NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A BON NEMEN T: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepuiakerssteeg 6. Donderdag 10 September 1885, K°. 212. 199e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHK BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant o- Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, il contant, zonder rabat, per regel ƒ0.10. Jlct buitengewone harmonieconcert op Zomerzorg. Gisterenavond te zeven uur zou, volgens de aankondiging, de koninklijke militaire tapel zich laten hooren. Algemeen ver langde men dus, dat het weder van dit concert een echt zomerconcert zou gelieven te maken en gelukkig die wenseh werd ver- raid. Den geheelen avond bleef het prach tig weder en de temperatuur was zoo, dat men met het meeste genoegen in zomer- tenue buiten kon blijven zitten totdat het programma was afgespeeld. Drukten wij in een vorig nummer de ver wachting uit, dat de opkomst niet te gering zou zijn, zij werd niet beschaamd. Een talrijk publiek had zich in den smaakvollen tuin van Zomerzorg verzameld, toen de eer- tonen van Mendelssohn's Hochzeitsmarsch zicli deden hooren. Een enkele blik langs de verschillende tafeltjes was genoeg om op te merken, dat ook de Leidsche schoonen niet hadden kunnen nalaten dit concert met bare tegenwoordigheid op te luisteren. De tuin van Zomerzorg is inderdaad iets, dat men te Leiden noode zou missen. Ter wijl het gedeelte vóór de muziektent, door teu aantal gaslampen verlicht, aan eeti vrij groot gezelschap eene prettige zitplaats ver schaft, kronkelen zich daarachter eenige lommerrijke, slechts hier en daar verlichte paadjes, waar men als men lust heeft eene kleine wandeling kan maken en die een eigenaardige poëtische aantrekkelijkheid heb ben, wanneer eenzaamheid en halfduister door het genot van muziek worden ver- vroolijkt. Nadat het eerste nummer ons oor en hart tot het ontvangen van muzikale indrukken had gestemd, werd ons de verrukkelijke Sym phonic Pastorale van Van Beethoven ten ge- hoore aangeboden. Den leek op muzikaal gebied past het niet over de uitvoering, veel minder over het stuk zelf een oordeel uit te spreken. Toch voelt zich de verslaggever genoopt aan het muziekcorps namens het gros van het publiek zijn dank aan te bie den. Dat de vatbaarheid van het gemoed voor de poëzie der tonen niet uitsluitend binnen den gewijden kring der musici te vinden is, zal men wel zoo edelmoedig zijn ons toe te geven. Zeer rijk aan afwisseling zijn de verschil lende deelen dezer uitgebreide symfonie. Wij gevoelen den weldadigen invloed van een zomerdag op het land, de zachte rust der schepping, die op eens door het bulde ren van den orkaan wordt verstoord, waarop de geheele natuur siddert en zwijgt, totdat eindelijk in den helderen herderzang de danktoon der verjongde en verfrischte land streek ons tegenklinkt. Nadat nog twee kortere nummers ons oor hadden gestreeld gaf de pauze tijd om over het genotene na te denken. Bij een buitenconcert als dit is het wel licht niet kwaad, een gedeelte der muziek stukken in eenzaamheid te genieten. De achtergrond van Zomerzorg's tuin biedt ver scheidene schaduwrijke schuilhoeken aanvan waar men ongestoord kan luisteren zonder een enkele noot te verliezen. Slechts nu en dan zag men daar eenige fluisterende jonge lieden vooibijstappen. Verder bleef alles stil. Een enkelen stomme toehoorder zat aan den rand van den vijver, 't Was een vale wa terrat, die aandachtig scheen te luisteren. Besefte het dier iets van het schoone der ouverture Guillaume Teil? Wie zal het uit maken Het is immers opgemerktdat ver scheidene dierendie volgens de classificatie van schrikachtige jonge dames tot de orde der „vieze" of „griezelige" gebracht moeten worden, zooals hagedisseri en spinnen, dikwijls een zeer fijn muzikaal gehoor bezitten. Het glanspunt van den avond was, naar het ons voorkomt, het requiem aan Verdi, waarlijk zielsverheffend schoon. Een rijkdom van tonen „in verwisselenden zwier" weer galmde door het geboomte. Ademloos schenen alle aanwezigen dien tonenstroom in zich op te vangen. Dnbbel wenschelijk kwam het ons voor dezen liefelijken indruk niet te verzwakken door het gezicht op blazende en strijkende artisten. Het donkerste gedeelte van den tuin was, naar ons oordeel, de aangewezen plek, om deze schoone fantaisie naar eisch te waardeeren. De concert polka „Der Wirbelwind" van Levy en eene fantaisie naar aanleiding van een bekende passage uit „Bobert le Diable besloten het programma. Het da verend applaudissement van alle aanwezigen deed echter de musici besluiten er nog een opgewekten marsch als toegift bij te voegen. Toen had men het gewone gedrang aan den wel wat nauwen uitgang, en daarna bood de Stationsweg een ongewoon leven dig tafreel aan, door de vele te voet of per rijtuig huiswaarts keerende bezoekers, waartusschen zich een aantal tramwagens, met ongewonen last beladeneen weg moes ten banen. Zeer voldaan, meenen wij ge rust te mogen onderstellen, ging ieder naar huis. H. IJMITEttSITEIT. Dinsdag den 15den September a. s., des namiddags te 2 uren, zal de rector magni ficus der rijks-universiteit alhier, de hoog leeraar dr. G. D. L. Huet, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan zijnen opvol ger, den hoogleeraar dr. J. P. N. Land. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het examineeren van hendie voldoende Bewijzen wenschen te leveren van genoeg zame voorbereiding tot de beoefening der natuurwetenschappen om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig exa men, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222), zal zitting houden op Woensdag 23 September e. k. en volgende dagen te Leiden. De achtste lijst van de 7e jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt met de vorige opgave een totaal van ƒ43846.476, bijeengebracht door 200 locale comité's, waar onder Hillegom ad ƒ20.22, Zegwaart ./1 79, Zoetermeer f 69Alfen a/d Rijn met Goud- sche Sluis ƒ399.646, Oude Wetering met N. Wetering en Roelofarendsveen ƒ214.966 en Noordwijk binnen ƒ154.84. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Augustus 1885 vervoerd 37336 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer ƒ7788.146, goederen 440.45. Totaal 8228.59°. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 196,553, opbrengst 35030.086, goederen en diversen 2794.776, totaal bedrag der ontvangsten 37824.86. Per dagki'ometer j 17.296. Algemeen verbreidt zich het gerucht, zegt het U. D.dat de stoomtramdienst naar Wassenaar zal gestaakt worden bij het einde van den zomerdienst. De IJsel-maat- schappij kan in de exploitatie dier zijlijn geen voordeel vinden en zal dus aan zich zelve verplicht zijn, genoemden dienst te doen ophouden. Men meldt aan de N. R. C. uit Leid- schendam: Op Donderdag 10 dezer zullen alhier groote militaire manoeuvres in het vuur plaats hebben. Men verneemt dat de garnizoenen van Den Haag, Leiden en Delft daaraan zullen deelnemen en de bedoeling is den Leidschendam tegen een aanval van de oostzijde te verdedigen. Ten vorigen jare kwam de aanval van de tegenoverge stelde zijde en werd deze manoeuvre tot de belangrijkste gerekend die in dezen omtrek gehouden werden. De getuigen in de zuak van Jeanne Lorette zijn, naar het I), v. Z. en 's Gr. meldt, gedagvaard om den 17den dezer te verschij nen ter openbare terechtzitting van het ge rechtshof te 's Hage. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. meldt omtrent de groote meeting en optocht voor 't algemeen stemrecht op 20 dezer, dat de hoofdcommissaris zich voor de handhaving der orde in de residentie borg heeft gesteld, mits men hem vrij late in de te nemen maatregelen. „Dit zal ge schieden: ten 12 ure zullen zich de mani festanten nu niet in het Malieveldmaar op het Buitenhof vereenigen, en zonder muziek, doch wel met banieren en vaandels, door de stad trekken. Inderdaad ik dacht er geen oogenblik wanordelijkheid van, en ik zou het zeer betreurenals de koning zieh liet ontraden om ter zake van deze manifes tatie af te zien van de opening in persoon van de zitting der staten-generaal. Het schijnt, dat dit punt nog niet is beslist, maar een onderwerp van bespreking uitmaakt. Indien men Z. M. naar waarheid inlicht, dan zal hij zeker niet aarzelen zich te ver- FEU1LLETON. 109.) De graaf voelde zich niet op zijn gemak. Men kon hem dit aanzien. „Je bent hard voor mijsprak hij. „Ja, maar je zult gedwongen zijn toe te geven dat ik rechtvaardig ben. Ik ga voort Daar het met reizen niet lukte, ging je in Zwitserland wonen, in het huis dat je naar eigen zin kiest en laat inrichtenen daar leef je met je dochter in een volslagen af zondering. In Italië hadt je verschillende dienstboden. In Zwitserland heb je slechts &n vrouw om je te bedienenen die is stom! In uw oog is dit gebrek van Fran ceses een geluk, 'tls waar ook, zij moet niets leerenzij moet van alles onwetend Arme kleine! Ik sidder als ik denk aan de lange jaren die zij tusschen een stomme vrouw en een inenschenhaler doorgebracht heeft. En ik vraag mij zeiven af hoe het mogelijk was, dat zij niet van verveling is weggekwijnd en gestorven. Gelukkig zag zij, gewoon aan het soort opsluitingdat zij onderging, haar toestand niet in, gelijk die was. Eindelijk herkreeg zijtengevolge van haar uitnemend gestel en ook van de zorgen die gij aan haar besteeddet, haar gezond heid terug. Haar lichaamskrachten ontwik kelden zich ten volle, en ter zelfder tijd werd zij bevallig. Op zekeren dag verhelderde een lichtstraal haar geest. Zij sprak je over Prankrijk en drukte haar verlangen uit om Zwitserland te verlaten. Daar was klaarblijkelijk een aandrift. Weet je wat ik geloof, Paul! Ik geloof, dat je dochter hoopte eindelijk uit de sombere afzondering, waartoe gij haar scheent te hebben veroordeeld, te komen. IJdele hoop! 'tls hier, midden in die dorre, door de zon verschroeide vlakte, in dit oude huis, waar je de hagedissen en de katuilen uit verdreven hebt, dat je op nieuw je bent gaan opsluiten. Ik ken je vorige woningen niet, maar het moeten paleizen zijn, vergeleken bij dezen somberen bouw val. Toen zij zich hier overgeplaatst zag, moet je dochter een levendige teleurstelling heb ben gevoeld. „Ik verzeker je, Willem! dat zij integen deel zeer .in haar schik was." De Hollander schudde het hoofd. „Ik ben zekerdat het voor haar een te leurstelling was, hernam Van Ossen, „'t Is iets anders, wat zij verlangde. Wat? Zij wist het zelf niet, zij kon het je niet zeg gen. En voorts, gewoon zich te schikken naar je wil, toonde zij zich gelaten. Trou wens, niets was voor haar veranderd. Zij ging van de eene gevangenis naar de andere. Je dochter voor aller blikken verbergen haar voor je zelf alleen houdenslechts voor haar levenen willendat zij voor haar vader leefde, dat is wat je verlangt. En aldus is het, dat je je plichten als vader, je plichten jegens je kind hebt begrepen Maar als ooit haar moeder tot je kwamen je toeriep op haar dochter wijzende„Graaf De Lasserre, wat hebt gij van mijn kind gemaakt?" wat zou je haar antwoorden? Voor je schuldige vrouw zou je het hoofd moeten buigen. Welnu ja, wat heb je van je doch ter gemaakt? Je bemint haar, je aanbidt haar; je ziet haar niet zooals ze werkelijk I is. Je hebt je kind tot een idioot gemaakt. De graaf slaakte een rauwen kreet en en lichtte zich op, als werd hij door een 1 veer bewogen. „Idioot! mijn dochter!" riep hij. „Ja idioot! Maar heeft dan je zoo leven dige teederheid, je zoo groote vaderlijke liefde je blind gemaakt. De Lasserre liet een dof gekreun hooren, en viel log op de bank neder. Een kramp achtige siddering deed zijn leden trillen. „Gisteren," dus ging Van Ossen voort, „gisteren zat Aurora op deze bank. Ik nam naast haar plaats. Ik wilde een oogenblik met haar praten haar eenige vragen doen. Aangemoedigd door eenige zachte en vrouwe lijke woorden, liet zij zieh gemakkelijk over halen om te spreken. Maar de meeste mij ner vragen verbaasden haar, brachten haar in verlegenheid en met veel moeite kon zij op eenige antwoorden. Het viel mij niet moeilijk de overtuiging te krijgen, dat je je dochter met opzet en klaarblijkelijk uit be rekening, in een volkomen onkunde had ge laten van de gewone dingen des levens. Men heeft alles voor het kind verborgen. Hoe zou haar rede zich hebben kunnen ontwik kelen? De verbeelding is in slaap geraakt; door te groote onderdrukking is het denk vermogen uitgedoofd. Je hebt haar leeren lezen. Maar wat heeft zij gelezenJe hebt van haar met een kleingeestige zorg al de boeken verwijderd gehouden, die eenigszins op haar jeugdige verbeelding zouden kunnen werken, die haar geest eenigszins zouden kunnen ver- 1 helderen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1