BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ■r^ IB: b sb -- ts*. M T. niet meer buiten was gezien. //Ochwas het antwoord moeder heeft al in geen dag of tien willen eten, en is zéé koppig, ze wil geen woord spreken." Men is toen tot de ontdekking gekomen, dat de vrouw reeds langer dan acht dagen dood in bed moet gelegen hebben, daar het lijk reeds in gevorderden staat van ontbinding verkeerde. In de beide stoomweverijen der Almeloosche stoomspinnerij, weverij en ver verij, met oDgeveer zes honderd werklie den is het werk gestaakt. De staking moet, volgens de N. E. C., meer het ge volg zijn van de malaise in de katoennij verheid, dan wel van het nog niet weder werken der spinnerij dier vennootschap, waardoor deze in de vervaardiging van een deel harer benoodigde garens niet kan voor zien. De genoemde malaise veroorzaakt ook, dat in de katoenfabrieken de werkzaamheden alleen des daags geschieden. Ter zake van rebellie stonden gisteren te Assen twee jongens terecht, in verband met het opstootje van 25 Sept. Tegen De R. werd eene celstraf van 21 dagen, en tegen B. eene zelfde straf van 1 maand geeischt. Naar de Asser Crt. verneemt, zijn eenige heercn van plan eenige bunders hei develd aan te koopen en in den aanstaan den winter te doen ontginnenmet het doel daarop bosch aan te leggen. Het denkbeeld om daarbij den arbeiders in den winter werk te verschaffenis de aanleiding geweest om juist nu met die ontginning aan te vaDgen. Men schrijft uit Groningen aan het NoordenOfschoon wij thans midden in den zoogenaamden /groentijd" zijnbespeurt men van de groentjes op straat weinig anders dan de gladde petjes, welke zij in den regel dragen. Naar wij vernemen, is deze stilte te danken aan een verzoek van den heer burgemeester aan de studenten om zooveel mogelijk mede te werken tot voorkoming van opstootjes. Toch wordt binnenshuis nog al wat aan het groenen gedaan en is het een feit, dat een der groentjes dezer dagen naar huis is moeten worden gebracht wegens vlagen van waanzinnigheid. Ofschoon niet met zekerheid kan worden verklaard, dat deze lijdende toestand uitsluitend aan het groenen is te wijten, geeft toch de omstan digheid dat de patient steeds namen noemt van ontgroenders grond tot het vermoeden, dat het groenen tot den tegenwoordigen on- gelukkigen toestand heeft bijgedragen en springt opnieuw de wenschelijkheid in het oog van afschaffing van den groentijd aan onze hoogescholen. Gisterennamiddag had te Maastricht een droevig voorval plaats. Een metselaar viel van den steiger van een in aanbouw zijnd huis, en bezweek eenige uren later aan de bekomen wonden. 's GRAVEIVHAGE. Door Z. M. is benoemdtot rechter in de arr.-rechlbank te Rotterdam, mr. Th. J. Hoppe, thans rechter in de arr.-rechtbank te Roermond; tot subst-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht, jhr. mr. W. A. De Jonge, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Zierikzee, ter standplaats Zierikzee; tot subst.-grifBer bij de arr.-rechtbank te Assen, jhr. mr. R. O. Van Holthe tot Echten, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advo caat en procureur aldaar, tevens beêedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank. Door Z. M. zijn met ingang van 1 November aanstaande benoemd: tot hoofd commies der posterijen H. G. J. Dijk, thans commies der posterijen 1ste kl.j lot com mies der posterijen 3de kl. T. Jager, thans commies der posterijen 4de kl.; tot com miezen der posterijen 4de kl. VV. Van Rijn, J. A. C. De Bruyn en J. Iloeth, thans surnumerairs der posterijen. Door Z. M. is aan mr. J. P. P. baron Tan Zuylen van Nijevelt, laatst Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister bij de regeering der Fransche re publiek, een tweede pensioen toegekend ten bedrage van f 2368 's jaars; aan den ge wezen kamerbewaarder bij het departement van koloniën A. Van Egmond, een pensioen verleend, ten laste van den staat, ten be drage van f 636 's jaars; en is de gewezen ingenieur 1ste kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.- Indië R. H. Van Os, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. zijn goedgekeurd de ta rieven en eenige wijzigingen in de statuten der maatschappij van onderlinge levensver zekering, gevestigd te Amsterdam. Door Z. M. is de kapitein J. C. Al- tink, van het wapen der artillerie, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gestelden is benoemd bij het wapen der artillerie, tot kapitein, bij het 3de reg. vesting-artillerie, de 1ste luit. P. C. J. Visser, van den staf van het wapen, werkzaam bij de artillerie stapel- en con structie-magazijnen. Door Z. M. is de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. J. Roth, ter zake van in doch niet door den dienst ont stane lichaamsgebreken, eervol uit den zee dienst ontslagen. In het bericht van gisteren betreffende de bevordering van adelborsten tot luit. ter zee 2de kl.stond o. a. K. L. Reysmaker. Dit moet zijn K. L. Reepmaker. EJIGKLAA'II. De beurs te Londen is gedrukt op zeer ernstige tijdingen uit Turkije. Een oorlog met Griekenland en Turkije wordt onvermijdelijk geacht. De Standard verneemt uit Madrid, dat de Spaansche commandant van het eiland Fernando-Po, de eilanden aan de kust van Elobey nabij den equator onder Spaansch gezag heeft gesteld. Hij was ook de Mini- rivier opgevaren en had, op grond van tractaten met inlandsche hoofden, van hare oevers bezit genomen. Aan de Daily News wordt uit Athene gemeld, dat de koning van Griekenland een besluit heeft uitgevaardigd, ter oproeping der reserve van 1880, 1881 en 1882. Dereserve van vijf klassen kan 40,000 man leveren. Griekenland kan 150,000 man op de been brengenen de geweren voor die legermacht zijn in de tuighuizen voorhanden. Het heet dat de mogendheden door eene gezamenlijke demonstratie van hare vloten kracht willen bijzetten aan de pressie, die zij op Griekenland uitoefenen. Aan de Times wordt uit Durban ge meld, dat de Zulu's de Boeren verontrus ten. Deze hebben dientengevolge 300 ge wapende mannen opgeroepen. Het onderzoek in de zaak der Transvaalsche buskruitfabriek tegen den staatssecretaris Bok is begonnen. FR AIM KR IJH. Men berekent dat de kosten, die de verkiezingen in het Seine-departement met zich sleepten, 800,000 fr. bedroegen. De opgewondenheid in de straten van Parijs duurt voort, daar men zich thans voorbe reidt op de herstemmingen op 18 Oct. De republikeinen schrijven thans hun nederlaag toe, omdat de regeering zich onzijdig heeft gehouden. Te Frohsdorf zal, tengevolge der ver kiezingen ook beraadslaagd worden. Don Carlos, de hertogin Margaretha en de infante dona Blanca zijn uit Venetie vertrokken, om te Frohsdorf de gravin van Chambord te bezoeken. Bij het huwelijk van prins "Waldemar van Denemarken met de dochter van den hertog van Chartres, den 22sten dezer, zullen op het kasteel Eu vijf en twintig vorstelijke personen tegenwoordig zijn, o. a. de graaf en gravin van Parijs, de prins en prinses van Wales, de keizerin van Rus land, de koningin van Deneraarken, de hertog en hertogin van Chartres, de hertog en hertogin van Alenqonde hertogen van Aumale, Nemours, Penthièvre, de prinsen prinses van Joinville enz. Al deze personen zullen niet op het kasteel Eu kunnen logee- ren 's avonds zullen dus een aantal der genoodigden per extra-trein naar Parijs ver trekken. Het burgerlijk huwelijk zal den 20sten of 21sten te Parijs voltrokken worden in het hotel der Deensche legatie. Het ker kelijk huwelijk zal door den aartsbisschop van Rouaan worden ingezegend. Na de kerkelijke plechtigheid heeft er een diner van 60 couverts plaats op het kasteel Eu. Dit kasteel is behalve om het fraaie park met uitzicht over de zee ook beroemd om de collectiën schilderijen, die het bevat; de familieportretten der graven van Eu sedert het jaar 1200 sieren de feestzaal; die der hertogen van Guise en van Lotharingen de groote gale.ijmet eene menigte por tretten van Fransche en buitenlandsche vor sten en vorstinnen, ministers en generaals; die der familie Orleans sedert de restauratie de bibliotheek en de biljartzaal. SPANJE. Het antwoord van Duitschland op Spanje's nota betreffende de Carolina-eilanden is te Madrid aangekomen. Het is nog niet openbaar gemaakt; maar naar hetgeen ervan uitgelekt is, verwerpt Duitschland Spanje's aanspraak op de souvereiniteit dier eilanden te eenenmale. Volgens El Liberal verklaart het dat het de aangebodene vrijheid van handel en scheepvaart op de eilanden en toe lating van een kolen-station op een daarvan niet als voldoende kan beschouwen. PORTIieAL Het bericht van den aankoop van 1200 slaven uit Dahomey door de Portu- geesche regeering wordt uit Lissabon tegen gesproken. Wel is het waar, dat Portugal 300 negers, die door den koning van Da homey ter dood waren veroordeeld, afkocht en dezen gingen vrijwillig naar St.Thomas, om daar op de koffieplantages te werken. UIJITSCHL.AIM». Prins Von Bismarck lijdt sinds eenige dagen weder aan aangezichtspijn. De Russische minister Von Giers heeft op zijn doortocht te Koningsbergen een onderhoud gehad met den geheimen handels- raad Simon. Bij die gelegenheid gaf hij o. a. te kennendat Rusland de Polen die uit de Pruisische grensgewesten worden gezet, met groote welwillendheid zal be handelen. Uit St.-Peterburg zijn daaren boven reeds bevelen naar Warschau gezonden om de beweging tegen de Pruisische onder danen, die in Russisch Polen vertoeven, tegen te werken. Volgens berichten uit Oostenrijksche bron zou gisteren het Servische leger op marsch zijn gegaan naar de grens, en wel in de richting van Sofia en van Oud-Servië. Het kamp bij Zajcar werd versterkt. Van hunnen kant zouden ook de Turksehe troe pen op de Servische grens aanrukken. Te Belgrado gelooft men dat er tusschen Grie kenland en Servië een verbond van houw en trouw gesloten is. De Börsen-Courier meldt uitKonstan- tinopelDe Porte heeft zooeven aan de groote mogendheden eene nieuwe circulaire gezonden, waarin zij op eene spoedige be slissing in de Bulgaarsche quaestie aandringt. DENEIIIARKEN. werd bij het Deensche Fol- worden aangevoerd door Pachitch zoon van Paul Pawlawitch. TURKIJE. De Porte heeft aan de Grieksche regee. ring doen weten, dat zij aan de grenzfl hare troepenmacht versterken zal, indje, de Grieken hunne wapeningen niet staken De bezetting van Salonika is op» rukt en begeeft zich naar het noorden. GRIEHENLAIVD. De Grieksche] premier Delyannis heel per telegraaf aan de zaakgelastigden va, zijn land eene instructie gezonden, waar» hij wijst op den gevaarlijken toestand, door de vereeniging van Oost-Roemelië er Bulgarije in het leven is geroepen. D*e minister laat doorschemeren, dat Grieken- land die vereeniging niet kan erkennen zonder pogingen te doen, om het evenwicht in het Balkan-Schiereiland weder te her- stellen. Er heeft Maandag te Athene een demonstratie plaats gehad, aan welke voor. namelijk afgevaardigden van de Grieksche volksplantingen in Turkije deelnamen en waar. bij op eene algemeene mobielmaking werd aangedrongen. De minister-president Delyan nis wees in zijne toespraak tot de volb menigte op het ernstige van den welke Griekenland tot het mobielmaken da troepen noodzaakte, doch weigerde omtrent de bedoelingen der regeering mededeelin^ te doen. Algemeene teleurstelling heerschte er, omdat de koning niet naar vertrokken is. TELEGRAAF. 14 Oct. De minister van kething door de linkerzijde het voorstel in gediend, om de provisioneele middelenwet, die door de regeering in April jl. was uit gevaardigd omdat tusschen het Folkething en het Landsthing geene overeenstemming kon worden gevondenniet goed te keuren. De minister-president verklaarde de indiening van een dergelijk voorstel ongeoorloofdhet besluit van een der kamers alleen was rechtens niet geldig. De president van het Folkething, de heer Berg, bestreed deze bewering. Hierop werdnadat de gezamelijke ministers de zaal hadden verlatenhet voorstel tot verwerping der provisioneele middelenwet met 79 tegen 17 stemmen aangenomen. RIJ SLA 1M D. De Libauer Zeitung bevat eenige mededeelingen aangaande het plan der Rus sische regeeringom te Libau een oorlogs haven aan te leggen. Volgens dit blad werd het plan gevormd omdat men tot de over tuiging was gekomen, dat in geval van oorlog met eene zeemogendheid de Russische vloot te Kroonstad en Reval door een vij andelijk eskader of in allerijl gelegde tor pedo's voor den ingang van de Finsche golf, gemakkelijk zou kunnen worden afge sloten in welk geval de vijand in de Oostzee vrij spel zou hebben. De Russische regee ring acht het daarom onvoorwaardelijk noodig, een oorlogshaven buiten de Finsche golf te bezitten; hare keuze is hierbij in de eerste plaats op Libau gevallen. BULGARIJE. De openbare meening in Bulgarije en in Rumelië schijnt te wenschen, dat de spanning in de betrekkingen tusschen bei den landen mag ophouden. De noodzake lijkheid van een overeenstemming tusschen Bulgarije en Rumelië is te zichtbaarom een conflict tusschen deze beide staten te kunnen duchten. BERTIE. De verhouding tusschen Servië en Turkije is verbeterd, doch die met Bulgarije ongunstiger geworden, ten gevolgen van de inbeslagneming van een aantal documenten, gevonden bij Servische emigranten die aan de grenzen in hechtenis zijn genomen. Deze stukken leveren het bewijs, dat. door den heer Karaveloff, den Bulgaarschen minister president, intriges tegen Servië op het touw zijn gezet. Deze handelwijze der Bulgaren heeft hier de algemeene verontwaardiging gaande gemaakt. De eerste inval van Servische emi granten is door een compagnie soldaten teruggedreven. Negen gewonden werden te Belgrado aangebracht. De pope Gligorith is door de Bulgaarsche overheden gevangen genomen wegens drijven ten gunste van Servië. Aan de zijde van Zaïcar worden nieuwe invallen verwacht. De emigranten PER WEENEN, financiën heeft de begrooting voor het huis van afgevaardigden ingediend. Ik uitgaven zijn op ff. 513.582.710 en de in komsten op ff. 506,939,788 geraamd, zoo- dat een tekort van ff. 6,642,922 te ra. wachten is. Trekt men van de uitgaven il de som van fl. 6,903,878, die voor het mika van spoorwegen en het uitvoeren vangruit openbare werken bestemd is, dan tnont bet budget een batig slot van ff. 2 6 0.936 u, De minister zal het deficit dekken dooit beschikbare gelden in de staatskas eni» zal in 1886 eene leening niet noodig NEW—YORK, 14 Oct. De republilè Foraker is tot gouverneur van Ohio gek® Er bestaan duidelijke kenteekenen dali republikeinen in de wetgevende macbli Obio een groote meerderheid hebben. KONSTANTINOPEL14 Oct. He verneemt dat de gezanten, die giste» avond een bijeenkomst hielden, het ia werden over den nieuwen tekst der in klaring, die hedenavond aan de Turksth regeering ter hand zal worden gest met een gemeenschappelijke nota nui Sofia zal gezonden worden. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van ik tweede kamer is ingekomen een ontwerp ra wet tot vereeniging van Rotterdam en haven. De discussie over de van het Wetboek van Strafvordering voortgezet en liep over de voorloopige air- houding van verdachten en aangenomens! Aangenomen werd een amendement heer Lohman om de rechter-commissari® alleen door de officieren van justitie te dos vergezellen in de dusver bestaande gevallen De hh. De Meijier en Gratama stelden ti» amendementen voor om de eedsquaestie regelen voor getuigen in strafzaken, minister van justitie achtte die voorstelle ontijdig. Eerst moest de politieke eed k; de Grondwet geregeld worden. Ook 4 commissie van rapporteurs bestreed dit affltf dement. Morgen voortzetting. Onder dankbetuiging voor de bei diensten is de 1ste luit. jhr. Van Spei op zijn verzoek, eervol ontheven van betrekking van instructeur op den vooi reidenden cursus bij het reg. grenadiers jagers, en wordt hij vervangen door d* lsten luit. baron Van Voorst tot Voorstal het 2de bataljon. Hoogst eenvoudig werd hedenvoor® deg het stoffelijk overschot van den beer Esser op de begraafplaats Eik en Duim ter aarde besteld. Vele vriendinnen, vrienden en vereerd waaronder uit anti-revolutionairen kriuj heeren baron Van Lijnden en Keuches werden opgemerkt, hadden zich rond groeve verzameld. Door de hh. Dr. F. J. Dilloo, hoogleeraar aan de vrije uffl' siteit te Amsterdam, en Keuchenius, «b van het centraal comité der anti-revoW naire kiesvereenigingwerd een woord de nagedachtenis van den overledene gr' - De invloed der algemeen heersck

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2