BUITENLANDSCHE BERICHTEN. TBS B II SB B J B WB2 - O BIJ MB JB PB T. verkeerd daglicht geplaatst door te verzwijgen, dat het gebouw niet in herbouw was ver zekerd. Het gebouw was voor 20.000 verzekerd na den brand is de schade door 2 deskun digen, daartoe door beide partijen benoemd, opgenomen, en is deze, gelijk natuurlijk was, vergoed. De bestemming aan de assu rantiepenningen te geven, is eene zaak, ge heel aan de beslissing der vereeniging Neder* landsch Mettray overgelaten. Zij heeft gemeend eene nieuwe boerderij van kleinere afmetingen te moeten bouwen, maar zij had met gelijk recht kunnen besluiten om iets anders te bouwen of in 't geheel niets te bouwen. De minder vleiende opmerkingen des in zenders, die schijnt te meenen, dat men het van de assurantie-maatschappijen ont- vangene tot het geheele bedrag en voor eene herstelling in denzelfden vorm moest besteden, zijn volstrekt ongegrond. Het bedrag der schadevergoeding regelt zich naar de schade; maar de vraag, wat met de vergoedingssom zal worden gedaan, staat daar geheel en al buiten." De heer Jan De Manvan Antwer pen, wiens naam in de acte van beschuldi ging ca. Jeanne Lorette voorkomt, verklaart in l'Iudép. Beige, dat in die acte zijne relatiën met Jeanne minder juist zijn weer gegeven. Volgens zijne verklaring bepaalden zich zijne bemoeiingen in deze zaak tot het volgende: „Hij kende Jeanne Lorette niet op den dag dat zij hem te Brussel door zijn vriend, den gezant van Japan, werd voorgesteld. Hij heeft haar later nog maar ééns teruggezien en wel in Den Haag, waarheen de heer Sakurada hem dringend verzocht had te komen om hem te helpen met die vrouw te breken. Hij had Den Haag verlaten in de overtuigingdat Jeanne Lorette en de Japansche gezant, dank zij zijne tusschenkomst, in der minne van elkaar gescheiden waren. Den volgenden ochtend ontving hij dan ook van den heer Sakurada een brief, waarin hem in de warmste be woordingen dank werd gezegd voor den hem bewezen dienst". De Haagsche correspondent van de Ar. Gron. Ct. deelt het volgende medeIn de laatste dagen verzamelen zich schier eiken morgen 70, 80 a 100 mannen in de ruime Maliebaan, die voor de groote demon stratie in 't belang van het algemeen stem recht is geweigerd en gaan dan en corps, zeer rustig, zonder gezang of geschreeuw, zonder bedreigingen of wanordelijkheden, de straten door, van den morgen tot den avond. Dit beteekent natuurlijk niets; het is een stille aanvraag om werkzou men kunnen zeggen, en ik geloof gaarne, dat de orde lievende leiders van de arbeiderspartij in Den Haag geene andere bedoeling er mee heb ben. Doch hoe vredelievend de beweging ook zijéén vonkje is in staat er een vuurtje uit te doen ontstaan. Ik gebruik dat beeld niet, omdat het dwaze praatje reeds de ronde deed, dat de werkeloozen voornemens waren, ons „Voorhout" in brand testeken; bij de flinkheid van onze brandbluschmidde- len en de talrijkheid van ons garnizoen en politiepersoneel, is voor zulke „betoogin gen" niet te vreezen. Maar het ligt voor de hand, dat alle opstootjes uit de vredelievende wandelingen kunnen voortkomengisteren bij de manoeuvres, toen een paar nietsdoe ners door de militairen in een sloot werden gedrongenen toen op den Rijswijkschen weg door het hevig geweervuur met los kruit, menig vensterglas in hofjes en kleine burgerhuizen gebroken werdbestond er reeds aanleiding tot minder lieflijke uitingen; doch 't liep rustigjes af, maar het kan niet anders, of de met iederen dag en elk uur aangroeiende volksoploop moet ten slotte, door versperring van de passage of door eene vermeende onbillijkheid van dezen of gene, tot uitbarsting komen. Ik voor mij althans zie met zekere bezorgdheid de naaste toekomst tegemoet. Naar de N. li. C. verneemt is, in verband met het vinden van een lijk onder de spoorwegviaduct te Rotterdam een paar weken geleden, gisteren op last der justitie aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring aan de Hoogstraat zekere vrouw M. K. De in den nacht van den !6den op den 17den Aug. 11., ten huize van mevr. de wed. Hotz, aan den Westersingel te Rot terdam, ontvreemde voorwerpen, zijn giste rennamiddag in een naburigen tuin verbor gen, teruggevonden en door de politie in beslag genomen. Aan den Restaurant-Riche op het Rokin te Amsterdam, werd Woensdag uit Brussel getelegrafeerd, dat een bezoeker van een der hotels aldaar zijne vertering met een chéque van vijfentwintig M betaald had, welke, gelijk later bleek, valsch was. Daar de bedrieger, naar men meende, hierheen vertrokken was en waarschijnlijk bedoeld restaurant bezoeken zouachtte men het noodig voor hem te waarschuwen. In stellig verband hiermede staat een arrestatie hier ter stede reeds verleden Zater dag gedaan. De inspecteurs der recherche Diederichs en Vreede namen toen een Ameri kaan in hechtenis, die als geleider van een Amerikaansche familie, met deze hun vaderland en Europa bereisde. Toen hij in het Rondeel, waar allen ge huisvest waren, werd aangehouden, was hij niet in het bezit van eenig geld, zoodat hij bij het scheiden waarschijnlijk ook zijn Amsterdamscben gastheer met een chéque heeft willen voldoen. De familie was nu verplicht zelf de gemaakte kosten te betalen. Daar men aan het politie-bureau niets bij hem vond, dat verdenking van valsch- heid in geschrifte op hem laadde, is hij weder ontslagen, en reeds Zondag, den vol genden dag, was hij op reis naar Londen, waar hem waarschijnlijk „vrienden" wachten. Het is intusschen zeer waarschijnlijk, dat hij dezelfde persoon is, die te Brussel en te Frankfort met waardeloos papier heeft betaald, al is dit hier niet kunnen bewezen worden. De reizigers, die aan zijn zorg waren toevertrouwd, hadden wel reeds te Boston, waar de hotel-rekening buitensporig hoog was, kwaad vermoeden ten opzichte van zijn goede trouw, maar aangezien hij in het bezit van het rondreis-biljet was, besloten zij een afwachtende houding aan te nemen. Zij zijn nu voor goed van hun gevaarlijken mentor verlost. Wij vernemenzegt het Utr. Dglld. dat onze stadgenoot de ingenieur der le kl. bij den rijks-waterstaat P. J. De Quartel een ontwerp heeft zamengesteld tot indijking en drooglegging van de geheele Zuiderzee, de Friesche en Groninger Wadden en de Lauer- zee, benevens van de verlenging of kanali satie van den Gelderschen IJsel enz. De ont werper heeft aan het Zuiderzee-comité voor gesteld, dat ontwerp zoodra mogelijk in be handeling te nemen, en zich bereid ver klaard om het, met hulp van een drietal flinke waterbouwkundigen, in al zijne bijzon- derheden, uit te werken en de begrootingen der kostenlusten en lasten enz. op te ma ken; alles met voorlichting en onder lei ding van het comitédaartoe benoemd of te benoemen. De rechtbank te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in het geschil tusschen de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en de spoorwegmaatschappij Leiden Woerden, omtrent het bedrag door laatstgenoemde Maatschappij vergoed in de kosten van den bouw van het nieuwe station te Leiden en in de meerdere kosten van exploitatie en onderhoud van dat station. De rechtbank overwoog, dat door ge daagde niet wordt betwist de door E.met overlegging van de vereischte bescheiden, gestaafde opgaaf van de kosten der werken, door den minister gelast om het station Leiden geschikt te maken tot medegebruik door gedaagde ad 287.547,15 Jdat de wet van 1874 de ondernemers van spoorweg diensten verplicht hun wegen en stations door anderen mede te laten gebruiken tegen schadeloosstelling dat schadeloosstelling onderstelt de aanwezigheid van schade en dus eerst moet worden beslist, of E. door te voldoen aan den last van het openbaar gezagschade heeft geleden, die gedaagde behoort te vergoeden; dat de werken door E. aangelegdzijn en blijven haar eigendom en het daarvoor besteede kapitaal voor haar dus niet verloren is; dat dus geen vergoe ding voor de gedane kapitaalsuitgaaf kan worden opgelegd, maar wel gedaagde is verplicht de renten uit te keeren van het geld, besteed voor den aanleg van de wer ken gedurende het tijdsverloop van mede gebruik; dat die verplichting haar echter alleen kan worden opgelegd voor zooveel betreft het kapitaal, dat uitgegeven is voor werken, die E. niet voor haar eigen dienst noodig had, maar moest aanleggen ten be hoeve van het aan ged. toegestaan medege bruik. Wat den eisch sub 2 betreft, nam de rechtbank aan, dat de kosten van exploitatie en onderhoud hebben bedragen de sommen die E. opgeeft en die door ged. niet worden betwist; dat de gemeenschappelijke dienst omvat het onderhouden, herstellen en ver nieuwen van al wat tot de uitoefening daarvan noodig is; dat dé uitgaven, daarvoor gedaan door E.door ged. moeten worden vergoed gedurende den duur van het mede gebruik. Op grond van deze overwegingen besliste de rechtbank, dat, alvorens nader uitspraak te doen, door deskundigen moet worden on derzocht: 1°. in hoever E. van de door haar als voor zich uitgevoerde werken zelve nut heeft, en welk gedeelte van het kapitaal moet geacht worden door haar ten haren eigen behoeve te zijn uitgegeven2°. in hoever uit het medegebruik van ged. meerdere kosten voor exploitatie en onderhoud zijn voortge vloeid, en op welk bedrag die te schatten. Tot deskundigen zijn benoemd de heeren J. Kallfhoofdiuginieur bij de M. tot E. v. S.; N. Th. Michaelis, directeur van den aanleg van staats-spoorwegenmr. II. M. A. baron Van der Goes van Dirkslanddirecteur van de stoomtram-maatschappij Samarang Joana. Een politieagent die in den afgeloo- pen nacht te Amsterdam aan den IJkant zijne ronde deed, ontmoette daar vier per sonen die hemonder het uiten van de bedreiging „sla hem dood", aangevallen en mishandeld hebben. Toen de politieagent het alarmsignaal gaf en met de sabel zich verweerde, gingen zijne aanvallers op de vlucht. Omtrent den moordaanslag op den jachtopziener des konings J. Dijs te Baarn, wordt nader gemeld, dat hij Zondagavond niet ver van zijne woning een paar militai ren bezig vond met stroopen. Na bekeuring wilde hij hen naderen om hun wapen in beslag te nemen, doch werd door een van hen op eenige passen afstands door het hoofd geschoten. Toen er hulp kwam op dagen, kon de gewonde den naam van den dader nog opgeven. Er bestaat nog eenige kans op het behoud van den man. Thans zou gebleken zijn, dat de op stootjes te Zwolle te wijten zouden zijn aan de opruiing van eenige personen van elders, waarvan er twee Maandag 31 Augustus in het Groote Wezenland een viertal kinderen zouden hebben aangesproken en hun elk een dubbeltje hebben beloofd, wanneer zij dien avond te 8 uren, tijdens er muziek uitvoering was, met eene vlag op de Groote Markt kwamen om hen aldaar te helpen zingen. -De Groeneboomeen flinke boeren- huizinge met 50 heet. grond, te Jubbega, is bij eindeiijke toewijzing gegund aan iemand uit Twijzel voor omstreeks /4000. sterken drank aan een persoon beneden Jt 16 jaar, die in half beschonken toestand naar het bureau aan de Nieuwe Have; werd gebracht. BELCtlE. De heer Von Bleichröder, de bekende Berlijner bankier, heeft te Ostende eene conferentie gehad met den koning van Bel- gië, betreffende eene leening ten behoeve van den Congo-staat. Von Bleichröder werd benoemd tot groot-officier van de Leopold- orde. In verband hiermede zal, volgens een particulier telegram aan het Bert. Tageblatt koning Leopold tegen het einde dezer maand naar Berlijn vertrekken. EKCELIKD. De heer Gladstone is met zijne echt genoote en dochters verleden maandag van I'asque naar Hawarden vertrokken. Op ver scheidene plaatsen werd hij met opgewonden heid toegejuicht. Naar gemeld wordt is zijne gezondheid uitmuntend en zal in weinige weken zijne stem geheel hersteld zijn. -Volgens een telegram aan de Stanlari uit Caïro, van 8 dezer, zijn na den moord op Abdulla Khalifi-el-Taishiden opvolger van den Mahdiernstige onlusten te Khar toem uitgebroken, en had Mohammed-el- Khair zich van Berber naar Khartoem be geven om te trachten aan de aldaar heer- schende anarchie een einde te maken. 's GRAVEN IIAGE. M. is benoemd tot notaris te Kok, candidaat-notaris al- Te FRANKRIJK. Montceau-les-Mines, bekend door Door Z Didam, mr. daar, en is tijdelijk in dienst gesteld als adjunct-directeur van het rijksgesticht Veen- huizen n°. 3, E. P. H. graaf Van Limburg Stirum, oud-luit. ter zee 2de kl. Door Z. M. zijn benoemdtot com mies der posterijen 3de kl. W. Ribbink, thans commies der posterijen 4de kl., en tot commies der 4e kl., J. W. Krol, thans surnumerair der posterijen. Door Z. M. is dé kapitein A. S. C. Saurel, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld, en aan gen. kapitein de rang ver leend van majoor. Voorts is aan den off. v. gez. 2de kl. L. N. S. Wassink, van het personeel van den geneesk. dienst der land macht, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; en die off. v. gez. benoemd tot reserve-off. v. gez. 2de kl. bij de landmacht. De Sic. van heden bevat de volgende opgaaf van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officieren: 30 Sept. op non-act., de luit. ter zee 2de kl., G. P. Van Hecking Colenbrauder en de off. v. gez. 2de kl., dr. A. J. Jel- gersma, beide van rol van Zr. Ms. instruc tieschip Marnix en gedet. aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor; de luit. ter zee 2de kl. F. Pinke, van het wachtschip te Hellevoetsluis. I Oct., gedet. te Willemsoord, de luit. ter zee 1ste kl. Z. J. Cambier, van de rol van Zr. Ms. instructieschip Marnix en be last met het bevel over Zr. Ms. instructie- brik Castor; gedet. te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 1ste kl. M. F. Tijdeman, 1ste off. van Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba; tot 1ste off. aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip Aruba, de luit. ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer en op het wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2de kl. R. Posthumus Meijes, beide thans op non-act. 10 Oct. op non-act. de luit. ter zee 1ste kl. W. M. E. Bervoets, van de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en be last met het bevel over Zr. Ms. gatfelschoener Argus; en de luit. ter zee 2de kl. M. W. L. Olivier, van idem en gedet. op idem. II Oct. geplaatst op schroefstoomschip Atjeh, de luit. ter zee 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck, en op het wachtschip te Willemsoord, de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. dr. II. Müllner, beide van de rol van Zr! Ms. wachtschip te Willemsoord en gedet. aan boord van Zr. Ms. zeilschooner Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen den tapper S., in de Wa genstraat alhier, wegens het tappen van de dynamietaanslagen der anarchisten, heb ben verleden Zondagavond eenige personen in een balzaal een brandend mengsel opeen gendarme geworpen, wiens kleederen ver brandden. Acht hunner werden gevat. Op het Stadhuisplein werd op een ander gendarme een revolverschot gevuurd hetwelk echte: miste. Volgens den Figaro was het verzoe nende optreden van Duitschland in he! conflict tusschen Spanje in de allereerste plaats te danken aan een telegram, niu men zegt in den nacht van 4 en 5 Sep tember door koning Alfonso aan kei» Wilhelm gezonden, en dat op den grijze monarch een diepen indruk moet hebbes gemaakt. De keizer heeft toen nog des zelfden dag een onderhoud gehad met] dei rijkskanselier te Pritzwalk, en het gewich tige besluit om van het eiland Yap alk zienwas weldra genomenzonder dat daar tegen door den heer Von Bismarck over wegende bezwaren werden gemaakt. Het aantal sterfgevallen te Marset aan de cholera bedroeg gisteren 8. SPANJE. De regeering heeft den gouverneurs de provinciën ten strengste bevolentot eltei prijs vijandelijke manifestatiën, zooals zij te Saragossa en te Valencia voorkwamen, te ver hinderen enals dat niet mogelijk is, r met kracht te onderdrukken. Er zijn op flinke schaal militaire maatregelen genome!, en de bedrijvers van aanvallen op de va- tegenwoordigers van Duitschland zijn hechtenis. Koning Alfonso heeft zich in den jongsten ministerraad verklaard tegen elke overhaaste en ondoordachte oplossing en tegen i dachte aan een dadelijke breuk. -In Spanje heerscht volmaakte rust Men weet thans officiéél dat de Duitsebi kanonneerboot litis den 7den te Manilla is aangekomen. Zij zal van daar hare ras vervolgen naar Singapore en alzoo de n lasco niet ontmoeten, die voor Yap gean kerd blijft. Het eiland Yap telt in 67 dorpe een 10.000 inwoners, die dikwijls met eil ander in strijd leven. Als een min lieflijk bijzonderheid kan dienen, dat wanneer een dorp de besmettelijke en doodelijl uitbreekt, die op het eiland voorkomt, 4 bewoners der andere dorpen het besmette dorp aanvallen en in brand stekende si- ken dooden en de gezonden wegjagen heidensche manier van afmaking ter voor koming van besmetting. Het eiland 1 een goede haven. Op ver in 't water uit- stekende landtongen bouwen de inland® huizen, waar zij tegen de muggen en' oorlog tegen gevaar tamelijk veilig zijn. IT AEIE. De Popoio Bomano verklaart (en b blad beweert lot die verklaring te zijn machtigd) dat alle berichten omtrent ld liaansche expeditiën naar Tripoli, MarolU Soedan of de kust van Guinea volkom® ongegrond zijn.

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2