"binnenlandsche berichten. buitenlandsche berichten. wc in het koor „Die Götter sind den Men- i te 's Gravenhage heeft van den hertog van schen gleich geworden und zu uns her- i Nassau de groote gouden medaille ontvan- 1I- Jm'rluliilra wü-yo nieder gekominen" op duidelijke wijze hunne verwondering uit. Zij beschouwen Barnabas als Jupiter en Paulus als Mer- curius en brengen hun offeranden terwijl zij het koor „Seid uns gtiadig, hohe Götter" aanheffen. Op eigenaardige wijze heeft Mendelssohn getracht het karakter der heidensche volkstammen in deze afgodischen zang neer te leggen, de karakteristieke aanhef der tenoren, met het accompag nement in basso gehoudenis wel ge schikt reeds dadelijk een eigenaardigen indruk teweeg te brengenzij aanbidden Barnabas en Paulus op afgodische wijze, die daarover verstoordzich te midden der menigte begeven en hun verwijten dat hunne goden niets dan bedrog en ijdel- heid zijn. Paulus brengt hun, in het aria „Wisset ihr nicht dass ihr in Gottes Tempel Seid" hunne dwalingen onder het oog; op in drukwekkende wijze richt hij in dit schoone aria, zijne vermaningen tot het volk en vol vertrouwen wijst hij met de woorden „aber unser Gott ist im Himmel" op den Heer; de schoone gedragen melodie wordt onmiddellijk daarop door het koor als vier stemmige fuga overgenomenwaar tus- schen het koraal „Wir glauben all' an einen Gott" op eigenaardige wijze voor een vijfde stem (sopraan) is ingevlochten. Dit koor is wat bewerking aangaat we derom een der glanspunten van het ge- heele werk. Het volk staat tegen Paulus op en geeft in een zeer eigenaardig koor zijn woede te kennenom ten slotte weer het „Steiniget ihn", op dezelfde onheilspellende manier als in het eerste gedeelte, tegen hem uit te roepen. Daarop weerklinkt op roerende wijze het troostwoord „Sei getreu bis in den Tod", vol standvastigheid verkondigt hij den geloovigen dat hij naar Jeruzalem wil trekken van waar hij wel nimmer terugkeeren zal; in het nu volgend koor „Schone doch deiner selbst" smeeken zij hem te blijven, doch Paulus is bereid te Jeruzalem le sterven en scheept zich naar de heilige stad in. De geloovigen storten hun gevoel uit in het koor „Sehet, welch eine Liebe hat uns der Vater erzeiget" waarop na een kort recitatief, het slot-koor intreedt. Stout en verheven wordt het koor aangeheven en gaat op trotsche wijze voort tot het „Lobe dem Herrnmeine Seele", waar de fuga begint, in breede vormen wordt deze lofzang voortgezet om in steeds toenemende kracht en grootheid dit koor te voltooien en aan dit verheven kunst werk een waardig slot te geven. Liidek, November 1885. STADSNIEUWS. De kapitein Hustinx, van het 4e reg. inf., is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadier» en jagers. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 72 volwas sen personen en 5 tot 14 kinderen. In de heden gehouden algemeene ver gadering, van aandeelhouders der Leidsche Bankvereeniging, werden in plaats van wijlen de heeren mr. A. E. J. Modderman en J. Groll tot commissarissen gekozen de heeren mr. S. Vissering te 's Hage en dr. D. Bie- rens de Haanalhier. -r- Alhier is een locaal-comité voor de Vrije Universiteit gevormd, onder eere voor zitterschap van ds. Beman Brouwer. In een openbare vergadering onder leiding van den voorzitter ds. Kolkmanwerd het doel der V. U. uiteengezet en daarna in een vergade ring van leden en begunstigers besloten, den kerkeraad te verzoeken de hoogeschool bij de godsdienstoefeningen in den gebede te gedenken; aan de kerkvoogdij te verzoeken het lidmaatschap der V. U. te aanvaarden en voorts alles te doen ter uitbreiding der vereeniging. De contributiën zijn reeds voor dit jaai met f125 vermeerderd. Standaard Men meldt onsOoze aarde zou weer over eene week met den staart van de komeet van Biela in aanraking komen en daaruit een stroom van vallende sterren ontstaan. Zonder dezen staart had men vroeger reeds den Sint-Laurentius stroom in Augustus; in de helft van November nog een stroom van vallende sterren en genoemde komeet bleef er, bij de Arabieren zelfs, geheel bui ten. Daar wordt breed en geleerd opge geven van zwermen en sterrebeelden, zonder dat daaruit meer dan gewone verschijnselen zijn op te maken. gen voor kunsten en wetenschappen. Gedurende de maand October werden 121 personen voor den Indischen militairen dienst aangenomen, en wel97 Nederlanders, 18 Duitschers, 3 Zwitsers, 2 Belgen en 1 Oostenrijker. Bovendien werden 27 mili tairen beneden den rang van officier van het leger hier te lande, voor het Indische overgenomen, t. w. 16 van de inf., 7 van de cavalerie, 1 van de veld- en 3 van de vesting artillerie. De gepensionneerde kolonel jhr. ridder Van Bappard, voormalig commandant van het 3e reg. huzaren, heeft aan ieder onder officier van dat corps zijne photographische afbeelding ten geschenke gegeven, als een bewijs van waardeering van het hem aan geboden album met de portretten van al die onderofficieren. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft, is het voorstel tot schoolgeldheffing en schoolgeldverhooging, aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Slechts ééne verandering is in het voorstel gebracht en weidezedat het schoolgeld op de bewaar scholen 10 ct. in plaats van 15 ct. per week bedragen zal. Eergisteravond wilde een man te Delft, die zijn paard verkocht had, op de boot gaan, doch stapte mis. Door ijlings toege schoten hulp werd hij gered; doch zijn beurs vol geldnagenoeg f 80was in de diepte verdwenen. Onze welbekende wielrijder, de heer E. Kiderlen te Delftshavenheeft eene wed denschap aangegaan, om den 21sten dezer maand, des avonds te 9 uren, per rijwiel te vertrekken van Delft naar Leeuwarden waar hij den volgenden avond te 5 uren zal moeten zijn aangekomen. (IV. R. C.) Tijdens de afwezigheid van de bewo ners van een benedenhuis op een der hofjes in de Hartmanslaan te Botterdamis gis terenavond daar diefstal gepleegd, met bin- nenbraak, van eene niet onbelangrijke som aan geld en gouden en zilveren sieraden. Gisterenavond ontstond door een on bekende oorzaak brand in het pakhuis „July", op de Achtergracht te Amsterdam, waarop twee zolders eene groote hoeveelheid tabak lag opgestapeld; de overige zolders en het onderstukwaren beladen met hout en turf. De brandweer wist de vlammen binnen het gebouw te houden. De schade echter is aanzienlijk. Uit Egmond aan Zee wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Als een bewijs hoe ook hier de duinen vol zitten van wildkan dienen dat verleden week door eenige heeren uit Amsterdam, die hier jaagden, op één boden, dag geschoten zijn 140 stuks wild, meest i gelooft, hazen en konijnen. Onze prins Hendrik stichting ontving als tractatie van genoemd gezelschap cadeau een dozijn hazen, die in dankbaarheid werden aanvaard en genoten. Naar men nader omtrent den brand bij D. Daniels te Wageningen meldt, heeft men Dinsdagmorgen in die boerderij een begin van brand gebluscht. Gisterenmorgen ont dek! e men weder een begin van brand in de schuur. Toen men dit nog bijtijds had ge bluscht en uit de schuur naar buiten ging, zag men dat het achterbuis in brand stond. De politie doet onderzoek. Het vee is grootendeels gered. Twee kalveren echter kwamen in de vlammen om. Donderdag avond is in de Bloemer- straat te Nijmegen een in aanbouw zijnd huis van drie verdiepingen en 18 meter hoogte, uithoofde van den zwakken bouw in elkander gestort, waardoor het daarnaast gelegen perceel, dat voor een zestal maanden nieuw werd opgetrokken, mede gedeeltelijk is ingevallen. Persoonlijke ongelukken vielen daarbij niet voor. In het ziekenhuis te Groningen is eergisteren eene vrouw uit Beerta, in de provincie Groningen, geopereerd (haar lucht pijp werd geopend) wegens een zeer zeld zaam voorkomend geval. Zij was nl. niet den hals gevallen tegen een scherpen rand en had hare luchtpijp gebroken, waardoor groot gevaar van verstikking was ontstaan. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft men te Maastricht in het bu reau van den heer v. O. getracht insluiping diefstal te plegen. Door Z. M. is A. B. P. V. De Girard de Mieiet van Coehoorn benoemd tot bur gemeester der gemeente Made en Drimmelen. De luitt. ter zee 2e kl. O. H. Kuyck, E. W. Planten en E. O. Kerkhovenuit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. C. A. Dominicus, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-acti viteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren J. C. Van der Meyden en N. Keetelaar ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. De brievenbesteller De K.belast met het innen van kwitantiën, is gisterenavond tusschen 5 en 6 uur op den Loosduinschen weg nabij de Beeklaan door twee personen aangerand. Een hunner bekwam van den besteller, die een portefeuille met geldswaarden onder den arm had, met een sleutel eene verwonding aan het hoofd, waarna beiden het hazenpad kozen. Heden ochtend per Bijnspoor van 8 ure 20 min. is Jeanne Marie Lorette uil het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overgebracht naar de bur gerlijke en militaire gevangenis te Arnhem, tot het ondergaan van haar straftijd. Zij werd geleid door een gevangenbewaardster en een rijksveldwachter in politiek en deed den overtocht in een coupe tweede klasse. Naar haar uiterlijk te oordeeleu was zij niet bijzonder terneergeslagen. T U R K IJ E. In de zifting van Donderdag der confe. rentie stelde de Porte voor: dat zij in ge. meenschappelijk overleg met de mogendheden vorst Alexander zou sommeeren, Oost-Kume- lië met zijn troepen te ontruimen. De Sultan zou vervolgens een buitengewoon commissaris naar Boemelië zenden om er onder goedkeu ring der mogendheden, haar gezag uitteoefenen tot. dat een definitief gouverneur zou geko zen zijn. Ten slotte zou eene geinengi enquête-commissie gedurende het bestuui dezer voorloopige administratie onderzoek doen naar de wenschen der Roemeliërs, Omtrent de twee laatste voorstellen meent men dat wel een overeenstemming tot stand zal komenomtrent het eerste echter bli- ven Frankrijk en Engeland bij hun eisch dat sommatie alleen uit naam der Porte schieden zal. CANADA. Het uitstellen der beslissing omtrent de terdoodbrenging of de gratie van Louis Riel heeft weder aanleiding tot onlusten gegeven, De mestiezen te St. Boniface, tegenov® Winnipeg, beschouwden de tijding van dit uitstellen als een maatregel ten gunste van den veroordeelde, en staken vlaggen uit ten teeken van dankbaarheid. De Engelsckgt. zinde bevolking van Winnipeg is toen rivier overgetrokken en heeft zich met weid van de vlaggen meester gemaakt. De voltrekking der doodstraf op Bij moet, volgens telegrammen uit Montreal op aanstaanden Maandag zijn bepaald. j exa me: De tav 13 vai Be De J. bli Dl De heer A. A. Vors ter man van Oyen door iu,.u.p..g De dief of dieven hebben een kast opengebroken waarin zich echter niets dan eenige papieren zonder waarde bevonden. Men vermoedt, dat het dezelfde persoon of personen zijn geweest, die zich in de St. Servatius kerk lieten in sluiten en de offerblokken opengebroken hebben. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is J. J. M. Van Heel, te Rotterdambenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. ENGELAND. Gladstone hield te Edinburg een rede die 1 uur en 10 minuten duurde. Zijne stem klonk nog gedekt, maar werd tegen het eind helderder. Toen hij binnentrad stond het publiek op, onder donderende toejuichingen en wuifde met hoeden en zak doeken. Er waren ruim 2000 personen bijeen. De Standard verklaart zich gemach tigd, het bericht tegen te spreken, als zou het Engelsche leger vermeerderd worden. Er is nog geen beslissing genomen omtrent de wijze, waarop in de vermeerdering van Europeesche troepen, die Indie aanvraagt, zal voorzien worden. Volgene de berekening der Engelsche bladen, zullen de Engelsche troepen den 15den Nov. de grens van Birma overschrij den. De stoombooten van de „Irawaddy Comp.welke naar Rangoon waren ont- zijn daar niet aangekomen. Men dat ze door de Birmeezendie de „Irawaddy" bij Minkla blokkeeren, worden i teruggehouden. Uit Parijs wordt gemeld dat de Birmeesche zaakgelastigde vandaar naar Berlijn is ver trokken, ten einde prins Von Bismarck's tusschenkomst in te roepen. De Standard heeft uit Athene ver schrikkelijke berichten ontvangen, die uit Epirus waren ingekomen. De Turksche Albaneesche troepen deserteeren in menigte, plunderen de christendorpen, nemen er het vee weg, dooden iedereen die tegenstand biedt. Uit Larnaca wordt aan de Standard gemeld, dat er in Syrië een jammerlijke toestand heerscht. Het Turksche bestuur heeft op wreede wijze de jongste conscriptie doorgedreven. Vele dorpen zijn geruïneerd en de bewoners en van vertrokken. Uit Cairo wordt aan de Times ge meld, dat de Arabieren naar Dongola zijn teruggegaan, vermoedelijk wegens oneenig- heden. ER AN KRIJ H. Generaal De Courcy zal waarschijnlijk uit Tonkin worden teruggeroepenin het begin van Februari kau hij in Frankrijk verwacht worden. Hij heeft het met het kabinet Brisson nooit kunnen vinden; gene raal Campenon alleen hield hem staande, en deze heeft, nadat het bleek dat De Courcy den opstand in Annam niet heeft kunnen verhinderen en dat aan zijn gebrek aan tact de coup d'état te II ué toe te schrijven was, den generaal niet langer willen verdedigen. De Courcy had trouwens zelf herhaaldelijk den wensch te kennen gegeven, teruggeroe pen te worden. De politiek in Tonkin zal met de benoeming van zijn opvolger geheel gewijzigd worden, deze zal ook slechts een divisie-generaal zijn. Paris deelt mede, dat de regeering van den Duilschen gezant de stellige ver zekering zou hebben ontvangen, dat Berlijn van zijne internationale tentoonstelling in 1888 zal afzien, wanneer Frankrijk het jaar 1889 definitief als dat zijner wereldtentoon stelling vaststellen kon. PER TELEGRAAF. NEW-YORK13 Nov. (Part. tel. 1). v. If.| De groote brand, die heden in Galvestoi woedde, strekte zich uit over eene lengt! van anderhalve Engelsche mijl. Noch li voorraad katoen, noch de spoorwegen heb ben schade geleden. LON DEN14 Nov. Daily TelegraA deelt uit onbetwistbare bron mede, dat hl Servische regeering een circulaire heeft gs richt tot de mogendheden, waarin zij over de houding der Bulgaren beklaagt. Dl Servische regeering ontkent ten stelligste dat! de Serviërs de grenzen hebben overschreden, houdt vol dat de Bulgaarsche troepen dikwijls de Servische posten op de grenai hebben aangevallen en verklaart dat zij elk herhaling van dergelijke aanvallen als ca» belli zal beschouwen. NISCH, 13 Nov. Tengevolge van aanval der Bulgaarsche troepen, waarwj' volstrekt geen aanleiding bestond en hul doordringen op Servisch grondgebied, héél de heer Rangabe te Sofia last gekregen o: te verklaren, dat de koninklijke Servisch regeering deze daad met een oorlogsverkli-l ring beantwoordt. NISCH, 14 Nov. De minister rul buitenlandsche zaken, Garasciianin, heef| officieel den gezant Bhangabé gelast om aitl de Bulgaarsche regeering te Sofia te veif klaren, dat de Servische regeering de dagingen der Bulgaren met een oorlogj verklaring beantwoordt. Koning Milan is 's nachts om een uail naar Pirot vertrokken, teneinde als opper- bevelhebber van het leger het commandi| over de troepen op zich te nemen. RANGOON, 14 Nov. In eene Engejj sche proclamatie tot het Birmeesche wordt de verzekering gegeven, dat niemanl in zijne handelsvrijheid zal worden belem merd. De Buddhistische godsdienst zal steelt de godsdienst van het land blijven. Ieder wordt gewaarschuwd, dat het vermoortlej of mishandelen van Engelsche soldaten met eene zware boete zal gestraft worden. Dl proclamatie eindigt met de mededeeling, dat koning Theebaw als beheerscher Birma is afgezet. Generaal Prendergast is te Thayetmjj aangekomen. ei bi te TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 14 November. Verkochte hoeveelheid. Oade Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) ChevalierGerst Zware Haver Lichte Duivenl>oonen Paardenboonen Boterl I equal, -j - ('2e i f vatiI -). .1 per kil.) i (2e Turf haardbr. le soort 1 (grauwe) Lange zwarteI 6470 kilog. dubb hectol. 7.25!/ 6.501 5.251 4.75; 4.20 5.— 4.— 2.— 6.50 6.— 62.— 54. 1.55 1.35 c< di di O O di O d dl d li F 7 d Delft, 14 Nov. Kaas. Aangevoerd stapels, wegende 6,479 kil.prijs lfl 18.per 100 kilo. Handel willig.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2