BUITENLANDSCHE BERICHTEN. aI verbeterenziet het er over het algemeen met de zaken zeer treurig uit. Gisteren kwam in Voorburg telegra- phisch bericht, dat de ontvluchte gevangene uit 's Gravenhage zich vermoedelijk in die gemeente zou bevinden. Eeue brutale aan randing, gepleegd in de onmiddellijke nabij heid van de kom, op eene fruitverkoopster, brengt men natuurlijk met den vluchteling in verband. Dadelijk aangewenden pogingen der politie bleven evenwel zonder gewenscht gevolg. Men meldt echter uit Delftshaven aan de N. R. C. dat Van Rijsselberghe vermoedt wordt zich in de omstreken van Delftshaven en Rotterdamwaar hij gezien isop te hovfden. Te Alfen is een antirevolutionaire ver- eeniging voor gemeenteraadsverkiezingen op gericht met het doel den invloed te bevor deren van de antirevolutionaire beginselen door het aanbevelen van candidaten voor den gemeenteraad en het leiden van den volksgeest. Vrijdag, aldus meldt de Goudsche Crt.had in het chemisch laboratorium van de Stearine-kaarsenfabriek alhier een treffend ongeval plaats. Bij het nemen van een zekere chemische proef sprong een flesch uiteen, waarvan de kokende inhoud den heer A. Geitel, sinds geruimen tijd als scheikundige aan die fabriek verbonden, in het gelaat vloog en gedeeltelijk in zijn oogen terecht kwam. Behalve de vreeselijke pijn daardoor ontstaan maakte de vrees, dat de heer Geitel het gezicht geheel of gedeelte lijk zou verliezendit ongeval tot een dat algemeene deelneming wekt. De ongeluk kige is onmiddellijk naar Utrecht vervoerd 0111 door de beroemde deskundigen aldaar geholpen te worden. In de vergadering van de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amster dam, afd. natuurkunde bracht de voorzitter Buys Ballot, hulde aan de nagedachtenis van wi len het lid Van Goghdie zich reeds in 1854 door zijn waarnemingen in den Indischen archipel als verdienstelijk officier en gelukkig beoefenaar der natuurweten schappen had doen kennen. Hij wenschte de hoogleeraren Suringar en Martin met hun behouden terugkeer uit de West geluk en hoopte dat hun plaatselijke onderzoe kingen rijke vruchten voor de wetenschap mochten opleveren. Vervolgens had een zeldzame feestelijk heid plaats, namelijk de uitreiking der Leeuwenhoek-medailiedie om de 1jaar aan den besten beoefenaar der microscopische wezens wordt uitgereikt van wege de acade mie. Op voorstel der commissie, waarvan prof. Engelman voorzitter is, was die me daille toegewezen aan prof. Ferdinand Cohn te Breslau, die ze persoonlijk in ontvangst kwam nemen, na welnemende toespraken van de hoogleeraren Buys Ballot en Stokvis (prof. Engelman was verhinderd te komen), die Cohn als den grootsten beoefenaar der bacteorologie en aanverwante wetenschappen roemden. Cohn wiens vrouw op de tribune de plechtigheid bijwoonde, dankte recht hartelijk voor de welwillende woorden en herinnerde aan den gulden tijd der 17e eeuw, waarin in Nederland de grootste ge leerden en kunstenaars als bloemen in het voorjaar opstonden. Hij schetste de be zwaren, die Huygens en Leeuwenhoek bij hun studiën te overwinnen hadden, om daaruit aan te toonen, hoe gemakkelijk de beoefening der kleinste wezens als infusoriën, bacteriën thans gemaakt was. Hij verzekerde eindelijk trotsch te zijn op de behaalde over winning, die hem zou aansporen steeds voort te gaan om de wereld der infusoriën te be spieden ten dienste der menscheid. De plechtigheid lokte herhaaldelijk applaus uit. Het Hbl. verneemt, dat de ziekte van mevrouw M. J. Kleine-Gartmanna eenige aanvankelijke beterschap, in de laatste dagen weder verergerd is. Vrijdagavond zijn te Assen door eene bende opgeschoten jongens in de Beilerstraat in verschillende huizen ruim 30 glazen inge worpen. Twee jongens, van 13 en 15jaar, zijn bij die baldadigheden door de politie gearresteerd. Men verwacht doeltreffende maatregelen tegen herhaling. Ten gevolge der oploopen die eenige avonden achtereen te Tilburg hebben plaats gehad en die aanleiding gaven tot ergerlijke baldadighedeno. ahet inslaan van een ruit bij den burgemeester, is Zaterdag door het gemeentebestuur eene publicatie uitge vaardigd waarin de ingezetenen uitgenoo- digd worden hun invloed op hun kinderen en ondergeschikten uit te oefenenteneinde mede werken tot het doen ophouden der straatschandalen. De fabrikanten hebben Irnn werklieden gedreigd, indien zij aan de oploopen deelnemendezen onmiddellijk hun ontslag te zullen geven. m tm mra Eene Zaterdag door het gemeente bestuur van Tilburg uitgevaardigde procla matie, waarin tot het hewaren van de rust wordt aangemaand, heeft geene uitwerking gehad. Dien avond toch trokken wederom, onder het zingen van het bekende lied, honderden werklieden door de straten. Van baldadigheden is echter niets vernomen. -De uitnoodiging, door burg. en weth. van Tilburg gericht tot die ingezetenendie invloed op kinderen en ondergeschikten kunnen oefenen om het zingen en schreeuwen langs de straten, wat tot rustverstoring en het plegen van baldadigheden aanleiding geefttegen te gaanheeft een niet on gunstige uitwerking gehad, zoodat nog wel eenige jongens zich omstreeks 8J uur lieten hoorendoch alles zonder stoornis. 's CKlVESillAGE. Door Z. M. is aan Peter Clausen Larsen, geboren te Bogense in Denemarkenver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepenmet uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Ingevolge machtiging des konings, wordt de onder bevel van den kapitein ter zee C. Ten Bosch samengestelde divisie, bestemd voor binnenlandsche dienst, met 24 October aanstaande, ontbonden, en genoemde hoofdofficier eervol van het door hem ge voerde bevel ontheven; worden buiten dienst gesteld: met 24 October aanstaande, Zr. Ms. ramschepen Slier en Buffelrammonitor 2de klasse Matadoren monitor 2de klasse Cer berus-, met 15 November aanstaande, Zr. Ms. fregat Evertsen; worden de commandeereDde officieren van die bodems, respectievelijk de kapitein ter zee C. Ten Bosch en de kapi tein-luitenants ter zee G. J. Buyskes, H. Schotborgh, P. G. Bruch en J. Loots, met die datums eervol van het door hen ge voerde bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. BELGIE. De Nord keurt de houding van den vorst van Bulgarije ten sterkste af. Het blad beweert dat de diplomatie in dezen standvastig en onpartijdig moet optreden indien zij den Sultan wil beletten, van zijn recht tot onderdrukking van den opstand gebruik te maken, dan dient evenzeer den Bulgaren eerbied te worden opgelegd voor het gezag en de waardigheid der Porte. De Nord stelt voor, eene persoonlijke unie van Bulgarije en Oost-Rumelië in het leven te roepenmet behoud van beider staatkundige positie en instellingen, en on der voorbehoud van eenige wijzigingen, die voor de handhaving van zulk eene verhou ding noodig mochten blijken. Aan Macedonië zouden autonomische in stellingen moeten worden toegekend, zooals deze zijn voorzien bij art. 23 van het trac- taat van Berlijn. EW«ELAND. Alle beschuldigden in het proces-Arm- strong zijn naar het hof van assises verwe zen, en wel wegens alle feiten, die hun worden ten laste gelegd, uitgezonderd de beschuldiging van aanslag op de eerbaar heid, ingebracht tegen den heer Bramwall Booth en Mad. Combe. De aangeklaagden zijn allen onder borgtocht op vrije voeten gesteld. Uit Simla wordt gemeld, dat de Afghaansche grenscommissie met het afbake nen van de grens tusschen de Heri-Roed en de Moerghab vóór den aanvang van den winter gereed zal komen. Zij zal gedurende het koude jaargetijde in haar kamp in den omtrek van Herat blijven en haar werkzaam heden in 't voorjaar weder voortzetten om dan gereed te komen met de regeling van de grens tusschen de Moerghab en de Oxus. FRANKRIJK. De eerstvolgende internationale tele- graafconferentie zal gehouden worden te Parijs in het jaar 1890, op welk tijdstip het juist 25 jaren geleden zal zijn, dat het internationaal telegraafcontract aldaar getee- keud werd. Mgr. Van Camelbeke, apostolisch vica ris van Cochin-Cbina, heeft uit Saigon ge- telegrapheerddat in Annam twee Eransche zendelingen zijn vermoord en 24000 Chris tenen, inboorlingen, vermoord zijn. SPANJE. De Sultan van Marokko heeft, als een blijk van zijne vriendschappelijke ge zindheid jegens Spanje, 13 kameelen aan «c: o j&m. m iw koning Alfonso ten geschenke gegeven. De karavaan is Vrijdag te Aranjuez aangekomen. Het krijgsgerecht veroordeelde, wegens de 14 dagen geleden in de Madridsche kazerne voorgekomen wanordelijkhedenongehoor zaamheid en muiterijden korporaal tot de doodstraf, de soldaten tot dwangarbeid. ITALIË. Te Palermo zijn Zaterdag 74 sterfge vallen voorgekomen. Hevige aardschokken zijn waargenomen te Nicolosi een der vulkanen van den Etna. DUITSCHL AND. De Duitsche bondsraad heeft het voorstel tot verlenging van den kleinen staat van beleg voor Hamburg en Altona aangenomen. De heer Liebknecht, het bekende sociaal-democratische lid van den rijksdag, is tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de /Deutsche Reform" is het gymnastiekfeest te Dresden met een tekort geëndigd. De ontvangsten bedroegen 198.000 mark, de uitgaven 219,400 mark, zoodat het tekort ruim 21,000 mark beliep, of -J- gedeelte van het waarborgfonds, waarvan het totaal 150,000 mark bedroeg. RUSLAND. Het Journal de St. Pétersbonrg zegt, dat de nieuwe samenstelling van het Turk- sche ministerie het vermoeden wettigt, dat de Porte aan haar standpunt, hetwelk zich steeds heeft gekenmerkt door wijze voor zichtigheid en overeenstemming met de mogendheden, ook in de tegenwoordige crisis getrouw zal blijven; Europa kan alle reden hebben, dienaangaande gerust te zijn. Het blad bevestigt de mededeeling, dat de heer Von Giers Meran zal verlaten, om naar St. Petersburg terug te keeren. Hij is voornemens zich over Kopenhagen der waarts te begeven, Men verzekert, dat alle mogendheden het door Rusland gedane voorstel, om eene conferentie te Constantinopel bijeen te roe pen, hebben aangenomen. Aan de Sophiakathedraal te Kiew heeft men bij het bouwen van een huis eene zeer gewichtige oudheidkundige vondst gedaan. Naast de overblijfselen van de basis van een zuil ontdekte men eenige goed geconserveerde veelkleurige tegels en wapenen en daarnaast een aarden urn. Deze bleek eeu geheel volledig stel van lijfsiera den en kostbaarheden te bevatten, zooals die door de vrouwen der 10e en 11e eeuw gedragen werden. Alle stukken zijn uitste kend geconserveerd. Daar er ook goudeu en zilveren munten bij gevonden werden vermoedt mendat deze kostbaarheden daar begraven zijn, om ze voor plunderzieke vijanden te verbergen. Alles bevond zich nog in denzelfden toestand, als waarin het eens door de bezitster in de urn gelegd was. SEKTIE. De openbare meening in Servië wil bij voortduring geene uitbreiding van Bul garije toelaten zonder vergoeding voor Servië. Tusschen Rumenië, Servië en Griekenland is de overeenstemming tot een gemeenschap pelijk optreden volkomen. De koning zal iiet bevel over het leger voeren. Generaal Popovich zal waarschijnlijk als hoofd van den staf optreden. TEHKIJE. Volgens berichten, uit Berlijn te Con stantinopel ontvangen, heeft de heer Von Bismarck, toen de gezant Said Pacha (die tot minister van buitenlandsche zaken in Turkije is benoemd) hem zijn aanstaand ver trek naar Constantinopel kwam mededeelen- de gebeurtenissen in Roemelië ten sterkste afgekeurd. Hij heeft Said Pacha opgedragen, den sul tan mede te deelendat Duitschland langs vreedzamen weg alles in het werk zal stellen, om de rechten der Porte in Bulgarije en Oost-Roemelie te handhaven. Te Sofia gevoelt men zich eenigszins ont moedigd. Het nieuwe kabinet zal de beraadsla gingen der mogendheden afwachten, doch inmiddels de oorlogstoebereidselen voortzetten, voor het geval dat een gewapend optreden mocht worden aanbevolen. De reserve van de Europeesche provinciën en van Smyrna is opgeroepen. Het gerucht, dat de Porte voornemens zou zijnde aan de fondsenhou ders afgestane staatsinkomsten in beslag te nemen, is van allen grond ontbloot. Sir Edward Thorton, de nieuw-benoerade Engelsche gezant, wordt tegen 20 October hier verwacht. BRAZILIË. De senaat van Rio Janeiro heeft ook de volgende artikels van het ontwerp tot vrijmaking der slaven goedgekeurd. PER TELEGRAAF. PARIJS, 27 Sept. Blijkens een hier ontvangen telegram uit Belgrado i. d. 2J dezer, waren aldaar berichten van de Mace donische grens ontvangen, betreffende een te Borani geleverd gevecht tusschen Nizanu en opstandelingen. Eenige honderden Nizana sneuveldenmaar ook de Albaneezen leden ernstig verlies. LONDEN, 27 Sept. (Part. tel. I. v. N) De groote socialistische demonstratie, die tegen heden was aangekondigd en waarvan men vreesde dat zij tot ernstige ongeregeld- heden aanleiding zou gevenis zeer kalm afgeloopen. Het aantal opgekomenen wordt geschat op ongeveer 30,000; de politie was afwezig. Eene motie, waarbij de handelwijze der politie werd veroordeeld, vond grooten bij val en werd luide toegejuicht. Geene on geregeldheden zijn voorgevallendank zij de personen die het woord hebben gevoerd en de menigte krachtig aanmaanden, om de orde niet te verstoren. MELUN, 28 Sept. De heer Dufraigne, radicaal, is hier tot lid van den senaat gekozen. LONDEN, 28 Sept. Lord Salisbury is gisterenavond hier teruggekeerd- De Times zegt dat de geruchten ongegrond zijn, volgens welke de Britsche regeering een tussche.ikomst in Oost-Rumelië en herstel van het status quo onder de Balkanstaten zou verlangen. Zij heeft geen afzonderlijke stappen gedaanmaar werkt samen met de andere mogendheden in haar streven een botsing te voorkomen. KONSTANTINOPEL, 28 Sept. De nieuwe ministers hebben de portefeuilles overgenomen en bij de gezanten met klem aangedrongen op eene spoedige tusschen- komst der mogendheden. RECLAMES. De lezers dezer Courant worden opmerk zaam gemaakt op achterstaande, annonce betreffende de hoofdcollecte van den Heer A. QOLDFARB te Hamburg. Dien Heer deelt mededat in het afgeloopen jaar een deel der in zijne hoofdcollecte gevallen hooge prijzen in Holland gewonnen werden LAATSTE BERICHTEN. De le luit. J. L. Reeringh, van kei 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem, en de li luit. H. A. Yan Lookhorst, van het 4ehat 4e reg. inf. te Leiden, zullen op 1 Oct a. s.op het daartoe door hen gedaan ver zoek, onderling van bataillon en garnizoen verwisselen. Door Z. M. zijn benoemd: tot betaal meester te Zutphen, de heer A. J. P. Van Strijen thans te Alkmaar; te Alkmaar de heer J. J. Paehlig, thans te Zutphen. In de heden gehouden zitting vandt tweede kamer is het algemeen debat over het adres van antwoord op de troonrede afgeloopen. De heer Mees constateerde namens de commissie dat dit adres deels saamvatte, deels aanvulde wat de troonrede verzweeg. Hij, de hh. Keuchenius, en Borgesius critiseerden de troonrede als on beduidend en miskennende de ware toestanden. De heer Borgesius zeide dat zulk eene troon rede meer de prestige van het koningshuis benadeelde dan revolutionaire redevoeringen. De heer Heemskerk verdedigde de troonredt als kort en bondig en niet onjuist. Hij deelde mede dat de regeering wijzigingen in hoofdstuk 10 van de grondwet heeft voorgesteld en het advies van den raad tan state daaromtrent eergisteren is terug ont vangen. De heer Van Houten constateerl dat de regeering bij niemand steun vindt en dientengevolge het prestige der kroon wordt benadeelt. De heer Keuchenius heek eene nieuwe alinea voorgesteld bij paragrasf 2; waarin aangedrongen wordt dat dt regeering hare aandacht wijde aan de hand having van het gezag en ten aanzien do kroon en van behartiging van de rechten, nooden en belangen van het Nederlandsche volk. Morgen voortzetting. Bij het in de afgeloopen week te 's Hage gehouden notarieel examen zijn ge slaagd voor het eerste gedeelte de heeren: A. H. Swerms, te Eraneker; O. Temminck, te Rhenen; D. Baggerman, te Heerenveen; W. H. Kalis, te Sliedrecht; J. W. Pet,te Kampen; en N. II. Haarselhorst, te Medem- blik; en Voor het tweede gedeelte de heeren: H. M. Beeckman, en J. J. S. De Bie, te Breda; H. G. Yan Everdingen, te Heerenveent G. Scheltema, te Hertogenbosch; S. Bran denburg, te Purmerend; en A. Berthng, te Arnhem. Een arbeider te Leidendie eenigt maanden geleden een veld-artillerist in gar nizoen aldaar, die met twee andere militai

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2