BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m^é ~mei m 3e3 a 1 /m. m t. verkiezing, heeft o. m. voor de benoeming van een lid buiten Amsterdam voorgesteld mr. J. T. Buys, hoogleeraar te Leiden, en H. D. Levyssohn Norman, oud-lid van den raad van Nederl. Indië, te 's Gravenhage. In den laatsten tijd is meermalen de voorspelling van den Franschen waarzegger Nostradamus (t 1566) omtrent het vergaan van de wereldter sprake gekomen Quand Georges Dieu crucifiera, Que Marc le resuscitera, Et que Saint Jean le portera, La fin du monde arrivera hetgeen beteekent: als Goede Vrijdag valt op St. George (23 April), Paschen op St. Marcus (25 April) en als de H. Sacraments dag op St. Jan (24 Juni) gevierd wordt, dan zal de wereld vergaan. Dit nu is in het aanstaande jaar 1836 het geval. Maar tot geruststelling van hen, die nog aan dergelijke voorspellingen moch ten hechten, kunnen wij mededeelen, dat reeds een paar malen na den dood van den waarzegger, namelijk in 1666 en 1734, de zelfde, volgens hem, noodlottige verschijn selen zich voordeden, zonder dat de wereld in haar gangen is gestoord. De „Martha-stichting" te Alfen aan den Rijn, waar nu reeds 80 verwaarloosde jongens en meisjes worden verpleegdzal weder eene belangrijke uitbreiding onder gaan. Het bestuur heeft besloten, wegens de vele aanvragen tot plaatsing, de inrich ting te vergrooten; een geschikt bouwter rein, tegenover de stichting gelegen, is reeds aangekocht, en ongeveer -J van den koop prijs is voorhanden. Sedert het ontstaan der stichting tot 1 Mei 1885 heeft men eene som van ƒ23765 ontvangen. Gisterenmorgen 5 uur geraakte te Boskoop door den harden wind een schip per, die eene schuit met cementstukken ver voerde, zoodanig onder de brug over de Gouwe beklemd, dat hij bijna onmiddellijk een lijk was. De heer C. Van der Linden heeft voor zijne benoeming tot wethouder der gemeente Rijnsaterwoudebedankt. Uit Rotterdam meldt men aan het Hbl. De uit Den Haag ontsnapte gevangene, Van Rijsselberghe, schijnt een wonderman te zijn. Men ziet hem overal, maar vindt hem ner gens. In de laatste dagen heeft de politie van Delftshaven jacht op hem gemaakt, nadat men de zekerheid meende verkregen te hebben, dat hij aldaar zich ophield. De man verborg zich zoo weinig dat verscheiden personen verklaarden hem gezien te hebben; maar zoodra de Delftshavensche politie in de aangeduide richting ging zoeken, was de man spoorloos verdwenen. Zooals ik u meldde, onderstelde men ten slotte, dat Van Rijssel berghe aan boord had weten te komen van den voor Spanje bestemden en naar zee ver trokken stoombaggermolen. De bemanning van dit vaartuig bestond uit vier koppen maar het was nu geblekendat er zich een vijfde man aan boord bevond, die eerst voor den dag kwam nadat het vaartuigen uit Delftshaven vertrokken was. Het gerucht, in Den Haag verspreid, waarvan Hel Fad. melding maakt, dat de vluchteling zich schuil houdt in een molen inliet Westland, schijnt te zijn voortgevloeid uit een misverstaan der Delftshavensche ge ruchten. Van den baggermolen heeft men molen gemaakt. Ofschoon er terstond maatregelen zijn ge nomen om te beletten, dat Van Rijsselberghe zoo hij werkelijk aan boord is, met het vaartuig naar zee vertrekkeheeft men tot heden nog niets vernomen. Vóórdat de baggermolen het zeegat uitgaat, zullen er nog eenige dagen verloopen; en het is niet waarschijn lijk dat de vluchteling al dien tijd rustig aan boord blijft. Men onderstelt, dat hij reeds de gelegenheid gevonden heeft om uit het vaartuig te ontsnappen, nog vóórdat de politie er aan boord kwam. Het komt er op aan, te beletten dat bij niet weer aan boord sluipe op het oogenblik dat het vaar tuig zee kiest. In de afgeloopen week heeft de politie te Dordrecht op vermoeden van diefstal beslag gelegd op een aantal goederen, die door een tweetal kostgangersvreemdelingen bij hunnen kostbaas als onderpand van be taling waren achtergelaten; welke kostgan gers in ongeveer twee maanden niets van zich hadden laten hooren. De gegrondheid van dit vermoeden bleek spoedigin een valies werden een groot aantal gouden en andere sieraden gevonden en de overige goederen bestonden uit kleedingstukkendat alles kwam overeen met de beschrijving van verschillende zakendie ongeveer eene maand geleden te Vleuten en te Lisserbroek (gemeente Haarlemmermeer) ten gevolge van diefstal werden vermist. Een der verdach ten, die onlangs te Breda is gearresteerd ter zake van diefstal, moet, naar wij ver nemen, aan deze ontvreemdingniet vreemd zijn. Gisteren had te Amsterdam de be grafenis plaats van mevrouw Kleine. Vóór den schouwburg brandden omfloerste lanta rens. Halfstok-vlaggen woeien op onder scheidene plaatsen. Achter den lijkwagen volgde een ont- zachlijk hooge katafalk, bedekt met kransen en bloemen. Een drukke menigte, ook ge lokt door militaire treurmuziekbegeleidde den stoet, zoodat op bet kerkhof van de redevoeringen haast niets was te verstaan. Bij die begrafenis had een arrestatie plaats. Een kwaadwillig persoon poogde den agent Klashorst, die niets deed dan zijn plicht vervullen, met een mes een snede in de hand toe te brengen. De aanslag mislukte, het mes werd den woesteling ontrukt en deze zelf in arrest genomen. Nadat de stoet was voorbijgetrokkenwerd hij naar het bureau overgebracht. De hoofdcommissaris van politie, de heer Steenkamp, en de hoofdinspecteur, de heer Hazenberg, wer den op hun terugtocht naar het hoofdbureau door een hoop gepeupel tot aan de Spin huissteeg gevolgd. Men zong allerlei schend- liederen en ontzag zich niet met steenen te werpen. Toen de beide heeren het bureau hadden bereiktbleef de troep nog eenigen tijd daarvoor zamenscholen, doch toen de politie zich niet buiten vertoonde trokken allen langzamerhand af. Zondag 20 Sept. jl. werd een fourier van het 7e reg. inf., te Amsterdam in garni zoen door de politie in bewaring genomen, wegens vechterij met burgers en het daarbij gebruik maken van zijn sabel. Na een grondig onderzoek voor officieren- commissarissen, waarbij een vijftiental ge tuigen, allen burgers en agenten van politie, waaronder de hoofdagent Drent, zijn gehoord, is overtuigend gebleken en wettig bewezen, dat deze onderofficier in gezelschap van een sergeant-majoor, door drie burgers, zich noemende Sociaal-democraten, hoogst belee- digend zijn uitgescholden en gesard en daar na beiden beurtelings zijn geduwd en aange grepen. Door de steeds aangroeiende menigte werd de fourier, op wien men het vooral gemunt had, zoodanig opgedrongen en in het nauw gebracht, dat hij ten einde raad, met zijn sabel zwaaiende ruimte heeft ge maakt en in een huis is binnengegaan, om zoodoende aan de menigte te ontkomen. Het toen ontstane gerucht, als zou een der aan vallers ernstig getroffen zijnis geheel be zijden de waarheid gebleken. Blijkbaar was er pijn voorgewend, om die onderofficieren te doen degradeeren. Dit op zet is echter niet gelukt. Men had niet ge rekend op een zoo nauwgezet onderzoek en de behulpzaamheid van een aantal burgers en politieagenten, die zich geheel vrijwillig hebben, aangemeld om in deze zaak te ge tuigen. Thans verneemt het IV. v. d. D. dat deze onderofficieren door den kolonel plaat selijk commandant van alle rechtsvervol ging en straf zijn ontslagen. Hun is in overweging gegeven bij den officier van ju stitie een aanklacht tegen twee der aanval lers in te dienen, van wien het bewezen is, dat zij den sergeant-majoor en den fourier hebben mishandeld en beleedigd. Of zij van dit hun recht gebruik zullen maken, is nog niet bekend. Zekere Van den Dolder, vermoedelijk dezelfde die vroeger lid was der firma Van Doesburg en C0., handelende in alles wat zij machtig kon worden, is te Antwerpen eindelijk in de val geloopen en aldaar ge arresteerd om uitgeleverd te worden wegens door hem gepleegde oplichting ten nadeele van eeu handelaar in naaimachines te Ro- zendaal. 's GRiVENHAGE. Door Z. M. is jhr. E. J. J. S. Von Bönninghauseu, benoemd tol burgemeester der gemeente Borne, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester vanWeerseloo. Ook zijn benoemd: tot burgemeester van Heeze, A. A. Deelen; van Goedereede, M. Breen; van 's Heerenhoek, N. Van Stee; van Wouw, C. A. Daverveldt. Door Z. M. is de kapitein A. E. Mooijaart, van het 8ste reg. inf., op pen sioen gesteld, en zijn benoemd: bij het wapen der inf., tot kapitein, bij den staf van het wapen, de 1ste luit. G. J. W. Koolemans Beynen, van dien staf, werkzaam bij de Kon. Mil. Academiebij het 3de reg., tot kapitein, de 1ste luit. J. P. E. G. E. Delpy, van het 6de reg.'bij het 4de reg., tot 1ste luit., de 2de luit. P. J. G. Schott, van het corps; bij het 6de reg., tot 1ste luit., de 2de luit. II. A. Zegers, van het corps; bij het 8ste reg., tot kapitein, de lste luit. jhr. W. G. Van der Wijck, van het reg. grenadiers en jagersbij het wapen der kon. marechaussee, en wel bij de divisie van Limburg, tot kapitein, de lste luit. F. V. Quadekker, van die divisie. De luit, ter zee lste kl. P. Heyning en de off. v. adm. lste kl. D. A. Van der Laan, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij arrest gisteren door den hoogen raad uitgesproken, is verworpen de cassatie voorziening van K. v. d. B., commissionair in effecten te Hellevoetsluis, door het ge rechtshof alhier veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf ter zake van bedriegelijke bankbreuk. Gisteren namen twee knaapjes uit Leiden voor de rechtbank alhier schreiende op de bank der beschuldigden plaats. Zij toonden diep berouw te gevoelen over de daad, die hen herwaarts voerde: het plukken van eene hoeveelheid peren uit een boomgaard aan de grens der gemeente op 3 Aug. jl. De be stolen landbouwer verscheen slechts als ge tuige om de vruchten als zijn eigendom te herkennen, daar hij wel meermalen over perenstrooperij door jongens geklaagd, noch tans geen aangifte van dit geval gedaan had. Het waren twee politieagenten die de knaapjes op heeterdaad betrapt hadden en naar het commissariaat medegenomen, binnen welks muren zij reeds voor hun snoepzucht geboet haddenmet een arrest van 's middags 3 tot 's avonds 10 uren. Een der rechters vond, in aanmerking genomen de uiterst geringe waarde van de peren, in de verschijning van die knapen daar ter plaatse nog al iets hards gelegen. De kleinste van de twee zeide geplukt te hebben omdat „hij dacht dat het land van niemand was". De subst-officier wees op de talrijke vruch- telooze klachten van eigenaren van tuinen te Leiden over wegneming van vruchten en meende dat nu eindelijk eens eene les moest gegeven wordenovertuigd dat deze zou uitwerkendat voortaan in de tuinen de eigendom door de Leidsche jeugd meer ge respecteerd zou worden. Al vond hij het treurig dat kinderen reeds op zoo jeugdigen leeftijd moesten terechtstaanachtte hij zich niettemin verplicht tegen ieder f 3 boete of 1 dag gevangenisstraf wegens eenvoudigen diefstal te eischen. Aanstaanden Maandag uitspraak. De dag der herdenking van zijne 55-jarige evangeliebediening zijn bij dr. Van Koetsveld aan giften, voor den bouw eener zesde Protestantsche kerk, ruim ƒ200 in gekomen. Gisterenmorgen ontstond op de Vol dersgracht om eene nietige reden twist tus- schen twee jongens, die voor een der daarin betrokkenen noodlottig werd. Het bleef niet bij woorden maar het kwam tot daden. De twist eindigde daarmede dat de een den ander met de punt van een dichtgevouwen mes een hevig aankomenden steek in de zijde toebracht. De dader kon ijlings ont komen en is tot dusver niet bekend. De gewonde werd onmiddellijk naar het politie- bureel aan de Nieuwe Haven overgebracht, waar hem de eerste heelkundige hulp is verleend. ENfiELANB. Er is sprake van een „drijvende" ten toonstelling van uitvindingen. De tentoonge stelde voorwerpen zouden aan boord van groote schepen worden gebracht en deze zou den al de groote havens van het rijk bezoe ken, zoodat een veel grooter deel der bevol king al het fraais zou kunnen zien, dan anders het geval zou zijn. De Times meldt uit Weenen van 4 dezerTe Friedrichsruhe werd tusschen de drie keizers een overeenkomst ontworpen, ingevolge waarvan 1°. Rusland niet zal aan- -dringen op het onttronen van vorst Alexan der; 2°. de vereeniging van Bulgarije met Oost-Rumelië onder één gebieder, maar niet met één grondwet en één regeering, erkend zal wordenmits zekere waarborgen worden gegeven betreffende het betalen van den cijns aan de Porte en het handhaven van de suzereiniteit van den Sultan. FRANKRIJK. De uitslag der verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden in de hoofdstad is in 51 afdeelingen van de 649 bekend. De heeren Brisson en Allain-Targé staan bovenaan met 10,000 stemmen; dan vol gen: Floquet, Lockroy, Barodet, Delaforge, Clémeuceau en Paul Bert met 7 it 9000. Calla, Hervé en Cassagnae (conservatieven) nemen de tiende, elfde en dertiende plaats in, met een gemiddeld aantal stemmen van 6000. De andere candidaten die daarop volgen, zijn opportunisten of radicalen. De uitslag van 81 departementen is bekend. Verkozen zijn: 165 conservatieven en 141 republikeinen van elke kleur. De conservatieven winnen 93 zetels en verlie- zen er vijf. Het aantal herstemmingen ij 202. Er ontbreekt nog de uitslag van Seine- et-Oise, Haute-Garonne, Rhone, Tarn-et- Garonne en Loire. De fapade van het gebouw, waar het dagblad Le Gaulois verschijnt, was giste, renavond door gas verlicht, met een trans parant waarop te lezen stond: „175conser- vatieven zijn verkozen! leve Frankrijk!" Dit veroorzaakte een oploop en ten slotte werd met steenen naar het bureel geworpen, De politie dreef de menigte uiteen. NP AN JU. De cholera is als geëindigd te be schouwen. Volgens de Gaceta znllen er van af heden geene officiëele bulletins meer wor den uitgegeven over den gezondheidstoestand te Madrid en in de provinciën. De koning is aan de beterende hand. ITALIË. In Italië kwamen den 30n September in de provincie Palermo 207 choleragevallen voor en bezweken er aan die ziekte 87 per- sonen. In de provincie Ferrara openbaarden zich 11 choleragevallen en in de provincie Parma 6. In drie andere provinciën werden gezamenlijk 6 personen door de ziekte aan getast. DENEM ARKEN. De heer Berg, voorzitter van het Pol- kething (tweede kamer van het Deensche parlement) die wegens onbehoorlijke hande ling tegen een commissaris van politie tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld is jl. Vrijdag avond uit Jutland, waar het proces behandeld wordt, te Kopenhagen te ruggekomen en daar door eeu groote volks menigte met gejubel ontvangen. De socialisten hebben, na het zingen van hun lied, de paardea van zijn rijtuig gespannen en hem naar zijn woning vergezeld. Daar hield hij van het balkon een lange toespraak tot het volk. RUSLAND. Volgens de te St. Petersburg verschij nende Fedomosti mag men aannemen, dit het vaste besluit genomen is de banen der Groote Maatschappij van Russische spoor wegen onder beheer der kroon te doen overgaan. Het Dagblad van Moslcou zegt: dat, indien Rusland thans de Oostersche quaestii niet weder op het tapijt wil brengen,» beste politiek door deze mogendheid te vol gen zou zijn: het herstel van het statui quo ante overeenkomstig het tractaat vai Berlijn, en de Porte te bewegen tot het geven van vergunning dat Macedonië ii denzelfden toestand worde geplaatst als waarin Rumelië verkeert; maar Rusland moet zich niet leenen tot het ondersteunen van kui perijen die ten doel hebben den Russischti invloed uit Bulgarije te verdringenzoo all reeds met Servië het geval is geweest. S E R F I E. Men beweert dat de Servische Skuptschioi eene geheime zitting hield, waarin door be sluiten de koning tot den oorlog feitelijk wordt gedrongen. TURKIJE. Tewfik-bey, Ottomaausch minister te Athene, benoemd tot gezant te Berlijn, ii vervangen door Afghia-effendi, thans goa- verneur van Metelin. De gezanten hebben hunne eerste bijeenkomst gehouden. Men verzekert, dat zij het eens zijn geworden over eene memo rie, die eerst nadat zij aan de goedkeuring der mogendheden zal zijn onderworpen,aai beide partijen zal worden gezonden. K I E K E N JL A N Uit Athene wordt gemeld, dat de ge beurtenissen in Rumelië een groote gisting hebben doen ontstaan op Kreta (Kandia), doch dat de houding van de inwoners tai dit eiland zal afhangen van de maatregelen welke Griekenland neemt. In een te Caea gehouden volksvergadering viel het besluit aan de groote mogendheden een adres It zenden, bevattende het verzoek om handha ving van het tractaat te Berlijnmaar li vens de verklaring dat indien de mogend heden de vereeniging van Oust-Rumelieiw1 Bulgarije gedoogen, zij ook geen bezwarei kunnen inbrengen tegen het inlijven van W eiland Kreta bij Griekenland. LAATSTE BERICHTEN. In de tweede kamer zijn benoemd til rapporteurs over de algemeene beschouwt gen der staatsbegrooting de hh. Blussé Rutgers van Rozenburg, A. Mackay, Fab» en Gleichman. Dinsdag aanstaande zijn ti de orde: wijziging van het wetboek" strafvordering, invoering van het straft"'

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2