NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag 24 October 1885. N°. 250. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteej»1 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199c Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelei op art. 201 der Algemeene Politie verordening van den Gen Novernher 1879, waarbij wordt bepaald dal ten minste tweemaal in hel jaar, en wel eens in bel voor- en eens inhei najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uit aan de be doelde reiniging van schoorsleenen en stook plaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Uurgemeesler. E. KIST. Secretaris. Leioen 16 October 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881 zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis, dat door AL1DA SUSANNA KUITERS, huisvrouw van Willem Vetoes vat iieu Huift en door A Dlil- ANUS PETRUS KAREL HARDEMAN, adres sen zijn ingediend om vergunning tol verkoop van sterken drank in hst klein resp. in de perceelen Gerecht no. 13 en Jan Vossensteeg no. 39. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTËIt, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 23 October 1885. Velen zal het zeker niet onbekend zijn dat in den loop van het vorig jaar door dr. Chamberland, verbonden aan het laboratorium te Parijs van prof. Pasteur, een filter werd uitgedacht, bestemd om water uit waterlei dingen van microben te bevrijden. Over het nut van een dusdanige vinding verder uit te weiden achten wij onnoodig, aange zien reeds meermalen en van onderscheidene kanten gewezen is op het nadeelige dat ge- gelegen is in het inademen van bacteriën en microben. De heer G. H. Hoorn, in specteur scheikundige, directeur van het laboratorium tot keuring van voedingsmid delen te Amsterdamheeft omtrent deze filter eenige wetenschappelijke mededeelingen gedaan, waaruit blijkt dat na genomen proe ven met duinwater nog altijd kiemen en microben aanwezig waren. Eene volgende proeve, waarin genoemde heer werd bijge staan door prof Förster, beslond, door twee droppels water uit den toestel te laten vloeien in eene reageerbuis, welke vloeibaar gemaakte gelatine, die evenals de buis gesteriliseerd was, inhield; de buis werd daarna met de noodige voorzorgen gesloten en behandeld. Daar de gelatine troebel werd en zich weldra schimmelvorming en bacterieën vertoonden, kwam bij hen de vraag op, daar de toestel van onderen niet gesloten was, of de mis lukking van deze proef ook aan microben uit den dampkring kon worden toegeschreven en besloot men den toestel te reinigen, te steriliseeren en met gesteriliseerde watten van onderen af te sluiten. Eenige dagen daarna werd de proef herhaald en toen met het beste gevolg. Uit deze onderzoekingen bleek, dus degelijk dat de microben, die bet water bevat, door het filten worden terug gehouden en dat de mislukking den eerste proef aan de microben der lucht moet worden toegeschreven. Deze filters zijn verkrijgbaar gesteld bij de firma Crans en C°. te 's Hage. Met het stoomschip Samarang zal 24 October aanstaande, 's morgens te 10}- uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padang en Batavia. -Met het stoomschip Prins Prederik van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", hetwelk den Sisten October eerstkomende van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal aan Atjeh worden gezonden. Voorts zal op Dinsdag 10 November eerstkomende, met den trein van 5,20 a. van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Genua, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 23 dezer wordt medegedeeld het ver slag van het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie in het jaar 1885opgemaakt in voldoening aan art. 7 der wet van 30 Mei 1877 (Sll/l. n°. 141). De heer W. IC. M. Vrolik, directeur generaal der Exploitatie-maatschappij heeft zich met een adres, vergezeld van eene uit voerige bijlage, gericht tot de tweede kamer, om zijne beschouwingen mede te deelen over het wetsontwerp tot bekrachtiging der over eenkomst van den staat met de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij, betreffende de exploi tatie van den spoorweg Amersfoort-Keste- ren-Nijmegen. Gisterenmiddag is aan de zoutkeet te 's Hage een zandsclripper in zijn schuit dood gevonden. Een vrouw die hem des ochtends naar beneden had zien gaan en het luik dichtmaken, waarschuwde toen zij hem den geheelen dag niet had zien boven komei\, ''aar buren. Men stelde een onder zoek in en vond slechts het lijk van den man, die waarschijnlijk gestikt is. Eenige particulieren in Den Haag hebben het plan gevormd te Scheveningen het volgende jaar een inrichting voor zenuw lijders te openen, waarbij dr. De Jong van 's Hage als geneesheer zal optreden. Een paar villa's aan den nieuwen Badhuisweg te Scheveningen zullen voorloopig beschikbaar gesteld wordenvoor hendie zich aan een kuur wenschen te onderwerpen. Onder begunstiging van schoon weder had gisteren in het dorp Noordwijkerhout een levendig volksfeest plaats, aangeboden door den burgemeester dier gemeente jhr. mr. Gevers, als een blijk van waardeering voor de hem en zijne echtgenoote bewezen eer bij hun onlangs voltrokken huwelijk. Ten 10 uur opende de muziek der Haar- lemsche schutterij het feest, dat bestoud in ringsteken te paard, waarvoor 5 prijzen waren uitgeloofdvoorts schijfschieten om 5 prijzen harddraverij met boerenpaarden waarvoor eene pendule als prijs en een hor- logie als premie was uitgeloofd. Ging het bij genoemde vermakelijkheden reeds lustig toe, niet minder was dit het geval bij het zakloopen en klompslaan voor jongens. Voor deze spelen, die den lachlust in hooge mate opwekte, waren 38 kleine prijzen uit geloofd. Ofschoon in de pauze reeds eenige ver- verschingen waren uitgereikt werden de deel nemers na den afloop door den burgemees ter rijkelijk op brood met ham en vleesch en wijn onthaald. Door mevr. Gevers werden onder toejui ching de prijzen aan de overwinnaars uit gereikt, waarna de burgemeester het feest sloot met dankzegging voor de goede orde en den vriendschappelijken toon die tr onder de feestgenoolen had geheerscht. De geheimzinnige branden, die in den laatsten tijd te Dalem bij Gorinchem plaats vondenhebben eenige ingezetenen aldaar en de brandwaarborgmaatscliappij De Jongh C°. te Amsterdam doen besluiten f 300 uit te loven aan hemdie den dader kan aanwijzen. Er is tevens een extranachtwacht aangesteld om tot de ontdekking der mis drijven te geraken. Een jongmensch met eene roode muts versierd, kwam gisteren op de Brouwers gracht te Amsterdam in botsing met eenige handwerksgezellen. Een hunner nam hem zijn kleurig hoofddeksel af en wierp het tegen den grond. Daarover in drift geraakt, haalde het jonge mensch een zakpistool voor den dag, loste een schot en joeg een der gezellen een kleinen looden kogel in de rechterhand, welk projectiel in het gasthuis uit de wonde gehaald werd. De dader is naar het politiebureau gebracht. De politie te Tiel heeft gisteren op de kermis aldaar twee zakkenrollers, uit Arnhem, van 19 en Hjarigen leeftijd, die zich reeds van eenige portemonnaies met geld hadden meester gemaakt, in hechtenis genomen en tot bekentenis-weten te brengen. Omtrent den moord te Zuidwolde ver neemt de Zw. Cl. nog het onderstaande „G. Oosterveen en zijn broeder M. Oos terveen brachten Zaterdagavond een geweer naar H. Ten Oever, landbouwer, wonende nabij het Druchtener jachtveld, om Zondag morgen niet verplicht te zijn met het geweer te loopen. Den volgenden Zondag morgen begaven zij zich op weg naar hunne ouders, onderweg stroopende. Op eens stond De VVeerd, onbz. rijksveldwachter te Veeningen, voor hen. G. Oosterveen loste een schot op De Weerd, hetwelk maar al te goed raakte; De Weerd sprong drie treden voor- FEU1LLETON. 141.) Maar hij Sedert hun samenkomst is een jaar verloopen." „Woont hij te Parijs?" „Ja." „In dat geval kan men zich spoedig op de hoogte stellen." „Zeker, ik moet eens aan dien jongen man denken." „Als Lucie De Lasserre I,Zeg Aurora Delorme!" „Neem mij niet kwalijk. Als Aurora De lorme niet meer aan hem moest denkeu, behoort men diensvolgens tegenover haar snel en met kracht te handelen. „Morgen reeds zal ik inlichtingen inwin nen, en binnen eenige dagen zal ik volkomen op de hoogte wezen." „Ik herhaal uw woorden van zooevenmijn heer. Alles voor Aurora, voor haar toekomst 'oor haar geluk." „Nu kunt gij naar uw kamer gaan," 'prak de graaf. „Maar vergeet de voor waarde niet, waarop gij bij uw dochter blijft; denk aan de belofte, welke gij gedaan hebt!" „Ik zal sterk wezen," antwoordde de gravin. Zij nam den kandelaar op, stak de kaars weder aangroette den graaf en verdween. XIII. aurora's si.aap. Na het vertrek der gravin die wij verder mevrouw Durand zullen blijven noemenging de graaf in een leunstoel zitten met het hoefd in de handenen bleef een groot kwar tier in gedachten verzonken. Hij sprak bij zichzelf: „Ziedaar dan, hoe alle menschelijke bere keningen falen, en hoe, wat de wil der men- schen poogt te bewerken, verijdeld wordt. Ik had tot haar gezegd: „Gij zult-uw doch ter nooit wederzien." En ik moet mij bui gen voor den wil van den Almachtigen God, wiens bedoelingen ondoorgrondelijk zijn. „De gravin De Lasserre onderwijzeres! 't Is goed. Na hare schandelijke daad had zij al dieper en dieper kunnen zinken. De gedachte aan haar kind heeft heur fierheid teruggegeven. Zij heeft zich opgericht en is ondanks haar rampspoed waardig gebleven. „Ik zou haar van haar kind kuunen schei den; ja, ik zou het kunnen. Ik had het slechts te bevelenzij zou gehoorzaamd heb ben. Waarom heb ik dat niet gedaan? Heeft de vrees mij weerhouden? Neen. Ik heb mij laten vermurwen. Er is in mij nog een gevoel van mededoogen overgebleven. Mijn gewond hart is niet het hart van een monster. Sinds een jaar leven zij te zamen. Zij hebben elkander lief. Hen scheiden zou slecht, zou afschuwelijk geweest zijn. Wat de moeder gedaan heeft, geeft haar een recht dat ik haar niet moet betwisten, het recht om bij haar dochter te blijven. „Maar laat zij niet rekenen op de vergif fenis, die zij mij daar op de knien met het hoofd ter aarde gebogen, afsmeekte. Ik kan haar niet vergeven. Ik zal haar geen vergiffenis schenken." De gravin De Lasserre was naar hare ka mer gegaan. Recht overeind, het hoofd eenigszins naar voren uitgestrekt en nog over haar lichaam bevend, scheen zij te luisteren te midden der diepe stilte, die in het huis heerschte. Haar man was niet onverbiddelijk geweest. Hij had zich door haar tranen laten voeren. Zeker, hij had niet alles toegestaan wat zij verlangde. Toch was zij tevreden. Want had zij wel eigenlijk recht meer te vorderen? Zij zou niet van haar dochter gescheiden worden I Zij kon met haar levenzij kon haar zien, haar spreken, haar kussen, elk oogenblikzooveel als zij wilde. Na zoo veel smarten gesmoorde verzuchtingen wan hopige oogenblikkenwelk een onmetelijk geluk! Zij mocht haar rol van onderwijzeres niet afleggen! Maar wat deed dat er toe? Buiten kijf zou zij zich van tijd tot tijd geweld moeten aandoenstreng zich in acht neineD, zich bedwingen om zich niet te ver raden. Maar zij gevoelde, dat zij in de liefde zelve tot haar kind, al de kracht zou putten waaraan zij behoefte had, en dat zij die wreede beproeving, zonder eenige zwak heid te verraden, zou doorstaan. Nadat zij een vrij geruimen tijd onbewe gelijk was blijven slaan met luisterend oor, zooals wij gezegd hebben, meende zij, toen zij geen gerucht meer hoorde, dat de graaf het salon onmiddellijk na haar verlaten en zich naar zijn kamer begeven had. Toen was er als een flonkering in haar blik en haar gelaat nam een uitdrukking van onbeschrijfelijke teederheid aan. „Mijn dochter, mijn dochter!" stamelde zijmaar zoo zacht, dat men het bijna niet kon verstaan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1