BUITENLANDSCHE BERICHT® mlt ms m o a ms ms mm ■«- /m. iw peil, althans aan verschillende ruiten wer den sporen van bloed gevonden. Eenige knapen maakten zich verdienstelijk door de bewoners van sommige straten, waarlangs de bende trok, te waarschuwen, zoodal menigeen zijne woning nog kon beschermen. Daar in de stille buurten geen agenten aan wezig waren (een gevolg van het gering aantal dezer) bleef de politie langen tijd van het voorvallende onkundig, totdat zij eindelijk door eenige bewoners van de Nieu- wehaven gewaarschuwd werd. Onbegrijpelijk komt het ons voor dat ingezetenen, die aan het telefoonnet zijn aangesloten en het op stootje reeds in zijn aanvang zagen, haar niet terstond daarvan in kennis hebben ge steld misschien ware dan veel voorkomen. Terstond na de kennisgeving begaf zich de commissaris van politie met een zijner inspecteurs en den eenigen aan het bureau aanwezigen agent te midden der woeste massa en wist deze ambtenaar door zijn kalm en waardig gedrag zooveel invloed uit te oefenen, dat geen verdere vernielingen voorvielen. Eenige burgers, die den com missaris afraadden zich met zoo weinig hulp te midden der massa te begeven, stelden zich ter zijner beschikking, toen zij inza gen dat hij dien raad niet kon opvolgen. Wel trok de troep zingende door de Spui straat en de buitenwijkenwaar de menigte zich verspreidde. Voor zoover te zien tel den we hedennacht ver over de 100 groote en kleine ruiten, die onder de hand der woestelingen waren gevallen. Ten einde verdere onlusten te voorko men zijn terstond ernstige maatregelen voor heden genomenterwijl de burgemeester bij publicatie alle zamenscholingen heeft verbo den. O. a. is de schutterij opgeroepen, om op het luiden der stadsklok onder de wape nen te komen. (Bord. C.) Uit Zwijndrecht wordt van 28 Sept. gemeld: Tengevolge van een zeer onbedui- denden woordentwist werd gisterenavond zekere Gijs Schouten, van Hendrik Ido- Ambacht, alhier zoo ernstig mishandeld en verwond, dat hij, nadat hem de eerste ge neeskundige hulp was verleend, naar het ziekenhuis te Dordrecht moest worden over gebracht, waar hij dezen nacht is overleden. De dader is bekendde verslagene laat eene vrouw met een kindje na. (N. R. C.) Een treurig ongeluk had Zaterdag avond te Wieldrecht plaats. De echtelieden A. Helderop vierden dien avond hun 50- jarige echtvereeniging met een huisselijk feest, waarop het er vroolijk toeging. Ten ongeveer 8 uur zou L. Van Bree, om de feestvreugde te verhoogen, een geweer af schieten, echter met het ongelukkig gevolg, dat de loop van het vuurwapen uit elkan der sprong en een der stukken den 8-jarigen C. Van der Weyden in het hoofd trof. Reeds den daaropvolgenden nacht te drie uren overleed de kleine als het slachtoffer van ruw vermaak. Naar men verneemt is het lijk gisteren gerechtelijk geschouwd. De gisteren voor het hof te Amsterdam veroordeelde Van Ommeren werd bij het ver laten van het paleis van justitie door een groote menigte opgewacht en naar het tele graafkantoor geleid. In de Leidschestraat werd een rood doek ontplooid als vlag, en kwamen eenige groene kransen voor den dag om Van Ommeren te tooien. Een talrijke politiemacht voor het paleis van justitie met de orde belast, werd inge trokken toen de wandeling begon. Op den Dam werden nog drie roode doe ken als vlaggen aan stokken bevestigd, en nam Van Ommeren, met kransen om zijn hoed, vergezeld van drie vrouwen en twee mannen met kransen in de hand in een rij tuig plaats, waarmee men hem, gevolgd door een steeds dunner wordende menigte naar het Volkspark reed om te vergaderen. De menigte was vooraf door een strooi biljet gewaarschuwddat daar eene vergade ring zou worden gehouden, waarin de „socia listen-vervolging" zou worden ter sprake ge bracht. Tegen twaalf uur was de zaal propvol met mannen en vrouwen. Roode lappen van allerlei aard werden aan reepen gescheurd en elk tooide zich met een stukje er van. Toen Van Ommeren binnen kwamging een gejuich op. Er was een verbazend rumoer en er waren zoo veel mensehen, dat een deel in den tuin vergaderde. Spreker Van Raay uit den Haag betuigde, dat Van Ommeren onschuldig is, en het is alleen omdat hij zich bij de socialisten heeft geschaard, dat hij werd veroordeeld. Toen de spreker eindigde met de kreet leve Van Ommeren! gingen luide toejuichin gen op. Van Ommeren trok daarop een lijn tus- schen de uitspraak in het proces der Utrecht- sche studenten en die in het zijne. „Ben ik", zei hij, door deze rechtbank veroor deeld, een andere rechtbankdie der publieke pinie, spreekt mij vrij en haar uitspraak stel ik op hooger prijs dan die der klassen justitie. Ware hier in 't land een jury ge weest dan zou ik zijn vrijgesproken, maar er zijn slechte twee landen waar die niet bestaat, d. i. Turkije en Nederland. Waar men mij veroordeelt op grond dat de ver klaringen der mouchards gelijkluidend zijn, daar heeft men onze partijgenoot Luttik ge- vonnisd omdat de verklaringen der politie dienaren van elkander afwijken. Vervolgens zette Van Ommeren zijne denk beelden over justitie en politie uiteen, waar bij hij om zijne scherpe qualificatiën vaak werd toegejuicht Van Raay hield hierna nog eene rede, doorspekt met de gewone revolutionnaire termen, waarvan de conclusie was dat het „proletariaat" zich moest orde nen, om den strijd tegen de „bourgeoisie" te beginnen. In den tuin werd het woord gevoerd door Heijer Paillévoorzitter van „het Vrije woord", en Schreuder. De laatste sprak ten gunste van het algemeen stemrecht. Na afloop van deze bijeenkomst wilde men in optocht - een optocht zonder voorafgaande toestemming des burgemeesters met Van Ommeren en de mannen en vrouwen van straks in een rijtuig, al zin gende naar het vergaderlokaal op het Water- loopleiu. Langs een groot deel van den weg wer den manifestanten, grootendeels jeugdige personen, door de politie met rust gelaten. Wel werd hun bij het telegraafkantoor en op sommige plaatsen, waar de stoet stil stond op weg naar het Volkspark, door de politie aangezegd om door te loopeu en de roode vlaggen weg te bergen. Daaraan werd echter geen gevolg gegeven. Komende van het Volkspark, over den Dam, langs het Rokin bij het Spui gaande waar het ver keer gestremd was werden de deelnemers aan den optocht door de politie staande ge houden. Hen werd aangezegd uiteen te gaan. Daaraan werd niet voldaan. Hierna werd de optocht door de politie uiteengejaagd. De agenten maakten zich meester van de roode vlaggen, vijf personen werden in arrest genomen, waaronder een colporteur van Recht voor Allen, die in het rijtuig zat. De agenten maakteu gebruik van sabel en stok en enkele lichte verwondingen zijn naar we vernemen, te betreuren. De optocht was natuurlijk daardoor geëin digd. Van feitelijk verzet onder de menigte die den stoet volgde was geen sprake. Van Ommeren maakte dat hij in het open rijtuig wegkwam. Nadat het bovenstaande was geschreven vernamen we, dat bij het verlaten van het Volkspark een pistoolschot in het wild werd gelost door een der manifestanten. De kogel kwetste met een schampschot aan het hoofd een 65-jarigen man, Eik, of Van Eik, ge- heeten, die onder de toeschouwers stond en wiens kwetsuur in het binnen-gasthuis werd verbonden, waarna hij loopende huiswaarts kon keeren. De man die het schot loste is in hechtenis. Op den Dam en het Rokin zorgde de politie, na het gebeurde, dat de wandelaars en nieuwsgierigen niet stil stonden. De man die gisteren het pistoolschot loste tijdens de optocht van het Volkspark naar den Dam, is genaamd Pieter Jacobus Baars en barbier van zijn vak. De uiteendrijving geschiedde na herhaalde waarschuwingen de vlaggen weg te doen, omdat de overheid daarin het eigenaardige element van een optocht zagen tot het houden van een optocht was noch vergunning gevraagd, noch verleend. De politie noodigde dus de lieden uit de vlaggen weg te bergen en toen dit niet geschiedde maakte zij zich er met geweld van meester. Een der vlaggendra gers was een zekere Bordelocq. Tegen hem is prces-verbaal opgemaakt wegens verzet. Gisterenavond togen enkele groepen, meest jongens, zingende door de stad. Op den Dam stonden velen te wachten, alsof er iets bijzonders moest gebeuren. Wanneer om de verkoopers van Recht voor Allen, die als alle verkoopers op den openbaren weg in beweging moeten blijveneen te groote me nigte zich verzamelde, kwamen de agenten om de circulatie te herstellen. Even na half elf kon op den Dam het opbrengen van een beschonken man door de menigte heen, niet geschieden. De agen ten lieten de man los, maar kort daarop kwamen een 12-tal met den stok het plein schoonvegen. Toen schreeuwden de vrouwen en kinderenen zochten de mannen en de jongens een goed heenkomen. Eindelijk was er dan rust, nadat enke'e aanhoudingen hadden plaats gehad. Natuurlijk kregen de onschuldigen het leeuwendeel van de slagen. Zoo gaat 't meestal. Ook in andere gedeelten van de stad, o. a. bij de Oudebrug, werd voor het ver keer ruimte gemaakt, als 't wat te vol werd. Een aangekondigde vrouwenvergadering in Cafd Westphalen, hoek O. Z. Voorburgwal en Agnieteustraat, kon niet worden gehou den omdat de eigenaar zijn lokaal niet beschikbaar stelde. (Hbl.) Vrijdag 11. werd de eerste vergadering van de Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwer pen in het leesjaar 1885-86 te Helder ge houden. Als spreker trad op de luitenant ter zee der le kl. C. H. De Goeje, directeur der Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, met het onderwerp: „De opleiding voor scheepsjongens". In zijne zeer belangrijke rede gaf de spreker een overzicht van de Kweekschool en de opleidingsschepen in hunnen vroege- ren en tegenwoordigen toestand; behandelde de klachten tegen de van de opleiding af komstige matrozen ingebracht en noemde het zeer onbillijk de minder goede verschijn selen geheel aan de opleiding te wijten, en met andere zeer gewichtige factoren, die spreker opnoemt, geene rekening te houden. Te Loenen op de Veluwe is Zater dagavond eene oude vrouwde wed. Zaal brink, bij ongeluk door een geweerschot getroffen, doordien haar kleinzoon met het geweer bezig was en het schot onverwachts afging. De vrouw werd in den onderbuik getroffen en overleed na een vreeselijk lijden van vier uren. De wanordelijkheden te Steenwijk zijn onderdrukt. De laatste avonden zijn rustig geweest. Zelfs Zondagavond, toen men zich bezorgd maakte, is zonder stoornis afgeloo- pen. De huzaren behoefden zelfs niet te rijden, maar liepen met de politie de stra ten door, en het volk toonde nu voor de gewapende macht ontzag te hebben gekregen, Heeft linnen reeds een mededinger gekregen in de papieren boorden der Ame rikanen met de zijde is thans hetzelfde geval, dank zij den ivoren dassen, door den kunst-ivoorwerker A. G. Overes, te 's Bosch, in den handel gebracht. Ze zijn natuurlijk zeer licht en onverslijtbaar; te meer daar de geëmailleerde kleuren, indien zij hare frischheid of aantrekkelijkheid voor den drager verloren hebben, met geringe kosten veranderd kunnen worden. Zelfs de plechtige witte das dreigt op die wijze tot ergernis der Engelsche waschvrouw verdron gen te worden. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Til burg van 28 Sept.: Gisterenavond kwamen hier ergerlijke tooneelen voor. De onge regeldheden, die in de laatste dagen hier plaats hadden, hebben zich dien avond in grootere verhoudingen herhaald. Zingende en fluitende troepen mannen en jongens trok ken door de hoofdstraten en vatten eindelijk post voor het politie-bureau. De politie, die zich in het eerst niet vertoonde, werd echter door de tartende menigte er toe genoopt te voorschijn te komen. Er werd op de op roermakers gechargeerd, en een dertigtal arrestatiën hadden plaats. Daarbij schijnt echter de politie niet gelukkig geweest te zijn, daar de meeste arrestanten volkomen onschuldig bleken. Het is haar echter ook gelukt, eenige der belhamels in handen te krijgen. Bij de charge der politie kreeg menige argelooze toeschouwer of voorbijgan ger een sabelhouw of stokslag. 's GKAVEKIIACE. Door Z. M. is de heer Jan Van Beers, leeraar in de Nederlandsche taal en letteren aan de normaalschool te Antwerpen, be noemd tot ridder in de orde van den Ne derlandsehen Leeuw. Door Z. M. is benoemd: tot griffier bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen, mr. S. A. Hulst, thans subst.-griffier bij de ar rond.-rechtbank te Assentot officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Dord recht, mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, thans subst.-officier van justitie bij gemelde rechtbank. Door Z. M. is aan B. D. Pilet, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Yerseke, en is aan G. A. Van Dijck, bur gemeester, tevens secretaris van Ambt-Har- denberg, vergunning verleend om tot 1 October 1888 te Stad-Hardenberg te wonen. Door Z. M. is de kapitein L. H. C. Van der Sluys Lehr, van het 2de reg. veld-artillerie, op pensioen gesteld. De kapitein der mariniers J. L. Cadet wordt met den laatsten October a. s. ont heven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den commandant van dat corps, en die betrekking met den Isten November daaraanvolgende opgedragen aan den kapitein J. B. Verhey. De minister van financien zal op 1 October geen audiëntie verleenen. HH. MM. de koning en de koningin zullen aanst. Donderdag naar het Loo terug. keeren. Gisteren zijn de paarden, rijt®, en verder materieel van het koninklijk departement derwaarts vervoerd. Wij vernemen, dat noch de pn reur-generaal, noch de veroordeelde in j satie gekomen zijn tegen het arrest vaai gerechtshof alhier in zake den moedwil doodslag op den Japanschen zaakgelaste Sakurada. F KA Y KR IJ K. De koning van Spanje heeft aanGii een eigenhandig schrijven gezonden,omi, zijn voldoening te betuigen over de g» serveerde en zeer waardige houding j Franscbe regeering in het Spaansch-Duiti conflict. SPAJIJE. De gezondheidstoestand des kont is verbeterd. Maarschalk Serrano ligt ernstig E te Escanuela. DIIT8CHLAAD. In de troonrede waarmede Zatei de rijksraad door den keizer werd geopn werd gezegd dat de betrekkingen der ft tenrijks-Hongaarsche monarchie met dei dere mogendheden geheel voldoende win Er bestaat volkomen overeenstemming It schen de mogendheden bij hun streven» behoud van den vrede, waaraan allen leva dig behoefte hebben. Het zal steeds de taak des keizers blij» om, terwijl hij de eenheid en de maebti positie van het rijk blijft handhaven, i belangen van alle landen en volkeren i monarchie gelijkelijk te behartigen. HONGAH IJ E. Gestrenge maatregelen zijn genomen elke agitatie ten gunste van Macedonië i beletten. Iedereen, die in dien geest iets doel,i voor een krijgsraad worden gebracht. Een circulaire is aan de militaire tub gerlijke overheden in de provinciën gra den om hen groote waakzaamheid»! hevelen tot handhaving van de openbartc.il en hen aan te sporen elke poging tol sl daging aan de grenzen te beletten. TURK IJ E. De Porte heeft sir Henry DrimnB Wolff medegedeeld, dat de sedert etir-l tijd gestaakte onderhandelingen onvtnr.1 weder zouden worden hervat. GRIEKEYLAYD. De koning is Zondagmiddag te ills aangekomen en werd aan het station ontra gen door de ministers, het corps diplomate en al de autoriteiten. Tot aan het pili werd Z. M. herhaaldelijk toegejuicht Dè gatiën met Macedonische, Epirotische,C» diasche en Thracische vlaggen gingent het hoofd van den koninklijken stoet, tl het plein voor het paleis stond een ort groote menigte, die den koning met b: durige hoera's begroette. Ook hoorde meti kreten„Leve MacedoniëLeve Cué Leve EpirusLeve Thracië!" Toendekoq op het balkon verscheen, verdubbelden a toejuichingen. Z. M. sprak het volk toe en zeide h volgende: „De tegenwoordige omstandig-' den, die buitengewoon ernstig zijn, eiscts moed en voorzichtigheid. Groote opofe gen zullen gevraagd worden. De Grieksk vaderlandsliefde zal deze gaarne brengt' „Griekenland, voegde de koning eit toe, moet ernstig nadenken over dena- stand. Het volk moet vertrouwen stellet de vaderlandsliefde van den koning de wijsheid der regeering." Deze laatste woorden wekten groote^ drift en werden met langdurige toejus gen begroet. PER TELEGRAAF. LONDEN, 29 Sept. De kabine» is uitgesteld tot den 6den October. Lord Salisbury is gisteren naar H»# vertrokken. ST. PETERSBURG29 September J Journal de Saint Pélerslourg meU' Konstantinopeldat daar niet eene W lijke conferentie, maar eene gezanten"1 dering gehouden zal worden, om diplomatiek optreden van de groote mof; heden het karakter eener gemeenscbapfi handeling te geven. Met het oog f verzoeningsgezindheid en vredelievend der groote mogendheden zal de crisis niet uitbreiden en weldra tot bedaren BELGRADO, 29 Sept. Tengevolge

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2