3E3 v BD s mzi me* as: mu m *^r js*. a. r*ff -af wijzen naar evengemelde rechtbank, opdat na afloop der instructie tegen mej.S., door den otticier van justitie zoodanig requisitoir genomen kunne worden, als gepast zal wor den bevonden. Het hof heeft daarop bij een uitvoerig ge motiveerd arrest in raadkamer dd. 81. Oct. d. a. v. de beschikking van de rechtbank te Zutfen vernietigd en conform bet requisi toir van den proc.-generaal beslist. Als eindafloop der instructie in deze zaak is volgens de N. R. Cl. te wachten, dat zij vermoedelijk op geen verwijzing naar de openbare terechtzitting van het hof zal uit- loopenmaar volgens art. 134 van het wetboek van strafv. ten slotte naar eene andere rechtbank binnen 's hofs ressort ter berechting zal verwezen worden. Het raadslid dr D. Cohen te Assen heeft zijn collega's in overweging gegeven, bepalingen te maken tegen het opblazen van vleesch, welke praktijk nagenoeg alle slagers toepassen, vooral op dat van kiein en jong vee. Het geschiedt veelal met den inond doch ook met blaasbalgen. Beide manieren werden hoogst schadelijk voor de gezond heid geacht, want ook met blaasinstrumenten zouden de zwevende bacteriën in den vleeseh- winkel in het vleesch worden gebracht. Het werd tijddaartegen paal en perk te stellen. Te Berlijn was men voorgegaan, want vol gens een tijdschrift waren daar verbodsbe palingen met dat doel gemaakt. Een onzer lezers schrijft ons dat men om zulk een voorbeeld, van zulk een verbod, zich met tot het buitenland behoeft te wen den want in het keurboek der stad Leiden van 1406 kan men het volgende artikel vinden Vleysch te blasen. „Hem so en sel men gheen vleysch blasen, scapenvinder, noch gheenrehande vleyschhoe dattet ghenoemt wesen machnoch gheenrehande wint dair toe te doen, bi 18 sc. (Zie de middel- eeuwsche keurboeken der stad Leiden van dr. Hamaker, blz. 57. Art. 21). Men meldt uit Schiermonnikoog aan de N. R. C.: Andermaal werd een gezin in onze gemeente in rouw gedompeld. Een telegram meldde het stranden van het hout- schip Re Ster, bij Oere-grund, waarbij de kapitein en de stuurman den dood in de golven vonden. De kapitein, J. Jonker, hoorde hier te huis, en laat eene weduwe met vijf onverzorgde kinderen achter. De jongendie jl. Maandag bij het ongeluk van de stoomtram Oldambt—Pekela gewond werd, is Dinsdag in het akademisch gasthuis te Groningen overleden. De landbouwer L. S. te Besel is Maan dag overleden, tengevolge van een schot, dat hij in de rechterzijde gekregen heeft, doordat hij het ongeluk had met een gela den geweer te struikelen. 's eitAVEJIHACË. Door Z. M. is de lieer Willem Christiaan Theodoras Van Nahuys, te Zwolle, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd. Door Z. M. is aan den machinist 2de kl. P. II. J. Martijn, en den machinist- leerling 1ste kl. bij de zeemacht A. J. Crucq vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken, respectieve lijk van de 4de en 5de kl. van het Borst beeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn de volgende pen sioenen ten laste van den staat vei'eend, als aan: A. W. Moll, hoofd eener openbare lagere school te Doeveren, gemeente Dron- gelen f 520; K. Keyzer, idem te Noord- wijkerhout, f 734; H. Helderman, idem te Alfen f 1000 J. Moerbeek, hoofd der kos- telooze openbare school letter C te Haarlem (Noordholland), f1314; W. G. De Bruyn Kops, secretaris van het college van cura toren der rijks-universiteit te Leiden, f 1326; A. J. Van Schreven, adjunct-commies 2de kl. ter provinciale griffie van Overijsel, f 667 dr. J. Bosscha, hoogleeraar-directeur der polytechnische school te Delft, f 2860; dr. C. A. Engelbregt, directeur en leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Utrecht, f 2334. Door Z. M. is de heer A. Chalier erkend en toegelaten als consul-generaal van Belgie te Batavia. Door Z. M. zijn bij het wapen der inf. benoemd: bij het 5de reg tot kapi tein, de 1ste luit.-adjudant jhr. O. K. Van der Wijck, van het reg. grenadiers en jagers; tot 1ste luit., de 2de luit. W. P. Van den Oudendijk Pieterse, van het corps; bij het instructie-bataljon, tot 1ste luit., de 2de luit. 11. A. De Chalmot, van het corps. - De kapitein ter zee H. J. VanBroek- huyzen, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar bevind van zaken is de diefstal ten huize van mevrouw de wed. R. aan de Koningskade, eergisterenavond tusschen 6 cn 8 uren gepleegd, nadat de onbekende dader of bedrijvers het naast hare woning gelegen perceel, sedert eenige maanden on bewoond, door middel van braak binneu ge slopen waren. BUITEiSLANDSCHE BERIUHTEN. BELGIK. Eene depêche uit Caïro brengt, vol gens de Indépendancehet bericht, dat de Egyptische bezetting van Sennaar, na een langdurig beleg dat reeds vóór de insluiting van Khartoem begon, eindelijk er in ge slaagd is om zich een doortocht te banen door de linie der belegeraars. EN «EL A NIS. In eene gisteren te Londen gehouden vergadering van conservatieven heeft lord Salisbury eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat het niet in strijd is met het vrijhandelstelselom de Engelsche rech ten te verhoogen tegenover elk land dat Engelsche producten uitsluit, terwijl het die van andere landen toelaat. Represaille-maat regelen tegen Spanje zouden dus te recht vaardigen zijn. Te Londen had Dinsdagavond eene zeldzame en belangwekkende plechtigheid plaats. De algemeene Israelietische kerke- raad was bijeengekomen om lord Rothschild eene schilderij aan te bieden, het oogenblik voorstellende waarop hij als lid van het hoogerhuis den eed van getrouwheid aan de kroon aflegt. Gelijk men zich zal herinne ren werd sir Nathaniel De Rothschild in Juni il.op voorstel van den heer Glad stone, tot pair verheven. Hij is de eerste Israëliet die in het huis der lords zitting neemt. -Men zegt dat de prinses van Wales een deel van den winter te Cannes of te Nizza zal doorbrengen. Aan de Times wordt uit Rangoon ge meld, dat aldaar eene soort van paniek ouders de inlanders en Europeanen heerscht, omdat men voor een inval der Birmanen en ook voor een opstand beducht is. Velen verlaten die stad. De correspondent van het blad acht echter die vrees ten eenenmale ongegrond. In Mandalay maakt men geduchte toebereidselen om de Engelsche expeditie te ontvangeu. Italiaansche arbeiders werken dag en nacht aan rivier torpedo's, bommen en.- andere vernietigingswerktuigen, onder opzicht van den Italiaanschen ingenieur Molinoeri. Hij en de Eranschman Servaillas zijn de beide eenige Europeanendie in dienst der Birmasche regeering staan. Een dagblad uit Calcutta verzekert, dat koning Thebauw tien stoomschepen en tien kanon- neerbooten bezit. Het eenigste oorlogs stoomschip met 4 stukken geschut ligt op 't droge en is ondanks alle pogingen niet vlot te maken. De troepenuitgezonderd een klein gedisciplineerd corps in Mandalay, zijn niet veel meer dan een samenraapsel van gewapende mannen, 15.000 ongeveer sterk. FRAAIHKIJH. De berichten omtrent Grevy's onge steldheid, duizeling, beroerte of wat verder verteld werd blijken zeer overdreven te zijn geweest. Donderdag was de president, na in het Elysée den ministerraad te hebben gepresideerdte voet uitgegaan. Toen hij genoeg gewandeld had, riep hij een fiacre aan, om zich te laten thuis brengen. Op het oogenblik echter dat de president den voet op de trede zette, deed het paard een stap, en het portier raakte Grévy's hoofd, dat licht geschramd werd. De president heeft later nog eene wan deling gemaakt in het Bois de Boulogne. Volgens den Temps zou Grévy, in den tuin van het Elysée wandelend, door eene zijdeur van de Avenue des Champs-Elysées hebben willen gaan. Toen hij de deur uit gegaan was en haar weer gesloten had, had hij wel bemerkt, dat de deur hem aan het hoofd geraakt had, maar niet dat hij bloedde. Zoodra hij dit, eenige minuten later be merkte, liet bij zich per fiacre naar huis brengen. Volgens den Télégraphe kan men ver zekerd zijn, dat het ministerie Brisson voor de kamer zal optreden met eene verklaring en een „programma van oplossingen." Aan het vinden van die oplossingen heeft het ministerie zes kabinetszittingen besteed; het rekent tegen de opening der kamers met de redactie er van gereed te zijn. Het heeft nog een veertien dagen tijd er mede, ofschoon aanstaanden Dinsdag de nieuwe kamer reeds bijeenkomt Het samenstellen van het bureau der kamer zal wel eene week vorderen daarna zal Brisson ook in naam zijner col lega's zijn ontslag indienen bij Grévy. De president der republiek zal dan aan Brisson de taak opdrageneen nieuw ministerie samentestellen dat dan weder uit dezelfde elementen zal bestaan als het vroegere, met uitzondering der niet-herkozen ministers. Deze operatie zal dus geen crisis zijn en slechts weinig tijd vorderen, zoodat over veertien dagen de kamer in orde kan zijn, het mi nisterie met verklaring en programma „van oplossingen" optreden kan, en het debat kan beginnen. De gemeenteraad van Parijs zal maat regelen nemen ter leniging van den nood waarin de werkende stand in die stad ver keert. Er is voorgesteld eene som vau niet minder dan anderhalf millioen fr. bijeen te brengen ter bestrijding van de kosten eener reeks openbare feesten. In de eerste plaats zullen, bij tusschenpoozen van drie weken, bals gegeven worden in de opera, in het beursgebouw, op bet stadhuis en in het hötel van de kamer van koophandel. Daarna zal een historische optocht van de oude Parijsche gilden en andere genootschappen gehouden worden. Ook bestaat het voor- uemen den Pont-Neuf te herstellen in zijn vroegeren toestand. Omtrent de zaak van Mariotti heeft de rechter van instructie ook den heer Ferdinand de Lesseps gehoord. Volgens de verklaring van dezen heeft het geval met Mariotti's dochter zich geheel anders toege dragen. Zij is niet ontvoerd geworden door twee beambten der Panamakanaalmaatschappij. Zij had de gewoonte aangenomen zich in mannen-kleederen te vertoonen en had daar bij tamelijk losse manieren. Op zekeren dag ging zij met twee beambten op den loop, bleef twee dagen weg en keerde toen terug. Eenigen tijd daarna stierf zij, niet aan de gevolgen van het geweld dat haar aangedaan was, maar ten gevolge van een middel dat een Chinees, op haar verlangen, haar ver strekt had. Dit is gebleken uit een gerechte lijk onderzoek, waartoe haar dood geleid heeft. Er bestonden dus geen termen om, gelijk Mariotti verlangd heeft, eene vervol ging in te stellen tegen de beide bedoelde beambten der maatschappijen noch minder om zich te dier zake te wenden tot den minister van buitenlandsche zaken. Tengevolge van kwaadwillige hande lingen, door de regeering van Haïti jegens op St. Thomas vertoevende vreemdelingen gepleegd, hebben de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland bij hunne regeerin gen op het zenden van oorlogschepen aan gedrongen. Een telegram van den correspondent van den Temps te Madrid is weder aange houden. Het volgt dus een dag later per brief over Hendaye. Het meldde, dat vol gens een officieel telegram uit Carthagena aan de Spaansehe regeering, een ontvluchte boef uit het bagno, als marine-officier ver kleed en door veertien andere boeven ge volgd, beproefd heeft des nachts te twee uur in het arsenaal van Carthagena te drin gen. De schildwacht van het arsenaal, of schoon door een revolverschot gekwetst, slaagde er in den gewaanden marine officier te arresteerende soldalen der wacht maak ten zich vervolgens van zijn veertien gezel len meester. «PAÏJ E. De directeuren der ministerieele bla den in Madrid hebben aanzegging ontvan gen, zich in hunne artikelen van alles te onthouden, wat de Duitsche regeering zou kunnen kwetsen. DIITSCHLAAD. Van „zeer goed ingelichte" zijde wordt uit Madrid aan de Vossische Zeilung het volgende medegedeeld: Koning Alfonso is, ondanks alle officieele en officieuse dementis, ernstig ziekhij lijdt aan diarrhee en aan eene hardnekkige koorts, die bijna geen enkelen dag wegblijft. Het kabinet verkeert in de grootste onzekerheid; zelfs de conser vatieven zijn van oordeel, dat het binnen kort zal moeten aftreden. En op dit alles wordt de kroon gezet door het feit, dat men van de stemming in het leger geen oogenblik zeker is, zéé zelfs, dat eiken dag een pronunciamiento in hare gelederen wordt tegemoetgezien. BCLCARUE. Het Iradé, houdende goedkeuring tot het houden der conferentie, is uitgevaar digd. De eerste zitting zal heden plaats hebben. ECÏFTE. Uit Massouah schrijft men het gende over Osman Digma's dood. Zooi de verslagen rebellen in den slag bij Kt tegen Ras Alula op de vlucht waren gejaa. stelden de Abysiniers direct onderzoekina in 't werk om te weten of zich ook ond de dooden de zoo zeer gevreesde Osmi Digma bevond. Men zocht en zocht, het lijk werd niet gevonden. Alvorens Ras Alula zich met zijn schappen terugtrokontdekte hij op 1, slagveld een slavin, die met de oogen y tranen iemand onder de dooden zocht. 1], zou zeggen een moeder naar haar zoon zo kende, zoo diep was de smart, die i haar geheele wezen sprak. Maar op eei zag men haar oog schitteren; zij had k lijk, het voorwerp harer onderzoekingen, gevt, den. Over het lijk heengebogen spn zij eenige onverstaanbaie woorden. Dt vrouw trok de aandacht van Ras Alt], die haar door een der zijnen voor zich |j brengenallen herkenden in haar de vrou van Osman Digma. Ras Alula, die ha, schoon vond, zond haar aan een zijn, vrienden. De Abysiniers eischten het Ij van Osman Digma en onder luid geju' hieuwen zij het hoofd af en plaatsen hel: een lans. Vervolgens namen zij het m; naar Sanaith, en na het op hun manier, balsemd te hebbenbrachten zij het n Asmara over. MEXICO Wegens de nadering der verkiezing! heerscht in Mexico eene beweging, zeil reeds tot bloedige botsingen leidde. ontstond te Rustamente een gevecht, nu bij zes personen werden gedood en vijftij gekwetst. BRAZILIË. Het ongeluk, dat eenige dagen gek den de keizerin van Brazilië overkwam,a volgens de laatste berichten uit Rio-dei neiro geene ernstige gevolgen hebben. Hi, neemt dagelijks in beterschap toe. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 5 November, Q| 's keizers bevel wordt prins Alexander!» Battenberg, vorst van Bulgarije, dieè rang van luitenant-generaal a la suitiï het Russische leger bekleedt, op de be- lijst geschrapt, en van de waardigheid» eere-chef van het dertiende bataljon Bis- sche scherpschutters ontheven. LAATSTE BERICHTEN. Voor het gerechtshof te 's Hagen» heden o. a. in de bank der beschuldigd» plaats de sjouwer V. H. uit 's Gravenlngt die beschuldigd werd in den nacht van li op 13 Aug. jl. tijdens de laatste Rotter- damsche kermis, een kermistent, geplakt op de Nieuwe Veemarkt, te zijn binnen»! klommen door eene luchtopening en er li te hebben ontvreemd een gouden horloge eenige gouden sieraden en een vrouweiml waarin ongeveer f 110, was geborgen. Al» rens den diefstal te plegen had hij ziel overtuigd dat de bewoners der tent zich te ruste hadden gelegd. In het bezit van lil buit begaf hij zich naar Leiden alwaar es bekende uit de gevangenis, waarin hijvros ger reeds had vertoefd, hem behulpzaam re de gestolen voorwerpen te gelde te maken. In de opbrengst maakte besch. een reisje in» de tentoonstelling te Antwerpen en werd, hij later in het bezit van nog slechts eenigeeti ten aangehouden. De besch. die den diefsU bekende te hebben gepleegd ontkende deii klimming en deed het voorkomen alsof Ij door de bedoelde luchtopening, de sluitig van de achterdeur der tent heeft kuimti verwijderen hetgeen echter door de getuigt werd weersproken. Adv.-gen. mr. Bijlevelddie voor dl zen besch. diens jeugdigen leeftijd als vei zachtende omstandigheid in aanmerking nam eischte eene veroordeeling tot 2 jaren een zame opsluiting. De verdediger mr. Van Uve Pietersen con-J cludeerde tot veroordeeling van zijn clieij niet ten crimineele maar ten correctioneel Eindelijk behandelde het hof de zaakn C. M., kleermaker te 's Gravenhage. I den nacht van 9 op 10 Aug. jl. bevfl besch. zich aan den Nieuwen Rijn te k den alwaar hij het buitenraam van een V logewinkel verbrijzelde en door de daard' verkregen opening 1 gouden en 1 zil'fl horloge en 1 nickelen ketting ontvreeuBj De gestolen voorwerpen maakte besch,* Den Haag te zarnen voor f 14.80 te gt® In den nacht van 18 op 19 Aug. vanf* zijnde een zelfde feit te Rotterdam te® drijven aan een winkel van muziekim® menlen in de Weste Wagenstraat, werd®

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2