n ms ms mm mlj sa*. am. m "mr1. Het hof heeft zich mitsdien vereenigd met het vonnis der rechtbank, waarbij de beklaagde ter zake van majesteitschennis tot cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar is veroordeeld. Mevrouw M. J. Kleine-Gartman is gisterenavond te Amsterdam overleden. Prins Oscar van Zweden, die dezen zomer reeds een bezoek aan Amsterdam bracht, wordt, volgens het N. v. d. D binnen enkele dagen weder te Amsterdam verwachtom zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. De prins vertoeft thans te Karlsruhe, bij de schoonouders van zijn broeder, den kroonprins. Een zes zevenjarig meisje in de Utrechtschedwarsstraat te Amsterdam werd gisteren door eene zwaarbeladen waschkar, zonder dat de voerman het kon voorkomen, overreden. De arme kleine, zwaar aan hoofd en beenen gekwetstwerd vervolgens naar het gasthuis gebracht. Het kind is reeds overleden. Omtrent de werkzaamheden aan den wederopbouw van de kruitfabriek te Muiden verneemt de Ned. Kalh. dat deze Maandag 11. zijn aangevangen met het graven van een kanaal; ook worden eenige bijgebouwen op het terrein der voormalige fabriek gesloopt. Men verzekert dat de werken belangrijk uitgebreider zullen worden dan de vroegere en zich ook verder in de richting naar Amsterdam uitstrekken, eu dat ook betere voorzorgsmaatregelen beraamd worden tegen het gevaar van ontploffing. Overigens schijnt omtrent de eigenlijke bouwplannen nog geen zekerheid te bestaan. In de school te Schermerhorn werden dezer dagen 5 kinderen nagenoeg gelijktijdig ongesteld. De verschijnselenbij allen de zelfde, hoezeer verschillend in graad, wezen op vergiftiging, en toen het hoofd der school onderzoek deed, kwam het dan ook uit, dat allen zaadkorreltjes hadden gegeten van eene melkplant, welke zaadjes zij zoo lekker von den, om ze, naar hun zeggen, „precies als room smaakten". Het had voor geen van allen gelukkig ernstiger gevolgen, dan ge durende eenige uren een ziekelijk gevoel, eene onaangename keelaandoening en eenige brakingen. Zaterdagavond, zoo verhaalt het U.D., kwam te Utrecht iemand in het hotel „De liggende Os" aandie zich voordeed als een Engelsch maehinefabrikant en den naam op gaf van Peacock. Daar hij zich zeer goed voordeed, vele talen sprak en weldra een bezoek ontving van den heer Stous Sloot, chef van dienst bij de exploitatie-maatschappij, met wien hij zich als deskundige over veler lei zakenhet machinevak betreffende, onder hield, kwam niemand op de gedachte, dat hij een verkeerden naam zou hebben opge geven, te meer niet, omdat hij geene bui tengewone verteringen maakte. Maandagmor gen zou hij met den heer Stous Sloot naar Amsterdam gaan en daarna in „De liggende Os" terugkeeren. Vdór zijn vertrek verzocht hij dat men hem een chèque van 20 zou wisselen, waaraan voldaan werd. In plaats van naar Amsterdam ging hij, met een van den heer Stous Sloot ontvan gen permissiebiljet op een locomotief mee naar Rozendaal, van waar hij zeide naar Rotterdam te zullen gaan. Hij begaf zich echter naar Antwerpen. Daar hij zijne ver tering niet betaald hadkreeg men nu kwaad vermoeden, informeerde in Engeland en ont ving ten antwoord, dat de heer Peacock niet naar Nederland was. Of de chèque valsch is, moet nog nader blijken. Inmid dels tracht de justitie het adres van den Engelschman te ontdekken. Men schrijft aan het D. v. N.: Te Bergharen blijft nog steeds de gespannen toestand voortduren. Gemeenteraadsverga deringen die besluiten kunnen nemen, wor den nog steeds niet gehouden en de ge meentebelangen worden niet behartigd. De gemeente zelf is het slachtoffer van de vast houdendheid der door de kiezers afgevaar digde vertegenwoordigers. Naar men ons verzekert, zal de burge meester niet minder vasthoudend zijnen desnoods, zooveel mogelijk alleen de belan gen behartigen, totdat er eene nieuwe wet gemaakt zal zijn. Men schrijft uit Gelderland aan de Amst.: De reiziger, die gebruik maakt van de Geldersch-Overijselsche locaalspoor, komt op zijn weg ook aan een zeker station, dat ik M. wil noemen. De zorg voor de veilig heid van het verkeer is daar opgedragen aan een stationschef, die zich, hetzij voor zijn gemak, hetzij om zijne vlugheid te bevorde ren, beweegt op een paar groote houten klompen, die niet onberispelijk in overeen stemming zijn met bet teeken zijner waar digheid, zijne roode pet. In plaats dat hijzooals een eervaardig chef betaamt, den tijd van aankomst der treinen zou weten te controleerenschijnt het noodzakelijk, dat hij „strijk en zet" den conducteurs vraagt: „hei de tied ook met ebracht?", welke wetenschap hem zeker bij zijne verschillende bezigheden of tijdver- drijven te pas komt; de man is namelijk tevens: bierhuishouder, klompenmaker en barbier Toch kan niet gezegd worden, dat zijne waardigheid hem niet ter harte gaat: hij draagt zijne roode pet zelfs, wanneer hij, met een mandje eieren aan den arm, de Winterwijksche weekmarkt bezoekt, en ont lokt den anderen venters dan het familiare: „Kiek, doar kumpe an!" Zou zulk een chef niet eenig zijn? Een heer uit Dinksperloo ging dezer dagen voor zaken naar Bocholt, in Pruisen, doch had daar het ongeluk in aanraking te komen met eene in gang zijnde molenwiek, die hem letterlijk doodsloeg. Op 28 September werd te Leeuwarden onder voorzitterschap van den heer mr. J. Dirks, de gewone algemeene vergadering gehouden van het Friesche genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde en werden o. m. tot gewone leden benoemdjhr. mr. D. W. Van Andringa de Kempenaer te Zutfen, dr. M. Th. Houtsma te Leiden, dr. B. W. Schultetus Aenae te Noordwijk. 's GRATENHAGE. Ter vervulling der vacature van klok kenist van den Grooten of St. Jacobstoren, ontstaan tengevolge van het overlijJen van den heer J. A. H. Hartrop te Leiden, hebben burg. en weth. den gemeenteraad voorgedragen den heer J. A. De Zwaan, organist van de Kloosterkerk en muziek onderwijzer alhier. Op het verzoek van den heer F. Do- mela Nieuwenhuis meent het dagelijksch bestuur geen ander praeadvies te kunnen doen uitgaan dan opnieuw aan den adres sant te kennen te geven, dat aan het ver zoek niet kan worden voldaan, omdat dit in strijd zou zijn met de wet tot regeling van het armbestuur. Een 26-tal ingezetenen hebben een adres opgesteld aan den koning, om het nut en de noodzakelijkheid van den aanleg eener haven te Scheveningen te bepleiten. Zij handelen naar aanleiding van het antwoord, dat de heer Hora Siccama van de minis ters van oorlog en van marine ontving. Van het adres zal afschrift gezonden worden aan den raad van ministers en aan de beide kamers. Het ligt op verschillende plaatsen der stad voor een ieder ter teekening. Maandagmiddag is ten huize van den kastelein K., in het Lage Westeinde alhier, een kindje van 7 weken gestikt, door een knoop die van de japon der moeder was .losgeraakt en in het mondje der kleine terechtgekomen. Alle pogingen, ook door heelkundigen, aangewend om het knoopje te verdrijven, waren vruchteloos. Onder hevige stuiptrekkingen bezweek het arme wichtje. L). v. Z. en 's Gr.) BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BEEGIE. De tentoonstelling van vruchten en groenten is Zondag te Antwerpen geopend. Hof en feestzalen waren in een ware feest- warande van Pomone herschapen. Men staat verstomd, zegt het HM. v. Anlw., over al hetgeen de menschdoor veredeling en zorg zame kweeking, bewerken kan. Belgie mag fier zijn op zulk een nagerecht. Noch Frank rijk met zijn Fontainebleaunoch Holland met zijn Westland, noch Eifurt in Piuisen hebben nimmer bijeengebracht wat thans op de tentoonstelling van Antwerpen te zien is. Verbeeldt u de twee overgroote feestzalen, met ontelbare tafels gevuld, waarop dui zenden en duizenden schotels geplaatst zijn, die eene ongeloofelijke verscheidenheid van fijne appelen, peren, perziken, druiven, pruimen, ja, alle eetbare vruchten van ons land, bevatten. Somtijds verheffen zich daartusschen de geurige ananassen en meloenen. Om den zomer niet te vergeten, tintelen daaronder de prachtige kleuren van de weelderige dah lia's en meer andere versieringen met bloe men. Komen wij nu in den hof dan is de verscheidenheid van groenten oneindig. Van af het kleine thymplantje tot de groote kool struik toe vindt men er alle bekende groenten en voedergewassen. In een woord, wij kunnen de maatschap pijen van landbouw, bloemteelt, enz., niet genoegzaam lof toezwaaien voor de schoone tentoonstellingen, waarmee zij de wereldten toonstelling hebben opgeluisterd. FRANKRIJK. Volgens de laatste berichten uit Ma dagascar zijn onder de Fransche troepen erustige ziekten uitgebroken. Admiraal Miot, de opperbevelhebber, slaat op het punt, de baai van Mananzari definitief in bezit te nemenom daar eene groote Fransche kolonie te vestigen. Tot een formeelen veldtocht tegen de Hovas zal hij eerst dan overgaan, wanneer de nieuwe kamers de aangevraagde zullen hebben toegestaan. Generaal Brière de l'Isle zal binnen kort naar Frankrijk terugkeeren. Zijn op volger is nog niet benoemd. In Peking is maarschalk Tso overleden die aan het hoofd der oorlogspartij stond en een der meest beteekenende persoonlijkheden uit China was. Hij was zeer bevriend met markies Tseng. Na het bombardement van Fou Tcheou werd hij tot vice-koning van Fokie eu tot opper-bevelhebber der Chineesche troepen in het zuiden benoemd. Emanueljongste zoon van Mac Mahon, zal eerlang naar Tonkin vertrekkenhij was 2 jaren luitenant bij de zouaveu in Tunis en vroeg overplaatsing bij de tirailleurs in Tonkin. IIij vertrekt den 20en October en gaat naar Hué bij generaal De Courcy. - Le Temps meent te weten, dat de Sultan aan al de gezanten bij de mogend heden, die het Berlijnsch tractaat ondertee kend hebbenbevel gezonden heeft aan te dringen, dat deze zoo spoedig mogelijk samenkomen om over de gebeurtenissen van het Balkan-schiereiland te beraadslagen. SF AN JE. Volgens een telegram van het agent schap Fabra zijn Limpano Sanchez en Mongo Gonzales, hoofden der separatistische bende op Cuba, gedood. Er zou nu geen enkele opstandeling op het eiland meer zijn. DIIIIICIIL AND. Een te Karlsbad verschijnend blad deelt mede, dat vorst Alexander van Bulgarije, toen hij op 1 September den heer Von Giers te Franzensbad bezocht, met dezen Russischen staatsman eerst des middags van 2-4 en daarna des avonds van 6-11 confe reerde. Gedurende dien tijd liet de heer Von Giers aan het telegraafkantoor te Franzens bad niet minder dan 17 lange telegrammen aanbieden, en, daar het personeel van het telegraafkantoor op deze kleine plaats niet bij machte was om aan de eischen van den Russischen minister te voldoen, vertrok deze met den laatsten trein naar het naburige Eger, waar hij weder een reeks van tele grammen aan den Czaar afzond. En nü be weert men nog, dat de Russische regeering van de plannen van den vorst van Bulgarije niets geweten heeft Jl. Zaterdag hebben de erfgroothertog en erfgroothertogin van Baden, van Munchen komende, hun feestelijken intocht binnen Carlsruhe gedaan. De geestdrift der be volking was zeer groot. In het groother togelijk paleis werden zij aan de hofstaten voorgesteld. Tegen 4 uren was er een groot familie-gastmaal. Te Munchen is de bekende schilder Karei Spitzweg overleden. Hij was tot zijn drie-en-deitigste jaar apotheker geweest en begon zich eerst toenzonder eenige leiding van andere meesters of scholen, op zijne kunst toe te leggen, waarin hij zich tot in hoogen ouderdom door frisschen humor onderscheidde. IJ §tAID. Het IJslandsche parlement, het Althing, heeft thans een adres tot den koning ge richt, waarin wijzigingen in de constitutie gevraagd worden. Zij strekken tot niet minder dan tot algeheele eigen administratie en politiek bestuur. IJsland wil, als Noor wegen, een eigen vlag hebben en een zelf standig land vormen. Het IJslandsch la gerhuis nam dit besluit met 19 tegen 15, het hoogerhuis met 7 tegen 1 stem. RUSLAND. Vorst Dondoukoff-Korsakoff, gewezen gouverneur-generaal van Bulgarije, die in 1879 de staatregeling van Tirnovo heeft ontworpen, heeft van den Russischen keizer last ontvangen, zich gereed te houden voor het vertrek naar Philippopolis als Russisch afgezant, met buitengewone volmacht. Graaf Ignatieff, is naar St. Petersburg ontboden, om geraadpleegd te worden in de Bulgaar- sche zaak. Generaal Wannoffski, minister van oorlog, heeft in last gekregen zich tot vertrek gereed te houden op het oogenblik dat Rusland het noodig mocht achten Bulgarije te bezetten. RltJIEHIE. De regeering loochenstraft het bericht uit Belgradobetreffende eene overeenkomst tus- schen Servië, Griekenland en Rumenie. Er heerscht in Rumenie niet de minste opwin ding en om zelfs den schijn te vermijden, is bevel gegeven de gewone herfstoefcg der troepen dit jaar niet te doen. hebben. De koning zal slechts de uj lende garnizoenen bezoeken. De Engelsche consul-generaal t, stantinopel Fawcett en majoor Trotter tair attaché, werden bij hunne aani per spoor te Philippopolis aang»!,. Men belette hen hun reis voort te! of terug te keeren. Toen vorst Ala aankwam, werden zij weer op vrijei gesteld, geblinddoekt naar de grensgj en toen aan hun lot overgelaten. De Mirdieten zijn in opsta® men en hebben beslag gelegd op 20 den en op eene hoeveelheid levens®: en munitie, die bestemd waren Turksche troepen. AHERIKA. Het gerechtshof te Battleford over verscheiden Indianen, die jongsten opstand deel namen, vonnis» Big Bear en 8 andere hoofden zijn jaren gevangenisstraf; 16 andere lij wegens brandstichting en diefstal den van 2 tot 17 jaren voor straf veroordeeld; en vier hoofde; Wandering Spirit, Mongrand, Drss en Charlebois zijn wegens moo; dood veroordeeld. Brighteye kreeg doodslag 20 jaren gevangenisstraf. PER TELEGRAAF. BERLIJN29 Sept. [Part. tel. 1 de bijeenkomst van ambassadeurs tt stantinopel ter regeling der Rumelal gaarsche quaestie zullennaar men hiern slechts de grondslagen voor verdere j handelingen worden opgespoord. Ho reidt zich dus voor op een li diplomatieken veldtocht, gedurende verontrustende incidenten op het hi Schiereiland kunnen voorkomen, onmiddellijke conferentie zou dus hi bevredigd hebben. BERLIJN, 29 September. (Part N. R. Ct.) Luidens berichten uitZiil land, heeft een regen, die verstal dagen aanhield, groote overstroominga oorzaakt in St. Gallen en in het Es De Rijn is zelfs hooger dan in lf de dorpen Rheineek en St. Margreh ben groote schade geleden. In klis genoemde dorp brak een dijk door. LONDEN, 30 Sept. De StanduA uit Konstantinopel van gisteren: gevolge van de iradé, waarbij het! trekken van troepen op de Rumelischep bij Salonichi, gelast wordt, heeft dti sche spoorwegmaatschappij aansctó ontvangen een aantal waggons tot b voer van militairen in gereedheid br® LAATSTE BERICHTE». Men meldt ons: Sedert den herfst van 1847 via niet zoo veel vruchten als thans. Dei len hingen toen als aalbessen aan In men en men plukte van een tak 1 voet acht en twintig groote appel van zulk een tak werd eene teekening ge» Een cent een maagdenpeer, roepeir venters op de Nieuwmarkt te Aneï en twee centen een dubbele maagda peren als vuistendie anders een ilall het stuk moeten doen. Ook was men) dat de vruchten te klein zouden ajit gevolge van de droogte. Appelen, sl gewone en de fijne soorten door ell groot van stuk voor weinige centen t krijgen. Twee centen di nieuwe i volgt nu ooknooit gehoord voor dels Voor een dubbeltje heeft men een tal nieuwe noten. Wie zou den moeitó ze voor een dubbeltje te pellen? In de heden gehouden zitting tweede kamer is het adres van ant«" de troonrede eenparig aangenomen. I nister van justitie verklaarde dat alt' land en België voorgesteld is met Neif een tractaat te sluiten ter bestrijd# den meisjeshandel. De voorstellen b voorloopig een gunstig onthaal gf Ook heeft de minister deDuitschere gewaarschuwd dat hier te lande vertoeven om Duitsche meisjes in bo# te plaatsen. De minister van koloniën verklaard eene billijke regeling van de medw rieven in het belang der landbouwnif noodig is. Op de nominatie voor een den hoogen raad is eerste Candidas! I dtn heer Van Blom, president arrond.-rechtbank te Heerenveen. nominatie is uitgesteld. Door Z. M. zijn bij het dep" van financiën benoemd: tot referenda

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2