1 E ss m E a nlj w nsT1- deze brachten zeer veel schade aan bloem bollen en andere gewassen toe. Tegen C. P. L.dienstmeid te Delft, is proces-verbaal opgemaakt, uithoofde zij van de afwezigheid der familie bij wie zij diende gebruik heeft gemaakt om alles de deur uit te dragen, wat onder haar bereik was. Het belangrijkste was door haar in de bank van leening verpand, terwijl zij de overige goederen of aan kennissen had ten geschenke gegeven of in de woning harer ouders had geborgen. Op den dag der terugkomst der familie heeft zij de voor deur dichtgetrokken, na den sleutel op den trap te hebben gelegd en zich daarna naar elders begevenzoodat men eerst die deur moest laten openstekenalvorens in de wo ning te kunnen komen. Al het gestolene is terecht gekomen. De D. C. deelt nog mede: Uit de kamers waren verschillende voorwerpen, als gordij nen, spiegels, karpetten en schilderijen ver dwenen; evenzoo miste men in de keuken drie stoelen en eene petroleumlamp, terwijl voorts uit verschillende andere deelen der woning drie beddekussens, eene groote hoe veelheid mannen- en vrouwenkleederen, lin nen, tafel-, bed- en lijfgoederen waren ontvreemd. Men meldt aan de Standaard uit Berkel en RodenrijsOnder begunstiging van het meest gewenschte weder hebben de boeren dit jaar hun oogst binnengehaald. Was de Oogstmaand voor het weiland te droog; waren de scherpe hooge winden zeer ongunstig voor den groei, voor den land bouwer, die bezig was de verschillende graansoorten in de schuren te verzamelen, kon het al niet beter. Tarwerogge, haver en gerst, het is alles dan ook, enkele uit zonderingen daargelaten, van puike kwali teit droog en vruchthoudenden zoover men reeds het een en ander heeft afgedorscht, geeft het een goed beschot. Erwten en boo- nen valt niet op te noemen, hiervan zal de opbrengst bedroevend weinig zijn. Koolzaad, dat bij de meeste reeds vergeten is, gaf een zeer verschillend beschot, bij een lagen prijs; zoo ook was het vlas zeer verschillend van kwaliteit. Jammer voor den boer, dat nu hij aan het dorschen begonnen is, de graanprijzen weer zijn gaan dalen. Het is misschien weinig voorgekomen, dat er zoo vele boerenwoningen met lande rijen te koop of te huur worden aangeboden als tegenwoordig, maar ook dat er zoo wei nig zaken of overeenkomsten worden gesloten als thans het geval is. Weken, ja maanden verloopen soms eer de onderhandelingen tusschen den eigenaar en den huurder zijn afgeloopen. De eerste is meesttijds te veel- eischend, en de laatste, door ervaring wijs geworden en spijtig over de spaarpenningen die uit zijn kas in die van „menheer" of „mevrouw" zijn gevloeid, willen of durven niet besluiten. Vroeger kwam zulks zelden voor. Wist men dat een boer aarzelde om in te huren, dan liepen er dikwijls een dozijn anderen bij „den heer" de deur plat of zij de gelukkigen konden worden. Dit nu is geheel over. De eigenaar is thans zeer blijde als hij zijn eisch ziet ingewilligd, want biedt hij zijn eigendom te koop aan, wat ook als eens is voorgekomen, dan doet zich somwijlen niet één kooper op. Kooper en verkooper beiden zijn geretireerd. Vraagt men dan nu ook wat tegenwoordig de ge middelde koop of huurprijs van bouw of weiland is, zulks is thans moeielijker dan ooit te bepalen. Boeren, die jaren het be drijf hebben uitgeoefend, zeggen, dat als men rekent wat dit jaar de landbouw- en zuivel producten opbrengenmenals men goed land koopt, voor 1000 per H of huur voor ƒ50, nog rijkelijk veel geeft. Voor het hof te Amsterdam stonden in appèl terecht de bewaarder en de direc teur van de gevangenis te Haarlemwaaruit de makelaar Visser was ontvlucht. Het requisitoir van het O. M. strekte tot beves tiging van het vonnis, waarbij zij veroor deeld waren resp. tot 15 dagen en 1 maand celstraf. Voor den directeur pleitte mr. Katz vrijspraak. Daarna behandelde het hof de zaak tegen Sluiter, den zwager van Visser. Sluiter zoude dezen de sleutels in handen gespeeld hebben. Reeds door de rechtbank te Haar lem was hij van deze aanklacht vrijgespro ken, doch de officier van justitie was van het vonnis in hooger beroep gekomen De adv.-generaal mr. Jolles requireerde de be vestiging daarvan. Uitspraak Maandag a. s. In eene bijeenkomst, Maandagavond in „Het Werkmansbond" te Amsterdam ge houden, is besloten het voorstel van den burgemeester aan te nemen, om Vrijdag avond te 8 uur, in plaats van den volgen den avond, de afgevaardigden voor de ver gadering te 's Gravenhage in optocht naar het station te begeleiden. De nieuwsgierigendie bij straatop- loopen de taak der politie belemmeren, ver deelt De Tijd in onnoozele*Aieuwsgierigen nieuwsgierigen uit rechtsbewustzijn en ern stige, wetenschappelijke nieuwsgierigen. Na deze categoriën geschetst te hebben, zegt het blad. „Hoe ook verschillend, één trek hebben zij allen gemeen. Deze is geen andere dan hun namelooze ongeëvenaarde lafheid. Zoo spoedig zij eens ernstig het gevaarlijke van hun bedrijf hebben ondervonden, brengen zij alles door hun lafheid in verwarring en gevaar. Hun vlucht is steeds een paniek. Door pijnlijke ondervindingen leeren zij niet het oproer hatenmaar den strijd tegen het oproer vreezen. Zij bestormen de overheid met beden om toch gematigd te zijn. Voor zichtigheid en gematigdheid zijn op hun lippen bestorven. Meent mendat zij ooit deel zouden nemen aan een burgerweer, die de openbare macht krachtdadig ter zijde zou staan? Neen, daartoe zijn zij te onaf hankelijk, te vredelievend, te rustig, wat heeft een ordelijk burger daarmede noodig? Daartoe hebben zij de zaak te zeer in de werkelijkheid bestudeerd. Wat zij wel kunnen? Raad geven, en zeker, allervoortieffeüjksten raad. Den raad van alle lafaards: geeft toch toe, geeft toch toe „Wie maken de oproeren van allerlei soort mogelijk? Twee soorten van dwazen: de bedrogenen en de nieuwsgierigen. De eersten betalen met hun bloed en hun leven, met hun vrijheid of hun bestaan. De laat- sten zijn eenvoudig lafaards, die aan den strijd niet durven deelnemenmaar de emotie willen genieten van den strijd te zien". Te Zaandam wilden Maandagmorgen de werklieden van de waterleiding niet aan het werk gaan, wanneer hun geen hooger loou werd gegeven. Aan dezen eisch werd echter niet voldaan, met dit gevolg, dat zij bijna den geheelen dag in de kroeg doorbrachten, waarbij het tusschenbeide nog al onstuimig toeging. Deze werkstaking kwam zeer ten voordeele van een aantal Zaandamsche werklieden, die tijdelijk zon der werk waren en nu gaarne voor het ge wone loon van 15 cent per uur aan het werk gingen. De werkstakers hadden IS cent geëischt. Het is bekend, dat in Rusland dik wijls bij den voorpostdienst honden worden gebruikt, die door hunne waakzaamheid de nadering van vijandelijke patrouilles ver raden reeds lang voordat zij door den mensch gezien of gehoord kunnen worden. Ook bij de dezer dagen gehouden vereenigde oefeningen van zee- en landmacht te Helder is gebleken, welk een nuttige rol de hond bij de landsverdediging kan spelen. In eene stikdonkeren nacht van 7 op 8 September landde een vijandelijke afdeeling ouder bevel "van den luitenant ter zee Van der Mandele tusschen de batterij Kaaphoofd en het fort Kijkduin, met het doel de posten der ver dedigers te bekruipenof de troepen der dijkbewaking te alarmeeren. Reeds was de afdeeling op het strand en gereed het duin te beklimmen, toen een hond haar aanblafte en den verdediger zoodoende opmerkzaam maakte op hetgeen hij door de volslagen duisternis onmogelijk had kunnen waarnemen. De dijkbewaking richtte nu terstond haar geweervuur op den aanvaller, die, zijne goed getroffen maatregelen verijdeld ziende, in allerijl naar de sloep terugkeerde, achtervolgd door den hond, die een der matrozen te lijf ging en zoo fel vervolgde, dat hij bij de worsteling om van het dier ontslagen te worden in het water viel, en eerst na dit nachtelijk bad de sloep kon bereiken, waar mede men zich haastte weder zee te kiezen. Het was de poedel Mouton van kolonel Hojel aan dezen door wijlen Z. K. H. den prins van Oranje ten geschenke gegeven die aldus op zijne manier tot de verdediging van den Nederlandschen bodem meende te moeten medewerken. Gisteren kwam te Nijmegen een be schonken kermishouder eene tapperij binnen en verlangde nog meer sterken drank, welke hem echter, met het oog op de drankwet, werd geweigerd, waarover hij met de kas teleines twist zocht, zoodat de politie ter zijner verwijdering moest worden ingeroe pen. Toen de twee verschenen agenten van politie hem aanmaanden te vertrekken en zich rustig te gedragen, haalde hij plotse ling een geladen éénloops pistool te voor schijn en zette de tromp daarvan op de borst van een der" agenten, onder bedrei ging hem dood te zullen schieten; doch voordat hij den gespannen haan kon aftrek ken sloeg de andere agent hem het wapen uit de handzoodat door diens tegenwoor digheid van geest eene grootere misdaad werd voorkomen. De man werd daarna onder hevig verzet in hechtenis genomen. Hij heeft reeds ettelijke malen voor allerlei geweldenarijen met de gevangenis kennis gemaakt, en is dan ook de schrik voor de bewoners zijner buurt. Te Etten-Leur is de prijs van het vleesch met vijl cent per half kilogram af geslagen, zoodat men thans aldaar slechts 30 cent per 5 ons betaalt. In de vélocipède-fahriek van den heer H. Burgers te Deventer is voor rekening van het rijk bij wijze van proef een drie wieler vervaardigd, die moet dienen voor de postboden op het platteland om er brie ven en postpakketten mede te vervoeren. Het voertuig is ter inspectie aan den in specteur der posterijen te Zwolle toegezonden. -Gisteren stond te Assen terecht de be ruchte H. W., ter zake van verwonding. Deze beklaagde, betrokken in den doodslag in den afgeloopen winter onder Ruinen ge pleegd waarvoor hij in voorloopige hechtenis gesteld werd, had slechts eenige dagen de gevangenis verlaten, toen hij naar de beschuldiging luidt zekeren dag in het laatst der vorige maand naar den thans mishandelden persoon (als getuige ge hoord) is gegaan en dezenonder het vei- wijt, dat hij indertijd in zake den voormel den doodslag naar het hof te Leeuwarden een valschen eed zou hebben afgelegd, heeft verwond. Mr. Moens (off. v. just.), het wettig be wijs aanwezig oordeelendemeende met een enkel woord er op te moeten wijzen, dat zoo ooit, dan hier eene ernstige straf (al was de verwonding van niet veel beteeke- nis) wenschelijk was, maar de omstandig heden, waaronder het misdrijf heeft plaats gegrepengetuigden van zooverre brutaliteit en onverschilligheidals maar zelden voor komt; waarbij tevens bleek, hoe weinig in druk op den beklaagde de langdurige cel straf gemaakt had. Het O. M. eischte 3 maanden cel. Gedep. staten van Overijsel hebben den heer Van Diggelen medegedeeld, dat, volgens het gevoelen van dat collegie, het afsluiten en zoo mogelijk droogmaken van de Zuiderzee om meer dan een reden aller belangstelling verdient, en dat het college, zonder een bepaald lid aan te wijzen, ver trouwt door meer dan een lid op de te be leggen algemeene vergadering vertegenwoor digd te zullen zijn. - Uit den sneltrein van Winschoten naar Groningen verloor Zaterdagmiddag een heer uit Epe zijn hoed en toen hij zijn hoofd deksel nakeek viel hij, door het opengaan van het niet goed gesloten portier zelf uit de coupé. Gelukkig kwam de man er met eenige schrammen af en kon hij met zijn hoed naar het naaste station wandelen. De ingevoerde restauratiewagen op de lijn Vlissingen—Veuloo zal hoogstwaarschijn lijk weder worden buiten gebruik gesteld, aangezien er slechts zeer weinig gebruik van gemaakt wordt. 's GRATË1V1IAGE. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt is het kon. besluit, waarbij de heerï. A.P. Dietz, hoofdinspecteur van politie, tot com missaris in deze gemeente is benoemd, door Z. M. den koning geteekend. In verband met deze benoeming zullen bij de politie eerstdaags nog andere mutatiën plaats vinden. BIJITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIR De plechtigheid van de officieele be kendmaking der bekroningen op de tentoon stelling te Antwerpen heeft Maandag plaats gehad. Koning Leopold en zijne gemalin, de ministers, het corps diplomatique, de leden der kamers en tal van andere autori teiten waren hierbij tegeuwoordig. De mi nister van nijverheid en landbouw hield eene toespraak tot den koning en drukte zijn vertrouwen uit in de toekomst van België's handel, nijverheid en kuust. De heer Victor Lynen, voorzitter der tentoonstelling, dankte het koninkijk echt paar voor de eer hunner tegenwoordigheid, waarop de comm.-generaal de lijst der bekro ningen voorlas. Ten slotte nam koning Leopold het woord en wenschte het tentoon- stehings-comité geluk met het welslagen der onderneming. De geestdrift onder de enorme volksmenigte was groot, doch alles liep in de volmaaktste orde af. Het blijkt, dat van de 14085 inzen ders op de Antwerpsche tentoonstelling 8615 de een of andere bekroning kregen (o. a. Holland 296 inzenders, 252 bekro ningen, zegt het Journ. de Brux. FKAMKRIJ K. De XlXe Siècle beweert, dat gene raal Boulanger aan verscheidene hoogere officieren eene geheime circulaire heeft ge zonden, waarin hij belooft, zoodra hij nister van oorlog mocht wordenhun J. aanstelling te bezorgen bij het ministens De Temps eischt van Campenon, den teger woordigen minister, dat hieromtrent et- onderzoek worde ingesteld. Vier heeren, een Pruisisch generaal van Mühlhausen, zijn adjudant en zijn tls zonen, werden te Belfort gearresteerdos. dat zij de vestingwerken inspecteerden a daarbij ten aanhoore van de wacht zeiden*. „Hier zou een geschikte plaats zijn t-K, een bestorming." Ze werden over de or», gebracht. Eene dépêche van generaal De Coutc, gedagteekend Hué, 14 Sept deelt meè dat, overeenkomstig de wenschen dj koninklijke familie en met machtiging ïa de Eransche regeering, de nieuwe koning prins Chan-Noeong, een zoon van Tudnc' gisteren plechtig is ingehuldigd. In Kambodsrha is de vrede hersteld. Verscheidene duizenden vluchtelingen hebfe zich, na den gepleegden Christenmoordii Annam, naar Saigon begeven. De Telégraphe bericht, datdeveeW noemde gezant in China, Patendtre, te Tiert sin ernstig ziek ligt en zoo spoedig mogeg naar Frankrijk zal terugkeeren. SI'iïJE. De Imparcial gelooft, dat aan j, Spaansche nota, die naar Berlijn werd zonden, een andere nota is toegevoegd waarin omtrent het gebeurde voor hetDuitscb gezantschapsgebouw ophelderingen worfc verstrekt en Duitschland voldoening word; aangeboden. De Madridsche bladen zijn van ma. ning, dat de houding van Engeland in4 j Carolinen-quaestie geheel en al strookt mi: den wensch, om met Spanje een „mods vivendi" op handelsgebied tot stand te bis- gen. Zij zal echter eene regeling van kj conflict geenszins in den weg staan. De Agence Falra verklaartdat Engs land's tusschenkomst in zake het Carolina- geschilzich beperkte, tot het aanbod ui arbritage. Het aanbod van Italië is tl® officieel. ITALIË. De Staatscourant bevat het volgai cholera-bulletin In geheel Italië kwamen™ 6 Aug.-12 Sept. voor 146 gevallen, va- van 86 met doodelijken afloop. Eergistm constateerde men te Palermo 4 meunen vallen en 4 met doodelijken afloop. Zeis tien gevallen met 5 dooden kwamen in 4 provincie Parma voor. DttlTICHLAND. Vrijdag 11. heeft bet geograplisl etablissement van Justus Perthes, te Goth het eeuwfeest van zijn bestaan gevierd. De universiteit van Heidelberg a in Aug. 1886 haar 5e eeuwfeest op liV terrijke wijze vieren. Er zal een feestni wordeu gebouwd, die 5000 menschenii kunnen bevatten. OOSTEARIJ K. Keizer Frans Jozef bevond zich li dezer te Pozega (Slavonië) en werd alia zeer feestelijk ontvangen. Hij verleendes audiëntie aan deputatiën uit Bosnië en He- zegowina, te zamen 467 personen telleni uit alle districten en standen. Zij verzot:- ten den keizer hun land te bezoeken, k keizer antwoordde, dat hij gaarne bum hulde aannam als een bewijs van waarfe ring zijner goede zorg voor het welzijn rr den bloei hunner landen. Het was vooa. zijn bedoeling dat elke godsdienstige bel; denis er ongehinderd kon uitgeoefend worier men kon er van overtuigd zijn dat hijs alle beschermen en ondersteunen zou; n zijn kant rekende hij er op dat ook de vol keren vreedzaam leven en door eerlijh arbeid er naar streven zouden den blï hunner landen, die hem zoo zeer ter ks ging, te bevorderen; daarvan hoopte: zich eerstdaags persoonlijk te overtuigen. 2? belofte werd met jubelkreten begroet. l> den maaltijddie 's namiddags plaats M namen ook 43 leden der deputatiën deel. RUSLAND. Het Russische keizerpaar is voorlief de geheele maand in Denemarken door brengen. De prinses van Walis zal tel* penhagen met haar drie dochters de ten, komst van haar gemaal uit Zweden wachten. De hertog van Chartres is in de Deensche hoofdstad aangekomen d zijn dochter, prinses Marie, de bruid" prins Waldemar, en zijn zoon prins® drik. De koning en de koningin van kenland zullen ook tot na de verloving» sten blijven. De ex-Khedive had vergunning f vraagd Konstantinopel te mogen bezoek Deze werd hem geweigerd.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2