NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Zaterdag 14 November 1885. N°. 268. ADVERTENTIES: Hureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidscbe Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden i 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. Woensdagavond 11. stonden voor een win kel aan de Haarlemmerstraat verscheidene jongens, die den eigenaar beleedigden. De zoon, partij trekkende voor zijnen vader, gaf een dier jongens, zekere J. J., een klapwaarop deze een mes uit zijn zak trok en de zoon des winkeliers daarmede een steek in den rug toebracht. Van deze verwonding is proces verbaal opgemaakt. Naar de Fox verneemt zal het stu denten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" weder uit zijn doodslaap herrijzen. Voor muziekliefhebbers zal dit bericht een groot genoegen zijn, aangezien nog zoo versch in het geheugen liggen de aangename avonden door dit gezelschap in der tijd verschaft. In zijn memorie van antwoord, be treffende de wet op de middelen, betoogt de min. van financiën dat aan de bevordering der personeele belasting wel degelijk de hand wordt gehouden. Dat de raming van den suikeraccijns niet zou worden bereikt, betwij felt de minister: de maanden October en November waren zeer gunstig. De com missie, belast met het onderzoek naar de heffing der invoerrechtenheeft in het alge meen tot taak te onderzoeken de wijze van heffing in andere landen, waar de waarde der goederen maatstaf ismocht zij dat stelsel hier te lande uitvoerbaar en doelmatig achtendan zal zij tevens een prijscourant hebben te ontwerpen, waarop natuurlijk de goedkeuring van den wetgever zal worden •gevraagd. Eene nadere regeling van de legesheffing zal van zelf aan de orde komen bij de zeker niet lang verschuifbare afdoe ning der weduwen-pensioenquaestie. Men kan dan de leges afschaffen met toekenning van schadeloosstelling of ze onder die voor waarde ook geheel in de schatkist storten. Een wet tot voorziening in het nadeelig saldo van de algemeene staatsrekening over 1883, zal eerstdaags aan de staten-generaal worden aangeboden. Het hoofdbestuur van het Pensioen- verbond heeft bij uitvoerig adres, aan beide kamers gericht, aangedrongen op medewer king der staten-generaalopdat spoedig worde uitvoering gegeven aan de voor stellen door de laatste staatscommissie ont worpen. De opbrengst van 's rijks middelen over de maand October 11. bedroeg f.11 064722.05j, tegen f 9 387 949.75 in denzelfde maand van het vorig jaar. Over de tien eerste maanden van dit jaar was de opbrengst f 87 156 023.62 j tegen f 85 066 392.781 over hetzelfde tijdvak van 1884. Door den heer M. J. Yan der Hoogt, predikant bij de Christ. Geref. gemeente te Zaandam, is aan de tweede kamer een adres ingezonden, waarin hij aandringt op afschaf fing van den inentingsdwang. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand October 1885 vervoerd 21648 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3396.32, goederen f434,95'. Totaal f3831 27'. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 244798 opbrengst f42915.25, goederen en diversen f 3687.66, totaal bedrag der ontvangsten f46602791. Per dagkilometer f 17.03'. Het eerstvolgend Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal op 7 Juli 1886 op het landgoed Beeckenstein te Yelzen gehouden worden. Gisteren is de zaak van den uit de Haagsche gevangenis ontvluchten veroor deelde Yan Rijsselberghe te Londen voor het politiehof in de Bowstreet behandeld. De Nederlandsche consul-generaal May deelde een uittreksel mede van het vonnis, waar bij Van Rijsselberghe tot vijf jaar tuchthuis straf is veroordeeld wegens heling van ge stolen goederen. De politiemagistraat besloot tot de uitlevering. Toen aan Van Rijssel berghe medegedeeld was, dat hij bij Queens Bench van het vonnis in cassatie kon ko men deelde deze mededat hij van dit recht gebruik zou maken. Indien in de avonden van 26 tot 28 November de lucht onbewolkt is, zal men waarschijnlijk een prachtigen sterrenregen kunnen waarnemen. Omstreeks dien tijd gaat nl. de aarde elk jaar door de baan der komeet van Biela; dit jaar ontmoet zij ver moedelijk, even als in 1872, dan een ge deelte der komeet zelve, waardoor stukjes van dit hemellichaam als sterren op de aarde kunnen vallen. Dit jaar nadert de aarde zelfs de kern der komeet nog dichter dan in 1872. Intusschen kent men noch de loop der ko meet, noch de eigenaardigheden van hare samenstelling voldoende, om met volkomen zekerheid te kunnen aankondigen wanneer precies het verschijnsel zich zal vertoonen en in welken omvang. Daar de maan in hel laatst dezer maand laat in den avond opgaat, zal men in den vooravond het ver schijnsel het best kunnen waarnemen. (Hbl.) In den afgeloopen nacht is een hevige brand uitgebroken in de woning van den schipper K.te Hillegom. Het geheele huis is afgebrand en van den inboedel heeft men weinig kunnen redden. Twee aangrenzende woningen zijn mede gedeeltelijk afgebrand. Omstreeks 4 uur was men den brand mees ter. Persoonlijke ongelukken hebben geluk kig niet plaats gehad. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Ongeveer drie weken geleden werd medegedeeld, dat een achtjarig knaapje te Rijswijk was vermist. Nasporing in verschil lende richtingen, door de familie gedaan, bleven tot heden zonder gevolgtotdat men eergisteren aan twee personen te Rijswijk op droeg in den omtrek de slooten af te vis sollen. Gisterenmorgen ontving men reeds het bericht, dat het lijkje niet ver van de plaats waar de knaap het laatst was gezien, in een moddersloot was gevonden. Den len December viert de heer C. P. F. Bigot zijn 25-jarig jubilé als too- neelspeler. Als benefice-voorstelling wordt dien avond gegeven „Mijn Leopold". Woensdagavond had er op de rivier de Maas, onder Bolnes, eene aanvaring plaats tusschen de sleepboot Vooruitgang en de raderstoomboot Cornelia de Wit I, met het gevolg, dat laatstgenoemde boot groote schade beliep aan de raderkast en ook in het buffet eenige verwoesting werd aangericht. Het museum der Amsterdamsche dier gaarde is verrijkt met een opgezetten Alca impennis of „groote alk," een vogel, die in de Noordelijke IJszee te huis behoort of eigenlijk te huis behoorde. Deze vogelsoort welke geen ontwikkelde vleugels heeft, zoo dat zij niet spoedig kan vluchten, is name lijk door de jagers ten laatste geheel uit geroeid. Ook de omstandigheid, dat zij in den broedtijd slechts één ei legt, heeft daar het hare toe bijdragen. Yogel en ei want beide zijn in het bezit des museums belmoren derhalve tot de hooge zeldzaamheden, en vertegen woordigen eene waarde, welke men leert beoordeelen indien men verneemt, dat er verleden week door een Eugelsch verzame laar vruchteloos zes-en-veertig honderd gul den voor is geboden. (Hbl.) Een reiziger, die eergisterenavond van Amsterdam met de Holl. spoor naar 's Gra- venhage vertrok, verloor op het perron een pakket met gouden munten van groote waarde. Bij zijn aankomst te 's Gravenhage ontdekte de eigenaar het verlies. Hij keerde onmid dellijk naar Amsterdam terug. Bij zijn aan komst mocht hij het genoegen smaken, dat het pakket reeds door den beambte der Holl. spoorwegmaatschappij Sigteruian was gevon den, die het aan den stationschef had ter hand gesteld. De verheugde eigenaar be loofde den vinder een belooning van hon derd gulden. Zondag vond een poetser van het Cen- traal-station te Amsterdam in een der ledige waggons van den Oosterspoorweg eene be langrijke som aan bankbiljetten, die hij aan de bevoegde macht in handen stelde. Tot nu toe heeft de eigenaar zich nog niet aangemeld. Prinses Marie van Saksen Meiningen vertrok Woensdagavond per Rhijnspoor naar Utrechtom met haar gevolg het concert harer landgenooten onder directie van Hans Von Bulow bij te wonen. Na in het hotel des Pays Bas aldaar overnacht te hebben, is de prinses in het Amstel-IIotel terugge keerd. Woensdagavond werd aan het spoor wegstation te Velp een droevig tooneel af gespeeld. Een 19jarig jongeling, aldaar als klerk bij de spoorwegmaatschappij in dienst, wierp zich moedwillig op de rails voor een aankomenden treinzoodat het hoofd van het lichaam werd gescheiden. (Z. Cl.) Gisteren had te Neerlangbroek de be grafenis plaats van den heer mr. C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg, minis- FEU1LLETON. 157.) Zij gevoelde aan het kloppen van haar hart dat bij haar alles behalve onverschillig was. Al vleide de markiezinnentilel haar eigen liefde, dat bedwelmde haar niet: want me juffrouw Latrade was geen onbeduidend meisje. Even als haar vader, begreep zij heel goed dat haar bruidschat in aanmer king gekomen was bij het aanzoek van den markies. Maar zij wilde het er voor hou den, dat haar persoonlijke hoedanigheden ook in rekening waren gebracht. Overschatte zij haar verdiensten? Neen, zij kende zich zelve. Zij wist wat zij waard was. En den titel van markiezindien men aan baar voe ten legde, zou zij met verachting hebben afgewezen, als zii vermoed had, dat hij haar aangeboden werd in ruil van haar fortuin. Voor alles wilde zij bemind wezen! Adrien had de zaak voorloopig stil willen houden. Maar hoe iemand als Latrade het zwijgen op te leggendie wel van de daken het had willen uitschreeuwen dat zijn dochter mar kiezin De Yerveiue zou worden. Tegen den wil van den markies deelde hij het bericht mede aan iederdie het maar hooren wilde. En welhaast ging het nieuwtje als een loo pend vuur door Parijs. XVIII. EEN VOOKMALIGE LEERLING. Op zekeren dag, tegen twee uur na den middagging de gravin Dc Lasserre uit om in de magazijnen van „den Printemps" eenige aankoopen te doen. Na in het rond geke ken en slechts onbekende aangezichten aan schouwd te hebben, had zij haar voile op gelicht om beter de voorwerpendie men haar voorlegde, te zien. Op dat oogenblik kwam een jong meisje, vergezeld van een kamenier, vlak bij haar staan. Op eens liet dat jonge meisje een kreet van verrassing hooren en naderde haastig de gravin, zeggende: „Het is mevrouw Durand, die beste mevr. Durand." Daarna haar armen om den hals der jonge vrouw slaandekuste zij haar op de beide wangen. Dit was zoo snel in zijn werk gegaan, dat mevrouw De Lasserre den tijd niet ge had haar voile neêr te slaan. Maar daar zij niets te vreezen had van dat jonge meisje, gevoelde zij slechts de aandoening der ver rassing U herkent me toch, niet waar?" sprak het meisje glimlachend. „Zeker, juffrouw Addle." „O, noem mij Adéle, zooals vroeger." „Vroeger was u een klein meisje terwijl nu „'t Is waar, ik ben groot geworden. Toch niet al te groot. Maar ik beo net zoo ge bleven als u mij hebt gekend. Ik ben niet veranderd, lieve mevrouw Durand, en ik wil altoos uw kleine Adéle blijven. Weet uw wel, dat het al negen jaar is, sinds ik het geluk had u te zien.' Waar de tijd toch blijft! Negen jaar. Men wordt oud zonder het te merken. Ik wist niet wat er van u geworden was. Als ik uw adres geweten had, zou ik u al lang eens geschreven heb ben. Want ik houd veel van uMevrouwtje. Ja, heel veel. O, wat een gelukkigen inval had ik om hierheen te komen! Ik wilde naar „het Louvre" gaanen onder weg be sloot ik liever naar „den Printemps" te gaan. Ik geloof waarlijk, dat iets mij zeide dat hier mij een verrassing wachtte. Eu is u, mevrouw Durand, niet blij mij weder te zien?" „Ik ben er recht gelukkig meê, lieve Adéle. Ik ben bovenal gelukkig, dat ik op nieuw de uitnemende hoedanigheden van uw hart kan waardeeren. Maar hoe maken het toch uw ouders Het gezicht van het jonge meisje betrok en twee tranen ontrolden aan haar oogen. „Wij hebben het ongeluk gehad mijn moe der te verliezen" antwoordde zij. „Wanneer is u dat ongeluk overkomen?" „Twee jaren geleden." „Arme meid „Ja, ja, 'tis een grooten ramp voor ons, mijn broeder en mij." „Wat voert uw broeder uit?" „Niets." „Niets?" „Hij neemt zijn pleizier." „Nuuw vader blijft u toch over." „Hij is heel lief en hij houdt veel van mij, maar ziet u mevrouw Durandde beste vader zal nooit een moeder kunnen vervan- gen." „Als mijnheer Latrade geen tegenspoed heeft gehadmoet hij thans onmetelijk rijk wezen." „Al te rijk misschien, sprak het meisje zuchtend. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1