BINNENLANDSCHE BERICHTEN. z it m m tt- delde in de sectien van den gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden voor 1886, benevens de beantwoording van burgemeester en wet houders is verschenen. Bij de algemeene beschouwingen gaf een lid zijne bevreemding te kennen dat het in trekken van subsidie voor de hoogere bur gerschool voor meisjes niet had aanleiding gegeven tot verhooging van schoolgeld of beperking van uitgaven; naar zijne meening had dit tekort niet door verhooging van de plaatselijke directe belasting behoeven te worden gedekt. Mocht eene verhooging van het schoolgeld eene vermindering van het aantal leerlingen ten gevolge hebben dan zou daaruit moeten worden afgeleid dat het behoud der school niet noodig was. Door anderen werden nog met nadruk op gewezen dat vooreerst de mogelijkheid be stond dat bet subsidie zoude worden her steld en dat het voorzeker te betreuren was dat de intrekking van het subsidie nu reeds aanleiding had gegeven in eene gemeente, nl. te Goes, tot opheffing der school. Burg. en weth. kunnen zich met de laat- sten zeer goed vereenigen en vleien zich dat de wetgevende macht tot het inzicht zal komen dat die intrekking eene in alle opzichten onbillijke daad Js geweest. Al erkennen zij volgaarne dat die subsidien tot wederopzeggens zijn verleend, toch is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat men in de meeste plaatsen, ook in de onze, niet tot de oprichting ware overgegaan, indien het subsidie niet was toegezegd. Bij de behandeling der jaarwedde van den archivaris rees de vraag of het niet de voor keur zoude verdienen dezen post voor me morie uit te trekken, met het oog op de aanstaande regeling dier betrekking. Burg. en weth. geven te kennen dat ook door hun deze post als zoodanig werd beschouwd en deelen tevens mede dat door eene commissie, bestaande uit de hoogleeraren Bruin en Acquoy en dr. Pleyte, met de meeste be reidwilligheid was voldaan aan de uitnoodi- ging van het gemeentebestuur te dier zake een onderzoek in te stellenen ten deze een hoogst belangrijk rapport was ingediend. Wanneer het onderzoek aangaande de te maken veranderingen en de daaraan ver bonden kosten is afgeloopen, zal deze zaak bij den raad worden aanhangig gemaakt. Handelende over volgn. 9U der begroo ting, onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen werd in eene sectie de wensch uit gesproken dat bij den aanleg van het park op de Ruïne het achtergedeelte tusschen de beide schoolgebouwen zoodanig zouden kun nen worden ingericht, dat het bij volgende akademiefeesten kon worden gebruikt voor de plaatsing van een feestgebouw. Hoewel het te bejammeren zoude zijn, wanneer de Ruïne in het vervolg voor dat doel niet meer kon worden gebruikt, vreesden ande ren, dat wanneer de Ruïne eenmaal in een park herschapen was, er geen sprake meer van zoude kunnen wezen om aldaar de aka demiefeesten te geven, daar aan het park alsdan te veel schade zoude worden toege bracht. Ook door burg. en weth. wordt dit gevoelen gedeeld. Omtrent de toelage aan de eigenaars van den schouwburg verklaarde zich in eene sectie één lid daartegen, op vroeger meer malen aangevoerde gronden. Burg. en weth. meenen, dat, daar door den gemeenteraad meermalen voorstellen tot intrekking of ge leidelijke vermindering zijn verworpen, eene nadere verdediging van dezen post overbo dig is. Ten slotte werden inlichtingen gevraagd aangaande de plannen van eene uitbreiding der grenzen van de gemeente, waarop door burg. en weth. wordt medegedeeld, dat 4 Februari jl. door hen een gewijzigd plan voor die uitbreiding aan de gedep. staten is aangeboden; tot dusverre is evenwel nog niets bekend welk gevolg daaraan door dat college is gegeven. In de laatste dagen heeft menbehalve door het weer, ook door de aankondigingen van de eerste muziekuitvoeringen kunnen bemerken, dat de winter en „Frau Musica" hunne gewone tournée weer aanvangen. Mag aan het gure seizoen veel onaangenaams zijn verbonden, de overvloedige gelegen heden, welke zich gewoonlijk in dien tijd voordoen, om weer opnieuw van de muziek te genieten, doet menigeen toch naar dit jaargetijde verlangen. He opkomst van het publiek gisteren avond bij de eerste uilvoering der Leidsche Kamermuziekvereeniging, toonde dat de be langstelling in deze onderneming steeds grooter wordt, en ongetwijfeld moest dit den kunstenaars, welke gisterenavond weer voor het eerst optraden, reeds eene groote voldoening zijn geweest, daar het publiek in den regel meer smaak voor groote con certen toont te bezitten, dan voor de dik wijls meer verheven kamermuziekuitvoeringen. Het eersle nummer van het programma, „Trio" (welk opus?), van Saint-Saëns, hoe wel eene verdienstelijke compositie met een schoon andante, was niet in staat bizonder te boeienbeter indruk werd teweeg ge bracht door mej. Gripekoveu met hare voor dracht der beide Schubert'sche liederen, en door de „Suite", van Goldmark, uitgevoerd door de hh. Striening en Enderle. „Wan- derschwalbe", van Rubinstein, werd door mej. Gripekoven op schoone gevoelvolle wijze weergegeven. Het „Trio", van Raff, als slotnummer, werd goed gespeeld, uit de voordracht kon men bemerken dat het kun stenaars-klaverblad met geen onbekend werk te doen had, en hoewel meer en meer een streven naar fijnere artistieke uitvoering merkbaar wordt, moet toch in de eerste plaats nog wel eens worden gelet op zui verder spel, dat nu en dan wel ietstewen- schen overliet. Zeker is het dat deze soirées ruime be langstelling verdienen, terwijl voor onze kun stenaars een aandachtig gehoor ongetwijfeld een der voornaamste drijfveeren zal zijn om zooveel mogelijk in hunne uitvoeringen naar volmaking te streven. Zaterdag 3 Oct. had in de Praktische Ambachtsschool alhier eene plechtigheid plaats, die voor de school van groot ge wicht en beteekenis was. De eerste leerlingendie de school na een twee en een half-jarig bestaan gevormd heeft, ontvingen het einddiploma: de tim- merleerlingen F. L. Th. Van Oosten en J. Verpoorte, de smidsleerlingen W. N. Cunaeus en A. Verpoorte. De voorzitter van het bestuur prof. J. M. Van Bemmelen sprak bij deze gelegen heid een opwekkend woord en bood namens het bestuur den timmerleerlingen een nage noeg volledig stel timmergereedschap aan en eene gift bij de spaarbank ingeschreven, aan de smidsleerlingen eenig gereedschap, een boekwerk en een spaarbankboekje. Tevens werd hun vergund de door hen vervaardigde teekeningen en hun laatste werkstuk te behouden. Deze leerlingen hebben reeds dadelijk eene plaatsing gevonden, in de werkplaatsen van de heeren G. Van DrielH. Filippo Hz., W. Joustra en de Kou. Ned. grofsmederij. De uitslag van de overgangs-examens der overige leerlingen was als volgt: Bevorderd werden de timmerlieden van 3a naar 34: J. H. Bonarius, II. H. Ver hulst, J. P. Oudshoorn, J. Hoeks, P. J. La Court, J. C. A. Fischer, J. W. Broek huizen; van 24 naar 3a: P. Schroder, G. Vesseur, W. F. Van Tongeren, W. F. Van Us, B. D. De Roo; van 14 naar 2a: H. Zijderveld, J. Vink, voorwaardelijk M. K. Willebrands; van la naar 14: J. Van der Wiel, voorwaardelijk L. Van Varick; niet overgegaan een leerling. De smeden van 2a naar 24: P. H. J. Bognetteau, R Van Oosten, J. A. Van de Geer; van 14 naar 2a: D, Tiemeijer, R. L. L. De Beer, A. F. Kasteelen, W. N. Wempe, H. Noppen, J. P. Maas, J. F. Vlaan deren; van la naar 14: K. L. Meijer, voor waardelijk G. A. Annokkeé. De huisschilders van 2a naar 24: J. De Koning, C. Van Rijs, G. S. Nagtegaal, A. A. M. De Bruin, N. Vervark; van 14 naar 2a: een leerling niet overgegaan; van la naar 14: Id. Van BorselenW. Du Pon W. F. Vuurpijl. Met ingang van 1 Dec. a. s. wordt de le luit. F. Rutgers van der Loeff eervol ontheven van zijne detacheering bij het kol. werfdepot, en ingedeeld bij de 3e comp. 4e bat. 4e reg. inf. alhier. Gisterenavond hield de studenten- afdeeling Leiden van het Nederl. tooneel- verbond eene vergadering, die door den voorzitter werd geopend met een woord van hulde aan de nagedachtenis van mevrouw Kleine. De voorzitter der afdeeling, de heer Ed. Jacobson, werd vervolgens benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering. Bij den aanhoudenden regen van den laatsten tijd overtrof de avond van gister de verwachting, ofschoon de lucht bij een krimpenden wind geen hoop op droogte gaf. Eenige uren achter elkander toch stroomde het water van den hemel en wel mocht men aanmerken dat zulk regenen weinig was beleefd. Het geleek een wolkbreuk. Nu hebben stoomgemalen en poldermolens volop werk om het overtollige water te ontlasten en de landman ontwaart met bekommering dat het vee naar stal zal moeten gehaald worden, als de regen niet ophoudt. Hoe veel gebrek aan vocht was er dezen zomer voor het verdorde weiland, hoe drassig is het thans met groote plassen. Er komt echter doorgaans een geluk bij een ongeluk: duizendtallen van muizen, die een ware plaag voor het weiland waren geworden, komen nu om door gebrek en het vele water. Naar wij vernemen zijn de regeerings- voorstellen tot vermindering der uitvoer rechten en verhooging der invoerrechten in Nederlandsch-Indië reeds aan Z. M. den koning ter onderteekening aangeboden, zoo dat de indiening zeer spoedig kan worden tegemoet gezien. De begrooting der algemeene lands drukkerij, dierst 1886, bedraagt f263.354. De uitslag van de gehouden aanbesteding van de levering van papier laat toe dat een bedrag van f 3000 minder kan geraamd worden dan het cijfer voor 1885 toegestaan. Over 1884 zullen de inkomsten der druk kerij vermoedelijk bedragen 2S8.793.75 en de uitgaven 246.902.61vermoedelijk batig slot 41.891.14. Het Vad. verneemt, dat dr. Jonck- bloet te Wiesbaden ernstig ongesteld is ge worden. Door den verdediger van Jeanne Lorette is gisteren ter griffie van het gerechtshof in Den Haag mededeeling gedaan van de in diening van een adres aan Z. M. den koning, waarbij hijmr. Haasnamens de veroor deelde, verzoekt dat de gevangenisstraf van drie jaren, waartoe zij is veroordeeldmoge worde veranderd in eene daaraan geëvenre- digde celstraf. Het adres is aan het kabinet des konings ingediend en zal door de be middeling van het departement van justitie thans om advies worden gezonden aan het gerechtshof en den procureur-generaal. De termijn voor het indienen van zulk een re quest was juist gisteren verstreken, en het onmiddellijk gevolg van deze aanvraag zal dus zijn dat Jeanne Lorette, totdat Z. M. op haar verzoek zal hebben beschikt, voor- loopig in het huis van arrest te 's II age zal kunnen verblijven, en niet, gelijk anders deze week had moeten geschiedennaar de gevangenis te 's Hertogenbosch zal worden opgezonden. Naar de Maaelode verneemt is de stafmuziek van het reg. dienstd. schutterij te Rotterdam sedert 1 Oct. 11. ontbonden. Verschil van opinie tusschen den chef van het regiment en officieren bestuurders van de officieren-societeit zou daarvan de oor zaak wezen. Een zware slag voor hen, die aan dit corps verbonden waren. Zaterdagmiddag vervoegden zich bij den goud- en zilverkashouder v. H. aan de Voorstraat te Dordrecht een heer en eene dame, die eenige voorwerpen wenschten te zien. Voorgevende geen keus te kunnen maken, verlieten zij kort daarna den win kel, doch bij het opbergen van het vertoonde bleekdat een gouden halskettingter waarde van circa 12, met hen verdwenen was. Terstond werden nasporingen in het werk gesteld, doch tevergeefs. Voor het hof te Amsterdam stond gisteren terecht, zekere G. W. C.wonende te Utrecht, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift. In Maart jl. ontving namelijk de redactie van het N. v. d. D. ter plaatsing een twee tal brievenonderteekend met den naam van mr. Persijn. Deze brieven werden ge plaatst en bevatten klachten over de han delingen van zekeren Duytshof, deurwaarder te Arnhem, welke zonder vonnis de goede ren der wed. C. te Utrecht zoude verkocht en de opbrengst ten eigen bate aangewend hebben. Het bleek echter spoedig, dat niet mr. P. de schrijver der ingezonden stukken was, maar wel de beschuldigde, zoon van genoemde weduwe. Hij bekende zulks gis teren voor het hof Het O. M. requireerde tegen hem drie maanden cel. De advocaat mr. Van den Bogaert, stelde daarop de toedracht aldusGenoemde weduwe C. werd bij vonnis van het kantongerecht van 22 November 1882, ten verzoeke van de firma IV en ting te Arnhem, bij ver stek veroordeeld. Een door haar aange- teekend verzet werd ontvankelijk verklaard. De tegenpartij hief echter het beslag, dat krachtens het verstekvonnis op der weduwe goederen gelegd was, niet op, maar maakte bekend dat zij die 27 Augustus 1883 zou verkoopen. De weduwe liet daarop den 26 Augustus de firma in kort geding dagvaar den voor den president der rechtbank, die bij vonnis van 30 Augustus de executie verbood. Het hof te Arnhem bevestigde die uitspraak. Maar helaas, toch had de deurwaarder den 27en Aug. de executie op advies van den advocaat mr. Van Capelle te Arnhem, volbracht en de weduwe was dus, ofschoon in haar recht, deerlijk be drogen. Drie advocaten die zij raadpleegde, zeiden dat zij civiliter niets kon doen maar raadden haar aan, eene aanklacht tegen den deurwaarder te doen. Dit schiedde, maar leidde tot niets. Toen n® de zoon der weduwe zijne toevlucht p publiciteit en zond de bekende stukken t; het nieuws in, die hij, om meer kracht^ te zettenonderteekende met den naam Persijn, die bij zijne moeder inwoonj, Aldus de feiten. Op juridieke gronden c«. cludeerde mr. Van den Bogaert tot vrijsprak Het Engelsche stoomjacht Cecile kan Hayman, door Kloppers voor mevrouwBl.. kley afgehuurd om de gestolen kinderen ni( Engeland weg te voeren, is gisterenmot«s van Amsterdam weggestoomd naar Shoreha® In de afgeloopen week hadden enkel zeelieden van Terschelling weder de gelegd heid te toonendat zij met de golven te trouwd zijn en dat zij niet aarzelen, wanne er sprake van is, de zee hare prooi te or rukken 't Is de geheele week stormackij geweest en dat het dan op de Zuiderzee fljs kan spoken, weet ieder. Een schuit t hoorende bij den stoomschelpenzuiger I Tijd, kwam met hare volle lading schelp op de Vliereede, zoowel door opdringt: water, als door water dat er over sloeg,r zinkenden toestandwat werd opgemett door de bemanning op den Uitlegger, i door die van den loodsafhaalder, schipp Molenaar. Een der opvarenden van i Looperde gezonken schuit, dreef ei; gen tijd op een stuk hout, de anf trachtte zwemmende boven te blijven. Niet tegenstaande het holle water, bemande lli lenaar dadelijk zijne sloep, en zijne knechte hadden het geluk de twee mannen van wissen dood te redden. De gezonken sck is later door Be Tijd gelicht en naat fa Sop bij Makkum gesleept. Te Tiel is gisteren het lijk aangt bracht van zekere H. V. O uit Alfenn: de Maas, om gerechtelijk geschouwd t worden. Twee geneesheeren werden daarin aangewezen. Men vermoedt, dat et est vergiftiging heeft plaats gehad. De vroii van den overledene wordt er van verdaell en is reeds naar de gevangenis te fi vervoerd. De rechtbank te Leeuwarden In J A.oud 33 jaren, voermansknechtaldur, thans in hechtenis, schuldig verklaarde: moedwillige mishandeling en verwonding,e veroordeeld tot 1 jaar celstraf en /Stat omdat hij in den avond van 8 Aug.ij bijna driejarig dochtertje Atje heeft g» haudeld. De rechtbank achtte niet bew de hem verder ten laste gelegde misluk lingen van dat kind gedurende de eis Julizoodat hij daarvan werd vrijgespnfa 's GR&VEHIUCE. Door Z. M. is benoemd tot recta i de arrond.-rechtbank te Amsterdam, «,1 J. Roijaardsthans rechter-plaatsvemiE in de arrond'-rechtbank en advocaat i Utrecht, en is aan de gewezen adjm» commies bij het departement van koloiii J. C. Muyt, op grond der artikelen 311 en 33 der wet betreffende de burgerlil pensioenen, laatstelijk gewijzigd bij dit a 21 Mei 1873 (Stil. n°. 64), gerekendn 1 October 1885, een pensioen verleend la laste van den staat ten bedrage van f 111! 's jaars. Door Z. M. is de 1ste luit. A.Ï G. Rijnders, van het wapen der inf., Ito op non-activiteit, op zijne aanvrage,! pensioen gesteld. Ingevolge machtiging des koning!) de heer C. F. Schudel erkend en toegelili als vice-consul van Zweden en Noorttjt le Cherihon. De lieer W. Groom, bene: tot vice-consul der Nederlanden te Harvii is als zoodanig door de Britsche regeer erkend. Door den minister van watersll handel en nijverheid is bepaald, dat dts genoemde ambtenaren bij de adminisW der posterijen hunne functiën zullen® oefenen als volgtde commiezen der 3fcB; E. T. J. P. Neomagus ten postkante* Meppel; W. Ribbink ten postkanten1® Delft; de commies der 4de kl. J. WA'# op het spoorweg-postkantoor n". 1. P Door den gemeenteraad werd giiWB met algemeene stemmen afgewezen dt vrage van den heer F. Domela Nis"# huis, om kostelooze voedselverstrekking# behoeftige schoolkinderen van wege d'?| meente. De leden meendendat eene van bemoeiing van gemeentewege was vallen, waar de bijzondere liefdadig!'# commissie, die gevormd is tot het verst* ken van voedsel, verklaard heeft over# doende middelen te kunnen beschikken# dezen winter met haar edel werk te kn# voortgaan. Tot klokkenist van de Groote Jacobskerk werd benoemd de heer JA# Zwaan, alhier. De meubelmaker Van Raay, die®#

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2