NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. Vrijdag 18 September 1885. N°. 219. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel C0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. Het bericht, voorkomende in eenige dag bladen als zoude Zondag aanst. alhier een optocht door de sociaal democraten gehou den worden, is onjuist. Het hoofd der gemeente heeft het verzoek toegestaan, mits die optocht na kerktijd (12 uur) zoude plaats hebben doch kan daarvan geen ge bruik worden gemaakt, daar de afgevaar- digen der sociaal democraten met een der morgentreinen vertrekken. BINNENLANDSCHK BERICHTËNT De vijftiende lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ70639.29, bijeengebracht door 375 locale eomité's, waaronder: Katwijk a/Zee ad ƒ133.67 en Voorschoten f 137 555. Voor het gisteren te Utrecht ghonden surnumerairs-examen (gedeelte A) bij de Exploitatie-maatschappij hadden zich 17 per sonen aangemeld, waarvan de volgende zijn geslaagd: mej. Stork, de hh. H. A. Braster, L. A. Dirksen, S. Van Dissel, J. Folkerts, W. F. U. Gordijn, F. N. L. J. G. Ista, L. J. C. Van Maanen, M. Nebbeling, J. H. Riddering, T. IJ. Steensma en E. A. Van de Velden. Heden zal het examen gedeelte B (Fran- sche en Duitsche taal) gehouden worden. Terwijl eerst als aanst. directeur van de Rijks-landbouwschool werden genoemd de hh. H. M. Hartog, te Barneveld, en H. F. Bultman, uit Haarlemmermeer, wordt te Wageningen nu verzekerd dat dr. M. Sal- verda, inspecteur van het M. O.zeer daar voor in aanmerking komt. Aan bestuurders van afdeelingen van het Bond voor Algemeen Stemrecht, Werk- liedenvereenigingen en allen die de invoe ring van het algemeen stemrecht in Nederland willen helpen bevorderen, is het volgende schrijven gericht: .Medeburgers! Nog weinige dagen en een gewichtig tijdstip is aangebroken. Als dan 20 September 1885 heeft er eene volksbijeenkomst plaats te 's Gravenhage, in het belang van het algemeen stemrecht. Verbazend veel arbeid en zeer veel geld is door de arbeiders aan deze zaak ten koste gelegd. Tal van vereenigingen zenden af gevaardigden naar die Demonstratie, en een groot aantal bondgenooten gaan uit eigen middelen naar die bijeenkomst. Maar er zijn nog verscheiden vereenigingen waarvan geen afgevaardigden gaan. Arbeiders, tracht daarin alsnog te voorzien! Doet al wat gij kont om te bevorderen dat uit uwe plaats althans een afgevaardigde gaat. En allen die onze zaak toegedaan zijn tracht uit eigen middelen naar Den Haag te gaan, of legt gelden bij elkaar en loot er om wie gaan zal. Het komt er nu vooral op aan. Niet alleen omdat eene grondwetsherzie ning te wachten is, maar vooral ook om dat dit waarschijnlijk de laatste maal is dat onze partij zoo optreedt zoo optreden kan. Daarom alle man te wapen alle krachten bijeengebrachtVersterk de de monstratie op allerlei wijze. Laat de thuis- onjvenden dien dag van openbaren steun olijk geven, door vergaderingen en mani- testen. Zendt telegrammen van sympathie naar Den Haag (bij voorkeur Zondagmorgen 'osschen 10 en 11 uur aan den voorzitter ,an het Bond voor Algemeen Stemrecht, gebouw „Walhalla", Westerbaenstraat 's Gra- venhage). Kortom doet al wat gij kunt om deze grootsche zaak te steunen en te bevorderen. Leve de volkswilLeve het algemeen stemrecht 1 De Centrale Propagaudaclub." Dinsdagavond te ongeveer 8 uren is te Dordrecht de 12jarige W. v. D., kan toorbediende bij de hh. Van der Slik C°. op den terugweg van het postkantoor, waar hij voor zijne patroons een aangeteekenden brief had gehaald, in de Kalkhaven geraakt, waarschijnlijk doordat hij bij het loopen over den deksteen het evenwicht heeft verloren. Gisterenochtend omstreeks 8 ure is het lijk gevischt. Men deelt aan de N. R. C. medeHet bericht over het gebrek aan werk onder de werklieden te Sliedrecht, Giesendam en Ne- der-Hardingsveld eischt eenige toelichting. Het is waar, dat de afgeloopen zomer zich kenmerkte door de uitvoering van een min der groot aantal werken dan andere jaren, doch dit neemt niet weg, dat honderden werklieden konden uittrekken. Op de groote massa bleven de werkeloozen uitzondering; onder dezen kon men nu juist de meest geschikten aantreffen. En wat den aanstaan den winter betreft, deze zalzooals het zich laat aanzien, ongeveer evenals andere jaren in vrij algemeene werkzaamheid voorbijgaan. De bearbeiding van het zoogenaamde griend- hout, dat verwerkt wordt tot hoepels, reis en andere materialenvangt in October aan en eindigt in Mei, daaronder niet begrepen de enkele dagen strenge vorst, waarin de grondstof voor den arbeid ongeschikt wordt. Elk werkman, bijna zonder onderscheid, verstaat deze kunstbewerking, die hem reeds op jeugdigen leeftijd wordt geleerd; een ieder, die slechts den ernstigen wil daartoe heeft, kan hiermede in meerdere of mindere mate den kost verdienen. Het is dan ook van algemeene bekendheid en voor degenen die deze streek bezoeken, is het duidelijk, dat de arbeidende klasse het daar lang zoo kwaad niet heeft en er in vergelijking met andere provinciën, goede loonen worden betaald, waardoor werkelijke armoede onbekend is. Daarenboven heerscht er niet in het minst een ontevreden geest, zoodat eene vergelij king met de toestanden in degroote steden allerminst op hare plaats is. Voor het hof te Amsterdam stond gisteren terecht Gerrit Teunis Jurriens, oud 47 jaar, arbeider te Apeldoornbeschuldigd van moedwilligen doodslag. Na afloop der getuigenverhoorendie een geruimen tijd in beslag namen, kwam het O. M. aan het woord. De adv.-gen. mr. Op ten Noort meende dat het hernieuwde onderzoek bij dit hof de schuld van den besch. buiten twijfel had gesteld. Het requisitoir strekte tot veroordeeling van den besch. tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jaar. De verdediger, mr. Th. Heemskerk, trachtte in een uitvoerig pleidooi de besehuldiging te ontzenuwen en concludeerde tot vrijspraak. Een deel der ingezetenen van Amster dam is gisterennamiddag verschrikt door een bulletin der Amsterdamsche Courant, aldus luidende «Hedenmorgen is de personentrein, die te „12 uur 40 min. in Amsterdam moest aan- „komen, tusschen de Diemerbrug en de „Nieuwe Vaart ontspoord. Men zou der- „tien dooden en twaalf gekwetsten tellen." Ingewonnen informatiën stellen ons in staat te verzekerendat dit bericht ten eenen- male onjuist is. Er is niets van dien aard voorgevallen. Ook in de avondeditie van de Amst. Ct. komt hetzelfde bericht voor. Men schijnt hier te doen te hebben met eene grove mystificatie, te meer afkeurens waardig, omdat tal van personen in groote ongerustheid omtrent familiebetrekkingen zijn gebracht. De redactie der Amsterdamsche Courant berichtte ons te laat om het in ons avondblad op te nemen: „Wij zijn dupe geworden van eene laag hartige conspiratie. Twee vroeger vertrouw bare berichtgevers deelden ons even voor het afdrukken van ons blad het spoorweg ongeluk mede, dat niet heeft plaats gehad." Ook Re Tijd is dtipe geweest van deze leugen, doch spreekt niet van dooden en gekwetsten. Ons bereikte te ongeveer drie uur het bericht, dat de Gooische stoomtram bij Diemerbrug was verongelukt en dat dertien personen zouden gekwetst zijntegen vier uur hoorden wij het praatje zooals het ook in de Amst. Ct. staat. Informatiën op de kantoren der beide Maatschappijen genomen deden spoedig de waarheid uitkomen. Thans rest nog voor de redactie der Amst. Ct. de taak om de „laaghartige con spiratie," waarvan zij schrijft dupe te zijn, te ontsluieren. Men was blijkbaar in de stad zeer ont rust. Tnsschen halfvijf en halfzes werden ons, telephonischtalrijke vragen gedaan naar bijzonderheden van de ramp. Dv. N.) Een paartje te Amsterdam, pas een paar maanden gehuwdtrok eergisteren naar Artis. Hij had zijn besten, zwart-lakenschen jas aanen om haar gelaat fladderden vroo- üjk de linten van den Zondagschen hoed. Ze bleven er lang, bekeken de beesten met volle aandacht en maakten menige grap over het dikke Nijlpaard en dien onooglijken langen hals van de giraf, 't Was een pret tige dag, het zonnetje scheen zoo vroolijk door de boomen, en de menschen in Artis waren zoo opgetogen, dat ons paartje tegen het vallen van den donker maar noode van den sehoonen tuin afscheid nam. Ze waren beiden vermoeid, en de vrouw kwam op het denkbeeld om den dag gezel lig thuis te besluiten met een kopje anijs melk. Anijs had ze nog in huis, en een vaatje melk werd onderweg gekocht. Ter wijl zij toekeek of de melkboer wel volle maat gaf, liep hij eens binnen bij eene vroegere hospita, die een huisje of wat ver der woonde. Daar werd de idylle verstoord. Zij werd jaloersch en riep haar man heftig toe, dat hij buiten moest komen. Hij werd boos en gaf haar een klap. En toen nam zij het melkvat ter hand, hief het met een krach- tigen zwaai boven het hoofd, keerde het om en daar stroomde langs den zwar ten hoed, den blinkenden Zondagsjas en den besten broek de stralen, en dikke, witte tranen biggelden langs het gelaat van droefenis over de verstoorde pret van den dag. De vrouw besefte te laat het onheil dat hare ijverzucht had aangericht. Uit wan- woop zocht zij vergetelheid in de wateren der Baangracht. Maar de redders waren spoedig ter hand en haalde haar op't droge. De mannat van melkde vrouw drui pende van het water, gingen stilzwijgend huiswaarts, en geen dampende anijsmelk besloot den kermisdag in Artis. (R. v. N.) Vrijdag den 23sten September a. s., des avonds te 8 uur, zal in de marine-club te Helder de eerste algemeene vergadering gehouden worden in het derde levensjaar der Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De discussiën zullen ingeleid worden door den luit. t. z. 1ste kl. C. H. De Goeje over het onderwerp: „De opleiding van scheepsj ongens." Men schrijft aan het R. v. N. uit RenkumIn den laatsten tijd hebben op eenige steenbakkerijen aanzienlijke verkoopen van steenen plaats gehad. Een fabrikant verkocht in één koop zelfs zes millioen tege lijk. Als een bewijs hoe de steen-industrie in deze streken van beteekenis is, kan wor den gemeld, dat dit jaar, alleen tusschen deze gemeente en Wageningen ruim veertig millioen steenen zijn vervaardigd. Te Zwolle zijn met de driewielige velocipede uit de fabriek van den heer H. Burgers te Deventer reeds proeven genomen voor het vervoer van postpakketten en brieven op het platteland. Het voertuig kan zeer gemakkelijk worden bestuurd en biedt gelegenheid tot plaatsing van pakketten. Heden is de besteller er mede naar Dalfsen en in de volgende dagen zal naar Wijhe en in andere richtingen er mede worden gere den. Blijkt dat het voertuig aan de eischen voldoet, dan bestaat uitzicht dat tot de aanschaffing, voorloopig voor enkele der thans bestaande bodeloopen, wordt over- De jongen, die jl. Zondagavond aan den Marssumer straatweg bij Leeuwarden in eene vechtpartij weid verwond, is gisteren morgen in het ziekenhuis te Leeuwarden overleden. Het lijk werd gerechtelijk ge schouwd. De daders of medeplichtigen heeft men nog niet opgespoord. De serenade der Groningsche studen ten, die zich Dinsdagavond in het voort durend medegeleide van eene zeldzaam tal rijke menschenmassa mocht verheugen, liep in de volmaakste orde langs den voorge schreven weg af, hier en daar begroet met bengaalsch vuur in verschillende kleuren. Bij het uiteengaan op de Groote Markt hield een clubje soeiaal-democraten nog een oogen- blik het publiek bezig met het op zeer be daarde wijze zingen van „Wien Neêrlandsch bloed". De venters van Recht voor Allen en van socialistische tractaatjes hadden in de hoofdstraten een goeden avond. Na afloop der serenade is een troepje jongelingen, dat ook de serenade den ge- heelen dag had vergezeld, zingende nog eenige straten doorgetrokken, hier en daar een glasruit inslaande, totdat zij op de Osse- markt door de politie werden uiteengedreven, die twee glasbrekers heeft gearresteerd. Het tumult bepaalde zich tot de manifestanten, maar vond overigens geen instemming. - Met het stoomschip Willem, Prins van Oranje, der maatschappij Zeelandarri veerden te Ylissingen gisterenochtend van Londen HH. DD. HH. prins en prinses Hermann van Saksen-Weimar met hunne dochter en gevolg, die met den tweeden aansluitenden exprestrein te 7 u. 35 m. de reis naar Jiilich voortzetten. Dezer dagen had te Tilburg eene jonge dochter het ongelukeene speld van meer dan gewone grootte in te slikken. Onmid dellijk daarop volgden de hevigste benauwd heden, daar de speld in de keel bleef steken. Ondanks de zorgvuldigste inspanning kon de arts er niet in slagen ze te verwijderenmaar het gelukte hem toch, ze naar beneden te werken, waarop de benauwdheid week. Twee dagen later viel de patiente in een langdurige flauwte met zenuwtrekkingen ge paard de beide volgende dagen herhaalden zich die toevallen, tot tweemaal daags, en één keer hield die toestand met onrustba rende hardnekkigheid twee 4 drie uren aan. Na een 6de toeval echter, en na een een angstig lijden van 5 volle dagenwerd de lijderes van de speld verlost, die zich, wèl met eenige pijnlijke aandoening, maar zonder latere nadeelige gevolgen, langs den natuurlijken weg een uitgang baande. 's GRAVENHAGE. Door Z M. is aan den ontvanger der dir. bel. en ace. P. J. Booms, te Boxtel, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1