NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. B)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Woensdag 23 September 1885. N°. 223. i9»e jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Herhalingsonderwijs. Pat en t bl a cl en. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidscoe Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden j 1.60. Van 1—6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 Her Verordening van den 12 Januari 1882, lol regeling van liet llernalings- onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeente blad no. 11); Brengen Ier kennis van belanghebbenden, dal de inschrijving van leerlingen voor bel Herhalingsonderwi.is zal plaats hebben van den 22en lot en met den 26en September a. s.voor meisjes in bet Schoollokaal in de Van der Werfstraat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van neven tot acht uren. Tot het onderwijs kunnen worden toege laten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 5 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad 1881 no. 4); 2o. zij, die bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischlen te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 21 September 1885. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen bij deze Ier algemeene kennis dat de scheepvaart tusschenden atocterwoudschcii Singel en het Uevcndnal gedurende min stens drie wekenaanvangende 23 September a. s. gestremd zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 22 September 1885. De Burgemeester, hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palent- bladen voor de wijken V en VI, over bet dienstjaar 1885/6, bij het college van zeilers, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lol drie uren en wel op Woensdag 23, Donderdag 24, Vrijdag 25,enZatcr dag 26 September e. k. lerwijl na het verstrijken van dien lermijn de onafge haalde palentbladen Ier uitreiking moeien worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eiscben tien cents, zonder meer. En geschiedt biervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 22 September 1885. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van E. F. KOOY, hou dende verzoek om varkens, voor de slachtbank bestemd te mogen bewaren in den kelder van het perceel aan de Langebrug hoek Diefsteeg no. 14. Gelet op art. 152 der Algemeene Politie verordening van 6 November 1879; boen te welendat lot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijge legene en belendende panden, ten opzichte der informatiên de cominodo et incomtnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden ge vaceerd op hel raadhuis dezer gemeenie, op Maandag den 28 September aansl.,'s voormiddags Ie elf uren; zullende de belanghebbenden ver plicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zicli tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 22 September 1885. STADSNIEUWS. Ter vervulling van de vacaturen die met 1 October in het college van curatoren van het gymnasium ontstaan door de perio dieke aftreding van de hh. mr. C. Cock en dr. T. Zaaijer, is de volgende aanbevelings lijst bij den gemeenteraad ingekomenlu. mr. C. Cock en mr. F. Was2°. dr. T. Zaaijer en dr. E. F. Van Dissel. Voor de betrekking van leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burger school voor jongens wordt door de commissie van toezicht en den inspecteur van het middelbaar onderwijs aanbevolen de heer mr. P. M. Von Baumhauer, leeraar aan de H. B.S. te Zutfenmet welke aanbeveling burg. en weth. zich vereenigen. Voorts wordt door dat college, in over leg met den arrondissements-schoolopziener, de volgende voordracht aangeboden ter be noeming van een tweeden onderwijzer aan de school der 2e kl. voor jongens en meisjes (leerschool bij de kweekschool)M. H. Lem, thans 3e onderwijzer aan die school; O. Bussemaker en H. Te Wechel, respective- lijk onderwijzers te Westzaan en te Deventer. Nog wordt voorgesteld gunstig te be schikken op een verzoek van G. F. Hemerik om hem in eigendom af te staan een ge deelte sloot voor zijn huis aan den Zoeter- woudschen Singel tegenover het Plantsoen, ter grootte van 75 centiaren. De commissie van fabricage, dit verzoek mede steunende stelt voor den koopprijs te bepalen op 1 de centiare. Door de gemeente-commissie van het Ned. Herv. kerkgenootschap alhier is tot organist in de Pieterskerk benoemd de heer C. B. Duyster Jr., thans die betrekking vervullende in de Doopsgezinde kerk. Door de politie alhier is proces-verhaal opgemaakt tegen een hier ter stede wonende tapper, die aan een 14-jarigen weesjongen een half fleschje jenever heeft verkocht. Naar aanleiding daarvan worden den ver- koopers van sterken drank herinnerd aan art. 17 der wet op den kleinhandel in ster ken drank, waarin niet alleen toedienen maar ook het verkoopen van sterken drank aan personen beneden den leeftijd van 16 jaren is strafbaar gesteld, zoomede op art. 142 van de politie-verordening van Leiden, waarin o. a. gezegd wordt, dat het verboden is aan verpleegden in een liefdadig gesticht sterken drank enz. te verkoopen. Hedennamiddag geraakte eene dienst bode aan den Stillen Rijn in het water. Op deze hoewel zoo eenzame plaats was juist een aschophaalder aanwezig, die er in slaagde de jonge dochter uit hare niet aangename positie te verlossen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsohe Bank ƒ19,732,912.365 en bij de betaalmeesters ƒ2,718,055.99. Te zamen ƒ22,450,968.355. -HH. MM. de koning en de koningin zullennaar het D.v. Z. en'e Gr. verneemt den len October weder naar het Loo terug- keeren. Vóór dien tijd zal Z. M. den nieuw benoemden Japanschen gezant ten gehoore ontvangen tot het overhandigen van zijne geloofsbrieven. Men schrijft uit Den Haag aan de Zwolsche Cl De regeering heeft eene nadere wijziging van de kiestabel ingediend. Vol gens deze zal er nog één lid meer ter tweede kamer worden afgevaardigd, dan oorspronke lijk was voorgesteld, hetgeen door vermeer dering van bevolking gewettigd is. Dat eene lid meer zal door de hoofdstad worden ge zonden zoodat Amsterdam bij slot van reke ning twee afgevaardigden meer hebben zal dan op dit oogenblik. Verder worden nadere wijzigingen voorgesteld ten aanzien der dis tricten Haarlemmermeer en Steenwijk. Die van Haarlemmermeer moeten strekken om aan bezwaren der rechterzijde tegemoet te komen, waar de meerderheid, die nu den heer Reekers in de kamer heeft gebracht, volgens het eerste ontwerp allicht naar de linkerzijde zou zijn overgebracht. Ingrijpende verandering geldt het district Steenwijk. Dit zal geen dubbel district worden, maar ge splitst in Steenwijk en Meppel, zoodat de bedreigde zetel van den heer v. d. Hoop gered wordt, terwijl dan Meppel vermoede lijk een liberaal vertegenwoordiger krijgt. Zoo wordt het balanceer-stelsel nader uitge werkt. Toch is er vermoedelijk ten slotte eenige winst voor de liberalendoor het na bijgevoegde lid uit Amsterdam af te vaar digen. Overigens zijn er geen noemenswaarde veranderingen gemaakt. De zeventiende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ80541.345, bijeengebracht door 425 locale comité's, waaronder Rhijnsburg ad ƒ40, Wassenaar ƒ1833.56, Oegstgeest met Leidsche Buurt ƒ772.50, Leiden ƒ958.555. Uit Schiedam meldt men aan de N.R. C. van 20 dezer: De zamenkomst van verschil lende Zuidhollandsche gymnastiekvereenigin- gen, waarvan wij reeds vroeger melding maakten, had Zondag plaats. Begunstigd door fraai weder, hield men eerst een op- PEU1LLETON. 116.) Laten wij er niet meer over spreken," herhaalde zij als een echo. „Aurora, best kind, ik heb je lief!" //Ik ook vader, ik heb u lief." «En toch blijf je treurig als ik je omhels." z/Daar zit hier iets," sprak zijmet haar hand tegen haar voorhoofd drukkende. fin het hoofd?" f Ja." „Wat heb je in het hoofd, lieve?" fik weet het niet, ik kan het niet zeg gen." Zij vatte hem bij de hand en troonde hem mee naar de kanapé, waarop zij gingen zitten. Zij bleven een oogenblik zwijgen. De va der hield de beide handen zijner dochter in de zijnen. „Vader, herinnert u u mijn nestje van //Wel zeker. Het was in den hazelaar, hij het prieel van kamperfoelie." „Er waren twee groote bastaard-nachte- I galen. Als de eene in het nest was en de kleintjes onder zijn vleugels verwarmde, zong de andere op den tak van een boom gezeten. Het nestje was van hun beiden, niet waar?" „Ja." „Het waren de vader en de moeder?" „Ja, de vader en de moeder der kleine nachtegaaltjes." „Wie was de vader?" „Die zong." „En de andere was de moeder," hernam Aurora met iets onbeschrijvelijks lievelijks in de stem; „het was de moeder, die de kleint jes zoo goed verzorgde, die het nest haast nooit verliet." De graaf voelde een ontsteltenisdie hem belette adem te halen. Aurora bleef een oogenblik in gedachten verzonken; daarna plotseling het hoofd op heffende vroeg zij „Het zijn toch met alleen de kleine vo geltjes, die een moeder hebben," sprak Aurora binnensmonds, als bij zich zelve. De graaf was in een wreede verlegenheid. De woorden: je moeder is dood, speelden op zijn lippen. Maar daar viel hem eensklaps iets in, dat die woorden terughield. De groote oogen van Aurora op de zijne gericht, bleven hem ondervragen. „Ja," antwoordde hij. „Je hebt een moe der." De blik vau het kind verhelderde. „Ik heb een moeder," riep zij op een niet weder te geven toon uit. De rampzalige vader voelde al de wonden van zijn hart openrijten. „Vader 1" hernam Auroraterwijl zij zacht- kens haar hoofd liet glijden op den schouder des graven. „Daar ik een moeder heb, waarom is zij niet als de moeder der bastaard nachtegalen, die altoos in haar nest bleef?" Ditmaal scheen de graaf geheel en al be dremmeld. Men onvaste stem antwoordde hij „Je vraagt mij waarom je moeder niet hier bij je is? Ik kan het je niet zeggen." „Waarom niet?" „Omdat er dingen zijn, die je niet be grijpen zoudt; dingen die je niet moet weten." „Ik zou mijn moeder zoo liefhebben I" „En je zoudt mij niet meer liefhebben?" „Ja wel, ja wel, altoos, altoos!" hernam zij, hare armen om zijn hals siaande. „Welnu, luister dan. Ik beb een zeer be langrijk besluit genomen." „Zoo." „Je zult hier niet langer blijven." Zij keek hem met groote, verbaasde blik ken aan. „Over eenige dagen zullen wij dit huis verlaten, en ik zal je bij je moeder brengen. Het meisje klapte in de handen, wat bij haar altoos het teeken van groote vreugde was. „En je zult bij haar blijven." „Altoos P" „Ja, altoos." „En met u f" „Ik ik moet een groote reis ondernemen maar ik zal terugkomen." „Ja, ja, u zal terugkomen." „Trouwens, ik zal dikwijls tijding van je krijgen." „Waar is mijne moeder? „Te Parijs." „Parijs, een der grootste en schoonste steden van de wereld, de hoofdstad van Frankrijk, ons vaderland; bijna twee millioen inwoners. Vroeger heette zij Lutetia. De rivier de Seine doorsnijdt haar. De voor naamste monumentendie men er vindt, zijn Notre-Damehet Louvrede TuileriënSaint- Sulpiee, het Panthéon, het Palais-Royal het Palais dn Luxembourg, Saint-Eustache en de Beurs. Dat is immers zoo?" (/For dl vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1