bruik der oude Hectorswoning door het ge meentebestuur verstrekt. De oude banier is en blijft een gedenkteeken van dat verleden van ruim 75 jaren. Zij deed voor de eerste maal dienst en was vervaardigd door de leer lingen, bij gelegenheid eener feestviering van den 25-jarigen dienst van een kassier of penningmeester des Genootschaps, waarmede doorgaans belast werd een bestuurslid, dat ook in staat en bereid was tot geldelijke voor schotten bij de beperktheid der geldmiddelen; omdat slechts eenmaal s jaars de contribu tion der leden en de schoolgelden der leerlingen werden betaald en de uitga ven toch moesten geschieden. En zoo is nu vervangen de oude door //De nieuwe Banier", méér sierlijk, van grooter kunstwaarde, maar daardoor ook kostbaarder. Met die nieuwe banier ver volgden' de oud-leerlingen en de tegenwoor dige leerlingen hun feestelijke optocht van de Stadsgehoorzaal tot Musis Sacrum en werd zij aldaar door het bestuur met een lauwerkrans versierd, die met de Leidsche kleuren prijkte. De voorzitter van het Ge nootschap aanvaardde deze vereering en meende echter de leerlingen nadrukkelijk er op te moeten wijzen, dat de lauweren aan de nieuwe banier gehecht, nog verdiend moesten worden en hij hoopte, dat de thans geschonken lauwerkrans hun ten spoorslag mocht verstrekken, om met ijver te streven naar alles wat recht en schoon is. z/De nieuwe Banier" is derhalve het zin nebeeld der toekomst. //Noblesse oblige." De taak der leerlingen is schoon en edel, maar die van bestuurders en onderwijzers niet minder gewichtig; op allen rust een zware verantwoordelijkheidbij het terug zien op het verleden. Het Genootschap verkeert in een beteren toestand dan ooit; maar alleen door de ruime middelen, waar over het kan beschikken uit de gemeente kas en de provinciale fondsen; alleen om dat art. 14? der wet op het middelbaar on derwijs voor de Burgeravondschool die in komsten verzekert. Eene herziening van die wet, een verandering in de gezindheid der hooge regeering en in de opvatting van het wettelijk voorschrift door den gemeenteraad; een wijziging der inzichten van den inspec teur en van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs,wat kan niet al er toe leiden dat, de burgeravondschool wordt eene openbare, in plaats van eene bij zondere gesubsidieerde school, maar dan blijft het genootschap wat zij oorspronkelijk was en meer dan 75 jaren geweest is. Oud-leerlingen hebben daaraan gedacht, toen zij uit dankbaarheid voor het genoten onderwijs het grootste gedeelte der feestelijk heden op zich namen en een fonds hebben gesticht, dat nu reeds een kapitaal van ƒ1200 heeft bereikt. Niet te vergeefs kan het Genootschap op oud-leerlingen vertrou wen en de sterkste nagalm is dus wat de voorzitter van het bestuur bij de feestvie ring van het 50-jarig bestaan, de heer A. Librecht Lezwijn, leerlingen, onderwijzers en bestuurders bij een heildronk toeriep: Goed voorgaan doet goed volgenM. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Sic. bevat het rapport der com missie, belast met bet afnemen van het eindexamen der afdeeling B van de Rijks landbouwschool in 1885. Men schrijft uit Den Haag aan de Jmst., dat in eene audiëntie, door Z. M. den koning onlangs aan den burgemeester van Amsterdam verleend, onder meer is ter sprake gekomen de reorganisatie der politie te Amsterdam. -- Op de Badhoeve te Haarlemmermeer werden Woensdag verkocht 145 schapen, de herdershond en 6 paarden. Gedurende de verkooping ontstond begin van brand in den paardenstalwaarbij het paard van P. De Koning slaart en onderlijf brandde. Ge lukkig evenwel werd het vuur juist bijtijds gebluscbt. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren Maarten Pronk van het hem ten laste gelegde, in zake de aanvaring van de Zee meeuw met de Oude Maas II, vrijgesproken. Een paard en rijtuig uit Driebruggen raakte Dinsdagmiddag te Stolwijk op hol en kwam steeds hollende in het een uur verder liggende Berg-Ambacht, alwaar het paard, met het rijtuig achter zich, over liet rasterwerk om de kerk sprong. Nu sloeg het rijtuig omwerd verbrijzelden liet paard geraakte los, maar werd spoedig gegrepen. De bestuurder kou met moeite zijn lijtuig verlaten, en zette met hetzelfde paard, in eene geleende kar, zijne reis voort. Uit Sliedrecht meldt men aan de N. li. Cl. Onze gemeente met eene bevolking van bijna 10,000 zielen, die zich eenmaal kon beroemen op twee flinke gasfabrieken, is goed op weg om tot olie- en vetkaarsen- tijd terug te keeren. De petroleumgasfabriek bestaat sedert lang niet meer; de andere, die het gas uit de steenkolen fabriceert, is stervende. De een voor, de andere na laat zijn meter weghalen en de lijding afsluiten. En geen wonder. Het gas hier is buiten gewoon slecht en daarbij zeer duur, 14 ct. de kubieke meter. Men zegt dat het fabri- ceeren niet gaat, zooals dat behoort te ge schieden, maar dit daargelaten, is het van algemeene bekendheid, dat de groote toe- voeibuizendie in den dijk liggenzoo slecht zijndat er veel meer gas ontsnapt dan er verbruikt wordt. Een en ander is oorzaakdat we hier menigen avond zoo goed als in 't duister zitten. Het lijk gevonden bij de brug over de Brouwersvaart op de spoorbaan te Haarlem, waarvan wij gisteren melding maakten, is herkend als dat van P. S. Huijbers, oud 21 jaren, bloemkweekersknecht, woonachtig aan de Houtvaart onder Overveen. Te 10 uur des avonds verliet hij het huis van zijn patroon en om zijn weg naar huis te bespoedigen, nam hij dien langs den spoorweg en heeft hij dus vermoedelijk door het barre weer van dien avond de spoortrein niet hooren aankomen. Men schrijft aan het D. v. IV. uit ZaandamGisterennacht omstreeks half twee brak alhier in een der loodsen van den stads- reinigingsdienst een brand uit, die zich in den aanvang vrij ernstig liet aanzien. Door het snel en krachtig optreden der brandweer was men den brand echter spoedig meester, en bleef deze beperkt tot het aangetaste gebouw. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend. Het lijk van den directeur der stadsreini ging de heer v. S.die uit deze betrekking ontslag had gevraagd, is dezen morgen om 6 uur in het water tusschen de vletten in het schuitenhuis gevonden. Men schrijft uit Hoorn: Een kloeke daad is gisteren verricht door den Volen- dammer visscher Cornelis Pooijer. De tjalk Be vrouw Eva, schipper Roelof Brouwer uit Amsterdamverliet hier heden morgen vroeg de haven. De zee was toen zéér hol, doch de schipper waagde het toch nog te gaan. Voor hij Urk had bereikt nam het weer echter zoo toe, dat het schip in nood geraakte. De tjalk werd lek en was met pompen bijna niet boven water te houden. Reeds was de noodvlag geheschenen eene plank in den mast gemaakt waarop de schipper en zijn knecht het lijf wilden bergen, toen Cornelis Pooijer ter huipe kwam en hen met groote moeite redde. Dit is reeds de derde maal, dat Pooijer zich zoo kloek heeft gehouden. Voor een paar jaren redde hij visschers die in het Krabbersgat bij Enkhuizen op een wrak gestooteu hadden, en raeds vroeger deed hij hetzelfde onder Stavoren. Naar het U. B. verneemt, zal Dins dag a. s.des avonds te acht uren, eene openbare zamenkomst plaats hebben, waarin de commissie ter herdenking van het 250- jarig bestaan der Utrechtsche hoogeschool een voorstel zal doen betreffende de zaak, waarvoor de bijdragen zullen gevraagd wor den van Utrechts ingezetenen. De commissie heeft alle bij haar tot dat doel ingekomen plannen, wat wenschelij3heid en uitvoer baarheid aangaat, aan een nauwkeurig en ernstig onderzoek onderworpen, en is zoo tot bet plan gekomendat zij aan het oor deel van belangstellenden wenscht te onder werpen. Uit Apeldoorn schrijft men: Hield mevr. Bulkley na hare arrestatie eerst, met toestemming van de bevoegde macht, haar verblijf bij den heer S. te Zutfen, thans bevindt zij zich in de gevangenis aldaar. De instructie ter zake van de poging tot kinderroof is aangevangengisteren zijn de heeren Hoek en Ender, directeur van den speeltuin van mevr. Bulkley, gehoord. Volgens het 13de jaarverslag van de Vereeniging „Barnabas", tot steun van we duwen en weezen, over 1884-85, is het getal weduwen weder met 3 vermeerderd, zoodat nu 23 weduwen en 46 kinderen eene jaar- lijkscbe uilkeering van f5750 ontvangen. Het aantal werkende leden is met 23 ver meerderd en bedraagt thans 346. Vier leden zijn overleden en drie hebben voor hun lid maatschap bedankt. Het aantal donateurs en donatrices is gestegen tot 1289 terwijl 91 schoolbesturen, 12 kerkvoogdijen, de vereenigingen voor Chr. Nat. en Geref. school onderwijs en het dames-comité te 's Hage de vereeniging met ruime bijdragen hebben gesteund. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het voordeelig saldo en vast kapitaal, f78,646.24. De uitgaven zijn geweest f8218.97{, saldo f 70,427.26;. Dit voor deelig saldo is belegd in le hypothecaire schuldbrieven, door inschrijvingen in de spaar bank van het Nederl. Onderwijzers-Genoot schap, door hypothecaire pandbrieven van de Amsterdamsche Hypotheekbank en van de groote Russische sporen. Gisterennacht heeft te Ootmarsum een ernstige brand gewoed. De woning en de schuur van den landman Meijer op Vinke zijn geheel en al eene prooi der vlammen geworden. Noch van den inboedel noch van het vee kon iets gered worden, zoodat 30 koeien en 7 paarden in de vlammen zijn omgekomen en de geheele oogst is vernield. De bewoners zijn het gevaar gelukkig ont komen, maar zij zijn als 't ware naakt aan het brandende perceel ontsnapt. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel waren ver zekerd; het vee echter maar gedeeltelijk. Des Zondagsavonds zoo lezen wij in de Veend. Ct. is het gewoonlijk nog al woelig in onze goede gemeente (Veendam), vooral in de Kerklaan, die ook dan, als altijd, het brandpunt is van drukte. De eigenaardige opvatting van velendat de Zondagviering hoofdzakelijk moet bestaan in het drinken van heel veel jenever, is dan gewoonlijk de oorzaak van kleinere of grootere baldadigheden of ongeregeldheden, waarmede de politie soms handen vol werk heeft. Zoo ook Zondag jl. Een niet heel fijn ploegje volk trok tegen 10 uur ongeveer uit de Kerklaan naar het Beneden-Westerdiep. Na bij den tapper E. Rosies eenige glasruiten te hebben ingeslagenging het al vechtende door de Nieuwe Laan naar het Beneden- Oosterdiep, waar de strijd met nog grooter hevigheid ontbranddezoodat de messen voor den dag kwamen en er op middeneeuwsche wijze werd gevochten. Eene niets kwaads bedoelende, maar al te nieuwsgierige vrouw, die daar toevallig passeerde, ontving eene vrij diepe snede over den arm, terwijl ook nog een man, die met de ruzie niets te maken had, er bij gewond werd. Gelukkig kwamen ten laatste de politie-agenten Prenger en Van Voorn opdagen; zij verwijderden de belhamels van het tooneel en hebben van het gebeurde behoorlijk proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen, moet de voornaamste vechtersbaaseen zekere P. W.van 't Be- nedenvallaat, wezen een oud bekende onzer politie, die zich reeds meermalen voor ver schillende heldenfeiten van dezen of derge- lijken aard heeft moeten verantwoorden. Sedert eenige dagen is het tusschen de infanteristen en artilleristen te Breda niet erg pluis. Zondag hadden erge onge regeldheden plaats, en daarbij werd een artillerist gevaarlijk verwond. Maandagavond herhaalden zich de vechtpartijen, en werden een infanterist zoodanige verwondingen toe gediend door een troep artilleristendat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. Thans kruisen des avonds sterke patrouilles infanterie en artillerie met getrokken sabel door de stad, ten einde, zoo noodig, met kracht de ongeregeldheden te keer te gaan. Tevens is er eene order uitgevaardigd, waarin het den militairen verboden is, met meer dan drie personen over straat te loo- pen. Dinsdag avond was het dan ook reeds rustiger, en te hopen is het, dat men voor goed een einde aan de ongeregeldheden zal gemaakt hebben. De kerkdief, die eergisteren te Maas tricht gesnapt is, heeft bekend ook de dader te zijn van den diefstal in de Mun sterkerk te Roermond. '8 CRATËSIIAtlE. Door Z. M. is aan de off. v. gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indie, dr. J. W. Portengen, vergunning verleend tot aanne ming van het ordeteeken der 5de kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Yereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is de heer G. De Vries, kweekeling van de Utrechtsche Zendings- vereeniging, benoemd tot hulpprediker bij de iulandsche Christengemeente in Ned.-Indië. De minister van justitie zal op 13 dezer geen audiëntie verleenen. De afdeelingen der tweede kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk VI (marine) de hh. Van der Schrieck,Van der Sleyden, Van der Hoop, Sluiter en Lieftinck over hoofdst. financiën, de hh.Vos de Wael, De Ruiter Zijlker, De Meijier, De Bruyn Kops en Mees; over het hoofdst. oorlog, de hh.Van der Schrieck, Reuther, A. Van Dedem, Schimmelpenninck van der Oye en Roo seboom over hoofdst. waterstaat enz., de hh. Gil- demeester, Rutgers van Rozenburg, Roëll, Kielstra en Dirks. Bij de voorzetting van het gerechtshof van het geding tegen J. Nelemaat verklaar den hh. deskundigen, die bij den verslagene wonden gevonden hebben in aangezicht achter het oor, aan den hals en aan de linkerarmallen toegebracht met een snijdend werktuig, dat zij van oordeel waren dat hij bij tijdig aangebrachte hulp had kunnen be- houden zijnmaar dat hij nu door het vele bloedverlies was overleden. Op geen der getuigen verklaringen had bescli. eenige aanmerking. Bij zijne nadere ondervraging hield hij met bijna onhoorbare stem vol dat hij van niets afweetofschoon hij moest toegeven dat zijn schuld volgens de verklaringen der getuigen was gebleken en dat hij acht dagen te voren had ge- zegd: ik zal hem wel krijgen, daarmede op Van Spronsen doelende. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman die het Öpenb. Min. waarnam, geloofde dé aandacht van het hof niet lang bezig te moeten houdenom hetgeen ter terechtzit- ting was gebleken nader le bespreken, en te betoogen, dat het bewijs in deze voldoende was geleverd. Op heeterdaad toch was besch, met het wapen in de hand, waarmede hij zijn slachtoffer had getroffen, gevat. Na was weliswaar dat treffen niet direct opgelet en de verslagene eer3t den volgenden dag gevonden, maar voldoende was gebleken dat hij met den dolk de wonden had toeé gebracht.. Adv.-gen meende dal van ontoe rekenbaarheid ten gevolge van dronkenschap geen sprake kon zijn en alleen in de drilt van besch. en diens wrok de aanleiding tot de misdaad was gelegen daar er tusschen Nelemaat en Van Spronsen eenige animositeit had bestaan. Noch in de omstandigheid dat de verslagene bij tijdige hulp nog behouden had kunnen worden, noch in de voorgewende dronkenschap van besch. vond adv.-gen. aan leiding tot aanneming van verzachtende om standigheden. Alleen konden z. i. als zoodanig gelden het vroeger onberispelijk gedrag van besch. en de gunstige getuigenissen omtrent hem afgelegd. Op grond van die omstan digheden requireerde hij een veroordeeling tot 4 jaren correetioneele gevangenisstraf. Voor den besch. trad als verdediger op mr. Jac. Van Gigch die van meening n dat zoo niet algeheele ontoerekenbaarheid dan toch eene uiterst geringe toerekenbaarheil moest worden aangenomen. Véór dat pleite tot bespreking daarvan overging trachtte! aan te toonen dat door het Openb. Min, het bewijs niet was geleverd dat de ver wondingen bij Van Spronsen bevonden, dra zijn cliënt waren toegebracht. Pleiter's conclusie strekte ten slotte tet vrijspraak bij gebreke van het gevorderde bewijs, maar voor 't geval het hof het bewiji geleverd oordeelt en de toerekenbaarheid aan wezig acht, mocht z. i. toch niet vergeta worden dat besch. de gepleegde daad ii geenendeele beeft gewild en de gevolgen e van niet heeft kunnen voorzien. Met kl volste vertrouwen zag pl. 's hofs uitsprail te gemoet. Bij de hierna gevoerde re- en dupliek hield het O. M. nog nader vol dat de schuld meer dan voldoende was bewezen en er ir 't minst niet aan dronkenschap bij besch moet worden gedacht, terwijl de verdedigd voor de beweerde onbewustheid nog aan voerde dat o. a. het te bed gaan met een geopend scheermes in de handzooals besch. had gedaan, toch niet als eene normalr handeling kan worden aangenomen, 's Hot uitspraak werd bepaald op morgenmièfy ten 3 ure. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EWGELANO. Lord Hartington heeft, op eene gis teren te Bury gehouden liberale meeting, herinnerd dat hij gedurende 21 jaren van het lagerhuis is geweest, en datweldn het oogenblik kan komen, waarop hij eis stig de vraag om zich uit het openb' leven terug te trekken, in overweging met nemen. De Times verneemt uit Durban dsti Cape Gazette proclameert, dat de gouvernn van de Kaap mede optreedt als gouvernen van Britsch Bechuanalandalwaar hij A overheden aanstelt. Sheppard werd tot k stuurder benoemdhij presideert de land- commissie bestaande uit drie officieren a zeven andere overheden, allen Engelse!» De Cape Gazette behelst ook de wetten gil dig voor Britsch Bechuanaland. Dezeko*' overeen met de wettelijke voorschriften Ik in de grenslanden van kracht zijn. FRANKRIJK. De heeren Floquet en Lockroy hebbs een brief van dankbetuiging aan hunnefe zers gericht, waarin zij aandringen op eensluiting van alle republikeinen in Pr» rijk, ten einde de hoovaardij der mos chisten te fnuiken.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2