PATENTBLADEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfêNElïlENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Dinsdag 8 September 1885, N°. 210. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieeputakerssteeg 6= Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regelA 0.10. 199° Jaargang. l)e Burgemeester, hoofd van liet bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patenlbladen voor de gepalenleerden wonende in wijk IV over liet dienstjaar 1885/6, bij liet college van zeilers, in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lot «irle uren en wel op Vrijdag 4, Zaterdag 5, Maandag en Dinsdag 8 September e. k. terwijl na liet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen Ier uitreiking moe- ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsclie Courant. Be Burgemeester voornoemd DE FREMERY, Weth. I». Burg. Leiden. 3 September 1885. De ten op- ST ADS1VIKU 1VS. Aan de thans verschenen Memorie van Toelichting op de gemeentebegrooting voor 1886 ontleenen wij het volgende: ri- inkomsten zijn geraamdalsI. ontvang wegens vroegere diensten 27930; II. i brengst van belastingen en heffingen ƒ456,470 (waaronder de plaatselijke directe belasting tot een bedrag vail 139,000); III. baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigen dommen en bezittingen ƒ76900; IY. ont vangsten van verschillenden aard en toe- vallfge baten 73926; Y. buitengewone ontvangsten ƒ109,155. De raming van het bedrag der uitgaven is als volgtI. huishoudelijk bestuur 63057, zooals men weet gaat met den aanvang van het jaar de verhooging der jaarwedden van den burgemeester, secretaris en gemeente ontvanger in; II. kosten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd ƒ71805 onder welke post als buitengewone uitgaaf wordt genoemd: 10000 tot ver betering der straten; ƒ100 voor het aan schaffen van 40 straatbordjes6000 voor het vervolgen der vernieuwing van de Zijl- poortsbrug; 950 voor hoog noodige vernieuwing van drie kleine bruggen1°. over de Rijnsburgersingelsloot bij den Mare- dijk2°. op de Oude Heerengracht over de Binnenvestgracht en 3°. aan den Ouden Rijn over het St. Jansgrachtje; 1400 voor het vernieuwen van de brug op de Langegracht over de Oost.dwarsgracht; 500 herstellingen aan de Borstelbrug; 950 voor vernieuwing van de loopbrug over de coupure in het Plantsoen; ƒ800 voor het vernieuwen van het draaibare gedeelte der brug over de Lange gracht bij de gasfabriek, en 250 voor de aanschaffing van eén draaibank; 1575 voor het plaatsen van houten hurries langs de gemetselde wallen aan de Oude Yest van de Mare tot den Koudenhoek; 1050 voor het plaatsen van 15 nieuwe stootpalen ƒ2900 voor het verrichten van onderscheidene diepwerken; III. kosten voor eigendommen welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege verschuldigde lasten 26552, waaronder 505 voorbuitengewone herstellingen aan het logement Den Burg"; IV. kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen 12350V. kosten van de openbare veiligheid en brandweer 78499waaronder ƒ860 voor buitengewone uitgaven ten behoeve van de brandweer; YI. kosten der plaatselijke gezondheids commissie 1825; VII. kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 280,851; burg. en weth. vleien zich dat de subsidie voor de hoogere burgerschool voor meisjes, door de kamer met ééne stem meerderheid inge trokken, wel weder zal worden hersteld; ware men niet als het ware verzekerd ge weest dat dit een blijvende zaak was, zeker zou men hier zoowel als elders niet tot de invoering dier school zijn overgegaan. Naar de meening van het dagelijksch bestuur dat zich met de Commissie van Toezicht te dien zake heeft verstaanzou eene verhoo ging van het schoolgeld allerminst doeltreffend werken. Buiten de f 150 vermindering door de opheffing van de afzonderlijke be trekking van leeraar in destaatswetenschappen, zijn de kosten voor leermiddelen op deze begrooting ƒ650 lager geraamd; VIII. kos ten voor het armwezen, mitsgaders subsi- diën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen 43227. Met het oog op de vermeerdering der werk zaamheden van den stadsapotheker, door dat voortaan de geneesmiddelen der R. K. armen ook aldaar zullen worden bereid wordt voorgesteld diens jaarwedde met 300 te verhoogen en een tweede bediende aan te stellen op eene jaarwedde van ƒ700; IX. renten en aflossingen van geldleeningen mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeente 122,701 X. andere uit gaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen; XI. onvoorziene uitgaven 6564. Gisterenmorgen werd in de Pieters kerk de onlangs beroepen predikant bij de Ned. Hervormde gemeente alhier, ds. F. Oberman, van Ommen, in zijn dienstwerk bevestigd door ds. J. H. Eykinanpred. te Groningen, die tot tekst had gekozen Ps; 89vs. 3 en 5. Des avonds deed den bevestigde, voor eene overgroote schare, zijne intrede in die gemeente, naar aanleiding van den tekst vervat in de woorden van Ps. 121, vs. 2. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ19.50, 3.90, en ƒ2.05, de laagste prijzen 38, 19, 3.80 en ƒ1.95. De Kweekschool voor Zeevaart alhier vermeerderde gedurende de maand Augustus met ruim een 30-tal jongens. Het aantal bij die inrichting bedraagt thans 270. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergun ning van burg. en weth. in de grossierderij van J. C. K aan de Hoogewoerd en Kort Rapenburg. Ter voorkoming van moeielijk- heden wordt gewaarschuwd geen sterken drank onder de twee liters te koopen in ge noemde inrichtingen. Door de politie alhier zijn aangehouden en ter beschikking der justitie naar 't huis van arrest te 's Gravenhage overgebracht twee niet alhier te huis behoorende personen, die zich aan bedelarij hadden schuldig ge maakt zelfs zoo brutaal dat zij bij een al hier wonenden predikant driemaal daartoe de deur hebben doen openen. De Zoeterwoudsche kermisdie heden begint, wordt ook vertegenwoordigd door een koekkraam op de Heerenstraat, nabij de voormalige Koepoort. Men zal daar in de gelegenheid worden gesteld o. a. het rad van avontuur te draaien en in drie-en-een- schuifje koek te hakken. Juist nabij de herberg gelooft men dat er het vermaak voor de lieve jeugd groot zal zijn. Nederlandsche inzenders op de inter nationale'tentoonstelling te Antwerpen, die verlangen tegenwoordig te zijn bij de plech tige proclamatie der bekrooningen door Z. M. den koning der Belgen, welke op Maandag 14 September a. s., des namiddags te 2 uren, op het terrein der tentoonstelling zal plaats vinden, worden verzocht daarvan uiterlijk Dinsdag 8 September a. s. schriftelijke mede- deeling te doen aan den heer gedelegeerden commissaris der Nederlandsche regeering op de tentoonstelling te Antwerpen, en daarbij op te gevenof en van hoeveel dames zij zullen vergezeld zijn. De kaarten voor gereserveerde plaatsen zullen op nadei aan te kondigen tijd en plaats ter hunner beschikking worden gesteld. Bij mededeeling later dan op 8 September a. s. kan voor de tijdige uitreiking dier kaarten niet worden ingestaan. [Sic.) Op 2 dezer heeft te Noordwijk de plechtige installatie plaats gehad van den heer mr. H. graaf Van Limburg Stirum als bur gemeester dezer gemeente. Na door den oudsten wethouderden heer P. De Groot, welkom te zijn geheeten, aan vaardde de heer Van Stirnin zijn ambt met het uitspreken eener rede, waarin o. a. op zeer waardeerende wijze werd in herinnering gebracht, wat de overleden burgemeester Pické voor de gemeente was geweest en had gedaan. De nieuwe titularis legde verder in zeer duidelijke taal de beginselen bloot, naar welke hij de gemeente denkt te be sturen. Met het oog op den dood van den heer Pické, had men zich, op verzoek van den heer v. Stirum, van uiterlijk eerbetoon ont houden alleen wapperde van vele huizen de nationale driekleur. FEUILLETON. 107.) „Mijnheerik moet noodzakelijk weten," dus ging hij voort, „wat men de vicomte De Sanzac te verwijten heeft. Ik smeek u te spreken. O, gij zult niet langer aarzelen als gij weet, dat mijnheer De Sanzac aan zoek heeft gedaan om de hand mijner dochter." „Hij wil uw dochter hnwen 1" riep ik. „Ja, hij heeft haar ten huwelijk gevraagd; ik heb zijn aanzoek aangenomenen mijn dochter bemint hem." Ik kon mij niet weerhouden te sidderen en boog treurig het hoofd. Welnu, mijnheer?" vroeg hij op angstigen toon. „U brengt mij in een wreede verlegen heid!" zei ik. „Ik begrijp, ja, ik begrijp, ik vermoed wat in u omgaat. En toch ik Lan u niet zeggen „Helaas!" hernam hijmijn hand vattend, „uw stilzwijgen is welsprekend." Hij bleef een oogenblik zwijgen en hervatte °P vasten toon. „Een enkel woord dan maarden slechts. Is er een smet op zijn eer?" „Ja," antwoordde ik. „Dank u. Dat is voldoende voor mij." En de ongelukkige vader verliet mij, de oogen vol tranen en mompelende „Mijn arm kind! mijn arm kind!" Overbodig er bij te voegen dat er van dit huwelijk niets kwam. Dat geschiedde drie maanden ongeveer voordat ik de dwaasheid beging Hélène de Noirmont te trouwen. De oude heer De Sanzac kwam te sterven, zonder zijn zoon wedergezien te hebbenmaar hij liet hem een mooi fortuin na, een veertig of vijftig duizend frank renten 'sjaars. Mevrouw De Sanzac was het vorig jaar van verdriet ge storven. Ziedaar, beste Willem 1 hoe en waarom De Sanzac mijn doodsvijand is geworden. Je kent nu de aanleiding tot zijn haat, en je weet hoe hij zich gewroken heeft! IV. EEN WAAR VRIEND. Op dit laatste gedeelte van het verhaa' van De Lasserre volgde een lang en diep stilzwijgen. Yan Ossen, het hoofd op de borst gebo gen liet zijn overpeinzingen den vrijen loop. „Ja," sprak hij eindelijk, terwijl een an der geroerd geweest zou zijn door je goed heid en je een eeuwige erkentelijkheid zou hebben gewijd heeft de vicomte De Sanzac slechts één gevoel in zijn hart ontdekthaat. En de nietswaardige heeft je achtervolgd met zijn wraak en je in het hart getroffen Te laf om je rechtstreeks aan te vallenheeft hij je vrouw tot slachtoffer gekozen Ja, Paul! de ongelukkige gravin De Lasserre is het slachtoffer, dat de haat van dien valschaard zonder barmhartigheid heeft ge offerd. Zij heeft zich aan hem overgegeven. Maar wie weet wat er gebeurd is? Paul, de gravin is misschien niet zoo schuldig als je wel denkt." „Willem ik smeek het je, spreek me daar niet over." „Ik zwijg. Wij zullen daar later op te rugkomen. Ik heb je veel te zeggen, heel ernstige zakenik wil niets voor mij houden van wat ik op het hart heb. Je moet weten, wat ik gedacht heb, terwijl ik naar je luisterde en welke indrukken je op mij gemaakt hebt." „Welnu, spreek, ik luister," sprak de graaf, niet zonder een beetje ongerustheid te verraden." „Niet hier," hervatte de Hollander op staande. „Geen andere ooren dan de uwe moeten mij hier kunnen verstaan." De graaf stond ook op. „Kom," hernam Yan Ossen, terwijl hij zijn arm onder dien van den graaf stak, „laat ons naar buiten gaan." Zij volgden een eind een der lanen en namen plaats op de bank onder de kamper foelie, achter in den tuin. Bijna op het zelfde oogenblik begon Van Ossen aldus: „Waarde Paul, ik heb je met de grootste aandacht aangehoord en je hebt kunnen zien hoeveel belang je verhaal mij inboezemde en hoe sterk het mij ontroerde. Op dit oogenblik is het mij alsof ik gedeeld heb in je verdriet, je vrees, je angst, je smart, of ik met je geleden heb. Had een dergelijke ramp mij getroffendan zou mijn lijden het uwe hebben geëvenaard, want wij gevoelen gelijk. Nu vraag ik mij af: Wat zou ik, als ik in uw plaats geweest was, hebben gedaan Ik weet het niet. En tochbeste Paulben ik er zeker van dat ik anders ge handeld zou hebben. Je gelooft, niet waar, aan de oprechtheid van mijne vriendschap? „Jazeker." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1