BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. u m es K: - e> «j ja rw rMT- - Wil men dus voor een verwijderd jaar de epacta bepalendan moet men met de zen teruggang rekening houden. Wat zal bijv. voor het jaar 3784 de epacta zijn? Het guldengetal is 4; dus volgens den op gegeven regel zou de epacta zijn 4 lx 11 30 3. Doch in het jaar 3784 zal de epacta acht maal één dag zijn terugge gaan en derhalve 25 zijn. Wil men de epacta vinden van een jaar tusschen 1582, waarin de nieuwe tijdrekening begon, en 1C99, dan moet de berekende epacta met één vermeerderd worden om den teruggang in 1700. In 1582 bijv. was het gulden getal 6; dus volgens den regel de epacta 6 lxll 30 25; met dén vermeer derd is 26. Gelijk men de epacta kan vinden door het guldengetal, zoo ook wederkeerig het guldengetal door de epacta. De epacta moet immers of zelve of vermeerderd met 30, 60, 90, 120, 150, 180 een door elf deelbaar getal zijn. liet quotient dezer deeling, vermeerderd met één, is het gul dengetal. Tot welk guldengetal bijv. behoort epacta 20? 20 90 llO 11 10; dus tot guldengetal 11Omdat er 30 epacten en 19 guldengetallen zijn en elke epacta slechts aan één guldengetal kan beantwoorden, zul len er altijd elf onmogelijke epacten zijn. Past men op deze de zooeven opgegevene berekening toe, dan vindt men geen door 11 deelbaar getal. Tot welk guldengetal behoort bijv. epacta 5? Tot geen; want 35, 65, 95, 125, 155, 185 zijn geen van alle deelbaar door 11. Deze berekening geldt echter alleen voor de jaren 1700-1899; voor latere jaren moeten de teruggangsdagen eerst bij de epacta gevoegd worden. Zoo vindt men tusschen de jaren 1900 en 2199 de epacta 23 (welke alleen Paschen op 22 Maart mo gelijk maakt) als onbestaanbaar. Men ver meerdert dan de epacta, die in 1900 één dag teruggaat, met één, en bevindt dat 24, met geen der opgegevene veelvouden van 30 vermeerderd, door 11 deelbaar is. (Slot volgt.) gende, die langs de bovengewelven van het gebouw loopten dus de geheele kerk door gaande, kwam de bliksem ten laatste in de klok van de sacristie. Bij onderzoek bleek dat de porseleinen wijzerplaat aan scherven was geslagen, terwijl vele raderen van het uurwerk waren verwrongen en verschroeid. Noch het glas voor de wijzerplaat, noch de houten klokkenkast zijn beschadigd en ook het uurwerk van den toren heeft geen schade dijk en tot burgemeester der gemeente zoodat althans geruimen tijd van geen werk- nood sprake is. 's i;it ivK\ii ti;i:. Door Z. M. is benoemd: tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrond. Zierikzeeter stand plaats Zierikzee, mr. J. C. Roosenburgthans griffier bij het kantongerecht te Sommels- STADSNIEUWS. De off. van gezondh. 2de kl. J. F. Noordijk, van het 2de bat. 4de reg. inf. alhierwordt voor den tijd van 3 jaren ge detacheerd bij de landmacht in West-Indië, en vertrekt op 1 Nov. a. s. naar Harderwijk. Onder de Leidsche studenten is eene „Leidsche Studenten-wielrijdersvereeniging" opgericht. Naar wij vernemen is aan den oudsten bode van het hoogheemraadschap Rijnland, M. Dirkenop zijn verzoekeervol ontslag verleend, ingaande met 1 Januari a. s. onder toekenning van pensioen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de klassieke letteren aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. M. Hoogvliet, geb. te Spaarndam, na verdediging van zijn aka- demisch proefschrift, getiteld: „Studia Homerica". Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. De Huyter onder bevel van den kapitein ter zee jlir. T. E. De Brauw, den 27sten dezer te Ba tavia aangekomen. Aan boord was alles wel. (Sl.-Ct.) Tan de 8 onderofficieren van den hoofdcursus te 's Hertogenbosch, die deel namen aan het examen voor 2e luitenant bij het leger hier te lande, zijn geslaagd de sergeanten: Brantsma, Sutherland, Col- lard, De Visser, Marcal en Bontenakel. Voor 2e luitenant-kwartiermeester, de ser geant Koster, van den hoofdcursus te Kampen. Het bericht omtrent het weigeren van gratie aan Jeanne Lorette was niet juist. Naar haar verdediger, de heer mr. Ph. A. Haas, mededeelt, heeft zij tot nog toe geene gratie gevraagd, maar alleen wijziging der gewone correctioneele gevangenisstraf, waartoe zij is veroordeeld, in eene evenredige cellulaire. Naar men verneemt is Van Rijssel- berghe te Londen in hechtenis genomen. Zijne uitlevering wordt aangevraagd. De R.-K. kerk in de Parkstraat te 'silage is gisterenochtend aan een groot ge vaar ontkomen. Bij het korte onweder, dat omstreeks 8 uren met eene zware hagelbui boven de stad woedde, sloeg de bliksem in den toren en langs een electrischen draad, die de torenklok met een uurwerkin de sacristie aanwezig, verbindt. Den draad vol- geleden. Hoe de bliksem een uitweg heeft gevonden is tot nog toe onbekend gebleven. Het gebouw is van twee bliksemafleiders voorzien, die ook niet beschadigd zijn ge worden. Gisteren is, na eene kortstondige ziekte, op zijne buitenplaats Dijkenburg" te Noord- wijkerhout, in den ouderdom van 54 jaar, overleden de heer Willem Hoog, van 1858 tot 1870 burgemeester dezer gemeente. Men schrijft aan het/1, v. _V.In het Zui derkwartier, waarvan Hellevoetsluis het sterke middelpunt uitmaakt, is alles, uit een ma ritiem oogpunt beschouwd, de rustige rust ingegaan. Op de gebruikelijke wijze wer den Z. M. oorlogsschepen Buffel, Matador en kanonneerboot n°. 3 buiten dienst ge steld, en Zaterdag zijn met eene bijzondere gelegenheid officieren en machinisten naar hunne haardsteden of bestemmingen ver trokken. Intusschen geven de uit dienst gestelde schepen baud vol werk. Het ge volg daarvan is en gelukkig in dezen baugen tijd dat 146 werklieden zijn aan genomen, die minstens tot Nieuwjaar een daggeld van 1.20 kunnen verdienen. Een aantal arbeiders zonder arbeid uit het eiland Voorne zijn daarmede gebaat. Nog een andere industrie geeft eenig werk en vertier. Het is de schelpvisscherij met den stooinschelpenbagger, waarvan onlangs melding is gemaakt. De poging slaagt uit muntend. Honderden M3. schelpen zijn op den kanaaloever opgeslagen. Overigens gaan wij een stillen winter tegemoet. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de leer der huidziekten en syphilis, dr. D. Van Haren Noman, te Utrecht. Door den hevigen storm van Maandag is voor den mond van de haven te Enkhui zen een met rogge geladen tjalk gezonken. De opvarenden, nl. de schipper met vrouw en knecht, werden gered. De landman C. De Heer, in den Veen- polder onder Assendelft (N.-H.), vond Maan dagmorgen van zijn 18 schapen 5 verscheurd en 8 in verschillende greppels en slooten. Deze verwoesting was aangericht door de onbeheerd losloopende honden van een of meer zijner buren, wier zorgeloosheid hem nu eene schade van ongeveer f 100 heeft berokkend. De Tesselsche blazerschuit T. K. 11, schipper B. Van Oosterend, op Tessel, die 11. Vrijdag op de Noordzee is gezien, bezig met visschenis tot heden nog niet terug gekeerd. Naar alle zeehavens in den om trek is getelegrapheerd, doch nergens is iets aangaande de vermiste schippers be kend. Algemeen wordt het ergste gevreesd. De schuit werd door twee jonge mannen, beiden ongehuwd, bevaren. Om half negen sloeg Dinsdagavond de bliksem in den toren der protestantsche- kerk te Soest. Met behulp van de water leiding-maatschappij mocht men er in slagen, den brand te blusschen. Gisterenmorgen is gevankelijk naar Assen overgebracht J. E., oud 22 jaren, boerenknecht te Wapserveen, als verdacht van brandstichting aldaar. Gedurende het onweder dat gistermid dag boven Tilburg heerschte, bewonderden vele personen een schoon natuurverschijnsel Een meteorolith schoot met verbazende snel heid uit het Zuidwesten en spatte met een hevigen knal tegen het onderste gedeelte van het leiendak van den stadstoren boven de wijzerplaat uiteen. Ook verbrijselde de bliksem een steenen kruis op den voorgevel der kerk van het klooster der paters Capu- cijnen aldaar. Zonder verdere ongelukken te veroorzaken baande de vonk zich een weg door den muur. Men schrijft uit Rozendaal (N.-Br.) aan het N. v. d. D. Bene schier ongekende drukte en nijverheid heerscht thans in het wes telijk gedeelte onzer stad. De drie suiker- en kandij fabrieken zijn thans volop aan't werk. De suikerfabrieken verwerken ongeveer een millioen kilogram bieten per week, welke, hoewel kleintoch goed suikerhoudend zijn. Voortdurend ziet men nieuwe scheepsvrachten beetwortelen aankomenof suikerladingen vertrekken. Groot is het aantal werklieden, die hieraan dan ook flink brood verdienden. Behalve dat elke fabriek bijna 300 man aan het werk heeft, zijn er nog vele aan de haven werkzaam, en zijn verschillende later aan te vangen werken nu reeds begon uen, Doornspijk, II. W. Greven. Door Z. M. zijn voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-lndië, de 1ste luitt. W. J. L. Wij mans, van het reg. grenadiers en jagers, en A. W. S. Schut, van het 4de reg. inf., zoomede de 2de luitt. H. Spekman, van het 2de, en H Van Breen, van het 3de reg. inf.; en is de tijd van duur der deta cheering bij het leger in Ned.-lndië van den kapitein der inf. M. Jorissen, van het leger hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op vijf jaren, verlengd met vier maanden en alzoo nader bepaald op vijf jaren en vier maanden. De heer C. Dugge, benoemd tot on bezoldigd vice-consul der Nederlanden te Forto-Alegreis als zoodanig door de Bra- ziliaansche regeering erkend. Bij beschikkingen van den minister van staat, minister van binnenlandsche za ken, is rnet ingang van 15 November e. k. aan L. V. Hoog, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent in het zieken huis aan de rijks-universiteit te Leiden. ENGELAND. In eene bijeenkomst tot bespreking van politieke aangelegenhedenjl. Maandag te Londen gehoudenwerd door lord Ha milton medegedeeld, dat de regeering voor nemens was de Engelsche marine binnen twee jaren te versterken met negen nieuwe pantserschepen, ter gezamenlijke grootte van 80000 tonnen. In eene nationalistische bijeenkomst te Attenry, in Ierland, voerde de heer Pamell o. a. het woord en verklaarde nogmaals, dat, als Ierland zijne eigene wetten niet maken mochtgeene landwettenof boerenarbeiders- wetten, of uitbreiding van het kiesrecht baten zouden en dat de armoede van Ierland zou blijven voortduren, zijne bevolking vermin deren en zijne steden vervallen. In den loop der vergadering stortte de stellagewaarop de sprekers stonden, ineen, en de heeren Pamell, Sexton, O'Kelly en anderen vielen naar benedenernstige kwetsu ren kwamen echter niet voor. Uit Belgrado wordt aan de Standard gemelddat Servië een rondschrijven heeft gericht aan de groote mogendheden, ten antwoord op hare collectieve nota. Het antwoord van Servië herhaalt in hoofdzaak den inhoud der vorige nota. Servië ver klaart zich onmachtig tot ontwapening over te gaan alvorens het evenwicht in de Bal- kanstaten door het herstel van het status quo ante wederom tot stand gebracht is. Het gerucht, als zoude te Mandalay een opstand zijn uitgebrokenwaarbij koning Thebau werd vermoord, wordt door den secretaris van beheer van Engelsch-Birma tegengesproken. FRAN KKIJK. In de nieuwe kamer zal slechts één afgevaardigde zitting hebben, die deel uit maakte van de constituaute van 1848; 9 afgevaardigden maakten deel uit van de wetgevende vergadering van 1849, 26 van het wetgevend lichaam onder het keizerrijk. Tot toelichting van het bericht om trent het gevecht in Tongkindat geëindigd is met het nemen van Than-mai door de Fransche troepen, dient dat generaal De Courcy tot dusverre door het slechte weder en den ongunsligen gezondheidstoestand der troepen verhinderd was de vrijbuiters en de benden gedeserteerde Annaraiten en de Zwart vlaggen te vervolgen, die ten getale vaD omstreeks 6000 man zich genesteld hadden tusschen Hong-hoa en de Roode Rivier. De vervolging, nu mogelijk geworden, werd dus ondernomen. Than-mai, de sterkte des vijands, werd drie dagen door de Frauschen belegerd en toen door hen genomen. Voor den raad van state is de vol gende zaak aanhangig. De luitenant-kolonel Chapuis viel in een gevecht in Tonkin; toen men het lijk opnam, droeg het geen wonden, maar bleek de overste door een zonnesteek getroffen te zijn. Het ministerie van oorlog weigerde nu der weduwe het bedrag van het pensioen, waarop zij recht zou hebben als haar man in den st,ijd door vijandelijke wapenen gedood was. De prins van Wales is verleden Maan dagavond van Parijs naar Londen vertro ken. De prinses zou met hare kinder nog een paar dagen bij hare moeder koningin van Denemarken, in Bristol-hj doorbrengen. SPANJE. De volgende bijzonderheden zijn t leend aan een particulieren brief uit Mani dd. 16 September, te Antwerpen ontvarn® Het bericht van de inbezitneming va°B Carolineu-eilanden door Duitschland en tijding dat een Duitsch eskader verwjj werd, brachten te Manilla groote opschi: ding teweeg. Het gouvernement der Philippijnsche eili den deed oorlogtoebereidselen maken en regelen nemen om zich, desnoods, van Duilschers, op het eiland gevestigd, te* zekeren. De Duitschers bekommerden zich weinig omwant zij hebben minder dan. Spanjaarden van de inboorlingen te vrees De toestand was reeds zeer gespan® toen een tiental dagen geleden het Spaa® oorlogsschip San—Quinlin en twee later de Duitsche kanonneerboot litis i', kwamen en inlichtingen over de gebei nissen op Yap aanbrachten. De commandant der litis bracht een ficieel bezoek aan den gouverneur-geners die hem zeer koel ontving. Iets wat gebeurt: de gouverneur had plaats genou op zijn troon en reikte hem de hand tot groet. Onder de Spaansche bevolking te Mani! was het gerucht verspreiddat het Duits eskader van Zanzibar derwaarts komt. beweerde, dat de Duitschers de Philppij, zullen bezetten. Het gouvernement eilanden zou geen tegenstand kunnenbiede daar de inlandsche manschappen niel den oorlog uitgerust zijn. De inboorlingen vragen niets beters zegt de briefschrijver dan dat de Din sche oorlogschepen zouden komen. Zij k loven, zich aanstonds bij de Duitsdi troepen te zullen aansluiten, na eerst hu eigen Spaansche officieren te hebben gebracht. DUITSCHLAND. De rijksdag is tegen 19 NoveoAilj. eengeroepen. In politieke kringen te Berlijn rif niet aan het succes van het congres stantinopel geloofddaar de moge: oneenig blijven trots alle tegenspraak. De Ham. Börsenhalle neemt seis nit particuliere brieven van Maniltj volgens welke men aldaar voor een bi van het Duitsche eskader van Zanzibar k vreesd was en inderhaast maatregelen! verdediging nam. De stemming derinlul sche manschappen en ambtenaren ongunstig mogelijk ten opzichte der Spa jaarden; zij waren bereid, zoodra de Dit schers zouden zijn aangekomen, muiten te slaan en de Spanjaarden wegt jagen. Bedoelde brieven bevestigen grond van het getuigenis van een loodsn het Spaansche oorlogsschip Quintin, dat Duitschers het eerst hunne vlag op Ti hebben geheschen. Graaf Von Mo'itke heeft jl. Maail zijn 86en verjaardag gevierd. De veldmaarschalk geniet nog voortdurend benijdenswaardige gezondheiden ontn kelt daarbij eene voor zijn hoogen leeft ongeëvenaarde werkkracht. DENEftI ARKEN. Nadat het uit Kopenhagen was t« gesproken, dat de regeering wegens de It schende opgewondenheid buitengewone regelen wilde nemen ter handhaving openbare orde, wordt nu gemeld, twee voorloopige wetten heeft ui en wel: 1°. tot vorming eener militairii richte gendarmerie, staande onder de ben van het departement van oorlog; 2°, verleenen van toelagen uit 's lands kas gemeenten voor buitengewone uitgaven behoeve van politie. PER TELEGRAAF. ALEXANDRIE, 29 Oct. De Drummond Wolff is hier heden ocbtf] aangekomen. GEMEENTERAAD. De voorzitter opent ten twee ure dt| gadering. Tegenwoordig de heeren Kaiser, Bredius, Zaaijer, Van Dissel, De Knappert, Krantz, Alma, De Frei Du Rieu, De Geus, Cock, Zaalberg, Hoeken, Bool, Van der Hoeven, Kif De Laat de Kanter, Juta, Buys. Afwezig wegens ongesteldheid de Hartevelt.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2