NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e/.e Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNERRENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Woensdag 25 November 1885, N°. 277. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Lewex, 24 November 1885. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. LeidscEie Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199e Jaargang. Van 1—6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van A. J. CORTS, win kelier, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning lol het plaalsen van een stoom werktuig voor de desinfectié van bedden enz. in hel perceel aan den Nieuwen Rijn 52. uit komende aan de Lange Nieuwslraat, kada straal bekend Sectie J. No. 1357. Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de So crelarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 8en December aanst.'s voormidd.igs Ie el/ urenop liet Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De minister van financiën maakt be leend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ16,339,645.67® en bij de betaalmeesters 1,995,-260.18. Te zamen f 18,33 1,905.85'. Van wege het ministerie van koloniën wordt de aandacht van belanghebbenden ge vestigd op de in de bijvoegsels der Sic. van 24 dezer opgenomen prijscourant voor de aangifte gedurende het 4de kwartaal 1885 van de waarde der daarin vermelde goede ren ter berekening van het in- en uitvoer recht in], het tolgebied van Ned.-Indië te heffen. De heer Schaepman heeft in de tweede kamer voorgesteld, op het voetspoor van het amendement Goekoop de districten Arnhem en Haarlem in twee deelen te splitsen. Het gevolg zal zijn, dat het hoofdkiesdistrict Arnhem dan zal hebben eene bevolking van 45372 zielen en 1652 kiezers, het hoofd kiesdistrict Rheden eene bevolking van 45965 zielen en 1698 kiezers, het hoofdkiesdistrict Haarlem eene bevolking van 45619 zielen en 1264 kiezers, het hoofdkiesdislrict Bloe- mendaai eene bevolking van 42575 zielen en 1353 kiezers. Bij het dezer dagen te 's Hage ge houden examen voor de betrekking van commies der posterijen zijn, naar het Vad. meldt, geslaagd L. H. Bartelink te Deventer, J. H. Acker te Leeuwarden, F. Van Twisk te Tessel, J. Van Wieringen Borski te Meersen, M. W. L. J. Aertnijs te Eindho ven, B. J. Bouricius te Harderwijk, A. W. Van Oordt te Harderwijk, P. N. L. Felt- zer te 's Gravenhage, P. M. A. Van Wijk te Schiedam, J. Moulijn te Nijmegen, J. G. Van Bruggen te Meersen, A. M. Wil- linger te Assen. Te Lisse ontstond brand ten huize van J. Bakker, wonende aan de Leidsche trek vaart bij Halfweg. Het huis met stalling brandde geheel af; van den inboedel werd mede niets gered en de eigenaar, die het huis geheel alleen bewoonde, had moeite zich zelf te redden en moest zijne bespaarde contanten, ongeveer f600, aan de vlammen prijsgeven. Zijn huis was laag en van zijn inboedel niets verzekerd. De 61e alg. vergadering der Vereeni- ging voor bloembollen-cultuur zal plaats hebben te Haarlem op 14 Dec. a. s. In die vergadering zal o. a. het volgende ter tafel worden gebrachtVoorstel van de af- deeling Hillegotn, om ook in 1887 medaljes beschikbaar te stellen voor tentoonstellingen, in Amerika te houden, met praeadvies van liet hoofdbestuur. Verzoek der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde om mededeeling van de middelen, waardoor de warmoezerij gesteund en bevorderd kan worden. Mededeelingen betreffende het ont werp van wet, bij de tweede kamer in be handeling, tot tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. In de Haagsche kroniek van de N. G. Ct. wordt gesproken van de mysterieuse manier, waarop Jeanne Lorette uit Den Haag, per rijtuig naar het station en onder geleide van een veldwachter in politiek en een ge- vangenbewaardster, per 2e kl. naar Arnhem in plaats van naar 's Bosch is vervoerd, ter wijl zij ook hier per rijtuig werd afgehaald. Dit kan, volgens den schrijver, niet nalaten een allervreemdsten indruk te maken. Men verzekert, dat de procureur-generaal aan het station was om de gevangene te zien vertrekken; men zegt, dat de minister van justitie last had gegeven om de plaats, waar heen de jeugdige schoone zou worden ver voerd, zorgvuldig geheim te houden. Men beweert, dat aan de veroordeelde gelegenheid zal worden gegeven zich te Arnhem met pianospel en beoefening der compositie-leei bezig te houden. Is dat alles waar, dan ver wacht ikdat we na 3 jaren in onze salons een album van piano-stukjes zullen zien ver schijnen, als blijk van dankbaarheid aan de Nederlandsche magistratuur opgedragen. Gisterenochtend werd door den sub stituut-officier en den rechter-commissaris bij de Haagsche rechtbank eene huiszoeking ge houden bij den slager S. V. te Delft. Er was nl. zeer ernstige verdenking gerezen tegen genoemden slager, dat hij de rijksbe lasting zou hebben trachten te ontduiken, door de volgende handeling. Sedert gerui- men tijd had het de aandacht getrokken dat V. zulk een groot aantal koeien slachtte, die op den rechterhoorn met de V, het tee- ken dat het dier uit den besmetten kring afkomstig was, waren ingebrand. Dit vee mag toch niet van den stal worden ver voerd en kon dus moeielijk door de rijks ambtenaren niet juistheid worden geschat. Het getal dezer gemerkte dieren bedroeg reeds vier-en-twintig. Nadat voor eenigen tijd reeds eenige koeien waren in beslag ge nomen, doch tegen een cautie van I 600 weder waren teruggegeven, en omtrent een 5 twee koeien het bewijs was geleverd dat zij niet uit den besmetten kring afkomstig waren, maar op de markt alhier gekocht, is proces-verbaal opgemaakt tegen V., als verdacht dat hij het rijksstempel zou heb ben nagemaakt. In verband daarmede had dan ook de huiszoeking plaats. (U. C) Omtrent den tocht van den heerEm. Kiderlen op zijn rijwiel verneemt de N. R. Cl. nader, dat hij van Amersfoort is gereden over Apeldoorn, Epe, lieerde naar Hattem waar hij omstreeks 8 uur 's morgens aan kwam, en vervolgens over het Kleine of Oldeneeler Veer naar Zwolle aangezien hij over het Groote of Katerveer niet kon, dewijl een gedeelte van den weg van Hattem derwaarts gelegen is onder de gemeente Olde- broek (waar, zooals men weet, eene dwaze verordening het rijden met vélocipèdes ver biedt). Op zijn tocht van Apeldoorn naar Hattem werd hij door den heer W. Van Ittersum vergezelden van daar naar Zwolle door 3 heeren uit Zwolle, die hem te Hat tem hadden opgewacht. De heer Kiderlen had des nachts tusschen Voorthuizen en Millingen, nabij het Soe- rensehe boscheene onaangename ontmoeting met twee kwaadwilligen, die aldaar een touw over den weg hadden gespannen. Hij was op dat oogenblik alleen, daar zijn geleider, die hem gedurende den nacht zou verge zellen, minder vlug reed en hij dus genood zaakt was geweest deze in den steek te laten. De afstand van Rotterdam langs den ge nomen weg tot Leeuwarden bedraagt pl. m. 260 kilometer of circa 47 uren gaans, en is alzooals men er ruim vier uren voor rust afrekent, in 18 uur door dezen wiel rijder afgelegd. Over de hoedanigheid van den Hol- landschen haring wordt door de heeren Ro- senstein Brothers te New-York in dato 7 dezer geschreven: „Wij kunnen ons niet genoeg verwonde ren, dat op grond van onze circulaire, die in sommige dagbladen is opgenomen, de qualiteit van den haring van dit jaar be rispt is, daar het toch geheel voor de hand ligt en duidelijk door ons is uitgesproken dat de haring van het seisoen 1884 niet van de vangst 1885 gemeend is. „Wij verheugen ons te kunnen zeggen, dat de haring van dit jaar van de voor treffelijkste hoedanigheid is, en betreuren het levendig dat iemand onze bewuste cir culaire zoo onjuist heeft opgevat en onwe tend of met opzet en daadzaken verdraaid heeft. Wij hebben toch niet anders dan over den haring van sommige afzenders (over de aan wal gekaakte soort) van het verleden jaar geklaagd. Dit jaar is de ha ring dooreen uitmuntend goed, zoodat er niets op af te wijzen is." Dit laatste doet ons voor de reputatie van ons haringverzendend volk veel genoe- gen, zegt de Maasbode. De les, die men over den haring van 1884 te New-York ontving, schijnt dus geholpen te hebben. Moge zij niet vergeten worden 1 De hoofdcommissaris van politie te FEUILLETON. 164.) Op den naam van Gabiron sprong de vi- comte uit het bed en was in een oogen blik gereed den bezoeker te ontvangen. „Ik zal mijnheer Gabiron hier ontvangen," sprak hij tot Lory. „Laat hem binnen De kamerdienaar opende de deur en Ga biron verscheen. Op een wenk van den vi- comte ging Lory heen en sloot de deur ach ter zich. „Uw bezoek zoo in den vroegen ochtend is zeker gewichtig," sprak De Sauzac. „Des te beter. U heeft uw tijd niet verloren. Begin maar vast met te gaan zitten. Best. En nu spreek opik luister. „Zooals mijnheer wel wil erkennen, heb ik geen minuut verloren. Eergisterenavond heb ik de dame en de juffrouw gevolgd. Ik had niet noodig ver te gaan, want zij wo nen boulevard Haussman, in het huis ge merkt 218. De vicomte nam een zakboekje en een potlood. „Ik teeken het aan," sprak hij. „Ga voort." „Toen het bijna één uur wasen een ieder in de buurt naar bed zou zijn, dacht ik dat ik niet beter kon doen dan ook maar te gaan slapen. Doch gisterenochtend stond ik vroegtijdig op den boulevard Haussmau. De bewuste dame, die mevrouw Delonne heet bewoont met haar dochter de tweede verdieping. Ziehier nuwat ik niet zon der moeite bent te weten gekomen; want hoewel zij niet onvermogend schijnt te zijn, daar zij vele dienstboden en paarden en rij tuigen heeft, is mevrouw Delorme niet in de buurt bekend. Een maand of zestien geleden heeft zij de woning betrokken, die te voren op haar naam gehuurd en gemeu beld was in minder dan acht dagen, door een behanger van den Faubourg Saint- ilonoré. De behanger, dien ik heb opgezocht en ondervraagdis betaald door den notaris van mevrouw Delorme. „U kent dien notaris „Ja, Corvisier." „Het oog van den vicomte flikkerdedoch op kalmen toon sprak hij „Verder „Vergun mijnheer mij zijn aandacht te ves tigen op iets, dat ik gemerkt heb?" „En dat is?" „Ik hebt gemerkt, dat onder de perso nen die u mij heeft opgegevenals mij kun nende helpen om den graaf De Lasserre en diens dochter, die altoos niet te vinden zijn, op te sporen, ook de notaris Corvisier behoort." „Welnu, wat steekt daar voor bijzonders in? Corvisier, die de notaris is van mijnheer De Lasserre, kan immers evenzeer die zijn van mevrouw Delorme?" „Volkomen juist; maar ik heb tegelijker tijd een paar tijdstippen in verband gebracht. Namelijk dat zestien maanden geleden mijn heer De Lasserre zich te Parijs met zijn dochter heeft moeten vestigen, en zestien maanden juist is het, dat mevrouw Delorme en hare dochter boulevard Haussman wonen." ,,'tls een toevallige overeenkomst," ant woordde de vicomte, alsof hij er niet aan hechtte." „Men weet zeker dat mevrouw Delorme en haar dochter van buiten kwamen." „Ik beweer het tegendeel niet." „Moeder en dochter leven als vreemde lingen die niemand te Parijs kennen. Zij ontvangen en brengen geen bezoeken." „Dat weet ik." De agent zag den vicomte strak aan, om te oordeelen over de uitwerking, die hij te weeg zou brengen en hernam „Juffrouw Delorme heet Aurora, evenals de dochter van graaf De Lasserre." De vicomte bleef koel. „Zoo? waarlijk? Welnu mijnheer Gabiron dat is een andere toevallige overeenkomst." „Ik ben bepaald van daag al heel onhan dig dacht de agent, 't Is welik heb hem begrepen. „Ik weet, en ik verzoek u hiervan wel verzekerd te willen zijnmijnheer Gabiron," ging de vicomte voort, „dat er geen de minste betrekking tusschen mevrouw De lorme en den graaf De Lasserre bestaat. Heb ik u opgedragen inlichtingen omtrent die dame in te winnen, dan is het om redenen geheel gelegen buiten uwe vroegere naspo ringen betreffende graaf De Lasserre." „Ik weet heel goed, dat mijne opmer kingen geheel en al zonder waarde waren," hernam Gabiron demoedig. „Toch dacht ik u er mededeeling van te moeten doen. U kent mij, u weet wel, dat ik niet onnoozel genoeg ben om een uil voor een valk te houden. Ik heb geen oogenblik ondersteld dat juffrouw Aurora Delorme juffrouw Aurora De Lasserre kan wezen." 1 Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1