NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nuuimer 10 Cent. Zaterdag 26 September 1885. N°. 226. ADVERTENTIEN: Bureel: Sclieepmakerssteeg G. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliien. Herhalingsonrierwijs. Patentbladen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 januari 1882, tot regeling van liet Hernalings- onderwijs in de gemeenle Leiden (Gemeente- (led no. 11); Brengen Ier kennis van belanghebbenden, Bal de inschrijving van leerlingen voor bel Herhalinesonderwljs zal plaats hebben van den 22en lol en mei den 26en September a. s., voor meisjes in bet Schoollokaal in de Van der Werfslraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van zeven lot acht uren. Tol het onderwijs kunnen worden toege laten |o. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben liet ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 5 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge- meenleblad 1881 no. 4); 2o. zij, die bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereiscliten le kunnen voldoen. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 21 September 1885. De Rurgemeester, hoofd van bet bestuur der gemeenle Leiden, brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palent- bladen voor de wijken V en VI, over liet dienstjaar 1885/6, bij het college van zeilers, ineen der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeenle, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lol drie uren en wel op Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25en Zater dag 26 Beplember e. k terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafge haalde palenlbladen ter uitreiking moeien «orden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De llurgemeesler voornoemd DE KANTER. Liidik, 22 September 1885. STADSNIEUWS. Z. M. Norodom, koning van Cam bodia, heeft aan dr. G. Schlegel, hoog leeraar in de Chineesche taal aan de rijks universiteit te Leiden, verleend het com mandeurskruis van de „Koninklijke orde van Cambodia". Een brief, gesloten in een met gom dichtgemaakt couvert, jl. Vrijdag uit's Hage naar Leiden verzonden, is niet aan het adres bezorgd en alzoo vermist. Daarin waren gesloten twee bankbiljetten, groot 25 ieder, gemerkt E. H. 6366 en G. H. 9104. De houders dier bankbiljetten worden ver zocht daarvan aangifte aan het politiebnreel alhier te doen. UNIVERS2TEIT. Heden werd aan de rijks-universiteit alhier tot doctor in de klassieke letteren bevorderd de heer C. H. Kindermann, geb. te Edam, na verdediging van zijn akade- misch proefschrift, getiteld: „Quaestiones de fabulis a vergilio in aeneide tractatis". Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn als leerling-tele grafist bij de rijkstelegraaf toegelaten; P. Colmjon, H. Garsen, S. Nooitgedacht, J. J. Steenhuysen, N. Van Vuuren, P. Witsen Elias, mej. A. G. C. Bazendijk, mej. H. C. Theunisse, mej. A. G. Van der Veen, D. P. Kruyt, W. P. H. Bruinier, P. J. Luteyn G. H. De Bok, II. Van 't Hof, J. A. Van Dam, N. H. Degens, F. T. C. Remery, C. Meijer, A. Coops en mej. H. M. Goud schaal. De acht eersten zijn toegelaten zonder examen, als in het bezit van het diploma eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus; de twaalf overigen verkregen de hoogste nummers bij een vergelijkend exa men, waaraan 79 personen deelnamen. Naar het D v. Z. en 's Gr. meldt, is het opperbestuur met de Indische regeering in overleg getreden nopens eene wijziging van sommige artikelen der Indische comp tabiliteitswet. In afwachting van de Indi sche adviezen daaromtrent, zijn in het kon. besluit van 1867, regelende de uitvoering der bedoelde wet, voor zooveel de admini stratie der Indische geldmiddelen hier te lande betreft, eenige door de ondervinding noodig gebleken wijzigingen gebracht. Het advies in zake kiesrecht, uitge bracht op verzoek van het bestuur der Liberale Unie door een comité, bevat o. a. dat het comité zijn taak beperkt heeft opgevat en zijn advies bepaald tot de regeling van het kiesrecht in engeren zin, m. a. w. tot de rechtstreeksche verkiezingen voor de tweede kamer. De slotsom zijner overwegingen meent het comité aldus te kunnen uitdrukken in den vorm van een grondwetsartikel: „De leden van de tweede kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die krachtens eenig hun toekomend (persoonlijk of zakelijk) recht eene woning of een ge deelte daarvan in gebruik hebbenwaarvan de jaarlijksche huurwaarde een voor elke gemeente vast te stellen minimum bereikt, dat nergens lager dan 50 of hooger dan 200 door de wet, gedeputeerde staten gehoordwordt bepaald." Drukt het bovenstaande de gemeenschap pelijke overtuiging van het geheele comité uit, niet eenstemmig denkt het over de vraag, of nevens de huurwaarde nog een tweede maatstaf voor kiesbevoegdheid moet worden erkend. Daar voor- en tegenstanders in het comité elkander niet van de juistheid hunner ar gumenten hebben kunnen overtuigen, be paalt het zich tot de mededeeling van de redactie welke door de voorstanders wen- schelijk wordt geacht, nl. deze: „Kiesbevoegdheid wordt bovendien ver leend aan allen, die aan de algemeene ver- eischten voldoen en die bezitten een zekere mate van bekwaamheidblijkende uit het bezit van eeuigen graad, titel of diploma, het bekleeden van eenig ambt of eenige be trekking, of de uitoefening van eenig be roep, een en ander te regelen bij de wet." Wederom is aan onze marine een verdienstelijk hoofdofficier door den dood ontvallen. De kapt. ter zee T. C. Gobée, ridder der Militaire Willemsorde 4e kl., is te Soerabaia na eene kortstondige ziekte overleden. Door zijne geschriften, zoowel op marine- als op romantisch gebied, deed de overledene zich van eene zeer gunstige zijde kennen. De opbrengst van het personenver voer der Noord-Zuidhollandsche stoomtram weg-maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand Aug. 1885 ƒ6164.29, het goederenvervoer bedroeg ƒ721.08, zijnde over het totaal ƒ7.93 per dagkilometer. Te 's Hage had een commensaaldie „gemeubeld" woonde, dezer dagen de vol gende onaangename ervaring. Zijn hospita, die een bovenhuis bewoonde, had ongenoe gen met den eigenaar van het huis over de achterstallige huurpenningen, en het gevolg was, dat de eigenaar zijn onwilligen huur der liet executeeren. De deurwaarder komt de boedel „opschrijven" en hoewel op de hoogte gesteld, schrijft hij ook eenige van des commensaals meubelen op. Daartoe geeft de wet hem recht. De commensaal die met het geheele geval niets te maken heeft, ge voelt zich over dezen loop der zaken be zwaard en doet verschillende pogingen om zijn goed uit den boedel te houden en af schrijving van het proces-verbaal te krijgen, die echter alle afstuiten op onwil van zijn hospes, dien hij volgens de wet niet kan achterhalen. Een advocaat geeft hem den raad om zich te verzetten en te procedeeren; daarvan echter ziet hij af, daar de waarde der meubelen nauwelijks 100 bedraagt. Hem schiet dus niets over, dan om de ach terstallige huur van zijn hospes te voldoen en zoo zijn meubeltjes te bevrijden. Hij is het slachtoffer geworden van de wetsbepa ling, die gewetenloozen verhuurders de vrij heid geeft te profiteeren van personen, van wie zij niets te vorderen hebben. (D.v.N.) Op raadselachtige wijze zijn bij eene dame, wonende aan den Amstel te Amster dam, twee gouden oorknoppen met diaman ten steenen verdwenen. Men zegt dat de preciosa p. m. eene waarde van 1000 hebben. De kantoren van Van Gend Loos te Amsterdam, Dinsdagavond daar in 8 perceelen bij opbod geveild, hebben opge bracht: perceel 1—6 (zijnde het gebouw aan den Dam) te zameu f 94602de perceelen 7 en 8 (het gebouw aan de Prins Hendrik- FEUILLETON. 119.) „Wachtte je al lang op mij?" „Zoo wat een twintig minuten." „Toch ben ik niet over mijn tijd. Wij kannen zonder vrees tot dicht bij la Corde- liére komen. Vergis ik mij nietdan hebben «e hier tusschen de beide boomen het begin van den weg, die er heen leidt." Zij sloegen dat paddat midden door de kei liep, in. „Ik denk weldat we hier niets dan uilen zullen tegenkomentoch is het zaakniet te hard te spreken. Hoe laat is het?" „Ik heb het tien hooren slaan op de klok van Champignenle." „Ja, het moet zoo wat half elf wezen." «Hoe laat moet de kleine zich in je ar men werpen?" „Ik heb haar gezegd de tuindeur tegen elf nut te openen." "Als zij vroeger komt, zullen wij daar zijn. Dus is de zaak gelukt?" „Zooals je hebt voorspeld. Aurora is op de bank komen zitten. Ik was op den muur verscholen tusschen het klimop. Niemand anders in den tuin ziende, richtte ik mij half overeind en riep haar zachtjes bij haar naam. Zij hoorde mijstond opontwaarde mij en kwam een weinig dichterbij. Mijn briefje viel vlak voor haar. Zij raapte het snel op en bukte tusschen de heesters om het te lezen. Toen zij gedaan had sprak zij „Ja, ja, ik zal komen." „En terwijl zij mijn briefje in stukken scheur de, liet ik mij van den-inuur afglijden. Zoo pratende kwamen zij dicht bij de wo ning. Uit voorzichtigheid bewaarden zij het stilzwijgen; en zij schreden behoedzaam voor waarts, zoo weinig mogelijk gedruiseh ma kende en geleid door de sombere omtrekken van het oude gebouwdat door de mist om huld was. Bij de deur van den tuin gekomenbe speurde de vicomte dat deze open stond en maakte Adrien daarop opmerkzaam. „De kleine heeft vooruit hare voorzorgs maatregelen genomensprak hij zachtjes. „Dat naïeve kind is leeper dan je wel denkt, mijn waardste!" Hij duwde de deur een weinig open en stak het hoofd door de opening heen. //Bedrieg ik mij niet, dan zie ik op de I eerste verdieping licht." „In de kamer van Aurora," antwoordde de markies. „Zij zal wel spoedig komen." „Wij zullen wachten." En zij spitsten het oor, dat gereed was het minste gerucht op te vangen, hetwelk in het huis of binnen de omheining zich zou doen hooren. Maar alles bleef in zulk een diepe stilte gedompeld, dat zij het vlie gen van den vleermuis zouden hebben kun nen hooren. Eensklaps deed te midden van die doode- lijke stilte een ongewoon vreemdsoortig ge druiseh zich hooren. Het geleek op ach tereenvolgende losbrandingen. Die soort van ontploffingen, door verschillende echo's her haald, welke de eenzaamheid misschien nooit vernomen haddoorboorden den mist en knet terden in de lucht als een levendig geweer vuur. De vicomte was opgesprongen alsof een giftige spin hem in de keel gestoken had. „Wat is dat toch?" vroeg Adrien. De vicomte had de hand van den markies gegrepen. „Men zou zeggen, dat je beeft," sprak hij. „Ben je bang?" „Ik ben niet zeer gerust, dat erken ik; ik kan een onbestemden angst niet van mij zetten." „Wel, wel! warempel? Nu dan mijn waard ste, wat je daar hoort is het geklikklak van een zweepdie gehanteerd wordt door een knaapuiterst ervaren in de kunst om zich er van te bedienen." „Wat? Is het een zweep, die dathelsche leven maakt?" „Niets anders. Je ziet hoe sommige din gen in de duisternis verschrikkelijk kunnen lijken. Klikklak, klikklak, klikklak, een lief spelletje, niet waar? Ik ken den snaak, die er zich in verlustigt om de stilte van den nacht op die wijze te verstoren. Hij is knecht bij een huurkoetsier te Longuyon. Hij heeft zeker iemand naar Vendoeve of Bar-sur-Aube gebracht. Hij is uit deze streek, een flinke stevige knaap, dom als een gans, maar een brave jongen. Een ijzeren vuist heeft hij. Met een slag van zijn breede knuist zou hij een os neervellen." Het geluid van de zweep hield op. Op dit oogenblik moest het rijtuig niet ver van den kruisweg wezen, want de vicomte en Adrien verstonden duidelijk wat hij met zijn zware heesche stem sprak. „Voort, Bibi! voort. Nu stappen en lus tig op." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1