NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfy WEIVIEWT: ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Zaterdag 19 September 1885. N°. 220. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. i'rijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. 199c Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis, dat door UE1NR1CH ROHÊ, GERARD HERMAN MASSA enELlNA FREDERIKA WILIIELMIN A MEYER Trouw van Abiuhah Idenburg adressen zijn ingediend om vergunning lol verkoop van ster ken drank in het klein, resp. in de perceelen Turfmarkt no. 12, Eangegracht no. 0 en Kraaierslraat no. 31 alhier. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche (ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 18 September 1885. STADSNIEUWS. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Juli 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 141 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 64 personen, en wel: beneden 1 jaar 21, 15 jaren 2, 514 jaren 4, 1420 jaren 3, 2050 jaren 14, 50—65 jaren 6, 6580 jaren 13, boven 80 jaren 1. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 12, klierziekte, rha- cbitis. syphilis, 1, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2waterzucht, scheurbuik 1aan houdende koorts 1, huidziekten 1, stuipen, trismus, epilepsie 2, apoplexie 2, hersen ziekten krankzinnigheid 1keel- en longte ring, bloedspuwing 12, kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 4, chroni sche ziekten der ademhalingsorganen 5, organ, bartgebreken, aneurysms 5, diarrhoea dysen terie 2, acute ziekten der spijsverterings werktuigen 3chron. ziekten der spijsver- teringswerktnigen 2ziekten der organa uro- genitalia 4, gewelddadige dood 2. Met inbegrip der nagekomen giften voor de scholen met den Bijbel, maakt het bestuur van het Locaal-Comité alhier met dankbetuiging voor de ontvangen en gecol lecteerde giften den 17en Augustus laatst leden, bekend, dat het bedrag dit jaar het cijfer bereikt heeft van 958.55s. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën heeft vast gesteld het plan voor de 320e staatsloterij. De collecte zal worden geopend Woensdag 28 October a. s. en gesloten Zaterdag 7 November. De trekking van de le klasse zal plaats hebben den 23en November, ter wijl de laatste 100 nommers zullen worden getrokken Zaterdag 13 Februari 1886. De Nederlandsche commissaris-generaal bij de internationale tentoonstelling te Ant werpen heeft aan de regeering medegedeeld dat, met het oog op eene wegens misstel lingen noodzakelijke herziening der ip den Belgischen Moniteur geplaatste lijst van be kroningen, de officieele opgaven omtrent de Nederlandsche bekroonden op die tentoon stelling eerst kunnen worden bekend ge maakt nadat die herziening zal hebben plaats gehad. Men meldt aan het L. v. N. uit Goes dat jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zijn ontslag zal nemen als lid der tweede kamer voor het district Goes. Daar hij eerlang als rechter van instructie in de rechtbank te Middelburg zal fungeeren, is het hem alsdan onmogelijk, zijn mandaat als volks vertegenwoordiger behoorlijk te vervullen. Maandag avond jl. werd den burge meester der gemeente Noordwijk, mr. H graaf Van Limburg Stirum, door eene com missie van ingezetenen, bij monde van den heer dr. G. J. Dozyeen adres aangeboden, voorzien van ruim 500 handteekeningen, waarin sympathie wordt betuigd met zijne benoeming. De heer Van Stirumzeer getrof fen door deze eigenaardige hulde, betuigde zijn dank en gaf de hoop te kennen, dat een blik op dit adres hem steeds eene aan gename herinnering mocht blijven. De Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij heeft den raad te Delft medegedeeld, in het belang eener goede controle geen verande ring te kunnen brengen in de Abderitische inrichting aan haar station. Gisteren nacht te 4 uur heeft Leendert Koster, wonende te Pernis, die in eene roei boot de Maas overstak naar Schiedam, in de rivier, aan de aanlegplaats der stoom- booten aldaar, een man gevonden, die een der schermpalen omklemd hield en half in het water hing. Hij heeft dien man aan wal en aan de politiewacht aan de Hoofd straat gebrachtwaar hij van droge kleeren is voorzien. Gisteren morgen is de man, wiens beenen verstijfd waren, ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De man zegt, te 1 uur uit de Maas te hebben willen drinkenen toen hij daarvoor de houten trap aan de aanlegplaats afliep, daaraf te zijn gegleden en zoo te water zijn geraaktwaarna het hem gelukte den bedoelden schermpaal te grijpen. Hij is genaamd A. M.van beroep smid, laatst wonende te Botterdam, thans rondzwervende. SC.) In de ledenvergadering van de afd. Dordrecht der Maatschappij ter bevordering van toonkunst kon de voorzitter mededee- len, dat het bestuur er waarschijnlijk in slagen zal, het volgend jaar de algemeene vergadering der Maatschappij daar te doen houden. Daaraan zal verbonden worden een tweedaagsch muziekfeest, waarvan de plan nen en het programma later zullen bekend gemaakt worden. Een Engelschman, die te Amsterdam tijdens het straatrumoer in het Bible-hotel logeerde, was met zijn broeder eens naar het oploopje gaan kijken. Bij de verschij ning der politie had hij zich uit de voeten gemaakt, maar zijn broeder had de agenten niet gezien en had eenige sabelhouwen ont vangen, die zijn hoed vernielden en zijne kleeren schonden, terwijl hij ook een houw op de wang en op de handen ontving. De Engelschman had zich tot zijn consul gewend, maar deze had hem geantwoord, dat hij er niets aan doen kan, daar de in gezetenen waren gewaarschuwd. Hierover be klaagt hij zich in de Times. Het D. v. IV. teekent hierbij aandat de Engelschen gewaarschuwd waren door den eigenaar van het hotel en den portier, en dat de gewonde erkende zelf schuld te zijn van het gebeurde. Hij had dan ook- den reporter van het D. v. N. verzocht over de zaak te zwijgen, daar het bericht zijne fami lie ongerust zou kunnen maken. De wond aan de wang was niet ernstig en door een hechtpleister verbonden. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Java, dat op 10 Sept. te Genua aankwam, vertrok eerst van daar den 15den. De oorzaak van het oponthoud is het springen van een stuk ijzer uit de smoorklep bij het gereed maken tot vertrek op den 11 den, waardoor veel stoom ont snapte en een treurig ongeluk plaats had. De adsistent-machinist J. G. Heynen werd namelijk gedood en de derde machinist A. H. Scholl en de remmer J. Bous werd licht gekwetst. De beschadiging aan het schip was betrekkelijk gering en natuurlijk geheel hersteld alvorens het de reis vervolgde. De algemeene vergadering der Hol- landsche Maatschappij van landbouw te Pur- merende verklaarde zich bijna eenparig tegen beschermende graanrechten. Nadat gedurende eenige dagen proe ven zijn genomen door de postboden van Zwolle op Dalfsen en Wije met de nieuwe velocipede of driewieler tot pakket- en brie venvervoer geschiedde dit ook gisteren door een besteller. De proef bevalt uitstekend. De constructie is zeer praetiseh. Eeu hoog rad aan de eene zijde en twee kleinere wielen achter elkander aan de andere zijde. De bestuurder zit tusschen de beide kleine wielen en heeft naar het groote rad een vierkante bruine mand, waarin pakketten en brieven zich bevinden. Sen korporaal van het regiment grena diers en jagers, geleider van een detachement groot verlofgangers van dat korps, is nabij Yeendam door een schok van den tram ge worpen. Een wiel ging hem over een der voeten, waardoor een belangrijke kneuzing ontstond. Hel gerucht, dat, wegens het geringe gebruik dat daarvan wordt gemaakt, de restauratiewagen VlissingenVenloo eerst daags weder zal worden opgeheven, is vol gens het U. D. ongegrond. De beslissing omtrent die opheffing behoort uitsluitend aan de exploitatie-maatschappijen bij deze be staat daartoe volstrekt geen plan, te minder omdat van den restauratiewagen een betrekke lijk druk gebruik wordt gemaakt. De nieuwe faciliteit, die eerste sedert ruim twee weken is gegeven, is trouwens nog niet voldoende bekend om nu reeds een definitief oordeel te vellenhet is bovendien geenszins de ge woonte der exploitatie-maatschappij om proef nemingen, in het belang van het publiek FEUILLETON. 115.) „Heel goed." »De woning is ruim. Vier slaapkamers, een groot en een klein saloneen eetkamer een keuken en een provisiekamer." «Dat is juist wat er moest wezen. Op welke verdieping? »De tweede." ^Voortreffelijk." «Dat is niet alles." „Zoo!" .Wij hebben ook een stal met koetshuis gekuurd. Zie je, ik dacht dat, mocht mijn dochter eens willen uitgaan, zij blij zou we zen een rijtuig lot hare beschikking te heb ben. Zij is een beetje te teer om de stad te voet te doorkruisen. En daarenboven aennnerde ik mijdat zij vroeger er dol op *as uit rijden te gaan." «Dat, Paul!" sprak Van Ossen, hem de kond drukkende, is zoo goed als het wezen Een voortreffelijke inval." .0, je dacht dat ik mijn dochter niet uefhadantwoordde de graaf aangedaan. I „Zal je nu nog zeggendat ik mijn plich ten jegens haar niet vervaldat ik zelfzuch- tig hen, haar slechts voor mij zelf bemin?" „Neen, neen! ik zeg dat niet meer." „Mijn dochter, mijn kind.... O ja, ik heb je lief! Kijk," sprak hijzijn hand langs de oogen strijkende. „Kijkdaar schrei ik alweer." „Wanneer zal de woning gemeubeld wezen?" vroeg Van Ossen. „Binnen een dag of wat. Corvisier heeft van morgen met den behanger moeten spre ken. Hij heeft zich ook belast met het aan- koopen van twee paarden en twee rijtuigen, zoodra hij een geschikten koetsier zal hebben gevonden. Mijn dochter, of liever mevr. Delorme zal tevens een keukenmeid en een kamenier in dienst hebben. Je ziet wel, dat ik voor geen kosten terugdeins." „Je fortuin veroorloof je dat." „'t Is waar. Om kort te gaan, ik tracht alles zoo goed mogelijk in te richten." „Het spreekt van zelf, dat mevrouw De lorme je voorstel aannam?" „Met de grootste blijdschap. Zij is zoo gelukkig, zegt zij, dat zij mij eindelijk eens bewijzen harer erkentelijkheid kan geven. „Ja, ja, zij zal een moeder voor mijn kind I wezen. Ik kan volkomen staat maken op haar bescheidenheid en toewijding. Zoodra de woning gereed is, zal zij die eerst be trekken. Dat is afgesproken. Zij zal het dienstpersoneel, dat onverwijld in dienst treedt, ontvangen; want het huis moet geheel op stel zijn tegen de komst van Aurora. Van die komst zal vooruit kennis gegeven worden door mevr. Delorme. „Als een bloedverwant van haar?" „Een nichtje van buiten." „Heel goed." „Nu hebben wij alleen nog maar de zaak der onderwijzeres te regelen. Dat gaat u aan. Maar je hebt daarvoor al den tijd." „Het is werkelijk beter, dat zij zich hij mevrouw Delorme eenige dagen voor de aankomst van je dochter aanmeldt. Maar morgen zal ik te Parijs zijn, en overmorgen haar opzoeken." „Nu hen ik nog maar voor éen ding bang." „En dat is?" „Dat mevr. Durand niet kan of wil aannemen." „Om je gerust te stellen, heb ik je slechts éen woord te zeggen. Je kunt op mij rekenen!" Op dat oogenblik ging de deur van het salonwaar de beide vrienden zaten te praten, open en Aurora trad binnen. Nog meer dan de vorige dagen scheen het jonge meisje te mijmeren. Haar blik, haar gelaat droegen de stempel van een niet te beschrijven gedruktheid. Met een hoofdknikje groette zij Van Ossen, en daarna ging zij langzaam naar haar vader en stak hem haar voorhoofd toe, waarop de grijsaard een kus drukte. „Het oogeublik is gekomen om haar van alles te onderrichten," fluisterde Van Ossen den graaf in het oor. Ik laat je met haar alleen." En hij verwijderde zich. De Lasserre sloot zijn dochter in zijn ar men, en haar vast tegen zijn borst klem mende, bedekte hij haar voorhoofd en wan gen met kussen. „Ou houdt dus altoos nog van uw kleine Aurora?" sprak zij. „Heb je dan ooit gedacht, dat ik niet meer van je hield?" vroeg hij met een van aandoening trillende stem. „Dien avond laatst, heeft u zoo erg ge knord." „Het is waar, ik had mij boos gemaakt. Ik had ongelijk. Laten wij er niet meer over spreken." I Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1