BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m-* k: m mm mm k: a jm. rasr - komt, in het formularium, waarin bet wel te vinden is, geen voorschrift van bereiding wordt gegeven. Pleiter eindigde met te verwijzen naar de geschiedenis der wetwaaruit z. i. duidelijk bleek dat een apotheker, ten opzichte van de geneesmiddelen in de Pharmacopaea niet vermeld, waarvan hij de bereiding niet wist of niet kon wetenniet viel onder de termen der strafwet, al wees het opschrift niet aan, naar welk voorschrift zij bereid waren. Pleiter concludeerde dan ook ten opzichte van alle punten behalve b tot verwijzing naar den bevoegden kantonrechter, en wat het onder b vermelde punt betrof tot vrij spraak van den beklaagde met veroordeeling van den staat in de kosten. De uitspraak is bepaald tot over 8 dagen. De stakingen van het werk in de beide stoomweverijen der Almeloosche stoom spinnerij, weverij en ververij, waar nage noeg 600 werklieden werkzaam zijnwordt volgens de Tw. C. hierdoor veroorzaakt, dat het defect aan de machine der spinnerij, waar voor een groot deel de garens ver vaardigd wordenwelke in de weverij be- noodigd zijn, nog niet is hersteld en de garens welke men in voorraad had, zijn opgebruikt. Het gerucht, als zoude deze staking het gevolg zijn van de malaise, welke de katoennijverheid druktmeent genoemd blad te mogen tegenspreken, of schoon uit het feit, dat de overige katoen- fabrieken te Almeloo enkel des daags wei ken, wel moet afgeleid worden, dat het tegenwoordig in deze industrie geen couleur de rose is. Yoortdurend is er veel aanvraag tot opzending naar de gestichten Veenhuizen en Oinmerschans, zelfs van personen die, van daar ontslagen, na terugkeer in de burger maatschappij geen bestaanmiddel kunnen vinden. Men schrijft aan de Maasbode uit Sneek, dd. 12 Oct.: Sinds eenigen tijd deed men op verschillende scholen alhier een alleraardigst kinderliedje aanleeren, dat tevens op een gezellig avondje, door den heer Visser, tijdens zijn jubilé, zijnen leer lingen aangeboden, ook een nummer van het répertoire uitmaakte. Indien het plan soms bestaan heeft, de jongens een kluchtig, onschuldig straatliedje zoo mogelijk ter ver vanging der andere triviale straatdeunen te doen instudeeren, kan men op volslagen succes bogen. Men hoorde althans op straat en in huis telkens die melodie; groot en klein kende de wijs. Alles is echter ver gankelijk op deze wereldzoo ook hiermede. Allengs hoorde men het refrein van dit liedje: ;/dag meneertje, dag meneertje en zoo sprak het lieve kind" niet of zelden meer. Bij de nu eenigen lijd geleden plaats gehad hebbende nieuwe aanstelling van eenige politieagenten alhier bespeurde men er ook een, welke door zijn groote voor komendheid en beleefdheid scheen te trach ten, zooveel mogelijk de booze opwellingen en misdadige bedoelingen zijner minder soliede medemenschen te keer te gaan; 't was goeien dag! voor en goeien dag! na; leef tijd noch stand werd ontzien, ieder deelde in zijn voorkomendheid, 't Begon einde lijk opmerkenswaardig te wordenalthans de „jongens", wien niet veel bijzonders ontgaat, vooral als hun natuurlijke tegen stander „een politieagent" er iets eigenaardigs op na houdt, begonnen langzamerhand ook voor hem het refrein „dag meneertje," door het zoo nu en dan in zijne nabijheid te zingen, duidelijk te maken, 't Was eene les voor den bewaker der veiligheid, wat minder complaisant te zijn, en hij nam deze dan ook ter harte. Men hoorde nu dit plagende „dag meneertje" niet meer. Zooals Amsterdam zijne Kalverstraat, Botterdam zijne Hoogstraat, Zwolle zijne Diezerstraat enz. bezit Sneek zijn „Groot- zand" eene gracht, waar aan weerszijden nette huizen, meestal sierlijke winkels elkander afwisselenwelke zoowel bij dag als des avonds als de winkels verlicht zijn, een schilderachtig gezicht opleveren. Zóó is het gedurende de week. Datzelfde „Groot- zand" schijnt echter des Zondagsalthans des avonds, dezelfde plaats niet meer te wezen als in de week. Niet dat het licht er schaarscher is, omdat de meeste winkels gesloten zijndoch het wandelenden vooral op daaraan grenzende „Eierbrug" staand of op deszelfs leuning hangend publiek geeft er een anderen toon aan. Men bemerkt geene kijklustige dames meer voor de uil- gestalde winkelruiten, bijna geen fatsoenlijke wandelaars, maar meestal „jongens en mei den" liefst zooveel mogelijk hoorbaar schaam- telooze taal uitslaande, welke men alleen in de gemeenste achterbuurten zou zoeken. Die anders zoo lieve wandeling schijnt als dan het uitsluitend eigendom van personen te wezen, welke haar door hunne aanwezig heid zooveel mogelijk door het fatsoenlijk publiek doen mijden. Op dergelijken Zon dagavond nu, zooals eergisteren, had „Dag meneertje" (de bewuste politieagent is bijna niet anders als aldus bekend) „de ongun stige wacht" op bet Grootzand; het duurde dan ook weldra niet lang of door honderde jongenskelen hoofde men hen het bekende refrein naschreeuwenterwijl hij na vrij wat duwen en rukken niemand durfde hem, met het oog op zijne glasruiten, in huis roepen eindelijk behouden het politie bureau bereikte. Een paar jongens werden ingepakt en, naar men zegt, weder losge laten maar het volksoploopje met dezelfs gegevens, namelijk een hoop kwajongens en wat leegloopers, was er. Des Maandags daaraanvolgende trokken weder een aantal jongens en meisjes het, nu wel wat ver velende: „dag meneertje" aanheffende, door de stadterwijl zoo nu en dan eene roode zakdoek aan een stok werd gezien. Wijl aan volksoploopenwelke vooral in deze tijden nog al eens plaats grijpen, in den regel door straatbengels de eerste stoot wordt gegeven men denke slechts aan de vele „academie-jongens" bij het begin van het oproer: „de Vletter" te Rotterdam mag men veronderstellen dat ook heeren onder wijzers hunne leerlingen er op zullen wijzen, aan dergelijke straat-manifestaties niet deel te nemen, en de ouders hunne kinderen thuis houden, of bij overtreding daarvan straffen in ieder geval dat de nieuwsgierigen door hunne afwezigheid schitteren. Uit Oudenbosch wordt aan de N. E. Cl. gemeld Jl. Zaterdagnamiddag begaven zich zestien jongens van 613 jaar oud, allen uit deze gemeente, naar de een half uur van hier gelegene buurtschap Bossche- hoofd, gemeente Hoeven, alwaar in 1883 een nette openbare school werd gebouwd met annexe onderwijzerswoning. Door ver trek van den onderwijzer staan school en schoolhuis tijdelijk ledig en onbewaakt, 't Naastbij zijnde bewoonde huis is er ongeveer 300 meter van verwijderd. Toen do baldadige jeugd daar gekomen was ving de verwoesting aan. Acht-en-vijf- tig glasruiten werden verbrijzeld. Na dit bombardement klom men door de ramen naar binnen. De boekenkasten werden open gebroken, boeken, platen, leien, kaarten door de localen geworpen, verscheurd, vertrapt en met hikt bemorst. De aangerichte schade wordt op ƒ200 geschat. Duizend stuks boe ken, platen en kaarten zijn bedorven. Van 't gebeurde is proces-verbaal opge maakt en met belangstelling wordt de rech terlijke uitspraak verwacht. Een Duitschervan beroep scharen slijper, die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest, vervoegde zich gisterennamiddag ten huize van den heer v. O.,, notaris te Gulpen, en vroeg om een boterham. Daar hem die niet vlug genoeg werd bezorgd, begon hij te razen en riep, dat men een beetje vlugger moest zijn, anders zou hij beginnen „Timmermans te spelen". Hij is gearresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. >8 GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den minister van oor log, A. W. P. Weitzel, verlof verleend tot het aannemen en dragen van het onder- scheidingsteeken van grootofficier der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. De heer G. Birkboff jr., benoemd tot consulair agent der Nederlanden te Chicago, is in die hoedanigheid door de regeering der Vereeriigde Staten van Amerika erkend. De heer De Savornin Lohman heeft eenige amendementen voorgesteld op de wijzigingen in de strafprocesoide. Het voor naamste daarvan heeft de strekking om de bevoegdheid tot toevoeging van een raads man aan den beklaagde reeds van den aan vang der instructie af te doen vervallen behoudens bevoegdheid der rechtbank om ter meerdere verzekering van het recht van beklaagde in moeielijke zaken, des verlangd overleg met een raadsman toe te staan. Tusschen de directie van het Zeebad Scheveningen en de pachters ontspint zich een belangwekkend proces. Laatstgenoemden hebben den 25sten September hun post ver laten, zonder behoorlijk een plaatsvervanger te stellen. De directie van het Zeebad eischt thans betaling eener boete van f 20,000 en stelt de pachters aansprakelijk voor alle kosten, schaden en interessen, uit de niet- naleving der overeenkomst voortvloeiende. Advocaat van de directie is mr. W. Thor- becke en van den pachter mr. H. A. Van Raalte, beiden te 's-Gravenhage. BELGIE. Na eene langdurige conferentie met den Belgischen gezant te Parijs, baron De Bey- ens, heeft koning Leopold besloten, als be leefdheid tegenover de Fransche republiek, het huwelijk der prinses van Chartres op het kasteel d'Eu niet te gaan bijwonen. Men verwacht dat de Antwerpsche tentoonstelling een winst van 1 millioen fr. zal afwerpen. ENGELAND. Volgens een bericht uit Calcutta heeft de koning van Birma een beleedigend ant woord gezonden op de mededeeling van den hoofdcommissaris vau Engelsch Birma, be treffende het geschil tusschen Bombay en de Birmaansche Trading Company. De com missaris vraagt 8300 man versterkingen alvorens een ultimatum naar Mandalay te zenden. Uit Rangoon meldt men, dat de Bir- maneezen hunne strijdkrachten aan de grenzen vermeerderen. De Morning Post verneemt van haar eigen correspondent te Madriddat het ant woord van Duitschland op de Spaansche nota feitelijk het recht van Spanje tot be zetting van het eiland Yap zou erkend hebben. Dit is intusschen niet de meening der Madridsche bladen; zij beschouwen de onderhandelingengedurende de laatste we ken tusschen Duitschland en Spanje gevoerd, als mislukt. De ongunstige toon, waarop de miuisterieele Epoca over de nota spreekt, draagt daartoe bij. S f AN J E. Uit Madrid wordt aan den Londen- schen Standard geseinddat daar in de hof kringen sprake is van een huwelijk tusschen de Infante Eulalia, jongste zuster van koning Alfonso, en den kroonprins van Portugal. De Spaansche commandant van het marine-station te Fernando Po heeft een be zoek gebracht aan de eilanden bij de Hobey- kust (Aequatoriaal Afrika) met het doel om de Spaansche souvereiniteit aldaar te beves tigen. Van daar heeft hij een bezoek ge bracht aan de inlandsche hoofden op het vasteland tusschen de rivier Muni en den naastbijzijnden stroom en door formeele trac- taten met die hoofden bezit genomen van het aan de oevers dier rivieren gelegen grond gebied. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemelddat zich aldaar een corps vrijwilligers heeft ge vormd, hetwelk bij ongeregeldheden of on lusten de politie zal behulpzaam zijn in het handhaven der orde. Het corps telt reeds ruim 300 leden en zal tot 600 gebracht worden. OOSTENRIJ K. De opstand in Albanië breidt zich uit. Servië onderhandelt te Weenen over eene oorlogsleening van 25 millioen frank. Servie zou weldra een oorlogsdaad verrich ten welke door een manifest van den ko ning zal worden aangekondigd. Men vreest voor een Grieksch staatsbankroet. BIJLCARIJ E. Uit Philippopel wordt gemeld, dat volgens dépêches uit de grensplaats Hermanli, door Turksche soldaten op de Bulgaarsche voorposten is gevuurd; deze laatsten hebben echter het vuur niet beantwoord. Verder zouden de Turken een Bulgaarsch dorp heb ben bezet en het vee hebben weggevoerd. Dezelfde correspondent spreekt het gerucht tegendat een aantal misdadigers kwijtschel ding van straf hebben verkregen, op voor waarde dat zij zich bij het Bulgaarsche leger zouden laten inlijven. Wel zijn 33 personen Turken en Bulgaren in vrijheid ge steld doch voor dezen was de [straftijd zoo goed als algeloopen. TVRKME. Dinsdag hebben de gezanten der groote mogendheden, onder voorzitterschap van graaf Corti, eene conferentie gehouden. Zij hebben gisteren hunne dragomans (tolken) naar de Porte gezondenom aan dezen mede te deelen dat zij eenstemmig besloten heb ben, de schending van het tractaat van Ber lijn door Bulgarije en Roemelie af te keuren. De gezanten hebben terzelfder tijd hunne waar deering uitgesproken van de vredelievende houding der Porte. CANADA. De voltrekking van het doodvonnis aan Louis Riel, die op morgen bepaald was, zal nogmaals uitgesteld worden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 14 Oct. (Part. tel. D.v.N.) Uit Constantinopel wordt bericht, dat Tur kije besloten heeft, zich tegen eene verdere verbrokkeling van het Ottomaansche rijk met de wapenen te verzetten. Troepen kanonnen en paarden worden naar Adiia- nopel gezondenaan de concentratie der Turksche strijdkrachten wordt nacht en dag voortgewerkt. Er heerscht onder de Mohammedanen groote geestdrift naar aanleiding dezer krijgs toerustingen. In het paleis van den Sultan wordt door eene invloedrijke hofkliek aan gedrongen op de verbanning van den on langs afgetreden grootvizier Saïd-Pacha. BERLIJN, 14 October. {Part. tel. V. E. Cl.) In particuliere berichten, alhier uit Parijs ontvangen, wordt gemeld dat de heer Jules Grévy gisteren aan den minis terraad mededeelde, dat hij, herkozen wor dende als president der republiek, zich de herkiezing zal laten welgevallen. ATHENE, 14 Oct. De avondbladen melden, dat de Cretenzers hunne vereeniging met Griekenland hebben afgekondigd. Doch deze tijding is nog niet officieel bevestigd, BUDAPEST, 15 Oct. Hier wordt be weerd dat de regeering last gaf om op de spoorwegen in het Zuiden en in Bosnië maatregelen te nemen voor het mogelijk vervoer van troepen. De maatschappij, welke met de scheepvaart op den Donau is belast, heeft gelijkluidende bevelen ont vangen. KONSTANTINOPEL, 15 Oct. Men spreekt hier het bericht tegen dat de ge zanten hebben voorgesteld om den vorigen toestand op het Balkan-Schiereiland te her stellen. De gezanten hebben geen enkel voorstel gedaan en beraadslaagden zelfs nog niet eens over de eigenlijke quaestie. Men gelooft, dat na het verzenden der verklaring, hetgeen gisteren geschiedde, weldra een conferentie zal geopend worden van vertegenwoordigers der mogendhedea en Turkije. PARIJS, 15 Oct. De heer De Freyci- net, gisteren door verschillende leden van het „corps diplomatique" gepolst over de plannen van president Grévy, legde de ver klaring af, dat de heer Grévy, als hij hei- kozen werdde benoeming zou aanvaarden. NEW-YORK, 15 Oct. Bij zijne ver kiezing tot gouverneur van Ohio heeft de republikein Faraker een meerderheid van 18,000 stemmen behaald. De uitslag der verkiezingen voor het wet gevend lichaam in Ohio is nog twijfelachtig, Vermoedelijk zullen de republikeinen de meerderheid verkrijgen. PEST, 15 Oct. In het huis van afge vaardigden heeft de minister van financier de begrooting voor het jaar 1886 inge diend. De gezamenlijke uitgaven bedragen 344,651,674, en de inkomsten 329,790,391 fi. Er is dus een tekort van 14,861,2771, dat 2,977,514 fl. meer bedraagt dan hel tekort van 2,977,514 fl. LONDEN, 15 Oct. (Part. tel. J), v. N. Sir Charles Warren is heden uit Zuid- Afrika te Plymouth aangekomen. Hij ii terstond geïnterviewd, maar wilde zich niet uitlaten omtrent de vraag of hij zich sis teruggeroepen beschouwde, ja dan neen. Hij zeide te meenendat de regeering zijne zending als goed geslaagd zou beschouwen, hoewel zij niet voltooid was. Hij hadzeet gunstige geeachten omtrent de toekomst des landsmits men slechts aan de inboorlingen hun rechten waarborgde. Het land, zeide hijwas thans rustig en onderworpen, en zou dat blijven, zoolang men de Bóeren- vrijbuiters uit Bechuana-land wist te houden. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag vierde de heer dr. W. H. D, Suringar, oud-rector van het stedelijk gym nasium alhier, zijn 80en verjaardag, en zulks nog steeds gezond van lichaam en helder van geest, zich dagelijks wijdende aan zijn lievelingsvakde oude talen. Naar wij vernemen zal in de volgende week alhier een concert worden gegeven, waarop zich zullen doen booren: mej. Op- penheim, sopraan; mej. Benedictus, piano; de heer Kes, viool, en de heer Bosnians, violoncel. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de discussie voortgezel over de wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering. De amendementen van de hh. Gratama en De Meijier op art. 50, om eene priucipieele beslissing uit te lok ken over de eedsquaestie, zijn verworpen, laatstbedoelde met 42 tigen 21 stemmen- Uit de discussie bleek, dat vele voorstan ders der eedsiegeling met de door den heei De Meijier voorgestelde wijze niet ingeno men waren. Aangenomen zijn de amende menten van den heer F. A. Mackay, ook verdachten desnoods te doen hoorn door rechters hunner woonplaats; om ges tolk verplichtend te stellen bij de onder

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2