i BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ra m si m mjêe: urn m rw ran. uit, uitroepende: „GerritGerrit, Gerrit," maar het schot had hem in de borst ge troffen en spoedig zakte hij ineen. G. Oos terveen trok vervolgens het mes en sneed het hoofd bijna geheel van den romp. Zij legden het lijk daarna koelbloedig achter een hoop turf, gingen door naar hunne ouders vertoefden daar eenige oogenblikken en keer den vervolgens naar hunne huizen terug. Den geheelen dag was hij (Gerrit) zeer kalm en 's avonds ging hij nog naar zijn meisje waartegen hij zeide: „Wat heb ik van daag een dikke haas geschoten;" zijn meisje (dienende bij G. Lubberinkmolenaar op den Bloemberg gem. Zuidwolde) antwoordde: „O! Gerrit, pas toch op dat De Weerd je niet krijgt." „O! Neen, zeide Gerrit daarop, die bliksem krijgt mij niet weer." Des avonds was Gerrit Oosterveen zeer op gewonden, zwaaide met blanke messen in het rond en tergde een ieder ten strijde te gen hem uit. Des Maandags moest hij zich voor het kantongerecht te Hoogeveen ver antwoorden wegens jachtwetovertreding waar hij, door zijn brutale antwoorden, de aandacht trok van den kantonrechter, die zware vermoedens op hem kreeg. Denzelf den avond werd hij door 2 veldwachters uit Hoogeveen gearresteerd en sedert in be waring gehouden. Gisteren, Woensdag, is het lijk in tegenwoordigheid van G. en M. Oos terveen gerechterlij k geschouwd. Daarbij verklaarde Mannes Oosterveen dat zijn broe der Gerrit de daad had bedreven. Eindelijk verklaarde ook Gerrit dat hij den moord had begaan. Hij vertelde haarfijn en met de meeste koelbloedigheid hoe hij De Weerd had vermoord." Uit Assen wordt nog het volgende gemeld: „Gisteren, Woeusdag avondis met de trein van 9 ure, onder geleide van 3 rijksveld wachters, die eenige stukken van overtui ging bij zich hadden, naar de gevangenis overgebracht G. Oosterveenverdacht van de moordenaar te zijn van De Weerd, tol gaarder en onbezoldigd rijksveldwachter te Veeningen onder Zuidwolde. De lijkschou wing heeft plaats gehad door de heeren D. Bakker en J. H. F. Heerspink te Assen. Gerrit heeft de lijkschouwing, waarbij ook zijn meisje tegenwoordig was, tot haar ge zegd: „Pas op, begin met geen ander." Hij zal echter later, naar allen schijn, wel be grijpen dat zijn uitverkorene moeilijk op hem kan wachten, als hij voor eene reeks van jaren achter slot gaat." In Gaasterland zijn in de laatste dagen ongeveer 20000 lijsters gestrikt. Iemand, die voor het opkoopen van eiken lijster 1 cent ontvangtverdiende in 1 dag f 26. Uit Vucht wordt aan de N. B. Ct. gemeld: Na 't oproer van laatstleden Maandag hebben hier geen rustverstoringen meer plaats gehad. Door de politie wordt een gestreng onderzoek ingesteld naar de hoofdaanleggers. Om te voorkomen dat de Belgische stucadoors, waarvan een gedeelte den moed heeft gehad te blijven, niet op nieuw door 't overige werkvolk worden aan gevallen, gaan zij 's morgens onder militair geleide van het dorp naar het op een J uur afstand gelegene werk, en keeren 's avonds onder dezelfde hoede terug. Ter wille van hen is men voornemens, op 't terrein der werkzaamheden een groote keet op te slaan en op Voorburg voortdurend eenige maré- chaussées gestationeerd te laten. Een bierbrouwer te Eindhoven ver nam nauwelijks dat de firma V. L. failliet was gegaan, of hij zond iemand naar Am sterdam Rotterdam enz.met verzoek de wissels niet te betalen, welke hij genoemde firma ter incasseering had gegeven, en die den volgenden dag vervallen zouden. Het gelukte bij allen en de brouwer was gered. Het bedrag der wissels was f 19.000; te Rotterdam alleen omstreeks f 5000. 's GRAVEN RAGE. Door Z. M. is de heer Willem Frederik Rappard, te 's Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met den titel van ridder zoo voor hem zeiven als voor zijne wettige manne lijke afstammelingen. Door Z. M. is, met ingang van 1 November 1885, tot directeur en leeraar der rijks-landbouwschool benoemd L. Broe- kema, thans leeraar aan die school. Door Z. M. is bij het wapen der inf. benoemd tot 1ste luit., bij het 8ste reg., de 2de luit. jhr. E. A. Teding van Berk hout, van het corps. Door Z. M. is de kapitein ter zee A. J. Visser, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, en bevorderd: tot ka pitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee E. b. Ehnle en J. M. A. Van Muiken, tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee 1ste kl. J. A. Snoek en A. Van Hengel; tot luit. ter zee lste kl., de luitt. ter zee 2de kl. H. G. J. Wolterbeek en K. W. H. Goetz. ENGELAND. De groote jury van Engeland heeft de terechtstelling gelast van alle beschul digden in het Armstroug-geding (ontvoering van een kind) voor de centrale crimineele rechtbank, met handhaving van alle punten van aanklacht. De Times ontvangt een telegram uit Constantinopeldat de Porte een circulaire heeft gericht tot de mogendheden, waarin gevraagd wordt een samenkomst der confe rentie te Constantinopel, met uitsluitend doel om de Roemelische moeielijk heden tot oplossing te brengen. De Privy Council te Londen heeft het appèl verworpendoor Louis Riel (den leider der Mestiezen bij den laatsten opstand in Canada) ingesteld tegen de doodstraf, waartoe hij verwezen is. Hem blijft nu nog slechts een verzoek om gratie over. De Times verneemt uit Calcutta, dat twee stoombooten van de „Irrawaddy Flo tilla Company" naar Mandalny zijn vertrok ken, de eene met het ultimatum der Kn- gelsch-Iudische regeering, de andere om de Europeanen, wier aantal op 200 wordt ge schat, af te halen. Met zekerheid wordt thans gemeld, dat prins Mengwoon uit Pondichery is ontsnapt en in Opper-Birma den opstand aanstookt. Indien koning Thee- baw zich onderwerpt, zal hij bij de Bir- meezen zoo zeer in discrediet komen, dat hij onmogelijk aan prins Mengwoon weer stand zou kunnen bieden, indien hij niet beschermd wordt, zegt de correspondent van het blad. Te Rangoon heerscht een zeer onbe hagelijke stemming wegens het groot aantal Opper-Birmanendat hier dagelijks de stad binnen komt en een onderkomen zoekt. Voor .de veiligheid der Europeanen aan de rivier boven Mandalay er. in de bosschen wordt groote bezorgdheid gekoesterd. FRANKBM H. Essad-Paschade Turksche gezant, overhandigde gisterennamiddag aan den heer De Freycinet de nota der Porte, bevat tende de uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie. De regeering van China is in de laatste jaren ijverig bezig, om het Hemelsche rijk tot een militaire mogendheid van den eerste rang te verheffen. Volgens de mededeelin- gen van de Gaulois zal het leger binnenkort op eene sterkte van 6 a 700.000 man zijn gebracht, welk cijfer in tijd van oorlog ge makkelijk kan worden verdubbeld. Ook aan de zeemacht zal eene groote uitbreiding worden gegeven. Twee gepantserde schepen zijn onlangs besteld bij de firma Armstrong, en twee andere worden gebouwd op de be kende werf Vulcanus te Stettin. De 300 kanonnendie eenigen tijd geleden door het gouvernement te Peking zijn aangekocht, doch dank zij de bemoeiingen van den heer Barrière (consul-generaal van Frankrijk in Egypte) tijdens den Tonkin-oorlog niet wer den verzonden, zijn thans te Suez inge scheept, met bestemming naar Canton en Shanghai'. SPANJE. Koning Alfonso lijdt aan eene zware verkoudheid gepaard met koorts, die zich in de laatste acht dagen niet had vertoond. Z. M. is voornemens zijn verblijf naar het Prado over te brengen en in den eersten tijd geen schouwburg te bezoeken. OOSTENRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft bij hoofdelijke stemming het ontwerp-adres der minderheid met 194 tegen 129 stemmen verworpen, en daarop dat der meerderheid met 177 tegen 146 stemmen aangenomen. De democraten en anti-semieten onthielden zich van de stemming over het ontwerp der minderheid, doch stemden tegen dat der meerderheid, terwijl de afgevaardigden uit Tyrol en de zuidelijke districten aan de stem ming over het laatstgenoemde ontwerp geen deel namen. De Oostenrijksche delegatiën verkozen gisteren tot president den heer Franz Fa- kenhagn en tot vice-president den heer Chlumecky. T L R K IJ E. De meerderheid der mogendheden heeft het voorstel der Porte aangenomen om eene conferentie over de Bulgaarsche quaestie te houden. Zij zal waarschijnlijk den 26sten dezer maand te Constantinopel bijeenkomen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 23 Oct. De keizer is heden voormiddag hier teruggekomen. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het debat ontwerp wijziging strafvordering voortgezet over art. 12 en geheel afgeloopen. De bepalingen omtrent de uitspraak van het vonnis zijn beperkt en aan de rechtbank de bevoegdheid verleend in eiken stand van het geding inhechtenisne ming of invrijheidstelling van beklaagde te bevelen. Maandag voortzetting. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der Indische tarieven zijn be noemd de heeren: BahlmannVerniers Van der Loeff, A. Van DedemKielstra en Van Gennep; en over het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Rotterdam en Delftshaven de heeren: Borgesius, Van der Feltz, Viruly, Sluiter en Mees. Voor de aanstaande November-ver- gadering der staten van Zuid-Holland zijn o. a. de volgende onderwerpen ingebracht als: Een voorstel tot heffing van rechten voor de doorvaart door de sluis aan den Leid- schendam en tot regeling der bezoldiging van het personeel voor de bediening dier Sluis. Gedep. staten stellen voor te heffen Voor vaartuigen, lj cent per kubieken meter; voor houtvlotten IJ cent per vier kanten meter; evenwel tot geen minder totaal bedrag dan vijf cents voor elk vaar tuig of balk. Van 9 uur des namiddags tot 5 uur des voormiddags is bovendien voor elk vaartuig of houtvlot tien cents verschuldigd Van booten tot doorvarende vaartuigen behoorende wordt geen afzonderlijk recht geheven. Het bedrag is gelijk aan het schutgeld tegenwoordig door Delft geïnd. Een voorstel tot op nieuw verleenen van een subsidie ad j' 1 f.100 ten behoeve der Practische Ambachtsschool te Leiden. En het rapport der commissie uit de staten benoemd om te dienen van advies ten aan zien der aanvrage van de gemeente Katwijk om subsidie, ten einde het vaarwater tus- schen Katwijk en IJmuiden, bevaarbaar te maken voor bomschepen en andere vaartui gen ten dienste der visscherij. Evenals gedeputeerde staten stelt de com missie voor de verzoeken af te wijzen op grond het plan geen afdoende verbetering zal brengen en de uitkomsten daarvan ontoerei kend zouden blijven voor de visscherij met kielschepen. GEB EENTER AA D. Vervolg.) Naar aanleiding van n°. 126 (kosten voor de middelbare scholen) brengt de heer Zaaijer in 't middendat de concierge van de hoo- gere burgerschool voor meisjes zeer zeker recht heeft op een verhooging van f 50 voor de belangrijke dienstendie hij bewezen heeft. Volgens den heer Buys schijnt hier te worden toegegeven aan een drang in het vorige jaar in den raad uitgeoefend. Hij misgunt den concierge de verhooging niet, maar bizondere motieven bestaan er niet. De heer Bool is het hier niet meê eens. llij sluit zich aan bij 't advies van den heer Zaaijer. Er is wel reden toe. De heer Knappert vindt, dat alleen de vermeerdering van werk den concierge aanspraak geeft op verhooging, verder niets. De heeren Krantz en Zaaijer verklaren zich nogmaals vóór de verhooging. De heer v. d. Hoeven vraagt of de buitengewone werkzaamheden ook geschie den voor bizondere gezelschappendie daar voor betalen. De heer De Kanter en de heer Bool verklarendat dit niet het geval is. Het voorstel, om de post met f50 te ver minderen, wordt in stemming gebracht en verworpen met 16 tegen 8 stemmen. Daarna vraagt de heer Van der Hoeven beleefd, dat de commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal gesteld worden om met het verslag kennis te maken. De heer De Kanter ver zekert, dat het verlangde stuk zeer spoedig zal gedrukt worden. Naar aanleiding van n°. 142 (kosten voor het onderwijs in kunsten en wetenschappen) uit de heer Cock zijne overtuiging, dat deze post voor herhalingsonderwijs niet noodig is. Deze uiting wordt niet ondersteund. Over n°. 145 (kosten van de inrichting voor de opleiding van Oost-Indische amb tenaren) ontstaat een woordenwisseling tus- schen de heeren Buys en Cockde laatste legt zich ten slotte bij het advies der commissie neer. De heer De Kanter merkt aan, dat de grootste vermindering toch slechts f 400 zou kunnen bedragen. De heer Zaaijer vraagt of die leeraar bij toestemming stellig zal worden benoemd. De voorzitter vindt, om in geen kwestie te komendat deze vraag niet uitgemaakt be hoeft te worden. De heer Van der Hoeven zegt, dat misschien nu f 1000 zondernood- zaak betaald zal worden. Hij maakt hier van een voorstel. De heer Buys ondersteunt het, hij vindt ook, dat het beter is die post weg te laten. De heer Bool uit zich in tegengestelden zin. De lieer v. d. Hoeven merkt nog even aan, dat hij de f 1000 eenvoudig geschrapt, niet onder de onvoor ziene uitgaven gebracht wil zien. Het voor stel Van der Hoeven wordt nu in stemming gebracht en met 15 tegen 9 stemmen ver worpen. Over no. 149 (kosten van de gemeente- apotheek) merkt de heer Verster aan, dat er van den apotheker meer toezicht gevor derd wordt en dus verhooging wenschelijfc is. De heer Zaalberg is het hier niet mede eens. De apotheker heeft nu wel meer recep ten, maar hij heeft twee assistenten en als men het getal over de drie personen ver deelt wordt het toch nog minder dan vroe ger. De werkzaamheden zijn niet belangrijk vermeerderd. De heer Knappert stelt na voor om in plaats van f 300 f 150 te nemen, De heer De Kanter vindt, dat de verant woordelijkheid van den apotheker in ieder geval vermeerderd is. De heer Was meent dat tot dusver het werk van den apotheker it weinig geweest is en nu misschien nog niet eens genoeg. Het is de vraag of er wel twee bedienden noodig zijn. De heer Juta waar schuwt in 't algemeen tegen al die verlioo- gingen van traktementen, daar ze ieder jaar terugkomen en langzamerhand een belang rijken invloed op de begrooting gaan maken. Men moest ze dus niet te licht toestaan. De voorzitter vindt deze algemeene beschou wing hier niet van gewicht. Het amende ment, om de post met f 300 te verminderen, wordt nu in stemming gebracht en met 18 tegen 6 stemmen aangenomen. Omtrent no. 177 (toelage aan de naars van den schouwburg) neemt de heer Bredius het woord. Hij verklaart zich legen de toelage. Ook de heer Van Hoeken slnit zich daarbij aan. Het voorstelom de toe lage te doen vervallen, wordt in stemming gebracht en met 17 tegen 7 stemmen ver worpen, zoodat het artikel is aangenomen. Na het afhandelen van de nummers tol en met no. 184 stelt de lieer Van Disel voorwegens het vergevorderde uur, Ie vergadering te sluiten. De heer Was ril nog dezen avond voortzetting. Andere ltla stellen andere termijnen voor. Er worii door stemming uitgemaakt, dat de vergi- dering des avonds te halfacht voorlgati zal worden. Daarna sluit de voorzitter de vergada Avondzittiiig. Te half acht opent de voorzitter de gadering. Aanwezig de volgende leden: De Kante:, Bool, Du Rieu, Zaaijer, Was, Alma, Kranti, Verster, Cock, Kaiser, Bredius, De Gem, DriessenDe Goeje, Van Dissel, Knappert, Buys, Land, Juta, De Fremery, Van da Hoeven en Zaalberg. De vergadering gaat over tot de behan deling der Inkomsten. Naar aanleiding van n° 5 (gedeelten vsi de opbrengst dei rijksbelasting op het pa- soneel enz.) wenscht de heer Knappert ii wijzen op de bedragen der kwade die niet geregeld telken jare wederkeer», Die kwade posten gaan geleidelijk op. voorloopige vaststelling is zoo juist mogelijl genomen. De heer De Kanter neemt dit eenvoudig aan als een vermoeden voor toekomst niet van gewicht voor deze grootiug. Volgnummer n° 6 (plaatselijke directe be lasting) blijft voorloopig onbeslist. Over n° 51 (geldleening ter voorzienitt in de kosten van buitengewone weikei wenscht de heer Cock voor t allermins hoofdelijke stemming. De heer Buys vraagt naar aanleiding van dit n° het woord, commissie behandelt hier slechts één bepaald voorstel. Spreker verlangt niet dat de hoofd zaak hier door bijzaken verzwolgen wordt Wij hebben het kapitaal onzer voorouda in publieke werken omgezet en laten nu ra het nageslacht schulden na. Het kapit» heeft opgehouden rentegevend te zijn. Sprt ker zelf hoopt, dat de productiviteit om gasfabriek blijvend moge zijn, maar mag er toch niet al te veel op bouw: Op 't oogenblik winnen we veel, maar het wel ontwijfelbaar, dat het ookin'tn volg zou zijn zal? Toen het kapitaal wasoi gezet zijn we al meer en meer schuld: gaan maken. Wij zien de belangen toekomst voorbijis sprekers overtuig» Vroeger besloot de raad met moeite tol gelijke zaken en volgde 't beginsel, men steeds moest zorgen langsamerhand rentegevend kapitaal te krijgen. Spr maakt er geen grief van, dat men voor productieve werken geld opneemthij pr" teert alleen tegen het gedrochtelijk sgstef" veel geld te leenen voor een zeer ruim" vak ten einde kleine sommen in memg»| betalen. Het is een dogma, maar een ergs Vi

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2