veel kwaad kan daardoor bij de talrijke arbeiders klas in onze stad aangericht worden, 's CKIVEKIIIACE. Door Z. M. is aan R. A. Van Zuylen, te Nieuwer-Amstelvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde van België. Door Z. M. is, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend: aan J. G. E. baron Van lttersum, als kantonrechler-plaatsver- v anger te Breukelen-Nijenrode; aan S. P. II. Noordendorp, als kantonrechter-plaats- vervanger te Schoonhoven, en aan mr. D. Van Oosten Slingeland, als kantonrechter plaatsvervanger te Schoonhoven. Door Z. M. is de heer G. H. Van Dongen, laatstelijk 1ste (machinist bij de gouvernements-marine in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de le luitenant F. F. baron D'Aulnis de Bourouillevan het wapen iler infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der inf., tot 2e luit. bij het le reg.de serg. W. F. De Reede, van het korps en G. F. Brantsma, van het 5e reg.; bij het de reg de serg. L. T. H. baron Van Boecop, van het 3e reg.J. De Visser, van het 6e reg., alsmede T. Dijkstra, van het instr.-bat bij het 3e reg., de serg. A. F. Sutherland en K. F. Collardbeiden van het 6e reg. als mede J. A. Tijken, van het 4e reg.; bij het 5e reg., de serg. G. C. Van Meurs, i an het 4e reg.bij het 6e reg.de serg. •I. P. A. Van VVeeren, van het instr.-bat. bij het 8e reg., de seig. F. J. W. Loudon, van het reg. gren. en jagers. Bij het wapen der inf. van het leger in Nederl.-Indië, tot tweede luit., de sergean tenA. W. Creiuer, van het 6e reg. inf.; L. M. Leyh, van het 4e reg. inf.; J. H. L. Schneiders, van het 2e reg. inf.; J. F. H. Bontenakel, van het 7e reg. inf.; G. H. Brack, van het le reg. inf.; W. A. Tromp, van het 7e reg. inf.; A. VV. Brunt, van het 4e reg. inf.; W. W. Onland, van het le reg. inf.; G. J. A. Anten, van het 2e reg. inf.; L. Marcal en W. Kramers, beiden van het 7e reg. inf.; J. Spaan, van het reg. grenadiers en jagers; J. G. T. Berne- lot Moens, van het 7e reg. inf.; en L. II. Le Ruttevan het 6e reg. inf en bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl.-Indië, tot tweede luit.-kwar- tierm., de sergeanten: J. Van der Linden, van het le reg. inf.; T. J. A. Molenaar, van het 4e reg. inf.; M. D. Van Vuuren, van het 2e reg. vesting-artillerie; K. Musch, van het 5e reg. inf.; W. G. Speltie, van het 8e reg. inf.; en P. J. A. A Blokzeyl, van het 4e reg. inf. De luit. ter zee 2de kl. T. E. W. Van Doinpseler, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. ENCELilIt D. Te Pontefract werd de heer Rowland Wina, conservatief, met 1111 stemmen ge kozen; de heer Childers, liberaal, verkreeg 1075. In het district South Paddington (Lon den) werd lord Randolph Churchill met groote meerderheid gekozen. Sir Charles Dilke (radicaal) werd te Chelsea met 4291 stemmen gekozen; zijn conserva tieve mededinger, de heer Whitmore, be kwam 4116 stemmen. Tot dusver zijn ge kozen 38 conservatieven38 liberalen en 4 pamellisten. Ongeregeldheden hebben nergens plaats gehad. IPAWJ K. Koning Alfonso is gisterenmorgen te 9 uren op het buitenverblijf te Pardo over leden, tengevolge van eene longontsteking. Hij was de zoon van koningin Isabella, die in 1868 het land moest verlaten. Z. M. was geboren den 28en November 1857, werd tot koning geproclameerd den 31en December 1874 en nam de regeering den 9en Januari 1875 op zich. Zijn eerste hu welijk, dat hij 23 Januari 1878 met zijne nicht Maria de la Mercedes, derde dochter van den hertog van Montpensier, sloot, bleef kinderloos. Uit zijn tweede huwelijk, den 29en November 1879 met de aartsher togin Maria Christina van Oostenrijk geslo ten, zijn twee dochters geboren, welke bei den in leven zijn. De oudste is vijf, de jongste nog geen 3 jaren oud. Uit Madrid wordt gemeld, dat prin ses Mercedes tot koningin zal worden ge proclameerd onder regentschap van koningin Christina. Het ministerie heeft zijn ontslag inge diend. Sagasta zal een nieuw kabinet vor men, met maarschalk Jovellar (oorlog), Camacho (financiën), Martos (buitenlandsche zaken), Venancio Gonzales (binnenlandsche zaken), allen liberalen. Maarchalk Martinez Campos zal het opperbevel over het noorde lijk leger op zich nemen. Te Madrid heerscht volmaakte rust. Alle troepen zijn in de kazernes ge consigneerd. De gezamenlijke ministers heb ben zich naar Pardo begeven, met uitzon dering van Canovas en den minister van oorlog, die te Madrid zijn achtergebleven om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. ITALIË. In de gisteren gehouden zitting der ka mer van afgevaardigden, heeft de minister van financiën de verschillende begrootings- ontwerpen ingediend, waaruit blijkt dat het financieel evenwicht in alle opzichten ver zekerd is en de algemeene finauciëele toestand gunstig kan worden genoemd. Er zijn ver scheidene interpellatiëu aangekondigd, zoo wel naar aanleiding van de koloniale politiek als ten opzichte van Italië's houding tegen- tegenover de gebeurtenissen in den Balkan. De heer Depretis heeft deze interpellation aangenomen, doch zich het voorstel voor behouden om aan hare behandeling niet meer dau óéne namiddagzitting per week te wijden. De minister ran financiën heeft ontwerpen ingediend tot verhooging der invoerrechten op suiker, koffie, gedistelleerd en tabak. Hij heeft tevens machtiging verzocht voor eene dadelijke, voorloopige toepassing dezer verhoogingen, en vroeg ten slotte verzending der ontwerpen naar de begrootings-commissie. - O J K jm. IV TD. D IT ITS C H L A Af B. Vorst Von Bismarck is gisterenmiddag weder te Berlijn teruggekeerd. BULGARIJE. In de omgeving van Widdin werd giste ren den geheelen nacht kanongebulder ge hoord. De Serviërs beproefden tegen den ochtend een aanval, doch werden na een gevecht van drie uren teruggeslagen. IERVIE. De vertegenwoordigers der mogendheden hebben Dinsdag eene nota tot den minister president Qaraschanin gericht, waarin wordt gewezen op den gemeenschappelijke!! wensch der verschillende kabinetten om aan den broeder-oorlog een einde te doen maken, en waarbij de Servische regeering wordt uitgenoodigd haar gevoelen daaromtrent ken baar te maken. In antwoord op deze nota deelde de heer Garaschanin mede, dat koning Milan bevel heeft gegeven om de vijandelijkheden te doen staken. De bevelhebbers der Servische troepen hebben den last ontvangen, dit be sluit aan de Bulgaarsche commandanten mede te deelen. PER TELEGRAAF. MADRID, 25 Nov. Het noorderleger, onder bevel van generaal Martinez Campos, zal dertigduizend man sterk zijn. LONDEN, 26 Nov. Voor zooveel de uitslag der verkiezingen bekend is, zijn gekozen 86 liberalen, 86 conservatieven en 5 Pamellisten. De ministers Cross en Hicks Beach zijn herkozen. Sir W. Ilarcourt is herkozen te Derby. Sir H. Drummond Wolff is niet herkozen te Portsmouth. NEW—YORK, 25 Nov. De heer Hen dricks, vice-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is heden plotseling overleden te Indianapolis. PARIJS, 26 Nov. Uit Konstantinopel is bericht ontvangen, dat de gisteren ge houden zitting der conferentie geen uitslag heeft opgeleverd, dewijl Engeland zijn voor behoud handhaaft. Aanstaanden Zaterdag komt de conferentie weder bijeen. LON DEN26 Nov. (Pari. tel. 1). v. N.) De conservatieven hebben reeds twintig zetels gewonnen. Onder de liberalen heerscht ern stige bezorgdheid over den uitslag. LAATSTE BERICHTE Af. Bij het algemeen debat over de kies tabel in de heden gehouden zitting van de tweede kamer sloot de heer Keuchenius zich aan bij den heej Vermeulen. Daarentegen bestreden de hh. Biouwers en Viruly de ta bel als geheel onvoldoende. De heer Van Houten bestreed het ontwerp als eene belem mering voor de grondwetsherziening en dus voor eene betere volksvertegenwoordiging. De minister Heemskerk hield vol, dal de tabel eene noodwet was met het oog op de aanstaande grondwetsherziening. Vervolgens werden alle amendementen op art. 1 toegelicht. De heer Goekoop trok zijn amendement in om Leiden te splitsendoch de heer Schaep- man nam het amendement over. De lieer Fabius stelde voor de gemeenten Vlaardingen en Vlaardingerambacht van het nieuwe dis trict Schiedamvolgens amendement van den heer Bahlmann, af te scheiden. De minister bestreed het amendement van den heer Viruly. Morgen voortzetting. De rechtbank te 's flage heeft heden C. J. Van Raay schuldig verklaard aan de verspreiding van het bekendevoor de open bare macht beleedigend stemrecht lied en hem deswege veroordeeld tot f 25 boete, bij wan betaling te vervaugen door gevangenisstraf van 5 dagen. De rechtbank verwierp de beteekenis door den beklaagde in zijn socialistische denk beelden aan de honende uitdrukkingen ge geven en overwoog tevens dat de vrijheid om in publieke geschriften de regeerings- handelingeu te beoordeelen in strafbaarheid vervalt zoodra daarvan gebruik wordt ge maakt op eene wijze beleedigend voor de openbare lichamen, gelijk in dit geval. SCHOOL- EAf KKKRYIEI'W*. Bij het op 24 en 25 dezer te 's Hage gehouden acte-examen voor middelbaar onder wijs werd voor Nederlandsch geëxamineerd 1 candidaat, die afgewezen werd. Hetzelfde geschiedde met twee candidaten, die in Geschiedenis geëxamineerd werden. Ook is de candidaat, die voor Aardrijkskunde ge ëxamineerd werd, niet toegelaten. GEMENGDE BERICHTEN Te Schaffhausen is een proces han gende over het eigendomsrecht van eene prachtige broche, die keizer Alexander III van Rusland aan eene schippersvrouw te Neuhausen ten geschenke heeft gegeven. Meer dan 75 jaren geleden bezocht Alexan der I den Rijn-val en werd door een schip, per overgevaren; toen het vaartuigje sterk op de golven schommelde, riep de wakkere schipper den keizer, die niet wilde gaan zitten, toe; Hocked abe, majestiit!" (Ga zitten De keizer gehoorzaamde lachende en ging zitten. Het plankje waarop hij had plaats genomen, werd sedert dien tijd door de af stammelingen van den schipper getrouw als familiestuk bewaard. Onlangs kwam de vrouw van den laatsten bezitter op de ge dachte om het merkwaardige plankje aan den achterkleinzoon van den man, die erop gezeten hadten geschenke aantebieden. Alexander lil nam het aan en zond als tegengeschenk eene broche. Alle afstammelingen van den schipper be weren nu echter recht op de broche te heb ben en zij eischen dat het stuk verkocht en de opbrengst er van verdeeld wordt. De president van liet gerechtshof heeft voor- ioopig beslag op de broche gelegd. lAGEZOAIDEA. De plaatsing van dit stuk moest eenigt dagen worden uitgesteld. [Red.] Een kundig verslaggever over muziek, gaf de vorige week in de Courant een over zicht van liet oratorium „Paulus". Door zulk een goed geschreven stuk komt men op de hoogte. Hij vond het echter niet overbodig er aan te herinneren, dat in het eerste gedeelte van het werk over Saul, in het tweede over Paulus gehandeld wordt, omdat Paulus vóór zijne bekeering tot het Christendom Saul geheetenna deze gebeur tenis en bij den doop den naam van Pau lus aannam. Het is jammer dat een dergelijke verklaring voor de Christenen nog noodig wordt ge acht. Van ieder beschaafd mensch toch mag verwacht worden dat hij zooveel kennis draagt van de boeken des Nieuwen Testaments om t< weten dat Paulus bij zijne besnijdenis der. i Uebreeuwschen naam van Saul ontving, „dien hij daarna met dien van Paulus, een» destijds onder de Grieken en Romeinen zeer gebruikelijken naam, verwisselde". In de zitting van den gemeenteraad, ver slag van 29 Oct. 11., kwam een lid voor zijne meening uitdat het publieke leven hier in Leiden niet bijzonder ontwikkeld was. Hij had zich dikwijls verwonderd hoe zelden het gebeurt dat de twee dagbladen in deze gemeente zich uit eigen beweging met gemeente-zaken inlatenen toch onder die zaken zijn er zoo velen, die eene ern stige bespreking door de drukpers over- waardig zijn. Hierdoor waarschijnlijk opmerkzaam ge maakt kwam in een der dagbladen alhier „Eene nabetrachting" te lezen van een in gezetene. Hij trachtte daarin o. a. in het licht te stellen hoe kleine posten in den gemeenteraad tegenkanting vinden en be streden worden, terwijl men over groote uitgaven, met weinig toelichting, geleide lijk heenglijdt. „Kemels", zeide hij, „wor den verzwolgenmaar enkele haren terug geworpen". Dat de schrijver hier een zeer smakeloos beeld gebruikte, zal hij wel toe geven, maar het was tevens zeer onjuist. De beschuldiging van muggezifterij ligt mis schien voor de hand als herinnerd wordt aan de strafrede tegen de schriftgeleerden en farizeërs. Wat staat daar? „Gij blinde leidslieden, die de mug uitzijgt en deo kemel doorzwelgt!" Zou het bovenaange haalde omtrent de kennis van het Nieuwe Testament onder het beschaafd publiek ook hier overbodig zijn? In dezelfde „Nabetrachting" komt het grachtwater ter sprake. Een der leden van den gemeenteraad, tevens bewoner van het Rapenburg, had gelegenheid gevonden het uitstekend resultaat te constateeren dat de commissie van fabricage door het uitdiepen van het Rapenburg verkregen had. Hij ge loofde, dat de proef volkomen was geslaagd. Tegen dat gevoelen achtte de schrijver der „Nabetrachting", ook medebewoner van het Rapenburg, zich verplicht te protesteeren. En daarop volgde eene aanschouwelijke be schrijving van den toestand dier gracht met hare opstijgende, verpestende dampen; met het water dat er altijd zoo zwart als inkt uitziet en waarin behalve bakken met «uil en afval, die er straffeloos worden inge worpen, lijken van dieren en andere afval J dagen lang op en neer schommelen.... Deze krachtige beschuldiging tegén het gort grachtwater van het deftige Rapenburg (wel

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2