B IJ VOEGSEL. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABoryniEmE^T: Prijs per Klimmer 10 ('ent. Maandag 28 September 1885. N°. 227. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. rant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel /O.IO. 199e Jaargang. BINNENLAND. {Vervolg.) Eene dievegge van de ergste soort, een meisje van 17 jaren, stond Dinsdag voor de rechtbank te Assen terecht, onder beschuldiging van diefstal van eenige zilveren voorwerpen ten nadeele van iemanddie haar uit medelijden had opgenomen. Deze zwervelinge vroeger ook reeds wegens land- looperij veroordeeld en thans voor 1 jaar in hechtenis te Montfoort voor een belangrijken diefstal in dienstbaarheid onder Winschoten gepleegd, had reeds, hoe jong ook, een zeer ongunstig verledenzoowel op het gebied der zedelijkheid als op dat der on- eeilijkheid. Het kwam den officier van justitie, mr. Moens, voor, ook in haar eigen belang, eene straf tegen dit meisje te moeten vragen die haar nog geruimen tijd uit de maat schappij zoude verwijderd houden, waarin zij het rechte pad niet bewandeld had; zijn requisitoir strekte tot veroordeeling tot een half jaar gevangenisstraf. De twee personen, S. G. en G. J. die zich op den avond der serenade te Groningen hebben schuldig gemaakt aan het verbrijzelen van glasruiten in de wo ningen van de heeren Van der Sluis en Doornbos in de Korenbeurs, stonden gis terenmorgen te dier zake voor de rechtbank te Groningen terecht. Tegenover de zeer pertinente verklaringen van drie agenten voerden zij aan eene volledige ontkentenis, bewerende dat anderen, door hen bij name genoemd, de feiten, hun ten laste gelegd, hadden bedreven. Het O. M. van oordeel, dat niet alleen de baldadigheidmaar ook de bedoeling om tot een opstootje aanleiding te geven, streng moest worden gestraft, requi- reerde tegen G., die reeds 188 dagen celstraf had ondergaan, 9 maanden, en tegen J. 183 dagen celstraf, benevens tegen elk twee boe ten van ƒ25 en 50, respectievelijk te ver vangen door subsidiaire gevangenisstraf van 3 en 5 dagenen veroordeeling in de kosten. Donderdag a. s. uitspraak. Gisteren woedde over de gemeente Zevenbergen een hevig onweder; een drietal paarden die voor een ploeg waren gespannen en toebehoorden aan den landbouwer C. Barel, werden door den bliksem getroffen en gedood. De ploeger werd bewusteloos gevonden. De slagers te Grave blijven de prijzen van het vleesch altijd nog op 45 cents per pond houden. Thans is een varkensslager aan het runderslachten gegaanen deze ver koopt nu het ossenvleesch tegen 30 cents het pond. Ook te Tilburg hebben volksoploopen plaats gehad. Onder het zingen van het lied „Malbroek", trok gedurende eenige avonden een hoop werklieden door de stra len. Gisterenavond was hun aantal tot eenige honderden aangegroeid, die zich voor het stadhuis, waar tevens het politiebureau is gevestigd, hadden geposteerd, wellicht om de politie te noodzaken te voorschijn te komen. Deze was echter zoo verstandig aich niet te vertoouen, zoodat het volk, het wachten moede, zingende verder ging. De oorzaak van deze oploopen schrijft men 'oe aan het tijdelijk verblijf aldaar van de vrouw van een gewezen fabrikant, die een paar jaren geleden onder minder gelukkige omstandigheden de stad heeft verlaten. [N. E. C.) 's CHATEAU ACE. Door Z. M. is de kapitein J. H. Boer- rigter, van het 5de reg. inf., op non-acti viteit gesteld. Ingevolge machtiging des konings, wordt de kapitein ter zee A. J. A'isser, met den laatsten October a. s.eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna en op non-activiteit gesteld, en dat bevel met 1 November daaraanvol gende opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee W. A. Arriëns. Den 25sten September 1885 heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvanger den heer Nakamura Iliroyasu, die aan HDs. heeft overhandigd de brieven van terugroeping van den heer Siuzo Aoki, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Z. M. den keizer van Japan, alsmede zijne geloofsbrieven als minister- resident van dienzelfden vorst bij het Neder- landsche hof. Het ontwerp-adres van antwoord op de openingsrede van de tweede kamer luidt als volgt: Sire! De tweede kamer der staten-gene- raal stelt het op hoogen prijsdat de gewone vergadering der vertegenwoordiging wederom door uwe majesteit mocht worden geopend. Met belangstelling vernam zij uwer maje- steits mededeelingen omtrent de verhouding van Nederland tot de vreemde mogendheden en omtrent de wijze, waarop zee- en land macht haren plicht vervullen. Hoewel de oogst over het algemeen vol doende was en de toestand van den veestapel gunstiger is dan in vele jaren het geval was, verkeert de landbouw hiergelijk elders, onder den druk der tijdsomstandigheden. Ook in andere takken van nijverheid en in den handel, zoo hier te lande als in Oost en West-Indie, zijn moeilijkheden te door worstelen; waarvan de invloed door alle klassen der maatschappij gevoeld wordt. Met uwe majesteit is de kamer overtuigd, dat ook na de uitvoering der maatregelen beraamd om den grond te leggen voor een beteren toestand in Afjehde waakzaamheid en volharding aldaar noodig blijven, die de strijdkrachten in dat gewest steeds hebben betoond. In een spaarzaam beheer van 's rijks geld middelen ziet de kamer een dringenden eisch des tijds. Zij wenscht, dat bij het streven naar herstel van financieel evenwicht ook de noodzakelijk eener meer evenredige ver deeling van lasten niet uit het oog worde verloren. De tegenwoordige zitting der staten-gene- raal ontleent een bijzonder belang aan de te nemen beslissing over de herziening der Grondwet. Aan de daartoe strekkende voorstellen en aan de overige reeds inge diende of door uwe majesteit toegezegde wetsontwerpen, hoopt de kamer hare beste krachten te wijden. Moge de gewichtige arbeid van uwe majesteit en van de vertegenwoordiging onder Gods zegen aan 's lands belangen be vorderlijk zijn. Naar aanleiding van de jongste ont vluchting van een gevangene, heeft de minis ter van justitie gisteren ochtend, vergezeld van den inspecteur der gevangenissen en van den ingenieur-architect van de gevan genissen en rechtsgebouwen, het huis van arrest en militaire verzekering alhier geïn specteerd. Als gevolg van deze opneming van het gebouw zullen belangrijke herstel lingen moeten geschieden. ENGELAND. De prins van Wales is van Kopen hagen naar Hamburg gegaan; van daar gaat hij naar Weenen en Pesth. Hij zal de bruiloft van prins Waldemar op het kasteel d'Eu (28 October) bijwonen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat drie Afghaansche regimenten, geheel uitgerust en met Martini-geweren gewapend, van Kaboel naar Herat vertrokken zijn. FRANKRIJK. De Gaulois hangt een somber tafereel op van den toestand der Eranschen in An- uam en Tonkin, die sedert de Courcy's op treden er vooral niet beter op geworden moet zijn. Naar het blad meent te weten heeft het ministerie, dat van dit alles niet onkundig is, besloten, 6000 man van het 15de legercorps naar Tonkin te zenden, maar eerst na de verkiezingen. SPANJE. De arrond.-rechtbank te Madrid heeft graaf Solms gevraagdof hij zich ook wegens de toegebrachte schade aan het Duitsche wapenschild en den vlaggenstok civiele partij dacht te stellen. De gezant antwoordde, dat hij met herstel der schade tevreden was. De officier van justitie heeft de in- stiuctie ten einde gebracht tegen de perso nen die den bekenden aanval hebben gedaan op het gebouw der Duitsche legatie. Er zijn 17 verdachten. Sommigen worden vervolgd wegens het feit van aanranding van de resi dentie des vertegenwoordigers van een vreemde mogendheid, anderen wegens het bedrijven van een delict, waaruit een oorlog tusschen Spanje en een bevriende mogendheid zou kunnen ontstaan. Tegen beiden feiten wordt een straf van dwangarbeid bedreigd. Ook wor den vervolgingen ingesteld tegen hendie de Duitsche vlag te Vigos en Valencia be dreigd hebben. D1JITSCIIL AN». Keizer Wilhelm is Donderdagavond, in goeden welstand, uit Stuttgart te Baden- Baden aangekomen, waar H. M. Augusta reeds sedert eenige dagen haar verblijf houdt. 1IITLG AKIJ E. Prins Alexander Von Battenberg, vorst van Bulgarijethans door de Oost-Rumeliers ook tot vorst van Zuid-Bulgarije uitgeroepen, is de tweede zoon van vorst Alexander van Hessen, oom van den regeerenden groot hertog Lodewijk IV. Uit een morganatisch huwelijk gesproten, zou Alexander in zijn geboorteland nooit aanspraak hebben kunnen maken op een troonen er was wel de geluksster der Battenbergers noodig, om de oogen der notabelen van Tirnovo in 1879 op den jongen officier te richten, terwijl hij te Post dam zijn eskadron Pruisische huzaren deed manoeuvreeren. Het tweede rijk is hem thans aangeboden en door hem aanvaard en hij is nog geen negen en twintig jaar. Alexander is de zoon van een Duitscher en eene Poolsche; zijne moeder is prinses Julia von Battenberg, geboren gravin Haucke. Hij heeft een zeer sympathiek uiterlijk, dat de kenmerken der twee rassen vereenigt, de blauwe oogen en bruine haren van zijne moeder, met haar regelmatig profiel, en de hooge gestalte en vierkante schouders van de Hessische groot hertogen. De reizigers en diplomaten die het kleine hof te Sofia kennen, zijn het er over eens, dat Alexander de schoonste man van zijn land is. Alexander heeft te Sofia een paleis laten bouwen, dat, met twee kazerneshet eenige steenen gebouw in de jongste hoofdstad van Europa is. Hij verveelt er zich, ondanks het dagehjksch getwist met den Russischen resident, welke hem den wil des Czaars, en vaak dien van het panslavistisch comité te Moskou voorschrijft. Hij heeft er dan ook wel aan gedacht, zich eenige gezellig heid te verschaflen en te trouwen. Hij heeft zich daartoe tot kouingin Victoria gewendthans de schoonmoeder van zijn broeder Ileinrich. Koningin Victoria deed stappen bij hare dochter, de kroonprinses van Duitschland, om een huwelijk te be werken tusschen den vorst van Bulgarije en prinses Victoria, het vierde kind van den kroonprins. Het resultaat was een afdoende weigering, om drie redenenprins Alexander was uit een morganatisch huwelijk geboren, hij bekleedde een niet-Duitschen en niet zeer vaslstaanden troonen woonde ten zuiden van den Balkan, in het land der twistappels. Koningin Victoria geeft echter den moed nog niet op; men verneemt, dat zij thans onderhan delt met een ander harer schoonzoons, den groothertog van Hessen wiens dochter Irene thans negentien jaar is, en misschien wel te Sofia zou willen wonen. De zuster dezer prinses, Victoria, is met een broeder van Alexander getrouwd, die officier bij de Britsche marine is. Bulgarije bestaat uit drie deeleu, die saam Groot-Bulgarije vormen: 1. Het vor stendom Bulgarije onder vorst Alexander met 1| mill, inwoners; 2. Zuid-Bulgarije ofRu- melie, in zekeren zin onafhankelijk, leen roerig aan Turkije, met millioeu inwoners. 3. Macedonië, nog geheel onder Turksch gezag, met 1| mill, inwoners. MONTENEGRO De regeering van Montenegro heeft bevel gegeven tot eene eventueele mobili satie van het leger. TCRKIJ E. Het ministerie is ontbonden. In het nieuwe kabinet hebben o. a. de volgende personen zitting: Kiamil-pacha als groot vizier; Saïd-pacha, thans gezant te Berlijn voor buitenlandsehe zaken; Munir-pacha voor binnenlandsche zaken en Server-pacha voor justitie. Verder zijn benoemd: tot president van den raad van state, Adrifi-pacha; tot „ef- kares" (beheerder der moskeegoederen) Zihni-effendi; tot „mustéchar" (onder-secre taris van staat) bij het ministerie van bui tenlandsehe zaken Arthin-effenditot eersten secretaris des sultans: Syreya-bey; tot ge zant te Parijs: Edhen-pacha, en tot gezant te Berlijn: Essad-pacha thans gezant te Parijs. EGYPTE. Uit Soeakim is te Cairo officieel be richt ontvangen, dat Sennaar tegenwoordig de verzamelplaats is van talrijke opstande lingen, deserteurs enz. Sennaar, dat de geheele streek beheerscht, heeft eene bezet-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1