12 ossen verloren. De heer v. d. Keilen ging nu terug naar Humpata om hulp aan de boeren te vragen. De heer Goddefroy bleef achter en vond gelegenheid zijne reeds op de reis naar Quilenges aangegroeide ver zameling nog meer uit te breiden. Na dertien dagen kwam de heer v. d. K met de noodige trekkrachten terug, waarna men na 42 dagen reis te Humpata terugkeerde.- Hoewel men overal op de reis overvloed van wild vond, had men toch met vele wederwaardigheden te kampenvooral met het overtrekken van bergen. Dan was het vaak onmogelijk met den ossenwagen om hoog te komen en moest men de bagage in kleine sleedjes, die uit hout gevlochten werden, bij gedeelten door de ossen tegen de hellingen op doen trekken. Ook aan goed drinkwater en andere behoeften was nog al eens gebrek. Na een verblijf van 10 dagen te Hum pata werd door den heer Goddefroy de reis naar Mossamedes in zeven dagen te voet afgelegd. Hij was dan van 12 tot 14 uren per dag op de been en werd vergezeld van een boer en de koelies voor het dragen der bagage. Van Mossamedes reisde de heer G. per S S. Biafra in 56 dagen naar Liverpool. Wij lezen in het 7ad.: Men heeft het spoor van Van Rijsselberghe, den voort- vluchtigen gevangene, nog niet ontdekt. Toch kan men der politie geen gemis aan waakzaamheid ten laste leggen. Overal waar men slechts in de verste verte vermoeden kan, dat hij een onderkomen zou hebben gevonden, is huiszoeking gedaan, aller eerst bij verschillende zijner familieleden, voorts bij onderscheidene vrouwenmet wie hij vriendschappelijke relatiën had onder houden. Het is niet waarschijnlijk dat de vluchte ling de stad reeds zou hebben verlaten, of zeer ver van de gevangenis verwijderd een wijkplaats zou hebben gezocht. Immers, hij moet in zijn gevangenisklee- ding, zonder schoeisel en blootshoofd zijn ontsnapt. Men vermoedde nog dat hij wel licht uit de woning van den heer Dirks schoenen, hoofddeksel en andere kleeding- stukken zou hebben meegenomen, doch dit is gebleken het geval niet te zijn. Hij is derhalve in een zeer verdacht en gemakkelijk herkenbaar toilet de straat op- geloopen en zeer waarschijnlijk heeft hij zich niet ver verwijderd. Men vermoedde dat hij 1 J- .TL»J ■azvo.f- ciail wel langs Beestenmarkt en Zuidwal zijn ge schied, want het is ondenkbaar, dat de vluchteling de vermetelheid zdover zou heb ben gedreven van de wacht voor de gevange nis voorbij te gaan. Verschillende buurten worden nog be waakt. Het wordt onmogelijk geacht dat Van Rijsselberghe communicatie met handlangers buiten de gevangenis zou hebben gehad. Ook kan hij niet in het bezit van geld zijn geweest. Alle geruchten omtrent personen, die hem op het dak der gevangenis aan de straat zijde zouden hebben zien loopen en van pogingen der schildwachten om op hem te schieten, zijn volkomen ongegrond. Eerst bij het verlaten van de werkzaal werd de vluchteling gemist en toen was hij reeds door de woning van den heer Dirks ontkomen. De ontvluchting geschiedde aan de binnenzijde van het gebouw en kon van de straat niet worden opgemerkt. Van nalatigheid der bewakers kan ook geen sprake zijn, wijl Van Rijsselberghe ontkwam uit de eenige plaats, waar de ge vangene uit den aard der zaak zonder toe zicht is en wijl hij niet zoo lang afwezig bleef dat dit de aandacht moest trekken. Bij een buitengewoon politieblad is de voortvluchtige thans gesignaleerd en zijn op sporing verzocht. Sedert de terechtzitting van jl. Don derdag heeft Jeanne Lorette vrij kalme da gen doorgebracht. Niemand is sedert bij haar toegelaten en het bericht van een cor- respont van een Brusselsch bladals zou hij een onderhoud met haar hebben gehad, is ten eenenmale onwaar. Met gelatenheid ziet de beschuldigde de uitspraak van het ge rechtshof tegemoet. Is het Vad. wel ingelicht dan hebben onderscheidene dames uit de hoogste stan den verzocht een plaats in de rechtszaal te bekomen om de uitspraak te kunnen bij wonen. Verder wordt aan-dat blad in allen ernst verzekerd, dat Jeanne Lorette een brief uit Parijs heeft ontvangen, waarin zij door iemand, die met haar ongeluk begaan is, ten huwe lijk wordt gevraagd. De heer S. Schultze, te Oegstgeest, is benoemd tot gemeente-secretaris van Graft. Begunstigd door fraai weder, werden - CB TBEX 3E3 Dinsdagochtend te Hillegom eenige volks- spelen uitgevoerd. Voor kinderenboeg- sprietloopenturfrapen en zakloopen, en voor ouderen: ringrijden en inastklimmen. Aan de ringrijderij namen 23 personen deel. Na eene korte pauze begon men met het tweede deel van het programma: eene hard draverij voor paarden onder den man. Hier voor waren 9 deelnemers. De prijs, J 100, werd gewonnen door de bruine merrie De Vogel, eigenaar A. C. v. d. Akker, van Hazerswoude; de premie, ƒ30, door de bruine merrie Wilhelmina, eigenaar G. B. De Waal, van Haarlem. Een en ander werd door goede muziek opgeluisterd. Uit Noordwijkerhout meldt men aan de N. R. CtDinsdag middag is alhier, door den brigadier der rijksveldwaeht M Spee, een dier pseudo-kooplieden aange houden, die tegenwoordig veelvuldig in deze buurt gezien worden, en die met bedelen en kleine diefstallen aan den kost zoeken te komen. Hij heet M. P., is 52 jaar oud, en heeft ten nadeele van de kleindochter der wed. Z.die bij hare grootmoeder in woonde, een koralen ketting met gouden stukjes en dito slot uit het achterhuis weg genomen, waarin hij een oogenblik alleen was geweest. Zoodra de kleindochter be merkte, dat zij bestolen was, zette zij den dief wel een half uur achterna, liep intus- schen bij bovengenoemden rijksveldwachter aan, en achterhaalde eindelijk den diefdoch hij ontkende alles. Maar nu viel hij den rijksveldwachter, die langs een anderen weg, in burgerkleerenhem te gemoet kwam in handen, die hem aanhield en visiteerde, hetgeen het gestolene voor den dag, en M. P. tot de bekentenis van den diefstal bracht. Sedert eenige weken zwerft in de Haar lemmermeer een elfjarig meisje rond, wier ouders, die aldaar woonachtig zijn, haar uit huis verdreven hebben. De nachten brengt zij in eene schuur door. De politie, met de zaak bekend, schijnt geen termen te vinden om de ouders te noodzaken hun kind onder het ouderlijk dak terug te nemen en te verzorgen. De Kamper Courant verneemt, dat dr. J. Beckering Vinckers, te Kampen, door Z. M. benoemd is tot gewoon hoog leeraar aan de universiteit te Groningen. Dinsdagnamiddag vertrok, op aan vrage van den burgemeester van Steenwijk, van Deventer per spoortrein een detache- onder het bevel van een wachtmeester, ten einde aldaar de orde te helpen handhaven, daar in die gemeente eenige ongeregeld heden plaats hebben. Des avonds waren weder honderden op de been, doch meest nieuwsgierigen. Tot 1 uur doorkruisten de huzaren de stad en vonden hier en daar nogal werk, om troepjes uiteen te drijven. Gisterenmorgen heeft de burgemeester eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle zamen- scholingen verboden zijn, en allen tot rust worden aangemaandin hun eigen belang. Ook moeten alle koffiehuizen en kroegen 's avonds om 9 uur gesloten zijn. Bij arrest van het hof te Amsterdam werd gisteren Gerrit Teunis Jurriens, ge boren en wonende te Apeldoorn, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en mitsdien veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. Het bestuur van het 39e landhuis- houdkundig congres, in 1886 te Leeuwar den te houden, heeft aan het bestuur dier gemeente 1000, en het comité voor het eveneens in 1886 aldaar te houden zan gersfeest ƒ2000 subsidie gevraagd, tot dek king van eventueele tekorten. Te Simpelveld herdacht gisteren de apostolische internuntius bij ons hof, mgr. Spolverini, den dag, waarop hij vddr 25 jaren de priesterwijding heeft ontvangen. 's GKityE^HAGË. Door Z. M. zijn benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw: tot ridder-groot kruis: de heer E. C. De Saulces de Frey- cir.et, minister van buitenlandsche zaken der Fransche republiek; de heer L. D. Legrand, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister der Fransche republiek bij het Neder- landsche hof; tot commandeur: de heer P. Clavery, gevolmachtigd minister, directeur der afdeeling voor handel en consulaire zaken aan het departement van buitenland sche zaken te Parijs; de heer Marie, direc teur der afdeeling voor buitenlandschen handel aan het departement van handel te Parijs; tot ridder: de heer S. P. Du Boys, onder-directeur van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken te Parijs, en de heer P. H. B. B. baron De Constant de Rebecque d'Estournelleseerste secretaris bij het Fransche gezantschap te 's Graven- hage; tot ridder-grootkruis, de commandeur ma o TKJf *x. iü r*"- N. F. Ravn, minister van marine van Z. M. den koning van Denemarken; tot ridder, de heer Holger Amundsenluit. ter zee der koninklijke Deensche marine, en is aan den kapitei.i L. Brender a Brandis, van den staf der inf.werkzaam bij de normaal schietschoolvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van St. Anna, hem door Z. M. den keizer aller Russen ge schonken. Door Z. M. is benoemd tot burge meester der gemeente Etten en Leur, W. J. B. Van Glabbeek; der gemeente Sloten (Fries land), C. J. Van der Veen; tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Koninklijke Militaire Akademie, de M. Van der Brugge, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Har- lingen. Door Z. M. is aan A. C. L. W. Treus- sart Ridder van Rappardop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder der hypotheken enz. te Breda. Voorts is aan den heer II. J. Vonk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur der registratie en domeinen voor de provinciën Noord-Holland en Utrecht, en is in zijne plaats benoemd (standplaats Amsterdam) de heer G. A. Loeff, thans directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zeeland enz. Nog zijn benoemd: tot directeur der regi stratie en domeinenvoor de provincie Zuid- Holland, standplaats 's Gravenhage, de heer J. A. Molhuijsen, thans inspecteur van de le kl. bij die middelen te 's Gravenhage (le afd.)voor de provincie Zeeland enz. stand plaats Middelburgde heer J. F. Van Dunne, thans inspecteur le kl. te 's Gravenhage (2e afd.)tot inspecteur der registratie en do meinen le kl. bij het departement van finan ciën de heer G. Van Itersonthans 2e kl. bij dat departement; te 'sGravenhage (le afd.) de heer H. Van Goudoever, thans van de 2e kl. te Dordrecht; te 's Gravenhage (2e afd.) de heer J. E. J. Jordaan, thans 2e kl. te Deventer, van de 2e kl.: te Dordrecht, de heer G. J. A. Huiskes, thans 3e kl. te Roermond; te Deventer, de heer J. S. Kaempff, thans 3e kl. te Bergen-op-Zoom de heer J. Heshusius, thans ontvanger der registratie en domeinen te St. Oedenrode; te Roermond, de heer W. Wondergem, thans ontvanger te Maarssen. En benoemd tot ontvanger der registratie réchten- te-"L'e,è\iwa?tóli° en der ^nccessie- M alsemthans ontvanger der registratie en domeinen te Gorinchem. Door Z. M. is aan den ontvanger der directe belastingen enz. te Vlissingen, W. Schuijlenburg, op zijn verzoek eervol ont slag uit 's rijks dienst verleend, voorts is J. G. Lobry van Troostenburg de Bruyn, ontvanger dier middelen te Makkinga als zoodanig benoemd te Dongen. Naar men verneemt is door de gene- raals-adjudauten van Z. M. den koning bij de autoriteiten protest ingediend tegen de aanwezigheid van maréchaussees te paard bij den tocht van Z. M. naar het Binnenhof ter opening van het nieuwe zittingjaar. Ge noemde hooge militaire waardigheidsbeklee- ders moeten daarbij te kennen hebben ge geven dat indien het ooit noodig mocht zijn wanordelijkheden te voorkomen in de nabijheid van Z. M. den koning, eer en plicht hen in de eerste plaats daartoe aan wezen. Gemeenteraad. De voorzitter, de heer De Laat de Kanter opent te twee ure de vergaderiug. Aanwezig de volgende leden: Hartevelt, De Goeje, De Laat de Kanter, Bredius, Bool, Zaaijer, Du Rieu, Land, Buys, Alma, Krantz, Van Dissel, Le Poole, Van Hoeken, Nijkamp, De Geus, Kaiser, Was, Knappert, De Fremery, Driessen, Juta, Van der Hoeven, Zaalberg en Verster. Afwezig met kennisgeving de heer Donner. Hij verzoekt zijn voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Missive van den minister van staat, minis ter van binnenl. zaken dd. 1 Sept. jl. in houdende mededeeling dat er bij Z.E. geen bezwaar bestaat tegen de wijziging van de verordening voor de hoogere burgerschool voor meisjes. Dispositie van de gedep. staten van Zuid holland dd. 1/4 Sept. jl. gedep. staten n" 60/3 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit tot verhooging der begrooting dienst 1885 in ontvangst en uitgaaf met f 20000 en 21000 (aanvulling kapitaal in de stads bank van leening en verhooging plaatselijke directe belasting 1885). Dispositie als voren dd. 1/4 Sept, jl gedep. staten n° 5.3 ten geleide van t? goedgekeurd raadsbesluit tot verhooging n- het ijklokaal van het rijk voor ƒ200 's jaan Dispositie van de gedep. staten van Zuiï holland dd. 14/17 Sept. jl. gedep. state; n° 51/3 ten geleide van het goedgekeuii raadsbesluit tot verhooging der begrooting dienst 1885 in ontvangst en uitgaaf ƒ6355,51 en met 68210,57. Dispositie als voren gedep. staten n° 3|/j ten geleide van het goedgekeurd raadsbesloii tot voldoening van een bedrag ad ƒ63455; uit den post voor onvoorziene uitgaven begrooting dienst 1885. Besluit van gedep. staten van Zuidholini houdende kennisgeving van het aan mr, d J. H. Graaf van Limburg Stirum verleef eervol ontslag als arrond. schoolopziener. Reclames tegen de aanslagen in de plaat, selijke directe belasting van vele persons. Verzoek van J. Leutner om een gedai sloot langs den Zoeterwoudschen singel: doen dempen en dat gedeelte in eigenda te bekomen. Verzoek van A. N. C. Van Hees ome gedeelte sloot langs den Hoogen Kijndiji grenzende aan de remises voor de paarde tram, te doen dempen en den gedempt; grond in eigendom te bekomen. Idem als voren van A. J. Rijshouwen een gedeelte sloot onmiddellijk grenza aan bovenvermeld gedeelte. Verzoeken van dr. W. C. Van Mars J. H. Blik en J. J. Commerell om re tutie van betaald schoolgeld voor hm kinderen, leerlingen van openbare lage scholen. Begrooting dienst 1886 van het Neds Israël. Armbestuur. Supplet. staat van begrooting dienst lSi van het Geref. Minne- of Arme Oude Mms en Vrouwenhuis. Verzoek van commissarissen ran Ja Schouwburg ter bekoming voor 1886 n de gewone jaarlijksche subsidie. Verzoeken van R. H. T. Van Leeuwe:, J. G. C. P. Peerballe en A. KrulJui benoemd te worden tot stadsklokkenist Rapporten van commissarissen der rlé lijke gasfabriek omtrent de lichtstsbi van het gas. Voorstel van de heeren Bool en Bun» aanvulling van de verordering op het® leenen van pensioen van 4 Dec. 1881, 1 Voorstel van de hh. J. T. Buji.lf F. Van Dissel en II. C. Juta tot sU f o-"»eenteliike inrichting kW leiding van Oost-Indische ambtenaren. I Daarna wordt overgegaan tot de tsi ging en installatie van den heer 1. lij Laat de Kanter als lid van den gemeentes! De heer De Fremery. waarnemend votniz -uit den wensch, dat de gemeenteraad la nog lang als waardig lid zal mogen beiis Hij wijst daarbij met een kort woordoph verdiensten, die de heer De Laat de Kant reeds vroeger voor de gemeente had. Voor de stemmingen, die thans ai orde zijn, is het stembureau satnengei: uit de heeren Krantz, Juta, Alma ei Laat de Kanter. Als tweede onderwijzer aan de A derde klasse n°. 2 wordt met algen® stemmen benoemd de heer Leendert h Oeveren, tot dusver werkzaam aan diesè als 3de onderwijzer. Als derde onderwijzeres aan de sth 3de kl. n°. 2 wordt benoemd mej. E M. Rietdijk met algemeene stemmen. Als tweede onderwijzer aan de leerscht wordt benoemd de heer M. H. Lem. Aan de orde is het kiezen van twee:: toren aan het Stedelijk gymnasium. Al» danig worden bij stemming aangeirezet hh. mr. C. Cock en dr. T. Zaaijer. Daarop wordt overgegaan tot de benoei van een leeraar in de staatsweteiischijj aan de Hoogere Burgerschool, waartot! kozen wordt de heer P. M. Von Baumhn leeraar te Zutfen. Een verzoek van G. J. Hemerik tot koming van een eind sloot langs den Tjt woudschen Singel geeft aanleiding tob interpellatie van den heer Was, dies wijst, dat door het toestaan van dit res' de grens van Leiden zou verduisterd ««k en dat het bouwen van woningen «K! grens der gemeente schadelijk is voor a belasting. Het is onbillijk dat iemandj voorrechten der stad zou genieten s* de lasten te dragen. Verder is de hetil van 1 gld. per centiare te gering, bij' vroegere gelegenheid was die betaling dubbele. De voorzitter meentdat de gronden den heer Was aangevoerd, niet void: zijn om het verzoek niet toe te staan. De heer Was gevoelt zich echter n* vredigd. Gewoonlijk is in dergelijke kill verwezen naar 't advies van de com^l van fabricage. De gemeente Leiden m

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2