BUITENLANDSCHE BERICHTEN. DE VIERING VAN HET EEUWFEEST MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX. M M 'Z EWGELAKO. De tegen Stead c. s. wegens ontvoe ring van de 13-jarige Eliza Armstrong ge richte aanklacht hield eergisteren de politie rechtbank in Bowstreet weer den geheelen dag bezig. De zaak zal Zaterdag waar schijnlijk eindigen met een verwijzing van de beschuldigden naar het hof. Uit Parijs wordt aan de Daily News gemeld, dat koning Leopold zijn reis naar Berlijn, om over een leening voor den Congo te onderhandelen, heeft uitgesteld, wegens den staat van keizer Wilhelms gezondheid. De Times verneemt iets naders over de zending van sir Henry Drummond Wolff bij den Sultan. De afgezant der Britsche regeering weigerde te voldoen aan het hem gedaan verzoek om nieuwe instructies te vragen over het juiste tijdstipwaarop de Engelsche troepen Egypte zullen ontruimen. Hij zeide echter dat, ofschoon zijne regee ring zich daaromtrent nog niet kon ver klaren, zij toch zoo spoedig mogelijk hare toestemming zou geven tot de benoeming eener Engelsch-ïurksche commissie, welke het tijdstip en de wijze van ontruiming zou vaststellen. FRANKRIJK. De heer Clémenceau heeft Zondag te Draguignon eene rede gehouden, die hij, met toestemming van den burgemeester, maar in strijd met de wet welke open bare vergaderingen in besloten of overdekte plaatsen wil gehouden hebben op de esplanade van den schouwburg in de vrije lucht uitsprak. Hij sprak korter en op ge meenzamer trant dan gewoonlijk. Op het plein stond eene groote volksmenigte en aan de vensters en op de balkons der huizen verdrong men zich om hem te hooren. Hij gaf eene scherpe criliek van de aanvallende koloniale politiek en verklaarde, dat alles op nieuw gedaan moest worden; in Tonkin en op Madagascar was nog zeer weinig tot stand gebracht. Hij werd zeer luidruchtig toegejuicht. De cholera, ofschoon te Toulon en Marseille steeds verminderende, blijft in de omstreken nog vrij hevig heerschen. Zoo overleden o. a. te Manesque, een stadje met 6000 bewoners, in eene week 70 lijders. Ook in andere steden en dorpen in Zuid-Frank rijk doen zich telkens nog nieuwe geval len voor. SPANJE. Dezer dagen zijn de verkoolde over blijfselen van het verbrande wapenbord en den vlaggenstok der Duilsche ambassade publiek verkocht; de liefhebberij om daar van stukken te koopen was zoo groot, dat men meer houtskool heeft verkocht dan van het wapenbord en den vlaggenstok afkom stig kan zijn geweest. In Spanje neemt de cholera-epidemie snel af, zoodat bet aantal sterfgevallen daar reeds tot ruim 300 is verminderd. ITALIË. In Italië is de toestand der cholera niet ongunstig. Te Palermo was tot dus ver het hoogste sterftecijfer 4 per dag, ter wijl in de andere provinciën de ziekte zich nergens tot een epidemie ontwikkelde. In Parma, waar zich de meeste gevallen voor deden, werd in de laatste 24 uren aangifte gedaan van 8 ziektegevallen en 1 sterfgeval in de stad en 14 ziekte- en 5 sterfgevallen in de provincie. Een telegram uit Konstantinopel, vol gens hetwelk sir Drummond Wolff een uur lang heeft moeten wachten, alvorens door de Turksche ministers te worden ontvangen (die in dien tusschentijd eene conferentie hielden met den Russischen gezant), wordt door de Italiaansche pers druk besproken. De Rassegna beweert, dat, ofschoon de Turk sche ministers hunne verontschuldigingen hebben aangeboden voor deze alles behalve diplomatieke handelwijze, dit incident den loop der onderhandelingen toch zal bemoeie- lijken. Het blad schrijft de zonderlinge houding der Porte toe aan intrigues van Russische zijde. De consul van Italië te Jeruzalem be rekent in een officieel verslag van zijn gou vernement, dat het ontworpen Palestina- kanaal de reis naar Oost-Indië vier uren zou bekortendat het de helft minder zou kosten dan bet Suez-kanaal en ook de on derhoudskosten veel minder zouden beloo- pen, zoodat bijgevolg de rechten doorsche pen te betalen ongeveer de helft van het thans voor het passeeren van het Suez- kanaal geheven tolgeld zouden bedragen. Het nieuwe kanaal zou bovendien toegang verschaffen tot nieuwe landen en gewesten onder de vruchtbaarste van de wereld en het bezoek aan het Heilige land zou er zeer door bevorderd worden. De consul voorziet ook een belangrijke toeneming van den in- en uitvoer met zeilschepen tusschen de Adriatische en Middellandsche zeeën. UITITBCKL AND. De regeering heeft besloten om, zoo dra de landdag weer bijeenkomt, terstond het voorstel ter tafel te brengen tot het graven van een kanaal van Dortmund naar de Boven-Emsvan de Boven-Spree naar de Oder en de uitbreiding van het Friedrieh- Wilhelm-kanaal. Te Hamburg werd Maandag het con gres der democratische partij gehouden. Er werd besloten over het partijprogramma, dat als lokaas moet dienen voor de kiezers bij de aanstaande verkiezingen voor het Pruisisch huis van afgevaardigden. De Ham- burgsche democratie wilde de zinsnede schrap pen, waarin de handhaving der autonomie van de onderscheiden bondsstatenzoover dit binnen de grenzen van het rijksbestuur mogelijk is, een beginsel van democratie wordt verklaard. Na een levendig debat werd er besloten de bewuste zinsnede te handhaven. Men begreep, dat anders de democratie met grooten tegenzin zou te wor stelen krijgen. Thans speculeert men op de vrijheidsliefde. Aan de Köln. Zeit. wordt met zeker heid medegedeelddat generaal De Courcy inderdaad met kracht aandringt op spoedige versterking. Hij wijst met nadruk op de omstandigheid dat het hem met zijne ver strooide strijdkrachten, zonder versterking niet mogelijk zal zijn de aanvallen, die bij het aanbreken van het gunstige seizoen te wachten zijn af te weren. De toestand in Tonkin zelf moet overi gens van zeer ernstigen aard zijn. Het aantal Zwarte Vlaggen groeit dagelijks aan; in de richting van Lang-Son en langs de Roode Rivier hebben zij reeds sterke ver schansingen opgeworpen. H If Jtl E N I E. Onder de arbeidende klasse van de Israëlietische bevolking te Bucharest is een beweging ontstaan tegen het plan om een Israelietisch consistorie op te richten. Men wil daarin zien een middel voor de vermo genden om zich ten nadeele der behoeftigen voordeelen te verzekeren. De regeering houdt zich strikt onzijdig. Aan den heer Ciurcu, directeur der Inclépendanceis het verder verblijf in Ru- menië ontzegd. CAN A RA. Het gewezen Indiaansche opperhoofd Big Bear, Riel's bondgenoot in den jongsten Canadeeschen opstand, is er genadiger afge komen dan zijn ter dood veroordeelden col lega. Het gerechtshof veroordeelde hem tot drie jaren gevangenisstraf. AFRIKA. Aan het Kaapsche Volksblad wordt uit Petroria i. d. 20 Aug. gemeld, dat de wet op de uitgifte van schatkistbiljetten toen nog niet was afgekondigddaar de Transvaalsche regeering hoopt, niet genood zaakt te zijn tot dien maatregel over te gaan. VAN HET GENOOTSCHAP Den morgen van den 17den September zal zeker menigeen binnen Leidens wallen een vragenden blik naar den hemel hebben geslagen om zoo mogelijk te raden of het feest van den dag al dan niet door fraai weder zou begunstigd worden. Er was wel reden tot eenigen twijfel. Den ganschen nacht had het gebliksemd eD gedonderd. Men kon dit beschouwen als het gebulder der saluut schoten, waarmede de goden daarboven den aanvang van dezen feestdag begroettenmaar de vrees voor slecht weder bleef bestaan en waarlijk nu de dag is aangebroken kunnen wij niet zeggen dat Minerva, van ouds de be schermvrouw van Leiden, zoo goed bij haar vader voor haar beschermeling heeft gepleit als dat vroeger wel eens het geval was. Toen wij ons heden morgen te elf ure naar Zomerzorg begaven, verkeerde de hemel in een toestand van gewapenden vrede. Ook wij namen dus de vrijheid ons te wapenen met ons regenschild om tegen mogelijke vijandelijkheden bestand te zijn. Niettegen staande de vale lucht zag Zomerzorg er feestelijk uit. Men had er menige gepaste decoratie aangebracht en in den tuin wemelde het van leerlingen en oud-leerlingenieder versierd met een kleurig blijk der belang stelling in het feest. Van elf tot twaalf uur werd er intus- schen een zeer behagelijk muziekprogramma uitgevoerd door het stafmuziekcorps van het 4e regiment infanterie. De aard der uit gevoerde nummers was uitmuntend geschikt om de stemming der feestvierenden levendig en v rooi ijk te maken. Wij laten het pro gramma hier volgen N°. 1. Marche Militaire, Grentzius; 2. Ouverture Comique, Kéler Béla; 3. „Mein Traum'', Walzer, Waldteufel; 4. Mosaique de rOpéra Mireille", M. Krein; 5. Jubel- Ouverture: Bach; 6. Finale le Act aus „Belisario", Bellini; 7. „Am Neckerstrande", Polka Mazurka, Schlay; 8. Fantaisie „l'Ar- chiduc,,J Labory; 9. „Sans-Fa^on", Galop, Hitz. Tegen twaalf ure werden de oud-leerlin gen officieel verwelkomd door den voorzitter den heer A. Montagne Jzn. Hij herinnerde alle aanwezigen aan den gelukkigen bloei van het genootschap, hij wees er op, hoe tal van kweekelingen aan deze inrichting, die thans reeds mannen en vaders waren geworden niet alleenmaar ook de meest eer volle betrekkingen hadden verkregentoch nog steeds in hun hart tot de „oude jon gens van Mathesis" behoorden en op de levendigste wijze belang stelden in het leven, den bloei en den vooruitgang der reeds zoo oude, maar nog zoo krachtige inrichting. Ten slotte riep hij de feestvierenden op om in plechtigen optocht zich op weg te begeven naar de Gehoorzaal, waar zij door den voorzitter van het bestuur, den heer J. A. Van Dijk, verwacht werden. In plech tigen optocht, maar niet zoo statig en af gemeten als gold het een begrafenis, neen, het oude Leiden moest merken, dat de leer lingen van Mathesis door de jaren niets van hunne natuurlijke levenslustigheid hadden verloren. Daarop ging men op,weg en bereikte de Stadszaaldie op het prachtigst was ver sierd. Waar men ook heen zag, overal aan schouwde men groene guirlandes, kleurige draperiën, fraai beschilderde doeken. Boven aan de zoldering zag men de wapenschilden der verschillende provincieën en steden prij ken in lachend kleurenbont en daaronder las men met gulden letteren de namen van hen, die honderd jaar geleden de stichters waren geweest van „Mathesis Scientiarum Genitrix". Een buitengewoon talrijk publiek was vergaderd. Het traditioneele „loopen over de hoofden" zou hier niet eens een koord- kanser van beroep gevorderd hebben. Zoo wel boven als beneden was alles vol. Toch heerschte er een ademlooze stilte, toen de klankvolle stem van den heer Van Dijk zich hooren liet in de volgende bewoor dingen: Welkom, hartelijk welkom heet ik U allen, waarde Feestgenootendie door uwe tegenwoor digheid aan deze plaats uwe ingenomenheid toont met het Genootschap Mathesis Scientiarum Geni- trix, het Genootschap, eene Leidsche instelling bij uitnemendheid, gedragen door de liefde en de zorg der Leidsche Burgerij, gekweekt en ge koesterd binnen Leidens muren! Het is mij een voorrecht U het welkom te mogen toeroepen in dit plechtig oogenblik, nu wij den mijlpaal aanschouwen, aan het einde der eerste eeuw opgericht! Honderd jaren onafge broken te mogen leven en werken, welk een voorrecht voor ons Genootschap! Welke heerlijke gewaarwordingen vervullen ons, als wij dankbaar liet goede erkennen, dat de kloeke stichters, wier plaats wij thans innemenhebben gewrocht als wij, Oud-bestuurders en Bestuurders met eer biedigen schroom ons afvragen, wat wij voor het Genootschap hebben verricht, en antwoord trachten te geven op de vraag, of wij hun werk hunner waardig hebben voortgezet; wanneer gij Leden met zelfvoldoening terugziet op het Genootschap hebt verleend; wanneer gij, Onderwijzers en Oud-onder- wijzers liet genot smaakt, dat gij met vrucht in het Genootschap gearbeid hebt; wanneer gij Leerlingen en Oud-leerlingen U te binnen brengt hoeveel nuttige en leerrijke uren gij in de school van het Genootschap hebt gesleten." Krachtig en gepast was de toespraak van den voorzitter. Zeer betreuren wij het, dat het bestek dezer courant niet gedoogt meer dan enkele gedeelten van zijne welsprekende rede hier over te nemen. Doch wij ver nemen met genoegen, dat het geheel voor het publiek verkrijgbaar zal worden gesteld. Daarop verkreeg de heer Montagne als voorzitter der commissie uit de oud-leerlin gen het woord. Door de bizondere welwil lendheid van den redenaar zijn wij in staat gesteld zijne rede hier in haar geheel mede te deelen. MIJNE HEEREN! Zoo is het oogenblik daar, waarop bij de her- denkiug van het 100-jarig bestaan van het ge nootschap M. S. G. de gelegenheid aan oud-leer lingen werd gegeven, om van hunne dankbaarheid en belangstelling te doen blijken, waartoe zij één uit hun midden, die in 1816 reeds de rekenschool bezocht, hebben verkozen, die onder zijne persoon lijke verantwoordelijkheid zich van die vereerende taak gaat kwijten. Hoe verschillend ook het oordeel zij over den maatschappelijk en en staatkundigen toestand van ons Vaderland in de laatste jaren van de vorige eeuw en al geeft men aan de daaruit voortge sproten omwenteling het karakter van Ongeloof en Revolutie, die de geschiedenis van dat tijdvak onpartijdig en onbevooroordeeld raadpleegt en bi causaal verband niet uit het oog verliest, niet blind zijn voor het goede, dat daaruit Voort! sproot. En gelijk onze Christelijke jaartelling bf. innert aan de onmetelijke strekking en volstrek' eenige beteekenis van het vonnis van Pilatus k de wereldgeschiedenisgelijk, om ons tot Leiden te bepalen, de stichting der Leidsche Hoogesch'oo! een gevolg was van een bang beleg in den strik' voor vrijheid van geweten in de 16e eeuw; tal van openbare gebouwen, werken en stichtinee ontstonden toen de godsdienstvervolging van Frank, rijk in de 17e eeuw de refugés herwaarts vlodt» om het Leidsche fabriekwezen uit te breiden staan de afdeelingen der Maatschappij tot van 't Algemeen en der Nederl. Maatschappij (ej bevordering van Nijverheid en ook bet Genooü schap M. S. G. tot op den huidigen dag als oj. denkteekenen uit het laatst der vorige eeuw hetgeen uit het volkvoor het volk en door b: volk tot het algemeen welzijn werd gesticht. Het eerste deel der gedrukte handelingen v&> het Genootschap M. S. G., dat door een lani meter, een metselaar en een kunstbeeldhouve werd opgericht, getuigt van de toen Leerschendt behoefte aan een wetenschappelijke opleiding voc den krijgsdienst, voor de zeevaart, voor den wate: staat, voor de bouwkunde en voor alles wat se. bachts-, handwerks- en fabrieksnijverheid kon bi- vorderen. Belangeloos en met vele opofferingei werd het onderwijs gegeven en in de behoefte-, der stichting voorzien. Toen het de hoogc C scherming verkreeg van graaf van Bentinck ea later van den Erfstadhouder uit het Huis van Orani; en het lidmaatschap werd aanvaard door veh edelen van Land en Stad, ook hofdignitarissenei geleerden, zoodat zelfs een afzonderlijken ray van musicerende leden en vele Studente: der Leidsche Hoogeschool als aankweekelinget het Genootschap tot luister verstrekten, nam bet Genootschap een te hooge vlucht. De spoedig daar op gevolgde gebeurtenissen ontnamen het die scherming en de dagen van tegenspoed zoude: wellicht tot zijn dood hebben geleid, indien niel de eenvoudigheid en de veerkracht der oprichten die noodlottige invloeden hadden beheerscht s den moed tot volharding door een hooggewaardeerde medewerking en ondersteuning werd gesterkt. Die medewerking en ondersteuning ondervond het Genootschap steeds van edele mannen, dieht! bestuur hadden en die vooral in de eerste vijfti» jaren zonder belooning of tot een gering bediaj zich met het onderwijs belast hebben. De Leidsel- afdeeling der Nederlandsche Maatschappij te bevordering van Nijverheid gaf door een jaarlijkse!: toelage uitbreiding aan het ouderwijs in de ftatuur- en Werktuigkunde. Het koninklijk besluit va 1817 erkende de teekenafdeeling als Teekenscbw! en het Stedelijk bestuur zorgde voor behoorlijk; schoollokalen; eerst in de Latijnscke school, laters de Rectorshuizing en sedert het Genootschap tb Burgeravondschool door het Gemeentebestuur wai erkendals geschikt om te voldoen aan de bij c- wet op het Middelbaar onderwijs opgelegde ts- plichting, werd het Genootschap gehuisvest ink gebouw, dat, ontworpen en gebouwd naarhetplsi en ouder de leiding van een leerling des Gei# schaps, de heer Schaap, tot sieraad strekt ia de Pieterskerkgracht. Maar zoo kon het Genootschap als bijzonde instelling ook in eigen behoeften voorzien doortt aantal leden van de hoogste tot de laagste stank die de kas door jaarlijksche bijdragen sterkten aan een tal van leerlingen, ook aan deweezenE de verschillende Godshuizen van 1785 af, oriderró doen geven in de wis-, bouw-, teeken-, nak en werktuigkunde. En zoo ziet ge MM. HH. voor TJ een schaar rr Oud-leerlingen, die bier en elders in verschilled maatschappelijke betrekkingen hunne bestcramiii hebben bereikt en gevolgd door een nog groots schaar van leerliogen, die nog van het onaer*? gebruik maken, om hulde en aank toe te brengt voor al betgeen zij aan het Genootschap verplii zijn. In feestelijken optocht begaven zij zich daarte herwaarts en opgeruimd van geest namen zij daans deel, om ook daarbuiten van die gevoelens doen blijken. Want het Genootschap staat daar na hondr. jaren als een gedenkteeken van hetgeen uit a door en voor het volk in 1785 is gesticht en tó in 1885 onderhouden, als een gedenkleeto van hetgeen door bijzondere krachten kan gesefcie den, ondersteund en beschermd voor zooveelnoodij door de Overheid; maar tevens als een handwijs voor allen, die in onzen tijd geroepen rr. tot oplossing van sociale en politieke quaestia in verband met de omstandigheden van den t^. tot algemeen nut en volkswelvaart. /In het heden ligt het verleden, in het nu*» wezen zal." Het Genootschap M. S. G. heeft heden JB jaren bestaan, maar beeft het een toekomst? Ja, want gedurig dat veeljarig bestaan voo® liet in een behoefte die de maatschappelijke ttf stand eischte van 1785 tot 1S63toenhetn' bouw-, téeken- en wiskundige school werd erkeij en sedert 1863 daarbij de plaats van burgeravoL school innam. Ja, zoolang het blijft bezitten wat hetst» bezat een tal van edele mannen, die hetcj warmen ijver bestuurden en den vooruitgang- tijds achtereenvolgens inaebt namen en vokdeV en een onderwijzend personeel, dat bereid ff»5-® blijft zijn gaven, zijn tijd, zijn zorgen aan de langen van bet onderwijs te wijden. Ja, omdat het Bestuur in de vereischten» toelating en de onderwijzers in de aankweekelu?® een hoogst belangrijke controle uitoefenen ei« met een graadmeter beoordeelen de vruchten^ het lager onderwijs en de opleiding tot alle c telijke en maatschappelijke deugden, 't ür opleiding en dat onderwijs verkregen is in open of in bijzondere scholen, in instellingen zonder den Bijbel, terwijl ook bij de band» van tucht en orde moet blijken den zedelijke stand der huisgezinnen, waaruit de leernn. komen. j De toekomst is op die wijze verzeite daarop is in overdrachtelijken zin bij het at of overlijden van Bestuurders eu Onderwijl uitdrukking van toepassing: ,1e Roiestmoi i ,1e lloi!" .-i Het Genootschap heeft een toekomst, kan zich verzekerd houden van den steun en de werking van het Stedelijk bestuur, die he bezat voor het tot burgeravondschool ver richt. Steeds was dat bestuur gereed v°jv boorlijke lokalenhet onderhoud en de verbe

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2