BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m ara s*s mn *j TSR. /m.. M TT. van den consul naar hun vaderland terug gezonden te worden, 19 persouen, behoo- rende tot de equipage van den Schotschen stoomlogger The Grave, die eergisterenavond op onze kusten verbrandde. Met groote moeite hadden zij zich in hunne sloep kun nen redden, en eerst na eenige uren op de Noordzee rondgezwalkt te hebben, slaagden zij door middel van vuurpijlen er inde aandacht te trekken van eerstgenoemd vaar tuig. De brand was ontstaan door het broeien der kolen. NR. Ct.) Op de vischmarkt te Rotterdam werd eene juffrouw, terwijl zij visch kocht, van hare zilveren knip met eenig geld beroofd. Een onderzoekdoor de politie ingesteld bracht al spoedig aan het licht waar de knip, echter ontdaan van het beursje, was verkochtterwijl de verkooper daarvan daarna ook werd ontdekt, aangehouden en ter be schikking der justitie gesteld. Gisterennacht ten 3 uren is een felle brand uitgebroken in het perceel n° 49 in de Tulpenstraat te Haarlem, bewoond door mej. S.winkelierster in garen en band. Het huis is in een uur tijds geheel uitge brand, terwijl het daarnaast gelegen perceel bewoond door Z.gedeeltelijk uitbrandde. De eerstgenoemde bewoonster, die alleen te huis was, heeft zich met moeite kunnen redden en bekwam aan beide handen ernstige brandwonden. Alles is tegen brandschade verzekerd. Maandagmiddag had op het Noordzee kanaal ter hoogte van Buitenhuizen eene aanvaring plaats tusschen het Engelsche driemastschip Drimlanzigkomende van Am sterdam en een Engelsch visschersvaartuig komende van IJinuiden; eerstgemelde kreeg daarbij belangrijke schade. Op gemeld schip moet onder de equipage vreeselijk ge vochten en een Hollandse!) matroos daarbij erg mishandeld zijn. De politie is aan boord gegaan om een onderzoek in te stellen. Door de polïtie te Amsterdam is Dins dagavond in bewaring genomen de bekende socialist Johan Georg Eckhard, beschuldigd in de Damstraat een schot te hebben ge lost, welk feit door de politie benevens door 4 andere getuigen is gezien. Tevens werd aan het bureel der eerste sectie gebracht een 21-jarigen medestander van Eckhard, die in de Damstraat even voor het lossen van bedoeld schot een persoon had mishandeld. In gezelschap der beide verdachten be vond zich nog een colporteur van Recht voor Allen, terwijl ook de bekende Van Ommeren zich als getuige h décharge aanmeldt. Na opgemaakt proces-verbaal hebben allen het bureau weder verlaten. Op de Maandag te Hoorn gehouden najaarskoemarkt zijn vier hazardspelers aan gehouden die op den openbaren weg met hunne praktijken bezig waren en op het bureau van politie gevisiteerd, in het bezit bleken te zijn van bonnetjes op sigaren in den vorm van bankbiljetten; tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn in voor- loopige bewaring gebleven. De sergeant-torpedist H. wordt sedert eenige dagen vermist. Na geruimen tijd in het marine-hospitaal te Willemsoord verpleegd te zijn geweest, is hij naar's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik vervoerd geworden; heimelijk heeft hij genoemd ge sticht verlaten en is men zijn spoor tot nu toe bijster. De ongelukkige is gehuwd. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem beeft zes maanden celstraf gerequireerd tegen den zestienjarigen C. De K.die zich verschillende effecten en gel den had toegeeigend op kantoren te dezer stede, waar hij als loontrekkend bediende in dienst was. Het ontvreemde geld kan grootendeels aan den eigeuaar terug worden gegevende ontvreemde geldswaardige pa pieren gaf de beklaagde op, uit vrees voor ontdekking te hebben verbrand. De Engelsche trein, die 's avonds circa half 7 uur te Breda aankomt, stond gisteren bloot aan een groot gevaar. Er was nl. een persoon den spoorweg opgere den met eene groote kar, die door een paard bespannen was. Nog bij tijds door den spoorwegwachter nabij den „driesprong'* opgemerki, werd de trein door de onvei ligheidslantaarn gewaarschuwd, zoodat er onmiddellijk geremd werd. Nu werd enkel de kar door den trein aangereden, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het zoutsmokkelen op de Belgische grens neemt meer en meer toe. Het is niets ongewoons, troepen van dertig, veertig en meer „heikesmannen" (bewoners der heide), waarbij jongens en meisjes van twaalf en dertien jarenop weg naar Esschen door de dorpen te zien trekken, om 's nachts langs ongekende wegen met zout beladen terng tekeeren. Dat zout wordt door hen te Sprundel, Etten, Rukfen, Oudenbosch, Rozendaal enz. voor vier cent per half kilo verkocht. In de omstreken van Rozendaal worden door de commiezen dagelijks bekeu ringen gedaan wegens het smokkelen van zout. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. is aan den heer II. L. V. E. Salomon, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als commandant van de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelen nabij Doetinchem, te rekenen van den lsten Januari 1886. Door Z. M. is benoemdtot rechter- plaatsvervnnger in de arrond.-rechtbank te Dordrecht, mr. H. J. M. Tijssens, advocaat en procureur aldaar, en tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen voor het tijdvak van 16 November 1885 tot en met 31 Augustus 1886, dr. J. M. Ruys, te Utrecht. Door Z. M. is de bij besluit van den raad der gemeente Amsterdam van 28 Oc tober jl. gedane benoeming van dr. D. Van Haren Nomau tot buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit aldaar, be- krachtigd. ENGELAND. Na het uitspreken van het vonnis in de Pall-Mall zaak noemde de voorzitter van het hof Stead's gedrag roekeloos, on danks zijn goede drijfveeren. De door hem genomen proef faalde, en zij moest falen, daar hij zich afhankelijk maakte van een totaal onbetrouwbaar geblekene vrouw, de verdorvene Rebecca Jarrett. De artikelen van de Pall-Mall noemde hij een schand vlek voor de pers. De bekende onwaardige opstellen van het blad waren eer geschikt om jeugdige gemoederen te bezoedelen, dan te helpen. Stead had bovendien niet alleen aan de maatschappij kwaad berokkendmaar in het bijzonder ook aan de familie Arm strong door de stelselmatig schandelijke, totaal ongegronde betichtingen van die fa milie. Stead werd ongetwijfeld geleid door goede bedoelingen, maar dit gaf hem geen recht de wetten te overtreden. Ten opzichte van vrouw Jarrett overwoog het hof, dat zij handelde als Stead's werktuig, hetgeen als verzachtende omstandigheid kon gelden. Alle veroordeelden hoorden hun vonnis zon der aandoening aan. Uit Limerick wordt bericht, dat een regiment jagers door het volk werd aange vallen. Drie soldaten werden ernstig door steenworpen en stokslagen gewond. FBANKRIJ H. Bij besluit van den minister van finan ciën wordt machtiging verleend tot de uit gifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 45 millioen. De leden der rechterzijde hebben in geen der 11 bureaux, waarin zich de kamer heeft geconstitueerd, de meerderheid ver kregen. De vraag heeft zich in den laatsten tijd herhaalde malen voorgedaan of gebruikt linnengoed werkelijk een zoo te vreezen bron van besmetting bij cholera kan worden geacht als wel door sommigen wordt beweerd. Belangrijk zijn daaiomtrent de proeven, ge nomen door dr. Duclaux. Door hem werden ten vervolge van eene geheele reeks van onderzoekingen van Tyndal tot op heden gedaan omtrent de inwerking van het zon licht op bacteriënproeven genomen omtrent de werking van het licht op verschillende micrococcen. Daaruit bleek hem, dat ver schillende soorten van micrococcen onder den invloed van het zonlicht werden gedood en dat voor enkele de zonneschijn voldoende was ze onwerkzaam te maken, terwijl ze langen tijd hunne werkzaamheid behouden als ze in eenigszins vochtig linnen of in balen lompen gewikkeld, buiten inwerking van het zonlicht gelaten worden. Hieraan moet waarschijnlijk ook worden toegeschrevendat herhaalde malen aan goederen van bij de troepen overleden ma trozen naar Frankrijk teruggezonden, ver spreiding der cholera werd toegeschreven. SPANJE. Het (Spaansche blad El Liberal deelt mede, dat de minister van marine een tele gram uit Manilla heeft ontvangenmeldend dat het Spaansche fregat Aragon de Palao- eilanden heeft bezochtmaar ze niet in bezit kon nemen, daar de Duitsche vlag er reeds véór de zaak van Yap geheschen was. Te Madrid wordt eene Marokkaansche ambassade gewacht. De bladen vestigen eenstemmig de aandacht der regeering op de handelingen van den nieuwen Duitschen gezant te 'Langer en op de stappen welke deze doet om een handelstractaat van den sultan te verkrijgen, benevens een kolen station en eene factorij. In 1S76 had Duitseh- land reeds hetzelfde gevraagdmaar toen zonder resultaat. ITALIË. Brieven uit Massowah te Rome ont vangen, melden dat Ras-Aloela zeer ver bitterd is tegen de Italiaansche autoriteiten, daar deze het aankoopen van levensmiddelen en waren hebben toegestaan, welke men meerit dat voor de rebellen onder Osman- Digma bestemd zijn. Ras-Aloela had eenige dagen geleden gevraagd om Italiaansche of ficieren van gezondheid; toen deze echter aan het Abyssmische kamp kwamen, werden zij smadelijk weggezonden. DITITSCHL AND. Een gerucht wil, dat al de (talrijke) Russische Israëlieten, die te Rixdorff (een voorstad van Berlijn) gevestigd zijn, aan zegging hebben gekregen dat zij binnen vier weken het land moeten verlaten. Men meldt, dat de officieren en be ambten van het 3e legercorps voor hun ge wezen chef, wijlen prins Frcderik Karei, een gedenkteeken zullen oprichten. Omtrent de plaats, waar het zal worden gesteld, is nog niets bepaald; vermoedelijk zal Brandenburg wel worden gekozendaar de ontslapene voor Brandenburg een bijzondere sympathie toonde en zich er altijd op liet voorstaan, dat hij ook den titel van markgraaf van Branden burg voerde. Sedert werd door hem den ln Juli I860, toen hij met de leiding over de Brandenburgsche regimenten belast werd, een vreugdedag genoemd. OOSTENKI.t-K. Volgens mededeeling van de half-offi- cieële Pol. Corr. uit Philippopolis, hebben daar de hoofden der Bulgaarsche beweging en eenige Russen, waaronder zich ook het hoofd van het Russische consulaat, de heer Igelströmbevond, eene bijeenkomst ge houden, waarop vergeefsche pogingen zijn aangewend om de Rumeliërs door beloften voor de zijde van Rusland te winnen. Laatst genoemden verklaarden echter nadrukkelijk der zaak van vorst Alexander van Bulgarije trouw te blijven. DENEH ARKEN. Prins en prinses Waldemar zijn naar Gmunden vertrokken, waar zij eenigen tijd bij den hertog van Cumberland zullen door brengen. Zij zullen in December eenigen tijd in Frankiijk vertoeven. Te Aalborg is Maandagavond, bij ge legenheid eener politieke bijeenkomst, een der voornaamste leiders van de socialistische partij, de heer Holst, door de politie in hechtenis genomen. De redenaar had in het vuur zijner improvisatie de regeering op zoo heftige wijze aangevallen, dat hij onder het bereik viel van de nieuwe „provisioneele" bepalingen der Deensche strafwet. B IJ L G A R IJ E. De laatste berichten uit Philippopel komen hierin overeen, dat men daar in eene onderlinge schikking tusschen Bulgarije en Turkije, zonder inmenging van derden, het eenige, dan ook afdoende middel meent te zien om een vreedzame regeling der aan hangige kwestie tot slar.d te brengen. De tijdingdat de mogendheden ter conferentie de herstelling van het status quo ante ver langen, maar zich over de wijze van uit voering niet uitlaten zullen, wordt dan ook te Philippopel in dezen zin uitgelegd, dat de Turksche diplomatie weldra op het too- neel zal treden. De Bulgaarsche regeering en vorst Alexander moeten den Sultan reeds herhaaldelijk dringend hebben uitgenoodigd, hen rechtstreeks met de Porte te laten onder handelen en zich voor dat geval tot de ver rassendste concessien bereid verklaard. De vorst heeft, zegt men, persoonlijk aan den Sultan geschrevenom hem te zeggendat aan eene schikking niet te twijfelen valt, indien slechts geen militaire maatregelen ge nomen worden en geen vreemde zich tusschen de belangen van Bulgarije en Turkije plaatst. Aan een volkomen herstel van den vorigen staat van zaken zou echter niet te denken zijn. GRIEKENLAND. De regeering neemt hare toevlucht tot allerlei arbitraire maatregelen, om het voor den oorlog beuoodigde geld bijeen te krijgen. Van de traktementen, ten bedrage van hoogstens 100 frs. per maand, alsmede van elke betaling, die uit de schatkist ge schiedt, wordt 5 pet. afgetrokken. Deze percentage neemt toe met het bedrag der jaarwedde en bedraagt voor traktementen boven 400 frs. per maand zelfs 25 pet. CANADA. Uit Montreal wordt gemelddat on vermijdelijk tot de terechtstelling van Louij Riel is beslotenofschoon hem uitstel is ver leend tot 16 November. Intusschen duurt de beweging ten zijnen gunste te Quebec voort. De president der Vereenigde Sta ten, wiens bemiddeling is ingeroepen, heeft medegedeeld, dat hij zich niet met de zaak kon inlaten. PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Nov. Aan den Timet wordt uit Rangoon geseind van 11 Nov.: De heer Bernard heeft een afschrift ont vangen van een proclamatie, waarin Theebau zijne ambtenaren en onderdanen gelast om de Engelschen uit te roeien. Men gelooft dat de Europeanen te Man- dalay zijn vermoord. PARIJS, 12 Nov. De Servische regee ring verzekert in eene officieële depêche uit Belgrado, dat de Bulgaarsche grenzen niet door de Servische troepen zijn geschonden, De Bulgaarsche regeering deelt mede, dat zij last heeft gegeven om de 300 Ser viërs, die nog in de omstreken van Tm zijnals roovers te behandelen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangt: der directe belastingen enz.; te Weert, C R J. Bentfort, thans ontvanger dier mid delen te Aardenburg; te Coevorden, H. J Van Gelder, thans te Makkumte Dom burg, T. G. Versfeit, thans te Breskens; ti Alkemake, N. Hoowing, thans te rik; te Zwartsluis, B. Ribbink; thans It Hazerswoude; te Franeker, J. A. thans te Veghel. In de heden gehouden zitting van dt tweede kamer werd door dep. lieer Tsi Kerkwijk hulde gebracht aan de naj tenis van den oud-minister graaf Van Lyo- den, die in moeilijke tijden de eenige bleek te zijn in staat om te regeeren. Vervolgen werd het debat over de Indische begroot::, voortgezet. De minister van koloniën rei- klaarde volkomen homogeen te zijn met dei gouverneur-generaal Van Rees, die geens zins aan zijn beginselen ontrouw is gems den. De heer Keuchenius bestreed de p litiek van den heer Van Rees en weest; den treurigen toestand in Indië. voortzetting. Voor het gerechtshof te's Hage stoii terecht de 22 jarige dienstbode J. M. v.i, uit Ter Aar onder beschuldiging van dié stal met een valschen sleutel ten nadti van haar meester, den tuinder M. bij win zij nu laatstelijk als huishoudster, tega kost en inwoning en f65 loon in dieis was. Zij bekende volmondig in Aug. jl op twee verschillende tijdstippen uit schrijfbureau van haar meester, geplaatst is diens woonkamer, een bedrag van 19,51 te hebben ontvreemd en dat zij het meubel stuk met het sleuteltje van haar eigen keil had weten te openen. Het geld had lij besteed ter voldoening van eenige schuldei Adv.-gen. jlir. mr. De Savornin Lohmx eischte hare veroordeeling tot 3 maanda celstraf. Mr. Wichers Wierdsma deelde het den levensloop zijner cliente mede, brack hulde aan den bestolene die zijne ontiowi dienstbode bij zich in dienst hield en m na hare veroordeeling bereid zou zijn hu in dienst te houdenwees den rechter os onderscheidene verzachtende omstandigheid en verzocht de oplegging eener cellulaire stal Daarna verscheen voor het hof de renmaker W. R. uit Rotterdamwien ten laste gelegd diefstal van een vloerklee uit eene woning te Leiden na zich opschuiving van een raam aan de straatzijdi den toegang tot die woning in den nacb van 27 op 28 Juni te hebben verschaft. D besch. ontkende zich aan den diefstal hebben schuldig gemaakt. Wel had bij den ochtend van 28 Juni het karpet in herberg voor f 1 verkocht maar hij was kort te vorendoor aankoop van een bekende voor 75 cent, eigenaar van worden. Niettegenstaande die opgave oordeel; de adv.-gen. jlir. mr. De Savornin Lotion het bewijs van schuld in deze voldoende f leverd en eischte eene veroordeeling tot maanden celstraf. Mr. Wichers Wierdsma die ook voon zen besch. optrad, meende dat in deze noch van wettig noch van overtuigend] wijs sprake kon zijn en concludeerde n dien tot vrijspiaak. Subsidiair wees pk op verzachtende omstandigheden. Het hof dat nog heden in de beide ai uitspraak deed, veroordeelde de dienstl J. M. v. V. tot 3 maanden en den si maker W. R. tot 9 maanden celstraf. Graaf Schimmelpenninckals genwoordiger van Z. M. den koning,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2