BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ac se ss3 az t m IV T. bij wien de oplichter eenigen tijd had ge werkt en thans een gouden remontoir met ketting had gekocht, waarvoor de horloge makers 3 demi-saisons en een jacquet in pand had gekregen. Ongelukkig weet deze, de heer V. D.'s mans naam niet. De harddraver Tabor is door den eigenaar P. Ellerbroek, te Hoorn, voor f 2000 verkocht aan den heer J. Groot, landbouwer in de Schermeer. De ernstschietoefeningen met zwaar geschut, welke Dinsdag op het fort „de Harssens" te Helder zijn aangevangenbren gen, vooral in de naaste omgeving, een vreeselijke verwoesting te weeg. Honderden glas- en spiegelruiten zijn nu reeds door de hevige schokken verbrijzeld, een aantal huizen werden gedeeltelijk van hun dakpannen beroofd, terwijl men hoofdzakelijk in win kelneringen, groote schade leed door het vallen van met dranken, spiritualiën enz. gevulde flesschen. Van de schade wordt door het rijk niets vergoed. Toen gistereu in den vroegen morgen eenige visscbers uit zee te Nieuwediep bin nenkwamen, zagen zij onder het plankier aan het havenhoofd het lijk van een knaapje liggen, hetwelk later bleek te zijn het 7-jarig zoontje van de wed. G. H. Vermoedelijk heeft het kind op de gevaarlijke plaats, waar men zijn lijk vond, den vorigen avond een slaapplaats gezocht, en is bij het later op gekomen vloedgetij verdronken. Het kind van 8 maanden in de Non- nenstraat te Nijmegen, is volgens de Geld. niet door ratten aan de oortjes gebeten maar door fretten of wezels, welke de huis vader buiten weten van zijne vrouw en kinderen in huis had gebracht. Door het geschreeuw der kleine zijn de knaagdiertjes verschrikt in een hol gekropen dat zij reeds gegraven hadden. Men schrijft aan het I), v. N. uit Zwolle: De krachtige maatregelen van ons gemeentehoofd, om de politie en het gar nizoen met een 30-tal huzaren uit Deventer te versterken, heeft goed gewerkt. Voor paardenvolk zijn de Zwollenaars bang. Gis terenavond tusschen 5 en 6 uur posteerden zich de infanterie en artillerie voor de hoofd wacht. Omstreeks 7 uur verdeelde men de troepen, en begonnen de patrouilles de ver schillende wijken der stad door te trekken. Middelerwijl vatten de huzaren op de markt post. De proclamatie van den burgemeester, het sluiten der herbergen om 9 uur, alles oefende gunstigen invloed uit. Duizenden nieuwsgierigenmaar geen zweem van rust verstoring. Om 10 uur was alles in rust. De huzaren blijven voorloopig. De maatregelen door den burgemeester ran Zwolle uitgevaardigdde vervroegde sluiting der herbergen, enz., blijven tot nader order van kracht. Gisterenochtend, heel in de vroegte, is door de politie te Zwolle een belangrijke arrestatie verricht. Twee personendie eergis- termiddag te Apeldoorn een grooten diefstal hadden gepleegd, werden op den Veerweg door haar gevangen genomen. Omtrent een en ander worden aan de Zw. Cl. de volgende bijzonderheden mee gedeeld: Eergistermiddag omstreeks 3 uur, toen de timmerman A. E. Van Vemden te Apel doorn van huis was, werden bij hem uit een openstaande kast onderscheiden kost baarheden ontvreemd. Toen het feit ont dekt werd miste men o. a. een gouden horloge met dito ketting, eenige gouden ringen, een broche, oorbelletjes, eeu tasch met zilveren beugel enz. Er rees vermoeden dat de diefstal gepleegd was door twee mannen, die den weg opgegaan waren naar Heerde. Vergezeld van een veldwachter ging Van Vemden zelf terstond mede dien kant uit om hen te achterhalen. Te Heerde vernam hijdat beiden reeds een paar uren te voren den weg naar Hat- tem waren gevolgd, waarop hij een rijtuig nam en te Hattem de hulp der politie inriep. Bereidwillig werden aldaar in de richting van het Kleine Veer een paar veldwachters uitgezonden, terwijl v. V. zelf zich per rijtuig over bet Katerveer naar Zwolle begaf. In middels was het nagenoeg middernacht ge worden. Aan het Katerveer vernam hij, dat omstreeks 9 uren twee personen gepas seerd waren die met de nachtboot naar Amsterdam wilden, maar den weg naar de stad waren ingeslagen, v. V. reed door, vervoegde zich hier bij de politie, die tot vijf uur in den ochtend overal zocht, of de bewuste personen ook hier te vinden waren. De lui hadden de nachtboot niet kunnen bereiken. Omstreeks half elf, toen de heer Van Dun naar Katerveer reed, werd zijn paard, niet ver van „VillaEloia", verschrikt door twee mannen, die onverwachts achter de boomen te voorschijn kwamen. Het paard sloeg door en kon niet eer tot staan gebracht worden, voor hij de uitspanning van Zwakenberg bij den Spoolderberg had bereikt. Toen bleek het, dat achter den wagen iemand was meegeloopendie de mannen naar de stad had gebracht, maar ze op den terugtocht wederziende, zich beangst gemaakt, aan den haal was gegaan en zich achter het rijtuig van den heer Van Dun had vastge houden. Hij deelde de heer V. D. eenige bijzonderheden mede en toen deze later in den nacht vernam, met welk doel Van Vemden 's nachts het veer gepasseerd en naar Zwolle gereden was, was hij 's morgens bij tijds op zijn hoede. Zoodra het licht begon te worden, kwam een van de knechten van den heer Van Dun met de meedeeling, dat zich in het Nieuwe Werk een paar vreemde mannen ophielden, en toen deze zich overtuigd had dat hij met dezelfde personen te doen had die V. bij zijn overtocht aan de veerknechten beschreven had, zond hij in allerijl zijn rijtuig naar de stadliet een paar politie-agenten halenen deze, J. Van Leeuwen en J. Weijl, hadden het voorrecht dicht bij Nijromen de beide lui te vatten en in arrest te nemen. Beide personen moeten herhaaldelijk met de justitie in kennis zijn geweest. Een ervan moet heeten J. Van der Leert en slachter zijn te Bolsward, de andere G. Nijdam, mede uit Bolsward afkomstig. Den 28 Augustus jl. had de bisschop van Roermondmgr. J. A. Paredishet zeldzame voorrecht, in goede gezondheid zijn 91slen verjaardag te vieren. Hij is Limburger van geboorte en van 1830-1840 pastoor en daarna apostolisch vicaris in Limburg en (sedert 1853) bisschop van Roermond. Om zijn vaderlandsliefde, die vooral uit blonk in de moeielijke jaren'30 en volgende, bezat mrg. Paredis steeds het vertrouwen van het koninklijk hof. Koning Willem II, een bezoek brengende aan Roermond, bewees den bisschop zijne hooge achting, noemde hem „een engel des vredes" en benoemde hem tot commandeur der orde van den Nederlandsehen Leeuw. Mgr. Paradis mocht zich voortdurend in de kinderlijke toegenegenheid zijner onder- hoorige priesters en geloovigen verheugen. Hij is als vader te midden der zijnen. Allen hebben hem lief, om de goedheid van zijn hart, zijn nederigheid, zijn eenvoud, zijn minzaamheid jegens rijk en arm, groot en klein, zijn liefdadigheid jegens den arme. In weerwil van zijn hoogen ouderdom, hlijven de helderheid van zijn verstand, de wijsheid zijner raadgevingende jeudige ijver en overdroten werkzaamheid in het vervul len van zijn gewichtig ambt en de gestreng heid zijner levenswijze de bewondering afdwin gen van allen die het geluk hebben, hem van nabij te kennen en gade te slaan. Fenlweekbl.) G. v. d. Wald schrijft aan de Prov. Nb. Ct Ik heb eens toen ik nog jong was een philosoof ontmoet: Hij droeg een ge lapt, blauw boezeroen en dito bombazijnen broek, van boven tot onder besmeurd met kalk, en zat, met den door ouderdom ge- kromden rug tegen een steiger, op z'n eentje te schoften. Tusschen zijn gerimpelde kaken maalde hij een stuk brood en met de vingertoppen schaarde hij de laatste kruimels in een oude krant bijeen, die hij aandachtig bekeek. Wat voor nieuws Dorus? lachte ik. Hoe is 't? Herkauw je de nieuwtjes uit de oude doos? Hij keek me ernstig aan en, mij bestraf fend voor mijn jokkernij, sprak hij: Jij bent nog te jong om te kunnen lezen, wat in zoo'n oud stuk krant staat! Je ziet die lijntjes, ging hij na eenige oogenblikken gemoedelijk voort je ziet die lijntjes tusschen de advertentiëndie lijntjes tusschen de berichten, ze zijn nog geen dubbeltje dik en toch sluiten ze heele geschiedenissen af. En welke! Ze wisselen in bonte kleurenin scherpe contrasten rooskleurige naast sombere, deze vol licht, de volgende overal schaduw, hier alles kleur: zonneschijn, leven, hoop; daar alles vaal: weemoed, droefheid, duisternis, verderf lk herinner me Dorus met zijn oud stuk krant nog als den dag van gisteren en ook hoe ik gelachen heb om dien „ouden gek", zooals zijn confraters-opperlui hem noemden terwijl ze in de „Vergulde Pin" aan den overkant van het „werk" véér de toonbank een driecenter naar binnen wipten. Lang was ik Dorus vergeten. Heden echter kwam hij mij levendig voor den geest Ik meende hem te zien op dezelfde plek, aan denzelfden steiger, nu met een paar stukken van de Nieuwe Rollerdammer van 11. Zaterdag in de hand en me te hooren „Ziet ge déar? Proclamatie der Sociaal- Democraten. Er is meer dan één lijntje tusscheneen heel eind zelfs staat het er af maar nog te dicht bij om niet schreeu wend te „vloeken" met Willemientje, Aorig kiendje, Waar ik zooveul goed van heur Hier, tusschen de regels, lacht veelbelo vend een blond gezichtje, daér grijnst, angst inboezemend, een ontvleeschde kop; hier komt het lieve postuurke „recht en vast- staond as 'n muurke" vroolijk uitkijken, ddér loert, gekromd, tot bespringen gereed een haveloos gedrocht; hier het laatste bloemke, daar het voortwoekerende on kruid. Zeker! zoo'n dagblad-nommer stemt tot ernstig peinzen; doch in couranten mo gen de berichten elkander opvolgen, de historie in zich bergend, scherp, treffend van tegenstelling in Nederland gelukkig! deinst heden, prineesjesdag, nog meer dan andere dagen, het donkere, sombere naar den achtergrond en op het bloemke, dat zich in al zijn lieflijkheid daartegen zoo allergunstigst aftoont, rust vol welbehagen het oog van ieder rechtgeaard Nederlander. 's GKAVEN IIAGE. Door Z. M. is aan den heer A. Greshofl', agent der Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap te Boma, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Koninklijke militaire orde der Ontvangenis van Onze Lieve Vrouwe van Villa Vifosa, hem door den koning van Portugal ge schonken. De officier van administratie 1ste kl. M. C. Hazenberg, uit Oost-lndië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit ge steld. In de afgeloopen maand werden te Scheveningen genomen 6333 dames'oaden, 3487 gemengde baden, 924S heerenbaden en 1638 kinderbaden, totaal 20706 baden, of 10609 baden minder dan in Augustus van het vorige jaar. Het weder lokte dan ook dezen zomer, zelfs in de maand Augustus, al heel weinig tot baden uit. In het badhuis werden genomen 1077 zeewaterbaden, 373 zoetwaterbaden en 457 douches, totaal 1907 binnenbaden, tegen 2507 in Augustus 1884. B E E G I E. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de wereldtentoonstelling tot en met den 2en November voor het publiek zal geopend blijven. Prachtige soirées zullen met electrisch licht worden georganiseerd in de handels- en nijverheidszalen. De tentoonstelling blijft, dank zij het prachtige weder, talrijke be zoekers trekken. De kosten zijn dan ook reeds gedekt; wat er nu nog ontvangen wordt is zuivere winst. Alleen de tentoon stelling van schoone kunsten wordt slecht bezocht, wat toegeschreven moet worden aan het feit, dat deze afgescheiden is van de eigenlijke tentoonstelling en velen er te gen opzien om tweemalen entrée te betalen. Men zegt dat koning Leopold een legerkorps zal vormen, dat belast zou wor den met de handhaving van de orde in den Congo. Het Zondag jl. te Antwerpen gehouden feest der oud-pauselijke zouaven, ter gele genheid van het 25-jarig jubilé der oprich ting van hun regiment, is met veel opge wektheid gevierd. Ook uit Nederland waren wapenbroeders aanwezig. Te Brussel zijn dezer dagen Belgische spoorwegaandeelen gestolen tot een bedrag van 400,000 fr. De dieven worden te Londen gezocht. Uit Madera wordt aan de Indépen- dance gemeld, dat de Duitsche luitenant Wissmanndie verscheidene maanden geleden voor rekening van de „Association Interna tionale" van St. Paul de Loanda vertrok, aan den Congo is gearriveerd, nabij de monding van den Kwango. Het doel zijner reis was een onderzoek naar den loop der rivier Kassaï, tot op het punt waar zij zich in den Congo uitstort; dusver was dit ge bied nog totaal onbekend. De heer Wissmann is, naar men zegt, tot dc ontdekking gekomen dat de Kassaï, in plaats van, zooals men algemeen aannam, zich met Congo te vereenigen, een bocht in tegengestelde richting maakt en zich in het meer Leopold II uitstort. Mocht deze mededeeling nader worden bevestigd, dan is hiermede ongetwijfeld eene gewichtige geographische ontdekking gedaan. ENGELAND. Zaterdag 5 dezerj zal de beurs te Lon den, uithoofde van eenige herstellii het gebouw, gesloten zijn. Te Armagh, Ierland, hebben^ avond weer ernstige onlusten plaat. Het garnizoen geraakte met de handgemeen. Een jong maD wetj gekwetst. Uit Napels wordt i. d. 3 Daily News geseind, dat de cholea in de omstreken dier stad niet uitl^ Volgens de Standard zal d,j zoodra de Transcaspische tooid, over Tiflis, Rescht en Samarkand gaan, om zich daar tot van Centraal-Azië te doen uitroepen F K AN K R IJK. In een schrijven aan den De Cassagnac, dat in Le Figaro vu deelt hertog De Moray mede, eerst op de conservatieve ve: bet departement van PuydeDómeiu gekomen, maar later er van gesclo Hij schrijft dit aan de Orleanisten hertog zal nu alleen den veldtocht zegt, overtuigd te zijn, dat allen belangen des lands behartigen, i zijn zijde zullen scharen. Aan den Temps wordt uit y richt, dat het Engelsche oorlo welk van daar was vertrokken om te bezetten, eene vruchtelooze rei, gemaakt. De Eransche vlag heschen. De Engelsche consul is 4 gevolge naar Obock vertrokken, i deze daad te protesteeren. DUITSCHL AND. Berlijn |had op den Sedan-ds; recht feestelijk aanzien. Van alle opj en de meeste particuliere gebouw perde de Duitsche vlag. De scholen feest en van de torens van heti weerklonken de krachtige tonen ia corps trompetters, dat uitsluitend vade sche melodieën deed hooren. De parade op het Tempelhoferfeld weii eene enorme menschen massa bijgewoond de keizer was tegenwoordig; hij htdi den raad zijuer lijfartsen opgevolgde zijn voornemen om te paard te stijg gezien. De Köln. Zeitung ontvangt rul correspondent te Madridmet betrekl de tusschen Duitschland en Spanju hangige quaestie, de volgende déj 2 dezer. „In onze regeeringskringen is oordeel, dat de zoogenaamde onltó van den Figaro over hetgeen de president Canovas denkt betrekkelijl van koning Alfonso naar Duitsdlisj 1883, en de geheele houding der ïr pers in het tegenwoordig vraa. ander doel hebben dan de bel tusschen Spanje en Duitschland tend ren. Men hoopt hier, dat de Dii regeering dat streven op zijne rechte zal weten te schatten. Met zekerheiii gemeld worden, dat geen enkel fa schijnend blad, ooit in eenigen wenk aanleiding kon vinden, om Je lijkheid jegens Duitschland uit hete verliezen. Het Spaansche gouvernemeili steeds op de verzoenende en vriends lijke gezindheid van de Duitsche en de Duitsche uatie gerekend; de ongeregeldheden op de openbare voorkomen of beteugeld; en het laslt minder de uitspattingen der pers, het ze naar de letter der wet niet deren kan." De telegraaf-conferentie heeft het voorstel betreffende het eenvormig' stelsel, bij tweede lezing, on genomen. Van de vertegenwoordig»1 vier staten, die bij de eerste lezing instructie waren, stemden drie vddi, één zich zijne stem bij het protocfi behield. Het huwelijk van den erfp van Baden met prinses Hilda vanh zal 20 dezer worden voltrokken, de Zuidduitsche bladen zal de plechtig plaats hebben in het kasteel van tog van Nassau, nabij Lenggries.u Beieren. Te Koningsbergen hebben tha*1 Polen, waaronder vele welgestelde die er sinds jaren waren gevestigd, politie aanzegging ontvangen om 1 te verlaten. RUSLAND. De Czaar van Rusland zal hei Peterhof terugkeerenom morgen i gezin naar Kopenhagen te vertrekken overtocht zal plaats hebben met het i lijke jacht Pershawa. Aan de versterkingen van de kit| Finland wordt met kracht voortge«s

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2