BUITENLANDSCHE BERICHTEN. TBB3 T3*. IW TT. circulaire, uitgenoodigd, adhaesie te betui gen aan het plan om tot de regeering een adres te richten, waarbij om eene flinke verhooging van het invoerrecht op gemaakte kleedingstukken zou verzocht worden. Gisterennacht omstreeks twaalf uur ontstond te Voorburg bij een slager brand in het slachthuis. Door den feilen wind liet het ongeval zich eerst dreigend aanzien, doch het vuur werd door spoedige en krach tige hulp gebluscht. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door vonken, die uit een fornuis gevlogen zijn. In het feestgebouw te Rotterdam werd gisteren eene meeting voor algemeen stem recht gehouden. Men trok er in optocht heen van het Beursplein, langs de Boomp jes, Geldersche Kade, Leuvenhaven, Schie- damschen Dijk, Hoogstraat enz. In den nacht van 9 op 10 dezer is ingebroken in de secretarie der gemeente Zevenhuizen; de dief heeft zich door het verbrijzelen van éóne ruit toegang verschaft, daarna een lessenaar opengebroken, waarin eenig klein geld lag, dat is verdwenen, en voorts beproefd om de brandkast te ope nen, wat echter niet gelukte. Aangaande den persoon, die Vrijdag ochtend door een rechercheur der Utrechtsche politie te Zwammerdam is aangehouden deelt men aan het V D. mede, dat hij te Amsterdam was gekomen in een confectie magazijn en daar besteld heeft, om aan zijn huis te bezorgeno. a. eenige demi- saisonsden volgenden dag zou hij wel antwoord geven. Hij heeft daarvan een op de knmer, die hij voor het oogenblik be woonde, aangetrokken en is met de andere naar een horlogemaker gegaan. Daar kocht hij een goud horloge en zeide geen geld bij zich te hebbenhij zou de jassen daar een oogenblik laten liggen om geld te halen. Hij moet echter nog terugkomen, want hij ging naar Utrecht en huurde op den Steen weg eene kamer. Hier ter stede bestelde hij in den winkel van de Gebr. M. in de Lijnmarkt een pak, en toen dat gebracht werdzeide hij den volgenden dag antwoord te zullen brengen. Men vertrouwde de zaak echter niet, en nam het pak weer mede terug. Hij ging ook naar den winkel van Paan- acker en bestelde een aantal schoenenom die thuis te bezorgen. Zijne hospita ver trouwde het werk niet en wilde de mand niet aannemen. Hij huurde echter een jon gen op straat, liet die den mand bij Paan- acker terughalen, en nam deze op straat aan, waaruit hij den inhoud ergens ver kocht heeft. Daarna heeft hij de stad verlaten, maar hij is te Zwammerdam aangehouden, terwijl hij in een logement iets gebruikte. Naar het D. v. N. verneemt heeft de burgemeester van Amsterdam vergunning gegeven voor den optocht der voorstanders van algemeen stemrecht met banieren en muziek op Zaterdag a. s., mits alles te 7 uur zij afgeloopen. De commissie voor den optocht heeft daarop aanvrage gedaan om eventueel, den optocht des Vrijdags, 's avonds te kwart over achten te houden. Het ant woord hierop zou heden worden gegeven. In het lokaal van den Werkmansbond heeft morgenavond eene gecombineerde vergadering plaats van vertegenwoordigers der vereeni- gingen, die den optocht zullen zamenstellen, waar eene definitieve beslissing zou worden genomen. Het Bond voor algemeen stem recht zal adviseeren voor den Vrijdag, Dins dag ochtend zal de beslissing worden be kend gemaakt. Behoudens mogelijke ver anderingen zal de optocht bestaan uit 25 vereenigingendie minstens 1000 leden tellen. In overleg met de politie zal elke vereeniging een vast nummer en eene vaste plaats hebbenzoodat de orde bij het ver zamelen voor het gebouw van den Werk mansbond verzekerd schijnt. Behalve de banieren der vereenigingen zullen een 60-tal borden met toepasselijke opschriften en nationale vlaggen aan den optocht een feestelijk karakter geven. Twee muziekkorpsen zijn geëngageerd en eene zangvereeniging zal liederen ten beste geven. Ongeveer een dertigtal personen was gisterenochtend te tien uur in het Volks- }>ark te Amsterdam opgekomen, tei formu- eering der grieven, welke men tegen de houding der politie, tijdens de jongste op loopjes, meent te hebben. De voornaamste woordvoerders waren De Light en Portuin. Zij beweerdendat men in die dagenter wijl er met de sabel geslagen werd, onmo gelijk tijd en gelegenheid had het nommer van den agent, die sloeg, op te merken en te onthouden en het even onmogelijk was om getuigen mede te brengen, zooals de burgemeester verlangd heeft. Men machtigde eene commissie, om be zwaren in te dienen tegen de handelingen der politie, gedurende de laatste volksop- loopen, ieder voor zooveel hem betreft. Ook werd een drietal op schrift gestelde klachten ingediend, waarvan eene van een vrouw, wonende Nieuwstraat n°. 34, die op 25 Aug. „door politie is verwond met een sabelhouw op haar arm, zoodat zij den kost als verstelnaaister tijdelijk heb moeten staaken; daar zij den Dam moest passeeren om naar huis te gaan ten nadeele van voornoemde juffrouw E. van Haarlem." Om te bewijzen, dat de politie niet is als zij behoort te zijn, verklaarde een der aanwezigen, dat hij vijf maanden lang 's nachts de wacht aan de Handelskade had gehad en dat dan de wachthebbende politie-agen- ten van 's avonds 10 uur tot 's morgens 6 uur bij hem kwamen slapen, en de aan hun waakzaamheid toevertrouwde post in den steek lieten. Hierna werd deze vergadering opgeheven. Te half een uur echter kwamen ongeveer vijftienhonderd personen bijeen, meest man nen. Portuin hield een uitvoerige toespraak, vol scherpe en hatelijke opmerkingen over de politie. Hij verweet deze o. a. volslagen gemis aan tact in haar omgang met het volk; dat zij niet goed is georganiseerddat de opleiding en het gehalte zoowel van hoogere als lagere politie-ambtenaren ontzaglijk veel te wenschen overlaten enz. Vandaar dat zij hun vak niet kennen; hun macht te buiten gaan en zelf onlusten veroorzaken. De politie-agenten worden veel te slecht betaald; van elf gulden in de week kan een huisgezin niet leven. Dat is de oorzaak van hun bevattelijkheid voor den indruk van het zilver. Het politiecorps moet opgeleid wor den en niet langer uit de militairen gere- cruteerd, maar uit de burgers. Tegen misbruiken der politie, beweerde hijmocht men met geweld van wapenen optreden; al is dit niet bij de wet geoor loofd, dan moet men het zonder de wet doen. De sociaal-democraten, wier denkbeelden hij uiteenzette, riep hij uit, willen geen op standjes, zooals die hebben plaats gehad. Zij willen een generalen, een grooten op stand! Zij willen niet het eigendom vernie tigen maar als er iets vernietigd moet wor den, dan zouden dat enkele bezitters zijn. En zoo draafde de redenaar dooronder luide toejuiching van een deel zijner hoorders. De voorzitter der vergadering, K. Ris, dankte den spreker voor zijn „kalm en be zadigd optreden tegen de politie" en vroeg of een der aanwezigen iets ten haren gunste in het midden wilde brengen. Niemand ver scheen. Toen hij de vraag herhaalde, riep men: „neen! neen! weg met de politie!" Of: „er is politie op het tooneel, laat die zich verdedigen!" Er hadden inderdaad ge durende de vergadering twee politie-inspec- teurs op het tooneel plaats genomen. Portuin deelde nog mede, dat er heden avond in het Volkspark een vrouwen verga dering zal gehouden worden, ter vorming van een vrouwen-arbeiderspartij. Verder dat de burgemeester de demonstratie ten gunste van algemeen stemrecht alleen a. s. Zaterdag om vijf uur 's middags wilde toestaan, wat gelijk staat met eene weigering, of anders Vrijdagsavonds. Er zal een bestuursvergade ring worden gehouden om te beslissen of men zich „die tyrannie" zal laten welgeval len. Hij riep de aanwezigen tot algemeene deelneming op, om kalm en ernstig aan de bezittende klassen te toonen, dat men recht eischt. Daarna ging de vergadering uiteen. (Hbl.) Nader meldt men aan de N. R. C. uit Baarn, dat het bericht omtrent den aanslag op den jachtopziener niet juist was. Behalve den dader, zijn er geen andere personen in betrokken, terwijl de schuldige volhoudt, dat zijn schot onwillekeurig op het hooren van eenig geritsel is afgegaan. Te Apeldoorn loopt, volgens het U. I)., het gerucht, dat de heer C. Schafer, gep. kolonel O. I. leger te Zutfen, door den koning benoemd is tot intendant van het kon. paleis en domein Het Loo. Te Woensel werden dezer dagen eenige personen uit het naburige Stratumtoen zij zich laat in den avond op weg naar huis begaven door eenige kerels in een kreupel- bosch verborgen, aangevallen. Een hunner bekwam een kolfslag van het geweer, dat een der aanranders bij zich had, en werd eenige uren daarin in bewusteloozen toestand en hevig bloedende gevonden. De wonde was zoo ernstig, dat hij eerst een paar dagen later naar huis kon vervoerd worden. Of schoon de politie ijverige nasporingen deed kon men de daders niet ontdekken. Aan J. G. H. Wolters, laatstelijk bankier te Venloo, bij arrest van het ge rechtshof van 7 Pebr. 1S84 wegens bedrie- gelijke bankbreuk enz. veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, boeten en subsidiair gevangenisstraffen, is volledige gratie ver leend, tengevolge waarvan hij den llden dezer uit het tuchthuis te Leeuwarden werd ontslagen. 's GRAVEN II AGE. Door Z. M. is Z. K. H. de erf-groot- hertog Prederik Willem Lodewijk Leopold August Van Baden benoemd tot ridder- grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuwen is aan den luit.-generaal J. M. Van der Star, chef van den generalen staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der militaire orde van O. H. Jezus Christus, hem geschonken door Z. M. den koning van Portugal. Door Z. M. zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Zwolle mr. D. Wicherlink, te Zwolle, en mr. G. F. M. Pathuis Cremers, advocaat en pro cureur te Zwolle, en is de minister van justitie mr. M. W. baron I)u Tour van Bellinchave, met ingang van 15 September 1335eervol ontheven van het tijdelijk be heer van het departement van buitenland- sche zakenmet dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De kapitein-luit. ter zee C. J. De Jong Hzn., uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. Het badseizoen te Scheveningen zal waarschijnlijk den 30en September gesloten worden. B E L G I E. Het congres van het volkenrecht te Brussel heeft behandeld het rapport over de spoorwegen in tijd van oorlog en dit aan een commissie opgedragen. De con clusies over een ontwerp-regeling van uni forme rechtspraak in zee-assurantie-zaken en over vaste regelen, aan te nemen voor de oplossing van quaesties bij het toepassen van verschi'lend wisselrechtwerden door het instituut aangenomen; insgelijks de laatste artikelen van het ontwerp betreffende de geldigheid van huwelijken in 't buitenland. De vraagpunten betreffende uitlevering en uitdrijving zijn verdaagd tot de volgende alg. vergadering, die in 1887 te Stockholm zal gehouden worden. ESGELilig. De statistieke verslagen over den Brit- schen handel en scheepvaart, thans loopende van 1 Januari tot 31 Augustus, toonen nog geene verbetering in den handel aaninte- gedeel, vergeleken bij 1884, wijzen zij op een schrikbarenden achteruitgang: 14,396,585 p. st. aan uitvoer en 9,546,053 aan invoer minder dan gedurende die 8 maanden van 1884. Niettemin is men in Engeland van gevoelen, dat de kwijnende toestand weldra plaats zal maken voor eene herleving van handel en nijverheid. In de Vereenigde Staten is volgens de laatste berichten inder daad de algemeene toestand reeds aan het verbeteren. Mankoroane, het hoofd der Bechua- nen, heeft zich met een dringend verzoek tot de Engelsche regeering gericht, om te mogen blijven onder het rechtstreeksch be stuur der koningin, en niet te worden ge annexeerd bij de Kaapkolonie. FRANKRIJK. In Annam begint het weer onrustig te worden. Generaal De Courcy heeft ver gunning gevraagd om het land eenvoudig te annexeeren, maar dit achtte de Fransche regeering niet raadzaam. Niet alleen vond de regeering dezen maatregel nutteloos en onuitvoerbaar, maar ook zou dan het vre desverdrag met China herzien moeten wor den, omdat daarin alleen Frankrijks pro tectoraat over Annam wordt eikend. Even wel heeft de regeering generaal De Courcy volmacht.,gegeven om krachtig op te treden en zoo noodig den jongen koning af te zetten, die nog steeds met den weerspan- nigen Thuyet in de bergen het verzet blijft aanmoedigen. Volgens brieven uit Spanje heerscht aldaar thans een waar schrikbewind om de publieke meening te smoren. Reeds 46 dagbladen worden vervolgd, terwijl het te legrafisch verkeer bijna geheel belet wordt. SPANJE. In ministerieele kringen gelooft men dat de Carolinenquaestie vóór het einde dezer maand in der minne zal worden ge schikt. De opgewondenheid onder het per soneel der Spaansche marine is bedaard tengevolge van de toezegging van den minis ter van marine dat hij de instructie, ver strekt aan commandanten van de drie naar Yap vertrokken oorlogsschepen, zal openb», maken. Overigens heerscht in het rijk volmaakte rust, en niets recht de geruchtenvolgens welke de tegenwooik binnenlandsche toestanden van - aard zouden zijn. Et U IN E N I E. Uit Bucharest wordt gemeld, dat alle te' dusver aangewende pogingen om tot het ski ten van een handelsverdrag tusscben menië en Frankrijk te geraken, mislukt hm Men moet zich dus voorbereiden op j, voortzetting van den tol-oorlog tussck beide staten, zegt de XlXe Siècle. wptl gevolge van het afspringen der onderhand lingen heeft de heer Bratiano, vooi h oogenblik althansvan zijne reis naar Paijij afgezien." Ook op het sluiten van een handels!#, drag tusschen Oostenrijk-Hongarije en Bi. menië moet geen uitzicht bestaan hetzelfde blad. EGYPTE. De zitting van de algemeene vergafo ring is Zaterdagmorgen te Caïro g Uit Soeakim is het bericht ou„aii™ dat eergisteren eene schermutseliug heef plaats gehad tusschen de voorposten dj opstandelingen en het piket Bengaalscb ruiterij. De rebellen werden op de v' gedreven met verlies van vier man dooden en gewonden. AFRIKA. Uit Zuid-Afrika verneemt men van nientt moeielijkheden tusschen de Zuid-Afiikaai- sche republiek en Engeland met betrekkinj tot de grenslijn neergelegd in de Lont sche overeenkomst. Het gedeelte in geschil begint bij Kopje Enkel en strekt zich ou meer dan honderd mijlen uit. Eene cot- missie is benoemd en heeft te Christina gezeten. De Britsche overheden werden doe kapitein Condor en luitenant Woolley tegenwoordigdterwijl van den Transvasl- schen kant de heer Tielman de Villierst noemd werd. De rechter De Villiers, den Vrijstaat, nam de betrekking aan ro scheidsrechter. Niettegenstaande eene bespreking van drie dagen kwam men|g| geen voldoende uitkomst, en de partij trok naar de plek zelf om een plaat: onderzoek te houden. De zaak heeft ie veel belangstelling opgewekt, en neemt c meer en meer ernstig karakter aaD. Wat den Delagoabaai-spoorweg zijn de heeren Pearson en Zoon, eene li bekende Bradfordsche firma, de gelukkig mededingers voor den aanleg van den lï- reupo-Marques en Transvaal-spoorweg, 4 eene lengte hebben zal van 60 mijlen,™ Delagoabaai naar de Transvaalsche gita aangelegd zal wordenen onder eene gunning (voor een tijd van 99 jaren) n het Portugeesch bewind, door wiens gebied de lijn zal gaan. AINERIK A. Vertegenwoordigers van de verschil lende nationale afschaffingsvereenigingeniiii in Januari 11. te Boston bijeenkomen a hebben besloten om beginnende met Zondig 20 Sept. a. s. eene week te bestemmen ili feestweek ter herdenking over gansch Am- rika van het honderdjarig bestaan vin 4 genootschappelijke bestrijding van den sla ken drank, de bedienaars van dienstige belijdenissen uit te noodigen 0| dien dag aan dit onderwerp eene leerrei te wijden, Maandag den 21n te hep len als den dag der week, waarop openbs» optochten, toespraken enz. zullen gehouda wordenen voorts die geheele week te k schouwen als de week ter feestelijke denking van het honderdjarig bestaan. De groote nationale afschaffings-vereenigiq is aangezocht een driedaagsch congres o" te schrijven, bij welks verschillende afde lingen schriftelijk voorstellen kunnen woida ingediend. Men verwacht dat het voltrekken t« het doodvonnis op Riel zal worden steld. Er zal eene geneeskundige commi® worden benoemd om te onderzoeken ofEd wel bij het hoofd is. PER TELEGRAAF. SAN SEBASTIAN, 13 Sept. De ge-1 ruchten betreffende eene gisting in denosfl delijke provinciën van Spanje en daar ge I nomen militaire voorzorgmaatregelen n?l ongegrond. Er heerscht volkomen rust. I LONDEN, 14 Sept. De Standard metól uit Tamatave van gisteren: „Nadat de oc-1 derhandelingen met de Howas mislukt war® I hebben de Franschen de vijandelijkheds I hervat en Maranguro gebombardeerd." CAIRO, 14 Sept. Naar men hier hI Turksche kringen vertelt, is de Sultan vo® I

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2