BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. n-: at ub se msz ncj am ,m mr '■"•- ontkomen, en kwam eindelijk behouden over het kanaalwaar hij zich nu dezer dagen de eerlijkheid veroorloofd heeft, om den ont vluchten Van Rijsselberghe aan de politie te signaleeren. Deze, ofschoon altijd als een guit bekend, heeft voor het eerst eenige beruchtheid ge kregen, toen hij voor 10 of 12 jaren opging naar den ambtenaar van den burgerl. stand aan de zijde van eene dame, die gemakkelijk zijne grootmoeder had kunnen zijn. Daarbij wat zij van een omvang, zooals men er zich gewoonlijk slechts eeu van eene Mont- Athos denkt en had zij ook hetzelfde beroep als deze. Na dit mariage de raison werd de Stroosteeg, waarin de jongelui hunne zaak gevestigd hadden, herdoopt in Boule vard de paille. Er scheen zegen op hun werk te rusten. Althans op een goeden dag dwaalde Théodore over de paardenmarkt, en ziet zijne oogen aanschouwden de bekende equipage een panier met twee mooie kleine paardjes van eene der aanzienlijkste familiën hier ter stede. Hij werd belust op dat sierlijk span, maar begreep dat de koetsier 't hem niet zou verkoopeu. Fluks schaft hij zich een blauwen kiel, eene pet, eene pijp en een dikke stok aan, sprak Vlaamsch, en nog dienzelfden namiddag reed Théodore met zijne wederhelft de verdeeling in tweeen was bij dit paar zeer onevenredig, want hij was maar ongeveer een kwart van het geheel - door de stad, door de meest bevolkte buurten en zelfs langs de woning van den vroegeren eigenaar. Dat dezen dit koopje mishaagde, spreekt van zelf, en weldra kwam er een bod om de equipage terug te koopen. Maar Théo dore was zoo buitensporig in zijne eischen dat er niet aan te denken viel ze in te willigen. Men gewent spoedig aan alles, en weldra hinderde het gezicht van zijne equipage met Moeke en haar man den vorigen eigenaar niet meer, zoodat toen Rijsselberghe einde lijk geneigd werd de equipage te verkoopen, hij elders een kooper moest gaan zoeken. Het eenige succes dat hij behaald had, was dat jaren lang hier niemand in een „rijs- selbergbje" heeft willen zitten; de paniers waren als met een tooverslag verdwenen. Intussehen scheen de reclame, die het paar zoo rijdende gemaakt had, de nering rneer en meer te doen bloeien. Slechts wei nig tijds daarna liet hij zijn oog vallen op de ledig staande villa „Oog en al" aan den Leidschen Rijnen het scheelde maar wei nig, of de eigenaar, die eene fraaie buiten plaats tegenover die villa bewoonde, had het uithangbord „In de Verkleede Deugd" aan den overkant zien uitsteken. Een gelukkig toeval was het slechts, dat hem bekend maakte wie de man was, die het bod van f 60,000 gedaan had. De omgang met zijne echtgenoote en hare pupillen scheen in het licht ontvankelijk gemoed van Théodore indrukken achter te laten, die zijne toch reeds niet buitenspo rige eerlijkheid meer en meer aan het wan kelen bracht. Op een goeden morgen was de plaats aan de zijde der vrouw ledig. „Théodore!" riep zij met hare vriendelijkste stem„Théodorewaar zijt gij Stilte als in het Paradijs, maar van meer blij- vendeu aard. „Théodore!" klonk het nog eens, minder vriendelijk, en zij zat over eind. „Théodore!" voor de derde maal en nu barsch, terwijl zij op hare voeten stond. De jaloezie was vaardig over haar, en vloe kend snelde zij naar de vertrekken harer pupillen: nergens! Geen spoor van Théodore te ontdekkeuAls eene duivelin vliegt zij naar de secretaireledigLediger nog dan straks de plaats aan hare zijde: Alles, alles weg! Horloges, kettingen, ringen en al wat meer op zulke plaatsen in „bewaring" wordt ge geven, alles weg, weg! Eene canapé met zes stoelen werd naar den lombard gebracht, ten einde het ontbijt mogelijk te maken. Toen er maar één nachtje overheen gegaan was, werden die onmisbare artikelen den volgenden dag echter weer spoedig teruggehaald. Théodore was naar Parijs en verbraste daar het geld der arme weduwe. Echtscheiding volgde, en de ver dere feiten van zijn levensloop zijn bekend. Volgens een te 's Gravenhage ontvan gen telegram is de heer II. B. Van Daalen weder opgetreden als redacteur van den Javabode (welke betrekking hij ook védr den heer Brunner bekleedde. Hieruit schijnt af te leiden, zegt Ilel Vad., dat de sluiting der drukkerij weer is opgeheven of althans, dat onder denzelfden naam een nieuw blad is verschenen. De heer Van Daalen nam ontslag als directeur der Java-Spoorweg- uiaatschappij. Op verzoek van de politie te Delft is te 's Gravenhage aangehouden C. v. d. K., huisvrouw van P. H. W.die in eerstge noemde plaats twee goudssseden had opge licht, den een voor een zwart koralen hals ketting met gouden slot, een paar dito oorbelleneen zilveren remontoir-horloge en twee gouden vestkettingenden ander voor twee gouden dameskettingen. De aangehou dene is gesteld ter beschikking van de justitie. Gisterennacht omstreeks half drie heeft mennaar de _Y. R. C. meldtaan de Heul onder Hillegersberg getracht in te breken bij den schoenmaker K. De dieven hebben eene ruit uitgesneden, na die vooraf met zeep te hebben besmeerd. De ruit brak echter, en tengevolge van het geraas wer den de dieven door den bewoner betrapt, juist toen zij een paar bottines in handen hadden. Zij namen de vlucht zonder iets mede te nemen. Aan raam en kozijn waren bloedvlekken zichtbaar. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar het huis van arrest over gebracht G. J. Meijer, oud 55 jaten, ge boren te Stompwijk, die verschillende Haar- lemsche ingezetenen heeft opgelicht door middel van een valschen bedelbrief, door hem onderteekend met den naam van doctor Posthuma. Op 3 November jl. was hij uit de gevangenis te Utrecht ontslagenwaarin hij acht maanden voor gelijk feit heeft doorgebracht. De makelaar Visser, bekend doorzijn ontvluchting uit de gevangenis te Haarlem en die te Parijs ontdekt werd, is uitgele verd en te Amsterdam aangekomen. Zaterdag vervoegde zich aan een poli tiebureau te Amsterdam eene vrouw, die hevig door haar man was mishandeld. Daar ze hevige toevallen kreeg, werd zij naar het gasthuis vervoerd. Bij de met bloed be vlekte voorwerpen, waarmede de woestaard, die in arrest werd genomen, zijne vrouw had geslagen, vond de politie ook een glas, half met water gevuld, waarin de man zei, dat zich vergif bevond. Zaterdagmorgen te ongeveer 5 uur werd de tjalk de Morgenster, schipper M. Duitdie op stroom lag in het Krabbersgat te Enkhuizen, aangevaren, vermoedelijk door een der veebooten uit Friesland. Het vaar tuig had 50 last rogge in, bestemd voor Groningen. Daar het niet in staat was de reis te vervolgen, werd het in de haven te Enkhuizen gebracht. De schipper deelt mede, dat de veeboot, in plaats van te stoppen, teneinde te onderzoeken of de tjalk in ge vaar verkeerdedoorgestoomd is. In den laatsten tijd hebben dergelijke aanvaringen meermalen plaats gehad. De vermiste krankzinnige uit het ge sticht te Medemblik is gisterenmorgen uit het water voor het gesticht opgehaald. De twee personen, die Vrijdag der vorige week in hechtenis waren genomen als verdacht van moordaanslag op het bui ten Crailoo, zijn spoedig weder op vrije voeten gesteld. Naar de Gooi- en Eemlander is het waar schijnlijk dat de daders zich eerst des mor gens vroeg na het plegen van den aanslag uit het bosch van Crailoo verwijderd heb ben. Door verschillende lieden zijn op dit tijdstip in en bij Laren twee personen ge zien die zeer haastig liepen in de richting van Eemnes. Men meent, dat dit de daders moeten geweest zijn. Het toeval heeft ge wild, dat er nog al veel tijd verloopen is, eer de politie in kennis van het feit is ge steld, en daardoor hebben de boosdoeners waarschijnlijk op het oogenblik dat het on derzoek aanving, gelegenheid gehad een heel eind weg te komen. Zaterdag jl. is de justitie uit Arnhem te Wageningen gekomen, om een onderzoek in te stellen naar den aldaar op 12 Nov. bij Daniels gewoed hebbenden brand. Reeds 2 maal te voren was bij dezen een begin van brand gebluscht. Ofschoon verschil lende personen een verhoor hebben onder gaan, is omtrent den dader nog niets met zekerheid bekend. Het zesjarig zoontje van den arbeider M. te Finsterwolde (Gron.) is, terwijl hij in de school was, plotseling blind geworden en dit reeds enkele dagen gebleven. Eene familie te Tilburg is dezer dagen de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een harer bloedverwanten, te Mechelen woonachtig, kwam bij genoemde familie met het bericht, dat zijn huis, hof en geheele inboedel totaal verbrand waren, en hij en zijne vrouw ternauwernood bun leven had den gered. Vol medelijden werd er spoedig door de familie geld bijeengebracht, en den zelfden avond keerde hij naar Mechelen terug, waar zijne vrouw hem met ongeduld wachtte. Voornemens hem nog verder te helpen, Het de Tilburgsche familie eenige dagen later naar zijn toestand informeeren maar stond niet weinig verbaasd toen zij vernam, dat er volstrekt geeu brand was geweest. De oplichter had dagen achtereen in dronkenschap verkeerd en zijn geld tot den laatsten cent verbrast, en had het ver haal slechts verzonnen om opnieuw zijn dranklust te kunnen bevredigen. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Sommelsdijk mr. P. J. M. L. Scheepes, advocaat te Arnhem, en is aan B. Kouwenbergh machtiging verleend om, tegelijk met zijn ambt van leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, dat van leeraar aan de burgeravondschool aldaar te bekleeden. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is dr. C. M. De Jong Hz., arts, voor het tijdvak van 16 November 1885 tot en met 31 December 1886, benoemd tot adsis- tent in het ziekenhuis aan de rijks-univer siteit te Leiden. De heer M. Kindt, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Stralsund, is als zoodanig door de Pruisische regeering erkend. De ministers van financiën en vau oorlog zullen op 19 dezer geen audiëntie verleenen. ER AN KHIJ H. De ministerraad heeft gisteren met algemeene stemmen besloten om elk voor stel tot het indienen van een wetsontwerp, waarbij gratie wordt verleend aan politieke misdadigers, van de hand te wijzen. Aan enkele personen zal kwijtschelding van straf worden verleend. Gisteren heeft de heer Floquet, bij het aanvaarden van het presidentschap der kamer van afgevaardigden, in zijn toespraak aan allen geheele uitoefening der parlemen taire vrijheden beloofd. Hij noodigde zijn ambtgenooten uit te beantwoorden aan de verwachtingen der kiezers en dringt aan op aaneensluiting van alle republikeinen. De minister president Brisson constateerde daarop, dat samenwerking van de republi keinen dringend noodig was. Hij vei klaarde verder, dat er financiëele moeielijkheden waren ontstaan door de vermeerdering der uitgaven met het bedrag der kosten van zekere expeditiën. Deze vermeerdering werd niet goedgemaakt door eene ruimere op brengst van de belastingen. De heer Brisson raadde verder aan, het budget der buiten gewone uitgaveu in te krimpen; indien echter de daardoor verkregen bezuiniging niet voldoende was, dan zou men de toe vlucht moeten nemen tot verhooging der belastingen. Ten opzichte van Tonkin en Madagascar verklaarde Brisson, dat de re geering zich niet met de ontruimingspolitiek kon vereenigen. Toch zou in het volgend voorjaar eene vermindering der getalsterkte van het bezettingsleger mogelijk zijn. De minister-president constateerde verder, dat op verschillende punten inmenging der gees telijkheid bij de verkiezingen had plaats gehad. Toch was, volgens hem, de meer derheid der Franschen niet gunstig gestemd voor eene scheiding van kerk en staat. De zuivering van het ambtenaarspersoneel zou voor de regeering eene moeielijke en lang durige taak zijn. BULGARIJE. Uit Sofia wordt van gisteren gemeld Na een hardnekkig gevecht hebben de Ser viërs de stellingen der Bulgaren bij Trun omgetrokken en den weg van Trun naar Bresnik aan de andere zijde (ten zuiden) van den Dragoman-pas bezet. De pas werd daarom na eene kloekmoedige verdediging door de Bulgaren ontruimd. De Bulgaren trokken naar Slevnitza terug. De Serviërs rukken in grooten getale vooruit. Een ern stige strijd wordt te Slevnitza verwacht, waardoor het lot van Sofia zal worden beslist. De grootvader van moederszijde van den tegenwoordigen vorst Alexander van Bul garije, was een eenvoudige klerk. Hauck ge naamd. Voor 6(1 jaar ongeveer was deze in dienst bij den Pruisischen minister graaf Brullwaar hij slechts werk van onderge schikten aard verrichtte. Later naar Warschau verhuisd met zijn zoon, kwam hij bij den stadhouder groot vorst Konstantijn in de gunst. Deze plaatste nu zijn zoon in den Russischen militairen dienst, waar hij tot hoogen rang opklom en zelf in den gravenstand werd verheven. De aldus begunstigde zoon huwde, maar werd niet lang daarna in den opstand van 1833 door Poolsche opstandelingen doodge schoten. Hierdoor kwam zijn dochtertje in Peters burg, en werd voor rekening van het rijk opgevoed. Zij kwam in kennis met prins Alexander van Hessenbroeder der toenma lige keizerin van Rusland en trad met het in het huwelijk. Daar dit huwelijk benedei zijn stand was, vertrok hij uit Rusland wee naar Hessen. Aldaar kreeg zijn echtgenoot den naam prinses Battenburg. De prinsa kreeg drie zonen: de eerste is de tegenwooi dige vorst, Alexander van Bulgarije, q, tweede is schoonzoon der koningin van Eu, geland eu de derde schoonzoon van dei groothertog van Hessen. 8 ER VIE. Officieëfe depêches uit Belgrado ya, gisteren melden, dat de Serviërs te Tsari- hrod 200 man gevangen namen. Het legei aan de Timok nam ter zelfder tijd Adlit en maakte 150 gevangenen. Het totaal dei verliezen door de Serviërs sinds het uitbn. ken der vijandelijkheden] is 50 dooden ei 200 gewonden. De Serviërs trekken oi alle punten vooruit. TURKIJE. De zuivere opbrengst der indirect belastingen over October (alleen met inbe- grip van de tabaksregie, daar Rumelië niets gestort heeft) bedraagt 135.921 T. pondei tegen 170,238 in dezelfde maand van 188t' CANADA. Louis Riel, het hoofd van den laatst opstand in het noordwesten van Canada gisteren te Regitia opgehangen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 16 Nov. {Part. lel. D.v.ü De gezanten van Rusland, Oostenrijk DuitschlandTurkije en Servie hadden deze middag in het ministerie van buitenlands zaken conferentien met lord Salisbury. Bs langrijke nota's over den oorlog tusschei Servie en Bulgarije werden aan den Engel schen minister-president overhandigd. De tegenwoordige crisis komt voor Es geland op een zeer ongelegen tijdstip. Ms het oug op de aanstaande algemeene ve- kiezingen kan de regeering bezwaarlijk b slissende maatregelen nemen. In het mi nisterie van buitenlandsche zaken heersci groote onzekerheid; men hoopt, dat ki conflict lot Servie en Bulgarije zal kuniiii worden bepaald. SOFIA, 17 Nov. De Bulgaarsche ui nister van binnenlandsche zaken Zanotf heel per telegram antwoord gevraagd van de Tuil sche regeering op het verzoek, dat de vost van Bulgarije haar heeft gedaan. De is nister voegde er bij dat Bulgarije als vasi slaat volgens het tractaat van Berlijn on» gelijk met den vijand kan onderhandelen. KONSTANTINOPEL, 17 Nov. De cot ferentie maakt een bevredigende indruk. Dl zitting door de conferentie Donderdag} gehouden, geeft hoop dat men tot een bevit digende oplossing der quaestie zal geraken, KONSTANTINOPEL, 17 Nov. De con ferentie heeft gisteren besluiten genoniei, welke eerst in de zitting van Donderdij definitief kunnen worden behandeld, omdil de Engelsche gezant geen voldoende instrui ties had ontvangen. In hoofdzaak zijn de voorstellen ra Turkije aangenomen, evenwel met deze wij zigingdat de Porte alleen vorst Aleiai der van Bulgarije zal opeischen om Oost Rumelie te ontruimen, terwijl de mogend heden dezen eiscli door een duidelijke ver klaring zullen ondersteunen. De conferentie besloot in beginsel oi haar werkzaamheden voort te zetten, ondanks den oorlog tusschen Servie en Bulgarije. PARIJS, 17 Nov. Generaal De Courcj seint uit Hanoi van 16 Nov., dat de Frai- sche troepen de roovers, die overal rond zwerven, krachtig vervolgen. Een groot aantal is gedood en gevangen genomen. Dt inboorlingen zijn bij de vervolging behulp zaam. ROME, 17 Nov. Men verzekert hier, dat de beslissing van den Paus over dl Carolina-quaestie véér 25 Nov. aandebeidi partijen gezonden en eenige dagen daarin openbaar gemaakt zal worden. De Paus zal daarin de historische reek- ten van Spanje bevestigen, maar legt da Spaansche regeering de verplichting op on aan Duitschland verschillende voorrechte toe te staan. LAATSTE BERICHTEN. Bij de behandeling van de Indistl begrooting in de heden gehouden zittii van de tweede kamer is de subsidieaanvn voor het aardrijkskundig genootschap, I1 behoeve eener wetenschappelijke reis Nieuw-Guinea, van f 25000 tot flOOt teruggebracht. Geschrapt is de som 11 f15000, zijnde eene bijdrage in de oprit ting van een gesticht voor zieke en hl! behoevende immigranten op Deli. Mor| voortzetting.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2