BUITENLANDSCHE BERICHTEN. T OONEE L. wi4 mei. m mm tm «=2 ms m2 mm mlj mm jm iw t« naamd S. De W., oud 28 jaren, geboren te Haarlemdie zich uit de voeten had gemaakt, is echter te Amsterdam gearres teerd, alwaar hij dadelijk na zijne aankomst oplichting had gepleegd van een gouden horloge met ketting. S. en D. W. hebben reeds verschillende vonnissen wegens dief stal ondergaan. De onlangs uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte makelaar Qerrit Visser,,die dezer dagen te Parijs werd gearresteerd, is door de Fransehe justitie aan de Nederlandsche uitgeleverd en Zaterdag-avond te 6.45 door den wachtmeester der maréchaussee van Breda te Esschen van de Belgische politie over genomen. Zaterdag- en Zondag-nacht heeft de gearresteerde in het huis van arrest te Breda logies gehad en Maandag werd hij vervolgens over Utrecht naar Amsterdam getransporteerdom aldaar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Over de wijze van zijne ontvluchting en aanhouding is de jV. Bredasche Ct. het vol gende ter oore gekomen. Visser genoot in de gevangenis te Haarlem tamelijk veel vrij heid en daardoor wist hij afdrukken te maken van de sleutelswaarmede verschil lende deuren der gevangenis werden gesloten. Die afdrukken wist Visser in handen te spelen van zijn zwager, die hem nu en dan door een kelderluik der gevangenis van tabak voorzag. De welwillende zwager liet over eenkomstig de afdrukken sleutels vervaardi gen en deed die daarna eveneens door het kelderluik aan Visser toekomendie er op een gunstig oogenblik gebruik van wist te maken voor zijne ontsnapping. In plaats van zich onmiddellijk naar het buiten land te begevenwel wetende dat de tele graaf voor zijne opsporing niet ongebruikt zou gelaten worden, begaf Visser zich te voet naar een boer, in de omstreken van Haarlem, die hem, op zijn verzoek gedu rende 14 dagen verborgen hield. Daarna de kans veilig achtendebegaf de vluchteling zich over Duitschland naar Parijs en trad daar in dienst in de welbekende magazijn van Au Printemps, tegen eene bezoldiging van 1200 fr. per jaar, benevens de kost. Aan gezien Visser reeds des morgens vroeg in dienst moest zijn en eerst des avond laat met zijn werkzaamheden klaar was, kon hij zich een tijd lang voor veler oogen verbor gen houdendoch op een fraaien avond bekroop den ex-makelaar de lust om eens een wandeling te maken. Ongelukkig voor hem ontmoette hij alstoen een zijner beken den, met wien hij destijds zitting had in den gemeenteraad van Haarlem, en deze, schijnbaar verblijd hem te ziennoodigde Visser uit een glas wijn in zijn hotel te komen drinken. Aan dit verzoek op dat oogenblik geen lust hebbende te voldoen, beloofde hij den volgenden middag te zullen komen en hield zich dan ook stipt aan zijn af spraak. Natuurlijk werd, onder het drinken van een glasde geheele geschiedenis van Visser's ontvluchting verteld. Immers, voor een oud-collega en vriend behoefte hij geen geheim daarvan te maken? Doch de vroeger zoo snuggere makelaar besefte thans niet de de waarheid van het spreekwoord, „dat men het van vrienden niet moet hebben" en zoo had hij zich zelf aan „de galg" ge praat, want acht dagen na gezellig samen zijn met zijn vriend, overviel hem plotseling de politie, arresteerde hem en leverde hem nadat zijn mdentiteit was bewezen aan de Nederlandsche politie uit. Opmerkelijk is het, dat de beide in den laalsten tijd ontvluchte gevangenen Van Rijsselberghe en Visser door „vrienden" aan het gerecht werden overgeleverd. Het volgend ongeluk had gisteren morgen, omstreeks 9 uur, aan het Centraal station te Amsterdam plaats. Bij het bin nenkomen van den trein van het Oosterspoor, wilde de hoofdconducteur v. H. uitstappen; hij struikelde tengevolge van de gladheid en viel tusschen de wagens in. Zwaar ge kneusd en aan het hoofd gewond, werd hij weggedragen en dadelijk onder geneeskun dige behandeling gesteld. Bij den burgerlijken stand te Arnhem kwam eergisteren voor de derde maal een vader aangifte doen van de geboorte van twee flinkegezonde kinderen van het vrou welijk geslacht. De drie paren tweelingen zijn allen nog in leven. Tusschen de ge boorte dier kinderen hehben in dat gezin geene andere „vermeerderingen" plaats gehad. De politieagent Stoops te Breda, die gisterenavond laat een ongunstig bekend staand persoon een onderkomen in het po litiebureau wilde bezorgen, werd door dezen aangevallen en kreeg, na eene mislukte po ging, eene wonde aan den hals. Met be hulp van een collega gelukte het Stoops den boosdoener in arrest te brengen. Dinsdag avond zijn de soldaten B. en J., van de 8de compagnie, 4de bataljon, 2de reg. infanterie, te Maastricht, die op den 19den dezer naar de klasse van disci pline te Vlissingen moesten worden overge bracht, uit hun arrestkamer ontvlucht. Een dtr arrestanten had het raam van zijn cel heelemaal uit den muur gewerkt, en bevond zich toen in eene gang, waarna hij den an deren soldaat uit zijne arrestkamer heeft verlostdoor het slot te verbreken met den haak van zijn ijzeren bed, en beiden zijn denkelijk verder over het dak der wasch- kamer, die zich op de binnenplaats bevindt, op de publieke straat ontvlucht. Dat dit ontvluchten van genoemde arrestanten niet door het wachtpersoneel opgemerkt kon wor den, was daaraan toe te schrijven, dat de communicatiedeur, die vlak aan de deur der politiekamer grenst, en die het uitzicht heeft op het binnenplein en arrestanten-lokaal, op last van de luitenant-kolonel Peperkamp steeds moet gesloten blijven. Een hunner mocht niet lang de vrijheid genieten, hij werd reeds Woensdag te Roer mond door de maréchaussees aangehouden en naar den auditeur te 's-Bosch als deserteur overgebracht. GRAVE!*HACK. De luit. ter zee 1ste kl. J. Van den Boschuit Oost-Indie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door de afdeelingen der tw eede kamer zijn benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp tot wijziging van art. 194 der Grondwet (onderwijs), de heeren Brouwers, Verniers van der Loeff, Van der Kaay, Eabius en Mees. Volgens de ontwerp-voorwaarden der concessie voor eene zeehaven te Schevenin- gen moet de concessionaris belast blijven met het aanleggen der noodzakelijke verde digingswerken, die door hem in termijnen van 5 ton tot een maximum van 2J tnil- lioen moeten worden bekostigd. Bovendien moet hij eene voorloopige waarborgsom stor ten van 6 ton, bij het aanvaarden der de- definitieve concessie tot 1 millioen aan te vullen, welke waarborgsom gedeponeerd moet blijven voor den ganschen duur der op 99 jaren bepaalde concessie Met 1 Jan. 1891 zal de haven in exploitatie moeten worden gebracht. Onder de verdere voorwaarden komen er nog zeer bezwarende voor. (Fad.) Te Scheveningen is gisteren uit het kanaal nabij de waterpartij opgehaald liet lijk van den timmermansknecht K., te Sche veningen woonachtig. Men vermoedt, dat de man door de duisternis in het water geloopen is. fraxhrij k. De ministerraad is gisterenmorgen tot het inzicht gekomen, dat de dag van bijeenroe ping van het congres niet kan worden vast gesteld, vdérdat de stemming heeft plaats gehad over de credieten, noodig voor den dienst over 1886. De crediet-aanvrage zal Zaterdag worden ingediend. Er is tot hiertoe 160.000 frs. inge komen voor het gedenkteeken voor den ad miraal Courbet. De inschrijving blijft open gesteld tot 1 Jan. Het gedenkteeken zal te Abbeville worden opgericht en vervaar digd worden door Dubois, Mercié en Falguière. 8 F A X J e. De studenten in de medicijnen te Madrid hielden gisteren eene vreedzame manifestatie ter herdenking der gebeurtenissen van ver leden jaar. llier en daar werd gefloten. duitschl and. In de troonrede, waarmede de rijks dag is geopend, wordt vooral gewezen op de noodzakelijkheid der uitgaven voor het leger, de marine en de invaliden. De voornaamste wetsontwerpenwelke worden aangekondigd, zijn de hervorming der suikerbelasting, wegens de voordracht der brandewijn-belasting voorbereid; de uitbreiding der werklieden-verzekering tegen ongelukken en het ontwerp tot aanleg van het Noord-Oostzee kanaal. Een minnelijke schikking, waardoor het geschil met Spanje wordt bijgelegd, is door bemiddeling van den paus weldra te ver wachten. De betrekkingen van Duitschland met alle regeeringen zijn vriendschappelijk. De keizer spreekt met vertrouwen de verwachting uit, dat de strijd der Balkan- staten den vrede tusschen de Europeesche mogendheden niet zal verstorenen de mo gendhedendie het tractaat van Berlijn onderteekenden, er in zullen slagen om de volken op het Balkan-schiereiland de bepa lingen van het verdrag te doen eerbiedigen bclcarm e. De Serviërs deden gisterenochtend een aanval op den rechtervleugel der Bulgaren. Na teruggedreven te zijn, hervatten zij den aanval op het centrum en den linkervleugel. Eerst de nacht maakte een einde aan het gevecht. Heden wordt de beslissende slag gewacht. Het bericht der inneming van Widdin schijnt onjuist te zijn. Te Bucharest, is niets daarvan bekend. TVKKIJK. De zitting der conferentie duurde vijf uren. White naderde meer nog dan vroeger tot de inzichten der andere gezanten. In antwoord op een telegram des Sul tans omtrent de vraag om bijstand, telegra feerde de vorst van Bulgarije, dat hij en het Bulgaarsche volk zich onderweipeti aan den Sultan, en dat de Bulgaarsche troepen Rumelië ontruimen. De Sultan was tevre den met het antwoord en riep onmiddellijk zijnen raad bijeen. AHEItlKA. In telegrammen uit New-York wordt de komst aangekondigd van Carter, gezant van den koning van Hawaï. Deze wil zijn eilanden onder een collectief protectoraat plaatsen van Engeland, Frankrijk, Noord- Amerika, Nederland, Italië en Spanje. Vol gens zijn verlangen zouden de beschermende mogendheden consuls naar zijn gebied moeten afvaardigen enkel ter behartiging van de handelsbelangen. Hij wil in het bestuur over de Sandwich-eilanden een omwenteling makendoor instelling van een eilandenver- bond. De vertegenwoordigers der mogend heden te Honolulu moeten reeds in beginsel met het plan hebben ingestemd. De genoemde gezant zal nu bij de mogendheden rondrei zen, om de uitvoering van het plan te bevorderen. T U A X 8 V A A E. De Transvaalsche republiek wordt aan hare zuid-westelijke grenzen met vijandelijk heden van eenige oorlogzuchtige stammen bedreigd. Generaal Jouhert heeft vruchte loos getracht, met deze inboorlingen tot eene vreedzame schikking te geraken. De heer Van Niekerk was, om zijn leven te redden genoodzaakt de vlucht te nemen. PER TELEGRAAF. SOFIA, 20 Nov. De veldslag werd gisteren bij Slivnitza hervat. Te zeven uur in den ochtend deed de Bulgaarsche rechter vleugel een aanval op den vijand, die op drie hoogten had post gevat, maar na een moorddadig gevecht van daar verdreven werd. Gelijktijdig opende de Bulgaarsche mid- denhoede, die de verschansing van Sliv nitza bezet hield, een hevig vuur tegen de Servische linie in de vlakte. Weldra trok ken twee bataljons met twee batterijen uit Slivnitza en vereenigden hunne beweging met die van den rechtervleugel. De Serviërs boden moedig wederstandmaar waren tegen 12 uur genoodzaakt tot den aftocht in de richting links. Toen de Serviërs versterking hadden gekregen, weerhielden zij de aanvallende beweging der Bulgaren. Aan beide zijden zijn zware verliezen ge leden. De Bulgaren hebben 300 krijgsge vangenen gemaakt. BUCHAREST, 20 Nov. Het gerucht is hier aangekomendat de Bulgaren gisteren een aanval der Serviers op Widdin hebben afgeslagen. LAATSTE UERICHTEX. Heden werd in de tweede kamer be handeld het wetsontwerp tot toekenning van een subsidie van 4 ton aan de ontworpen stoomtram BreskenMaldeghem. Een amen dement van den heer Van der Sleyden om slechts hoogstens 2 ton te geven en de subsidie af te scheiden van eenige terugbe taling van het waarborgkapitaal aan Ollet Wilmart, werd uitvoerig besproken. Maan dag voortzetting. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondags rust, heeft een circulaire gericht „aan het Nederlandsche volk," waarin het aanspoort op Zondag, indien het niet volstrekt nood zakelijk is, noch te werken, noch te koopen, noch te reizen, noch anderen verplichten werkzaam te zijn. school- en kerknieuws. Bij het gisteren te's Hage gehouden acte- examen voor middelbaar onderwijs werden nog geëxamineerd: voor geschiedenis 1 can- didaat, afgewezen; voor aardrijkskunde 2 candidaten, waarvan toegelaten de heer S. F. Frenkel, van Deventer; en voor boek houden 3 candidaten, waarvan toegelaten de heer A. J. C. Zeldenrijk, van 's Gravenhage, voor huisonderwijs Afgewezen 2; voor gym nastiek geëxamineerd 6 candidatennog toe gelaten de hh.H. L. Gerritsen, van Am sterdam; G. H. Harting, van Vlaardingen, en C. Henner, van Leiden. scheepstijdingen. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster. dam naar Batavia, passeerde Perim 18 Nov, De Koningin Emma, van Amsterdam naai Batavia, passeerde Kaap St. Vincent 19 Nov, De Prins Alexander, van Batavia naai Amsterdam, passeerde hedenmorgen te l(j uur Wight. De Voorstelling van het Leidsche studententooneel. Na een dag van ernstige inspanning werd ons gisteren een zeer gewenschte vet- strooiing aangeboden in den vorm van eet tooneelavondje zoo prettig en gezellig at men maar wenschen kan. Het studenten- tooneelgezelschap is een instelling, die ii alle opzichten onze sympathie verdient; j[ zeer korten tijd heeft ze het weten te bren gen tot een bloei en een wasdom, waaro; ze zich met reden kan verheffen. Het kom ons dus niet ongepast voor, dat in de Zeidti Courant eens een meer uitvoerig verslag tn een harer voorstellingen voorkomt. De talrijh opkomst van het Leidsche publiek en onmiskenbare blijken van goedkeuring j bijval, die de opgetreden dilettanten mockj verwerven waarborgt onsdat men ook t dit verslag zijne plaats in ons blad niet misgunnen. Personendie met de toestanden van 1 studententooneel bekend zijn; hebben zi wellicht over den uitslag dezer voorstellii eenigszins ongerust gemaakt. Twee acteu namelijk, die bij de vorige gelegenheid i meeste lauweren plukten, hadden zich thai teruggetrokken en hunne plaats was dot nieuwe nog onbeproefde talenten aangevuli Toch moeten we na afloop van de voorstel ling verklaren, dat zij over 't algemee volstrekt niet minder goed slaagde dan i vorige. Wat de keuze der stukjes betreft, kunnen ze niet zonder voorbehoud prijzej Het eerste stukje beviel ons vrij goed (D twee schoolmeesters) het tweede kwam cms 1:: zwak voor (De weddenschap), het derdeeij delijk (Een leugenaar enz. enz., een toone! stukje moet nooit zulk een ellenlangen lid hebben) had hoog komische partijen, at de knoop der actie was bij uitstek slog gelegd. Alle drie werden echter door uitmuntende spel van de meeste acteurs zeer in waarde verhoogddat de tijdpasseeri inderdaad kostelijk genoemd mag wordt De acteur, die bij de vorige gelegenkti op zoo uitmuntende wijze den gesjeesd student voorstelde, trad nu weder in schillende rollen op. Wij bewonderden ji teren nog meer dan vroeger de loslieii waarmede hij zich op het tooneel bewetj Alleraardigst was vooral de leugenachti baronwaartoe deze acteur vooral door zij bizonder beschaafde stem en manieren (lii uit den aard der zaak wat overdreven) I uitnemendheid geschikt bleek te zijn. Ongeveer evenveel lof verdient de acteu die in het eerste en derde stukje voor pap in het tweede voor herbergier speelde. Z taak was aanmerkelijk zwaarder dan dien zijn mededinger, daar hij zich in gek andere leeftijden en toestanden verplaats moest, terwijl de ander in hoofdzaken a zelf mocht blijven, althans wat leeftijdi stemming betreft. Vraagt men dus: i wien de eerepalm? dan komt het ons v« dat de herbergier-papa daarop de meeste «i spraak maakt, al weten wij ook dat n lezers en vooral lezeressen voor den leve: lustigen studiosus in de bres zullen spring) Het eerste stukje vonden we, zooab reeds zeideneen zeer grappige klucht, een studententooneel buitengewoon geschil Men kon ook duidelijk merken, dat 1 publiek zich innig vermaakte. Het tm werd misschien nog iets beter gespeeld i het eeiste, maar de intrige is weer een dere vorm van dezelfde oude aardight die we reeds uit allerlei andere bewerking kennen. We moeten er bij zeggen, dat deze bewerking minder aardig vonden i die, waarmeê we vroeger kennis maakl Immers in 't begin van 't stuk blijkt sulligheid van den kastelein reeds zoo o' tuigend, dat de weddenschap hier zeer' van het aardige verliest. Bier was i een weddenschap eigenlijk in 't geheel noodig. In het derde stuk heeft de onmiddel verwezenlijking van de onbeschaamdste I sens een buitengewone humoristische ka Maar de geheele vertooning is door de middeling van den omgekochten km slechts zeer gebrekkig gemotiveerd. I eindigt het stukje niet bevredigend. Oh de toeschouwer het toejuichen, dc.t de o> kende jonge dame het offer wordt van een professor in de hoogere liegkunst! eenige wat overblijft is maar te hopen,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2