BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Kj O m *j in at ym.. luchtpijp gekregen. Niettegenstaande, ter stond geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht men er niet in slagen het belemme rende voorwerp te verwijderen. Binnen een half uur tijds was de knaap reeds overleden. Door de zware regens is in den polder Berg-Ambacht de waterstand, binnen één etmaal, niet minder dan 6 Bijnlandsche duimen gerezen. Donderdagnamiddag omstreeks half een uur vervoegde zich een persoon bij den heer G. M, Mijnlieff, steeiifabrikant te Nieuwer- kerk a/d IJsel, voorgevende schipper te zijn en zich noemende L. Van Dijk. Hij be weerde door den heer J. Yan de Berg te Bergen-op-Zoom gezonden te zijn om eene groote partij steen te laden, die hij Vrij dags zou komen halen. Hij wilde met den trein van 2.25 vertrekken, doch daar de trein weg waswerd hij door een knecht van den heer G. M. M. per rijtuig naar Gouda gebracht, waar zijn schip heette te liggen. Alvorens te vertrekken, vroeg hij om 21 guldenwant hij had kaas te Moor drecht gekocht en wilde het restant betalen. Die gelden, benevens eene parapluie, wer den hem geleend. De man laat nog altijd op zich wachten. Men vreest met een oplich ter te doen gehad te hebben. Zijn signale ment is: klein van persoon en tenger, donkere oogen en donker haar, gekleed met zwarte jekkerdonkere broekplatte pet, en in 't bezit van een horloge met stalen ketting. Aan de Handelskade te Amsterdam ligt gemeerd de Noorsche bark Mira, met een lading hout, gekomen van Trinidad de Cuba en bij het vertrek bemand met acht koppen. Gemeld schip heeft ten aanzien der beman ning een noodlottige reis gehad. Nadat het den Sten Juli 11. was vertrokken, werden reeds den 4en Augustus de timmerman, de zeilenmaker en een matroos ziekterwijl de daarop volgende dagen ook de kapitein, de eerste en tweede stuurman en nog een ma troos ziek werden, zoodat van de geheele bemanning slechts een matroos overbleef, die dienst kon doende kapitein en een matroos overleden spoedig daarna en toen de eerste stuurman in zoover hersteld was, dat hij zijn werkzaamheden kon verrichten, viel hij bij stormweder uit de groote marszeilra op 't dekwaardoor hij zoodanig gekwetst werd dat hij zijn dienst niet meer kon waarne men. Onder verschillende wederwaardighe den werd de reis voortgezet tot Falmouth waar een nieuwe gezagvoerder het com mando op zich nam, en arriveerde menden 3en dezer hier voor de stad. Gisteren ochtend was het bekende achttaldoor den thans gedetineerden Klop pers aangenomen om hem den voorgenomen dubbelen kinderroof te helpen volvoeren, weder bijeen aan het Centraal Station te Amster dam op weg naar Zutfenom door den rechter-commissaris mr. Thooft als getuigen te worden gehoord. Gisteren middag zijn ook door de gedele geerden rechter-commissaris bij de arrond.- recbtbank te 's -Hage verschillende getuigen gehoord in zake de poging tot ontvoering der kinderen van den heer Hoek in Apel doorn, meer bepaald ook over vroegere ge beurtenissen, die met streven van mevr. Bulkley worden in verband gebracht. Met den trein van het staatsspoor, die te 5 uren 8. 's namiddags uit Arnhem naar Geldermalsen vertrekt, had eergisteren zoo deelt de N. R. Ct. mede, ter hoogte van het station Eist bijna een ontzettend ongeval plaats. Een der conducteurs van den trein, die la ter bleek beschonken te zijnopende het portier van een waggon, terwijl de trein reeds in beweging was. Een drietal personendie er uitstapten, werden tegen den grond ge slingerd, terwijl twee portieren tegenover elkander opengelaten werden. Aan het sta tion Valburg werd de beschonken conducteur geschorst. Een weinig beter toezicht op de conducteurs vcor het vertrek van den trein ware zeer wenschelijk. Onder de passagiers, die gisterenmor gen met de mailboot Prins Hendrik, van de maatschappij Zeeland, van Queenboro te Viissingen aankwamen, bevond zich prins George, tweede zoon van den prins van Wales. De prins zette met den aansluiten- den trein van 7 u. 35 m. zijne reis naar Duitschland voort. •a CBATEJiHACB. Door Z. M. is benoemdtot burgemeester der gemeente Winschoten, G. Van Kregten der gemeente Aarle-RixtelW. Sengers. Door Z. M. is benoemdtot directeur van het rijkstelegraafkantoor te Uithuizen, J. P. Schoonhoven, thans directeur van het rijkstelegraafkantoor en brievengaarder te Warffum; tot directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Rijssen, B. De Stoppelaar Blij- desteyn, thans in gelijke betrekking te Drie bergen; tot directeur van het rijkstelegraaf- kautoor te Mijdrecht, J. De la Lande Cre- thans telegrafist der 2de kl. bij de rijkstelegraaf, en is, op hun verzoekeervol ontslag verleendaan W. Borst Jzn.als directeur van het postkantoor te Hoorn; aan S. T. Heeringaals telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf. Door Z. M. is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Constantiuopel de heer H. Spakler, thans leerling-consul, werkzaam aan het departement van buitenlandsche zaken, en tot leerling-consul de heer G. D. Advocaat, te Amsterdam, en is ds heer J. M. baron Van Voorst tot Voorst erkend en toegelaten als consul van België te Zwolle. Door Z. M. zijn in hunnen rang over geplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1ste luit. L. C. Vervooren, van den staf der inf., werkzaam bij de normaal schietschool, A. J. E. Van Gorkum, van het 2de, en D. F. H. Helbach, van bet 8ste reg. inf., benevens J. B. Van Damrne Jalink, van het instructie-bataljon, en is aan den lsten luit. L. W. A. Medenbach, van het 6de reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De 1ste luitt. der mariuiers G. A. Linckers, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over het daar aan boord inge scheepte detachement mariniers, en J. C. Van Hoekbehoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 1 November a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van het corps en ver vangen door de 1ste luitt. H. A. Mos en F. K. F. Ter Haar. De adjunct-administra teur J. Van Gorsel, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het gerechtshof alhier heeft heden Jacob Nelemaat, beschuldigd van manslag op den arbeider Van Spronsen, veroordeeld lot 4 jaren correctioneele gevangenisstraf. EltGELANO. De gisteren gehouden kabinetsraad duurde 2^ uur. Men verzekert, dat be raadslaagd is over het rapport van den lieer White, den Britschen vertegenwoordiger te Konstantinopelbetreffende de conferentie der ambassadeurs. Het kabinet zou met ge noegen kennis hebben genomen van hunne aanbeveling, om de unie tusschen Bulgarije en Rumelië goed te keuren. Aan de Daily News wordt uit Parijs gemeld, dat Rusland de groote mogendhe den gepolst heeft over het plan om den hertog van Cumberland op den Bulgaarschen troon te plaatsen. Prins Von Bismarck zou diens candidatuur steunen, ten einde op die wijze de dynastische quaestie ten opzichte van Brunswijk en Hanover uit den weg te ruimen. In eene dépêche uit Sofia aan de Times wordt bevestigd, dat na het wisselen van verschillende telegrammen tusschen den Sultan en vorst Alexander van Bulgarije, eerstgenoemde heeft aangeboden om de „personeele" unie met Oost-Rumelië te erkennendat vorst Alexander zich daar voor erkentelijk betoonde, maar levens wees op sommige bezwaren, welke, in dien zij niet weggenomen worden, het voorstel tot een halven maatregel zouden maken. Zoo zou de gebrekkige grondwet van Oost-Rumelië moeten herzien worden, en de erkenning der unie tusschen beide provinciën onvoorwaardelijk moeten ge schieden ook in het beiang van Turkije zelf. Dergelijke maatregel zou de Bul garen dankbaar stemmen, en de Turksche invloed in het vereenigd Bulgarije zou dan dien Tan Rusland overtreffen. PORTUGAL Volgens een dépêche uit Lissabon heeft de gouverneur van San-Thome uit naam van Portugal het protectant over Dahomey aanvaard, op verzoek van den koning van Dahomey zeiven en met het doel, aldaar de menschenslachtingen te doen ophouden. ITALIË. Woensdag zijn in de provincie Palermo 181 choleralijders aangegeven en 62 sterf gevallen. Uit de overige provinciën worden 9 nieuwe ziekte- en 13 sterfgevallen gemeld. Sinds 5 Oct. is te Toulon slechts 1 geval voorgekomen. TURKIJE. Volgens de Novosti zou de Potte tot de mogendheden het verzoek gericht hebben, toch de beraadslagingen omtrent de Balkan- quaestie wat te bespoedigen daar Turkije met het oog op de gebeurtenissenvooral op de krijgstoerustingen van Servië en Grie kenland onmogelijk lang een afwachtend® houding kan aannemen. Naar men verneemt zijn naar Adrianopel 1S000 redifs en 6 bataljons Nizams onder weg, benevens eene Syrische divisie. Ook bij Saloniki worden talrijke Turksche troepen zaamgetrokken. GRIEKEALAAD. De heer Rhangabé, vroeger Grieksch gezant te Berlijndie als een der eerste slachtoffers van Delyannis' zuinigheidsmaat regelen naar Athene teruggeroepen en op non-activiteit gesteld was, is weder op zijn ouden post benoemd. PER TELEGRAAF. PARIJS, 10 Oct. De einduitslag der verkiezingen in het Seine-departement is be kend gemaakt. Gekozen zijn de heeren Lockroy, Floquet, Delaforge en Brisson, met 272,000 215,000 stemmen. Al de andere candidaten komen in herstemming; Clémenceau heeft 200,000, Rochefort 130,000 stemmen verworven. ATHENE, 9 Oct. De vertegenwoordi gers der mogendheden hebbenieder voor zich, weder een vertoog bij de Grieksche regeering ingediend om haar voorzichtigheid aan te bevelen. De hier geaccrediteerde minister van Turkije heeft opheldering ge vraagd over het samentrekken van troepen op de grenzenen verklaard dat de Porte een gelijken maatregel zal nemen, indien bij voortduring Grieksche strijdkrachten uit gezonden worden. Bij ministerieele beschik king zijn voor bijna alle regimenten kwar tieren aangewezen in de steden der grens provinciën. NEW-YORK, 10 Oct. Kardinaal Mac Closkey, aartsbisschop van New-York, is overleden. (Hij was geboren te Brooklyn 20 Maart 1801, stond sedert 1864 aan het hoofd der diocees en werd 15 Maart 1875 in het Heilig College opgenomen). ATHENE, 9 Oct. Zes gezanten van vreemde mogendheden werden heden door den heer Delyannis ontvangen. Zij ver klaarden allen, dat Griekenland zich gema tigd moet toonen en den vrede van Europa niet door gewaagde ondernemingen moet ver storen. Anders zou het de gunst van Europa verhezen en ook zichzelve in ongelegenheid kunnen brengen. De kabinetsraad zal heden avond beraadslagen over het antwoord, dat hierop gegeven moet worden, en dat mor gen aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden zal worden medegedeeld. ROME, 10 Oct. De muntconferentie is tot 20 October verdaagd. KONSTANTINOPEL, 10 Oct. Het gerucht is hier verspreiddat eenige mogend heden protest aanteekenden tegen het ontwerp van de declaratie der gezanten en deze dus niet zonder aanmerkelijke wijzi gingen zal verzonden worden. Het is onjuist, dat de gezanten reeds een beslissing hebben genomen om de quaestie voorgoed uit te maken. Men weet nog niet, hoe de verschillende mogendheden hierover denken. LAAT8TE BERICHTEN. Tegen gisteren was door de leiders der werkeloozen in Rotterdam een betooging, in den vorm van een optocht, voorbereid. Verzamelplaats was het koffiehuis aan de Gedempte Binnenrotte, waar gewoonlijk de sociaal-democraten hun vergaderingen hou den. Werkelijk kwam daar gisterenoch tend eenig volk bijeen, doch hetzij om de geringe opkomst der manifestanten, hetzij om andere redenen, de leiders lieten op zich wachten en de optocht ging niet door. Na eerst eenig geduld te hebben geoefend, keerden, volgens de N. R. Ct.de verza melden ten laatste huiswaarts. Een 22 jarig jongeling geraakte heden in de Hoflaan te Kralingen tusschen zijn rijtuig en een boom beklemd en was dade lijk een lijk. Hedenmorgen werd op het bureau der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Amsterdam door een kruier een mandaat, groot ƒ5600, ter betaling aangeboden. Het stuk kwam den chef de bureau iets kleiner van vorm voor, dan gewoonlijk het geval was en inderdaad bleek het bij nader onderzoek, valsch te zijn. De kruier werd onmiddellijk door de aan het centraal station aanwezige recherche ge arresteerd, terwijl het valsche stuk in beslag werd genomen om bij de opsporing van den schrijver dienst te doen. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het gisteren te 's Hage gehouden acte-examen voor lager onderwijs werden geexamineerd 8 mann. candidaten. Toege laten de hh.H. Mattiesing, te Wassenaar J. J. Van Borselen, te Oegstgeest; W. G. J. Verbaan en P. B. Van Don, beiden van Hellevoetsluis; H. Monnikendam en G. J, Van der Reyden, beiden te Brielle. De algemeene vergadering van onder wijzers, verbonden aan de rijksnormaalscho- leu in de 2de inspectie, zal dit jaar in de Kerstweek op nader aan te wijzen plaats gehouden werden. De heereD Van Dijk te Leiden en Bouman te Amsterdam zullen stellingen inleiden over het onderwijs in de Nederlandsche taal en in vormleer. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Maduravan Batavia naar Amsterdam passeerde Galle 9 October. De Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Perim 9 October, GEMENGDE BERICHTEN Uit de nadere mededeelingen over den brand die eergister te Clerkenwell heeft gewoed blijkt, dat ook dezen brand tot de hevigste behoort, waardoor Londen in de laatste jaren werd getruffen. Het tooneel van den brand was een groot blok magazijnen, bekend onder den naam Charterhouse buildings, gelegen bij de ver- eeniging van Aldersgatestreet en Clerkenwell- road. Het eerste vuur werd ontdekt door den politie-agent, die op post stond. Hij maakte terstond alarm, maar voordat dt brandweer kon aanrukken, breidde de vlam men zich verbazend snel uit en tastten zij het geheele blok aan. Op het geschreeuw der menschen, die in een der huizen woonden, drongen een paar politie-agenten binnen en redden met groote moeite een kind van twee jaren en een oude vrouwdie door middel van een touw werden neergelaten. Ondanks de tijdige hulp der brandweer nam de brand steeds grooter afmetingen aan. Het eene huis na het andere werd aangetast, Aan den westkant werd de Forester Hallen aan de zuidzijde de St. Thomas kerk bedreigd, maar beide gebouwen bleven spaard. De brandweer begon langzamerhand terrein te winnen en bedwong den brand, den ondanks hevigen wind, die de vlammen steeds aanwakkerde. In het geheel werden 30 h 40 huizei aangetast. De twaalf magazijnen, waar vuur zich het eerst vertoonde, werden gelie] vernield, terwijl de andere alle min of meet werden beschadigd. Men heeft nog nie kunnen nagaan hoe groot de i schade is. Volgens een voorloopige opgava wordt de schade op 2,000,000 begroot, De tot Stokholm verschijnende bladen verhalen een nobele daad van Christin Nilsson. Den 27sten September, en das eenige dagen na het vreeselijk onheil, dooi het dringen der menigte ontstaan die naar het gezang der kunstenares luisterdebevond zij zich in haar hotel, toen een Nederland sche dienstbode bij haar werd aan die twee kinderen aan de hand hield. „De moeder dezer kleinen", zeide di dienstbode, „mevrouw Emma Sanderseent jonge weduwe, heeft, tengevolge van m concert het leven verloren; de kinderen hebben geen bloedverwanten, niemand ln- taalt mij iets en daarom breng ik de stum pers bij u en zoek een anderen dienst.' Christine Nilsson trok de blonde kinder tjes naar zich toe en zeide: „Ik kan het niet helpen dat uwe mama gestorven is: ge toch niet boos op mijniet waar üaarai betaalde zij de dienstbode het haar verschul digd loon uit, liet de eigendommen der kin deren in haar hotel brengen en bracht de beidt meisjes den volgenden dag op een kostschool, terwijl zij de verplichting op zich nam o« voor haar opvoeding te zorgen. Mevroo» Nilsson voegde haar vrienden, die haar pit zen toe: „lk heb der kinderen haar moed» ontroofd en moet dus zelve de doode ver- TUK MAliKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 10 October. Oude Tarwe - Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Eoterflequal, - (2e - 4 (le per kil.) [3t Turf haardbr. Ie soort - (grauwe) Lange zwarte Delft, 10 Oct. Kaas. stapels, wegende 19,646 kil.prijs H 18.per 100 kilo. Handel vlug, r vati 6 hectol. 8400 kilog. dubb.hectol. 7.10 6.40 5.60 5.20 4.— 4.60 3.50 2.70 6.50 5.50 66.— 58.— 1.65 1.45 Ol

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2