BUITENLANDSCHE BERICHTEN. DE VIERING VAN HET EEUWFEEST MATHESIS SCIEIilTIARUM GENITRIX. ■"w ms m n ssj - m ttc a u a* vm iw tt- en het verkeer ingevoerd, zoo spoedig te staken. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is J. J. Van Heekeren be noemd tot burgemeester der gemeente Sas- senheim, en is de commissaris van rijks politie F. A. P. Dietz, te 's Gravenhage tevens benoemd tot commissaris van politie aldaar. Voorts is de heer L. Overman, predikant te Spijkenisse en secretaris van de algemeene synode der Nederl. Herv. kerk, benoemd tot lid der commissie tot de zaken der Prot. kerken in Ned. Oost- en West- Indië. De heer P. Domela Nieuwenhuis heeft bij missive van 14 dezer den gemeenteraad herinnerd aan een adres dat door hem drie jaren geleden is ingediend, met verzoek om voedsel te verstrekken aan de kinderen op de bewaarscholen en op de scholen voor on- en minvermogenden. Hij herhaalt dit ver zoek en hoopt, dat bij de behandeling der begrooting voor 't jaar 1886, die aanstaande is, een post voor dat doel zal worden uit getrokken. Omtrent plaats gehad hebbende on geregeldheden tusschen de equipages van twee visschersschepen op het strand te Scheveningen, wordt het volgende gemeld: Twee schepen, één van den reeder Den Breeins, en eén van den reeder Tuijt, lagen ter afvaart gereed. Een der schuiten was een weinig te hoog op strand gezet en kon daardoor geen zee kiezen. Te rechte of ten onrechte werd dit aan de equipage van de andere schuit gewetenwaardoor twist ont stond. Gedurende het opstootje ging een van de manschappen van de equipage van den reeder Tuijt te water en sneed onder water met een mes in den kabel van het vaartuig van den reeder Den Breeins, door welke roekelooze daad hij niet alleen een schade van ongeveer ƒ80.berokkende, maar ware het onopgemerkt gebleven, rnen- schenlevens in gevaar bracht. Terwijl politie en marechaussee de zeer tot vechten geneigde equipage van den reeder Tuyt in bedwang hield kon de andere schuit ze* kiezen. Van een en ander is door den commis saris van politie, tevens waterschout, te Scheveningen, proces-verbaal opgemaakt. EMÏKHVD. Koningin Victoria heeft na het huwe lijk van prinses Beatrice haar testament ver anderd. Men zegt dat haar vermogen meer dan 50 millioen guldens bedraagt, niet mee gerekend haar bezittingen in Schotland, op Wight, Claremont etc. Prinses Beatrice zal vermoedelijk Claremont en de Schotsche be zittingen ervende hertog van Connaught &ie op Wight, terwijl de kinderen van den hertog van Albany, van prins Christian en den groothertog van Hessen aanzienlijke lega ten zouden krijgen. Uit Durban meldt men aan den Timet, dat sir Charles Warren op alle plaatsen der oostelijke provinciën warme ovaties brengt. Algemeen heeft men de beslissing in zake de zuid-oostelijke grenzen van de Transvaal met blijdschap vernomen. Ook de Trans vaal zelf is tevreden, daar zij Kuana-Kopjes behoudt, eene uit een strategisch oogpunt belangrijke positie. In Kimberley is sir Charles Warren met bijzondere eerbewijzen ontvangen; in zijn antwoord op een hem aangeboden adres verzekerde hijdat de bevolking der Diamantvelden hem veel ge holpen heeft ter bereiking eener minnelijke schikking. FRANKRIJK. De Parijsche politie heeft de hand gelegd op een oplichter van de ergste soort. In eenige maanden tijds wist hijdoor middel van schriftvervalschingvoor drie millioen fr. te ontvreemdenten nadeele van 54 voorname kooplieden te Parijs. Het gerucht loopt, dat de Duitsche regeering zou hebben aangediongen op het ontslag van den Spaanschen generaal Sala manca, die, zooals men weet, zijne Duit sche ridderorde heeft teruggezonden. Vol gens een bericht van de Réforme zou het kabinet Canovas, na langduiige aarzeling, besloten hebben aan dien eisch niet te voldoen. RIIITICHLAND. De Duitsche keizer geniet bij voort during eene uitnemende gezondheid; de in spanning, die de bijwoning der manoeuvres in de laatste dagen van den grijsaard vordert, schijnt hem eerder goed dan kwaad te doen. Ook Dinsdag was hij reeds vroeg op het terrein der manoeuvres, eenige mijlen ten zuiden van Durlach, aanwezig, gedurende liet grootste gedeelte van de operatiën stond de vorst recht overeind in zijn rijtuig, en sloeg de bewegingen der troepen met on verzwakte aandacht en belangstelling gade. Bij eene inspectie van het corps vrijwilligers der Karlsruher ambulance drukte de keizer de hoop uit, dat voor liet corps nog lange jaren van ongestoorden vrede mochten zijn weggelegd. De staatssecretaris, de heer Stephan, gisteren de telegraaf-conferentie sluitend, deed de groote hervorming uitkomen van het tarief-stelselwaardoor een belangrijke schrede voorwaarts was gedaan ter vereenvoudiging en unificatie der tot nu toe bestaande talrijke tarieven. Gelijkmatige grondslagen voor de tarieven van geheel Europa waren gelegd. Verdere reductiën zijn wellicht binnen twee of drie jaren 't allerlaatst te verwachten van de eerstvolgende, te Parijs plaats vindende, conferentie. De uitvoering der toegezegde belofte mag met zekerheid worden tegemoet gezienhoewel de besluiten der Conferentie eerst den lsten Juli 1886 in werking treden. De spreker dankte allendie aan de Con ferentie hebben deelgenomen en eindigde zijn rede met de woorden: „dat 's keizers beste wenschen de ledendie deelgenomen hebben aan de Conferentie, in hun vader land mogen volgen."' De Köln. Zeil. ontvangt uit Kaapstad bericht, dat het voornemen bestaat om Bechuanaland te maken tot eene kroon kolonie, die geheel afgescheiden van de Kaap-kolonie zal bestuurd worden. «OSTENRIJ K. De Oostenrijksche kapitein baron Potier des Echelles is, wegens het mededeelen van geheime maatregelen aan personen die daar van geen kennis mochten dragen, veroor deeld tot vervallenverklaring van zijne mi litaire waardigheid en tot gevangenisstraf voor een jaar. 18 September. Heden heeft het kasteel Hawarden zijn verkiezingsmanifest uitge- PER TELEGRAAF. ROME18 September. Gisteren kwa men te Palermo voor 132 ziekte- en 60 sterfgevallen, tengevolge der cholera, en in de provincie Parma 5 ziekte- en 4 sterf gevallen. LONDEN, Gladstone op aangekondigd vaardigd. Gladstone doet een beroep op de kiezers, om het vertrouwen te hernieuwen, dat zij in 1880 in hem stelde. Natuurlijk was het hem onmogelijk om in het nieuwe parlement een even zware arbeid op zich te nemen, als hem in het vorige parlement ten deel viel, maar toch kon hij zich evenmin ont trekken aan het oordeel, dat het land zou uitspreken. GEMENGDE BERICHTEN. Generaal Pontus, de Belgische mini ster van oorlog, heeft een zonderlingen in val gekregen. „Om den militairen geest aan te wakkeren," heeft hij bepaald dat de wa penfeiten van het Belgische leger gedurende den vrijheidsoorlog van 1830 en later in Portugal, Mexico en Afrika, op regiments tafelen moeten worden vereeuwigd. „In het algemeenzegt de Köln. Zeiting, „heeft de minister hierbij slechts de wapen feiten van enkele soldaten op het oog kun nen hebben, niet van geheele Belgische regimenten, die immers ten tijde der revolu tie eigenlijk niet bestonden en als zoodanig evenmin deel hebben uitgemaakt van de verschillende expeditiecorpsen." SPANT JE. De De koning is licht ongesteld, ministerraad is tot heden uitgesteld. De Correspondencia ontkent, dat 57 Duitschers het eiland Ponape hebben bezet. De stoomboot San Quinlin is te Ma nilla aangekomen. Aan boord bevond zich de heer Cabrilles, militair gouverneur van Yap. VAN HET GENOOTSCHAP [Vervolg.) Wij hebben de feestvierenden gisteren verlaten in grooten getale uederzittende onder het lommerrijk geboomte van Musis Sacrum en luisterende naar de liefelijke tonen der muziekdie geen moeite had in de vroo- lijk gestemde harten der aanwezigen weer klank te vinden. Thans zullen wij hen verder vergezellen en zien welke genoegens hen dienzelfden avond en den volgenden dag nog wachten. De geheele stad Leiden nam dien dag blijkbaar deel in de feestviering. Overal had men vlaggen uitgestoken en op de straten verdrong zich een talrijke menigte, nu eens stilstaande om de helden van den dag van het eene feestterrein naar het andere te zien trekkendan eens langs een anderen weg voor uitsnellende om nog eens het zelfde schouw spel te hebbeu. Te zes ure verzamelde zich een aantal oud-leerlingen op de grijze burcht van Lei den die ook al door de vele vlaggendie men er had aangebracht, een nieuwerwetscher voorkomen had gekregen. Er was een een voudige maaltijd aangekondigd, waaraan de commissie uit de oud-leerlingen met onge veer zestig van hunne vroegere schoolka meraden deelnamen. Er heerschtte een uiter mate gezellige geest. De feestvreugde maakte de tongen los en menige ferme toost werd ingesteld en met een hartigeu dronk bekrach tigd. Des avonds richtten aller schreden zich weder naar de Stadszaaldie er bij het hel dere gaslicht niet minder feestelijk uitzag dan des morgens. Door de Vereeniging „het Neder- landsch Tooneel" werd het uiterst komische blijspel „Docter Klaus" opgevoerd. Ons be stek gedoogt niet een uitvoerige beschouwing aan deze opvoering te wijden. Het stuk heeft, naar het ons voorkomt, niet veel degelijke intrigue. De verschillende toonee- len staan met elkander in geen streng ver band. Doch deze tooneelen zelf zijn zoo allergeestigst en uit het leven gegrependat men zich van het begin tot het einde kos telijk amuseert. De vertolking der rollen liet nagenoeg niets te wenschen over. Hoe meesterlijk werd de flinke ronde doctor weergegeven zoo in zijn studeervertrek als elders. Waarlijk de werkelijkheid wordt hier met zoo volkomene getrouwheid nagebootst, dat men zweren zou in plaats van op een tooneel door deur en dak in een binnen kamer te kijken. Ook de knecht, die zich door eerzucht laat overhalen om voor een enkele maal de geneeskunst uit te oefenen en later door gewetenswroeging wordt gekweld, was uitmuntend. Van de vrouwen rollen kan volkomen hetzelfde gezegd wor den. Het stuk was juist geschikt voor deze gelegenheid. Het hield de lachspieren in voortdurende beweging, dat de stemming van het publiek steeds even opgewekt bleef, kon men opmaken uit de vroolijke liederen, die in de pauze werden aangeheven. Na afloop der voorstelling begaf men zich gezamenlijk naar de sociëteit Concordia op de Hoogewoerd. Hier werd de gezelligheid grooter en de geest losser, naarmate het later werd. Na middernacht werd het lang zamerhand een bepaalde „kroegjool" die nog lang voortduurde. Den volgenden morgen te half elf had de aangekondigde rijtoer van oud-leerlingen plaats. In elf rijtuigen begaf men zicb naar Noordwijk. De tocht werd gelukkig door vrij goed weder begunstigd. Een goed idee was het om bij dit prettig uitstapje de oude banier van het genootschap mede te nemen er was anders veel kans, dat deze wat ja- loersch zou worden op hare schitterend schoone jongere zuster. De teekening der oude banier mag zeer fraai heeten. Men zal haar, hopen en vertrouwen we, in eere houden en niet voor goed naar de rommel kamer verbannen. De zon, die zich tot dusver schuil ge houden hadkwam eindelijk toch eens kijken tegen den namiddag en dit was niet onaan genaam aan hen, die zich naar de sociëteit Musis begaven om daar de matinée musicale bij te wonen, te geven vanwege de oud leerlingen door het muziekcorps der dienst doende schutterij (kapelmeester de heer C. G. Locher). Te twee uur begon de muziek, maar in 't begin was bet er nog niet heel vol, tegen half drie kwamen de deelnemers aan den rijtoer terug en brachten daar niet weinig tot de levendigheid der stemming bij. Het programma der muziekuitvoering laten wij hier volgen. N°. 1. Marsch, Locher; 2. Ouverture „Dichter und Bauer", Suppé; 3. Walzer „Neuigkeiten aus Wien", Sahan; 4. Fan- taisie aus „Euryanthe", Weber; 5. Ouver ture „La dame blanche", Boieldieu; 6. Con cert-Polka, Parlow; 7. Fantaisie aus „Tra- viata", arr. Locher; 8. „Bum! Bum!" GaloppResch. H. UECLAIIE8. Dat verdient nagevolgd te worden Onlangs vraagde een mijner kennissen, die reeds geruimen tijd aan verstopping, gepaard met bloedsaandrang naar de hersenen, hoofd pijn, hartkloppingen en gebrek aan eetlust leed, op aanraden van zijnen huisdokter, naar de welbekende Zwitsersche Pillen van den apotheker R. BRANDT. De apo theker, tot wien hij zich wendde, had uit een onbekende oorzaak de echte Zwitsersche Pillen niet, en wilde nu Pillen van eigen maakselmaar dat volgens hem o kooper en beter zoude zijnaanprijzen lukkigerwijs was echter de lijder bektt met het bestaan van velerlei namaaksel: ging heen, om in eene andere apotheek echte Zwitsersche Pillen van den apotheh R. Brandt te gaan koopen. Dat verlip nagevolgd te worden. Men zal steeds ts bedrog bewaard blijven, als men er a, op let, dat het ëtiket van de Zwitser^ Pillen van R. Brandt bestaat uit een, kruis op rooden grond, met de naamteit ning van R. Brandt er op. Verkrijgbaar te heiden bij N. K. 8ty( MER, Mare, h 70 Cts. de doos. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Soerabaia, van Rotterdu naar Java, vertrok den 17enSeptei Southampton. De Sumatra, van Amsterdam naar hi via, passeerde Kaap Rocca 17 Sept. HARKTBERl CII TEN. De aanvoer op de kaasmarkt te bedroeg gisteren 83 wagens. Voor Gouds'; kaas 1ste soort besteedde men ƒ191, 24.2de soort ƒ16 tot 18.0; Dé ƒ19, alles per 50 KG. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD, 18 September. verkochte J hoeveel- j heid. I f 80.- 125,- Paarden Veulens Ossen Stieren i Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vettekoeien Kalveren (vette) (magere) (gras). Schapen (magere) (vette). Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 509 runderen101 li veren, 1362 schapen en 430 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 31 jr t\jen kaas. Besteed werd voor: Gondsche kaasvan f 15.tot J5.- Derby f~r Leidsche 150 KG. f 24./Si- Edammer f—.-r- m 23 stuks 58 54 26 48 233 96 11 90 642 720 32 398 52.— 140. 156.— 188.— 158.' 34.— 9.— 16.- 14, 28.- 14.— 5.25 ZAAK-LORETTE. Tweede getuige is de heer Toki, attaché legatie bij de Japansche regeering. Hij wordiij gestaan als tolk door den heer J. C. Ue Koodti 's Gravenhage. De heer Toki, als Boeddhist,u geen eed zweren maar belooft de geheele waste te zullen zeggen. De heer Toki is in Maait iii met Sakuruda in Den Haag gekomen en tots dood bij hem gebleven. Hij kende hem reedsc Japan, wist dat hij gehuwd was, dat een zoon a tijdlang te Brussel op school lag. Sakurada feil goed maar was niet ryk. Hij zag besch. eerst op 15 December en was tegenwoordig^ bijeenkomst in 't legatiehotel op 25 Febr. den I3en Maart door Sakurada belast aan haar broeder te zeggen dat Sakurada niet thuis Toen de knaap kort daarop van den heer Bands vernam dat Sakurada wel thuis was en dat asn?r, kwam mededeelen heeft get. dien knaap de te gewezen. Hij heeft op verzoek van SakuradiU besch. gezegd dat Sakurada ongehuwd was. Get* klaart dat in Japan een tweede wettig huwelijk» bekeüd is, dat het concubinaat er veelvuldig is b^ geen rechtsband of eenigerlei aanspraken schept heeft niet van besch. broeder een waarschuwing" nomen dat Sakurada moest oppassen en I ten zijnent ontvangen. Op de vraag van raatö Kaedt van Oldenbarneveld antwoordt get. data gehuwd man die in Japan een maitres heeft, i in de achting daalt maar niet in de maatschappt? verhoudingen. Derde getuige is dr. J. M. Piepers te *s Hage.3 den 9 Maart de besch. bij zich zag komen met" zoek haar een aderlating toe te dienen. Hij" gerde dit omdat hij het verzoek belachelijk Hij heeft haar verscheidene vragen gedaan om vertrouwen te wekkeno. a. zeide hij zelf te 8 te zijn geboren. Het verwonderde hem dat b* zeide: Comment est-il possible de vivre pays tel qu'ici." Haar uitwendige positie mis* hem niet. Hij begreep wat zij was en tracht] uit haar te krijgenmaar zij liet zich niet t le sang mauvais" zeide zij. Get. heeft zoo agitatie bij haar opgemerkt dat hij zich verwonPi dat dit hetzelfde persoontje was waarmede hetfo*! is gebeurd. De heer Piepers wordt hierop op verzoek #*1 verdediger ook als deskundige beëedigd en Dit verhoor is zeer belangrijk. De heer Piepers acht het stellig waar o hysterisch-epileptische kwaal van de moeder ff is en overgaat op de dochter. Absoluut hij het niet verklaren maar hij houdt het voor Hij is ook overtuigd dat zulke personen, ondffj vige gemoedsaandoeningendie op hun phjMj psychisch bestaan geweldigen invloed uito» geacht kunnen worden te missen den vrijen wil*j hun vermogens. Alle soorten van manie, ontij nische kunnen onder zekere invloeden acuut Get. kan zich voorstellen dat dit in dit geval ga isdat deze vrouw lijdende aan hysteria f onder den invloed van hevig moreel lijden een erotica transitoria heeft gekregenwaardoor 8L geneesheer en men6ch haar ontoerekenbaar ac»| de opmerking des voorzitters dat die verklaring ven wordt in 't algemeen en niet op kenntf besch. zegt de heer Piepers dat hij zijne ver*^

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2