BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Werd op meerdere plaatsen evenzoo ge handeld, dan zou er 's winters veel minder armoede worden geleden. De zoon van den landbouwer v. d. P., onder Oosterbierumliefhebber van vogel schieten was heimelijk met een geladen tweeloops geweer uitgegaan. Zijn vader riep hem terug, nam hem bet wapen af en, om een eind aan dat schieten te maken, wilde hij driftig het geweer vernietigen. Den loop in handen houdende, sloeg hij met de kolf tegen de schuurdeuren; de hanen vlogen over, en beide schoten troffen den ouden man. Binnen een uur was hij een lijk. Dezer dagen overleed te Westkapelle eene negen en tachtigjarige weduwewier nakomelingschap uit 193 in leven zijnde kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achterachterkleinkinderen bestaat. Door de wegwachteres C. Machielsen nabij Vucht werd gedurende de uitoefening van haren dienst op den spoorweg gevon den een verzegeld doosje, als postpakket voor Arnhem bestemd. Het gevondene werd aan den stationchef te Vucht ter hand ge steld, zoodat het aan den eigenaar kan wor den teruggeven. De maatschappij tot expl. van S. S. kende aan de genoemde wachteres eene eervolle vermelding toe, voor de door haar betoonde eerlijkheid. Zelfs te Etten-Leur, bij Breda, is het 's avonds onrustig. Bij verscheidene ingeze tenen zijn de ruiten ingeworpen. Vechtpar tijen en verwondingen zijn daarbij ook niet uitgebleven. Te Maastricht had een jongen van 7 jaren, die een broertje van 8 maanden op den arm droeg, het ongeluk een ketel met kokend water van de kachel te stootenmet het noodlottig gevolg, dat beiden ernstige brandwonden bekwamen, waardoor het jongste kind in levensgevaar verkeert. Woensdagnamiddag werd te Maastricht door de koninklijke maréchaussees een per soon naar het huis van arrest overgebracht, die aan het nonnenklooster te Simpelveld een brandbrief had afgegeven, waarin hij duizend gulden vroeg, met bedreiging van anders het klooster te zullen in brand steken. Aan het Nieuw Advertentieblad wordt uit Londen het volgende geschrevenU zoudt een goede daad doen door middel van uw blad bij vernieuwing de aandacht te ves tigen op de knoeierijen die nog maar steeds in spijt van de waarschuwingen en de scliroo- melijke gevolgenwaarvan vooral Friesland het slachtoffer is geworden, in den boterhan- del worden waargenomen. Zoo werden verleden Maandag aan de kaai een tiental vaten door een agent verkocht. De kooper was een zijner geregelde afnemers. Gisteren kwam deze terug maar in een erg booze stemming. En terecht. Als Fries deelde ik in zijn verontwaardiging. Bij het uitverkoopen had hij in twee dier tien vaten ontdekt, dat rondom de binnenwanden van het vat een laag van twee a drie vinger- dikten (p.m. 10 pond) vet was gesmeerd. En 'tgevolg daarvan was, dat de man zes gulden op ieder vat korting moest worden gegevennatuurlijk tenadeeleu van den koop man die deze boter naar hier had gezonden. Is tegen dergelijke gemeene praktijken dan niets te doen? Nooit zal dan de Friesche boter weder haar goeden naam terug krijgen. Want meen niet dat dit geval op zich zelf staat. Iedereen hoort men hier er over klagen. Zoo gaan ook vandaag weer onder scheidene vaten door onverkoopbaarheid dier slechte qualiteit naar Friesland terug. Wie hier in Engeland butterine of andere stof bij verkoop voor boter wil trachten aan den man te brengen, 't zij in den winkel of waar dan ook, wordt met boete en tucht huis gestraft, doch in Holland laat men de knoeiers ongemoeid en ziet het lijdelijk aan, dat een der beste bronnen van welvaart door gemeene praktijken verloopt. Gisteren maakte Friesche boter hier 108 114 shil lings, Deensche 128—-134, Normandische 114—118. In een uitvoerigen brief in het N. v. d. D. komt de heer E. J. P. Jorissen te Pretoria op tegen de jongst verspreide, zeer onware geruchten over den staat van zaken in de Transvaal, gegrond op het valsche be weren van een staatsbankroet. Met klacht bestrijdt hij de onwaarheden, die in een Lon- densche correspondentie van genoemd blad, gesteund door onvolledige en onjuiste voor stelling van zaken waren opgenomen. Hij wraakt o. a. de getuigenissen van de heeren Hofmeyer en Esselen die niet op de hoogte zijn van de Transvaalsche zaken. Hij eindigt zijn brief waarin hij vooral opkomt tegen de logen van nietbetaling der ambtenaren, met daaruit voortgevloeide malversaties, en tegen het onjuiste gerucht van een bankroet en waarin hij den financieelen toestand ge zond en de eenige fout noemt, dat de naar populariteit strevende regeering wanbetaling van belasting door de vingers ziet met deze woorden z/Twee jaren geleden was ik vol hoop, dat het ons gelukken zou steun uit Nederland te krijgen. Maar neenik druk mij verkeerd uit. Ik leefde destijds in de hoop, dat velen in Nederland met mij van gevoelen zouden wezen, dat hier een benijdenswaardig rijk veld te veroveren was voor Nederlandsche geestkracht; dat het de moeite waard was dat veld te gaan innemen, waardoor men tevens een kostbaren broederdienst zou kun nen bewijzen; maar mijne hoop werd be schaamd. Indien uw correspondent het aan 't rechte einde heeft, als hij zegt: „blijft er vandaan I" laat het dan evenwel op andere en betere gronden zijn dan in zijn brief vervat." versterking van 5000 man noodig. Te Man- dalay te nemen en koning Theebaw af te zetten, maar voor de garnizoenen en tot bescherming der uitgestrekte grens is eene 's CKiVEIVHACË. Door Z. M. is de heer J. N. W. C. Sieburgh, consul-generaal van België te Amsterdambenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Steenbergen J. J. M. Hermans, thans commies der posterijen 3de kl. BELGIE. Men kan stellig verzekerd zijn, dat de graaf van Vlaanderen tegenwoordig zijn zal bij de voltrekking van het huwelijk der dochter van den hertog van Chartres. Z. K. H. is eergisteren van Italië te Parijs aangeko men en heeft zich gisteren naar het kasteel van Eu begeven, waar de huwelijksplech tigheid plaats heeft. De gezondheid van de ex-keizerin Charlotte moet weer veel te wenschen over laten. Na een lange wandeling in het park van Bouchout kreeg zij een flauwte, die eenige uren duurde. Sedert dien tijd blijft de vorstin in een toestand van roerloosheid en loomheid, welke zorg verwekt. Het Journal de Bruxelles zegt, dat de aanstaande zitting der kamers zonder troonrede zal worden geopend. Om de arbeidersbevolking en de nij verheid te helpen in dezen slechten tijd, laat het gemeentebestuur van Brussel nu groote openbare werken uitvoeren. Voor het verbouwen van twee wijken zijn 6 rnil- lioen francs, voor den bouw van een nieuw athenaeum en een gemeentelijk museum zijn voorloopig 4,463,000 francs en voor verbe tering van de brandblusch-inrichtingen is eene som van 900,000 francs bestemd. In den prijskamp voor het praalgraaf van Hendrik Conscience werd Maandag uit spraak gedaan tusschen de 33 ingezonden ontwerpen. Met 5 stemmen tegen 4 werd het werk van Frans Joris, beeldhouwer te Antwerpen, bekroond. Het stelt voor Cons cience, uitgestrekt op een praalbed, met den Vlaamschen leeuw, liggende voor de ruststede en wakende op den afgestorvene. De achtergrond wordt ingenomen door een pyramidaal gevaarte, waarop de naam des schrijvers met zinnebeeldige sieraden gebei teld is. De hoofdgroep zal uit brons, het overige deel van het werk uit blauwen ar duinsteen vervaardigd worden. De bekroonde kunstenaar is de maker van het zittende beeld van Conscience, door de stad Ant werpen vóór de stedelijke bibliotheek opge richt. De kosten van het praalgraf, be dragende 20,000 fr., werden door openbare inschrijving bijeengebracht. £NG£LANB. De verkiezingen in Engeland zullen vermoedelijk den 17 November aanvangen en niet alleen het laatste gedeelte dier maand maar ook nog de eerste dagen van December in beslag nemen. De Britsch-Indische regeering staat op dit oogenblik met den koning van Birmah niet op den besten voet. Er is een geschil gerezen tusschen de maatschappij, die zich noemt „Bombay and Burmah Trading As sociation" en de regeering van Birmah. De oppercommissaris van Britsch-Birmah heeft dienaangaande eene depêche aan koning Theebau gericht, waarin hij tegen het ge weld, dat deze aan die maatschappij wil aandoen, opkwam. Daarop heeft koning Theebau een beleedigend antwoord gezon den waarin hij weigerde zich aan een scheidsgerecht te onderwerpen, eenige con cessie te doen en verder met de Britsehe regeering over dit punt te onderhandelen. De Britsehe commissaris heeft om 8000 man troepen gevraagd eer hij een ultima tum zendt. Te Rangoon bevinden zich 1200 man Europeesche soldaten en 2500 man Indi sche infanterie. Deze troepen zouden, naar versterking van 5000 man noodig. Te Man- dalay heerscht onder de Europeanen groote ongerustheid. De Italiaansche consul heeft de stad reeds verlaten en de andere Euro peanen volgen zoodra mogelijk zijn voorbeeld. FRIS KRIJH. De weinige troepen die naar Tonkin zijn afgezondelf, zullen volgens een tele gram aan de Franlcjurter Zeilung alleen dienen om de soldaten, die na tweejarigen dienst terugkeeren, te vervangen. Als ver sterkingen kunnen zij dus niet worden aan gemerkt. De Temps verlangt, dat de minister van oorlog maatregelen neme om de uit Tonkin terugkeerende manschappen bij hunne landing eene fatsoenlijke kleeding te ver schaffen daar huil schamel voorkomen op de bevolking een ongunstigen indruk maakt. Prins Waldemar en Prinses Marie van Orleans zullen na hun huwelijk den winter te Cannes doorbrengen. De Temps heeft een particulier tele gram ontvangen omtrent het onderhoud dat de beide kanseliers, Von Bismarck en Von Giers, over de Oostersche quaestie hebben gevoerd. „De beide ministers hebben geheel ver schillende oplossingen verdedigd. Von Giers stelde het herstel van het statu quo in Bul garije en Roemelië voor; Von Bismarck was voor de eenheid der twee landen, en wilde eerst Von Giers voorstel niet aan de mogend heden onderwerpen. Op het herhaald aan houden van den laatste, heeft hij echter toegegeven, en de Russische gezant te Wee- nen is gemachtigd geworden, het Russische voorstel aan de Oostenrijksche regeering voor te leggen. Oostenrijk vond, door het over te nemen de gelegenheid, zich van de avances welke het jegens Servië heeft kunnen doen los te maken. Het besluit, dat Duitschland nu nemen zal, zal van dat van Oostenrijk af hangen. In beginsel is Rusland niet tegen een ver- eeniging van de beide Bulgarijes, maar het wil vóór alles vorst Alexander ter zijde doen stellen, ten einde den verloren invloed in Bulgarije te herwinnen. irAHJR Naar men uit Madrid bericht, dreigt de ziekte van koning Alfonso van Spanje tering te worden. De geneesheeren raden hem een langdurig verblijf te Nizza aan. Sedert 1 Oct. geen sterfgevallen aan cholera te Madrid. Van April af waren er 1654 gevallen, 1051 sterfgevallen. In de 35 aangetaste provinciën waren er 266.323 gevallen en 97.382 sterfgevallen. In Jaen heerscht de epidemie nog vrij hevig. DUITSCHLAND. De Pol. Nachrickten bevestigen het bericht, dat Von Sehlözer, de Duitsche ge zant bij het Vatieaan, alle Duitsche beschei den betreffende de Carolina-quaestie heeft overhandigd. De gedachtenwisseling tusschen Spanje en Duitschland zal niet verder over die zaak worden voortgezet maar de zaak aan de uitspraak van den Paus worden over gelaten. Deze uitspraak wordt volgens ge noemd blad spoedig te gemoet gezien. Om trent de beweging der Duitsche en Spaansche schepen voor het eiland Yap en in de Ca- rolinen-archipel zijn tot heden geen nadere officieele berichten ingekomen. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Zeit. gemeld dat, al moge het voor Konstanti- nopel en Sofia bestemde of reeds overhan digde memorandum der ambassadeurs over de Bulgaarsche quaestie nog geen middelen aan de hand doen, waardoor de handhaving van het Berlijnsche tractaat kan verzekerd worden, de mogendheden zijn het toch daar over in hoofdzaak reeds eens. OOSTEKRMK. In het heerenhuis verklaarde minis ter-president graaf Taaffe, in den loop van het adresdebat en in antwoord op de aan vallen der oppositie, dat het streven der regeering gericht was op eene geleidelijke ontwikkeling van alle volken, met hand having nochtans van de eenheid en het gezag van het rijk. Wat het gebruik der Duitsche taal be treft, beschouwde de regeering het utili- teits-standpunt als het meest juiste; zij weet zeer goed, hoever zij in dezen zal kunnen, moeten en mogen gaan. Het adres werd met groote meerderheid aangenomen; slechts 22 leden stemden tegen. DEltEHIARKEK. De minister van justitie heeft aan de Landsthing een wetsontwerp voorgelegd ter voorkoming van ongelukken met stoom machines. Zulks zal geschieden o. a. door het nauwkeurig hepalen der kleeding vu hen die de machines bedienen, het verbiedt van het toelaten van kinderen tot zult werkzaamheden, enz. In een afzonderliji gedeelte der voordracht wordt het toezicbj op deze bepalingen en het straffen der ova tredingen geregeld. RUSLAND. De Czar heeft een ukase doen ït|l schijnen, gedateerd van Fredensborg, waart; het vieren van 25-jarige gedenkdagen, wat ook, gedurende de eerste tijden verbo- den wordt. Deze ukase werd sinds laj, door de reactionnaire pers gevraagd. Zij slat op het feest, dat. in Februari 1886 te wacb ten was van de vrijmaking der lijfeigene in Rusland. De Novoje Vremja ontvangt van zij correspondent te Konstantinopel men zegt een geëmployeerde bij het sche gezantschap de bevestiging di ruchten, welke onlangs in de Turkscl hoofdstad in omloop warenover een kot- plot dat tegen den Sultan gesmeed was. meesten der samenzweerders bevonden zié in het buitenland; zij die te Konstantinops verblijf hielden, stonden in geregelde b trekking met den ex-Sultan Mourad, die Tchevagan geïnterneerd is. Men wadi!; slechts op een gunstig oogenblik om Harnid te onttronen, en Mourad, die in vol maakten gezondheidstoestand verkeert, tot Sultan uit te roepen. Het komplot zou September zijn uitgebarsten, maar weit door Magroveni, geneesheer van den Sultan aan het licht gebracht. Mourad zal naai Arabië verbannen worden. De hoofden vat het komplot, Kleantes, Skalieri en graf Keratry, wisten zich door de vlucht li redden. E R V I E. De Duitsche gezant, graaf Von Bm- Steinburg, is van Nisch naar Belgrado terug gekeerd. Aan zijne zending wordt gn gewicht gehecht. De gezant bepaalde ziel tot het vriendschappelijk aanraden van mor- zichtigheid. Deze stap zal geen invloed hebben op de beslissing, die de Servische regeering zal nemen. De koning heeft eene inspectie 0. over de bij Nisch gelegerde troepe... was tevreden over hunne uitmuntende la ding. Uit Hongarije zijn 1500 aangekomen. TURKIJE. De Porte heeft gisteren eene notasi:i| mogendheden verzonden, waarin zij de uil dacht vestigt op de krijgstoerustingen n| Griekenland, die den vrede in gevaar brengt I GRIEKENLAND. Men verneemt, dat de minister ra marine zijn ontslag heeft genomen wegti meeningsverschil met zijn ambtgenootenou krijgsloerustingen bij de zeemacht. PER TELEGRAAF. LONDEN, 16 Oct. Naar men vemttó heeft de regeering aan lord Dufferin onle- perkte volmacht gegeven om in de aanjt legenheid van Birma naar bewind van zake:- te handelen. Een Reutertelegram uit Athene van da 15den luidt: Volgens een gisteren hier» vangen bericht heeft vorst Alexander ra het hoofd van zijn leger Philippopolis w laten en trekt hij naar Adrianopel op. ST. PETERSBURG, 16 October, i Journal de St. Pétersbourg deelt me datwanneer de raad der gezanten i regeering te Sofia en Philippopel niet If bezonnenheid brengt, een nieuwe bijei komst der gezanten in den vorm eeE conferentie zal belegd worden, ten eifl middelen te beramen tot regeling van li toestand op denzelfden grondslag, welkehS punt van uitgang was bij de bijeenroept der eerste samenkomst. LAATSTE BERICHTEN. Bij het voortgezet debat over de ziging in het Wetboek van Strafvordering, in de heden gehouden zitting van de twea kamer, is schier eenparig beslist, dat g# cassatieberoep in de instructie is I Maandag voortzetting. De nieuwbenoemde raadsheer in 1 gerechtshof te 's Gravenhage, jhr. nit. f G. Van Teylingen, laatstelijk rechter i» j arrond.-rechtbank te Middelburg, wiens f stallatie is bepaald op aanst. Woensdag 1 middags ten half 3 ure, heeft in de bef gehouden zitting van den hoogen raail gevorderde eeden afgelegd. Als advocaat en procureur werd beëwj de heer mr. W. Stortenbeker. De substituut-officier van justitiel Hulshoff heeft in de zitting der recMT te 's Hage van heden zijne conclusie'' gedragen in zake den eisch van den b

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2